FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co nas czeka...
Autor Wiadomość
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2022-08-15, 16:15   

"Wymyślone miasto Lwów" Szczerka w październiku. "Tatuaż z tryzubem" powstały niewiele po rosyjskiej agresji w 2014 roku jest bardzo dobry, więc teraz z chęcią przeczytam kolejną książkę Szczerka o Ukrainie.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2022-08-16, 13:35   

Takie troszku dalekosiężne plany:

Cytat:
David Mitchell, autor "Atlasu chmur", "Czasomierza" i "Tysiąca jesieni Jacoba de Zoeta" ukończył właśnie nową powieść. Fani twórczości Davida Mitchella nie będą jednak zachwyceni. Książka jest częścią literackiego projektu "Future Library" i ukaże się dopiero w 2114 roku. Wtedy, gdy wyrosną drzewa potrzebne do jej wydrukowania.

Powieść zatytułowano "From Me Flows What You Call Time" ("Ode mnie płynie to, co nazywasz czasem"). Tytuł pochodzi z utworu japońskiego kompozytora Toru Takemitsu. Niestety to jedyna informacja o nowej powieści podwójnego finalisty prestiżowej nagrody literackiej Booker Prize. Fabuła i objętość książki są objęte tajemnicą. Dzieło będziemy mogli przeczytać dopiero za 98 lat.

Dlaczego czytelnicy muszą czekać tak długo? Książka jest częścią norweskiego projektu "Future Library" szkockiej artystki Katie Paterson. Akcja wystartowała dwa lata temu, kiedy w lesie w regionie Nordmarka niedaleko Oslo posadzono tysiąc sosen. Przez sto kolejnych lat co roku nowy autor będzie dostarczał swoje dzieło, które zostanie opublikowane dopiero w 2114 roku. Wtedy posadzone drzewa zostaną wykorzystane na papier potrzebny do wydrukowania książek. Wszystko po to, aby w "tajemniczej przyszłości znaleźć otwartego i chętnego do zapoznania się z twórczością czytelnika".

Warunki oddania dzieła nie są zbyt restrykcyjne. Może być ono powieścią, opowiadaniem, wierszem czy jakakolwiek inną formą literacką, do tego w dowolnym języku. Na prośbę Paterson tekst ma poruszać temat "wyobraźni i czasu". Uczestnicy nie mogą opowiadać o nowej twórczości ani nikomu jej pokazywać. Ukończone dzieło twórcy muszą dostarczyć w formie fizycznej i cyfrowej na specjalną ceremonię w Oslo. 28 maja swoją powieść oddał David Mitchell.

- Ta mała iskra nadziei w czasach pełnych depresyjnych wiadomości pokazuje, że za sto lat ta cywilizacja może wciąż istnieć. - mówi Mitchell. - Przynosi nadzieję na to, że jesteśmy wytrzymalsi, niż nam się wydaje. Na to, że w przyszłości wciąż tu będziemy, razem z tymi drzewami, książkami, czytelnikami i całą cywilizacją - dodaje.

Pisarz przyznał, że pisanie dla niego nowej powieści było wyzwalające. Głównie dlatego, że nie spotkają go żadne konsekwencje za to, co napisał. - Lepiej, żeby ta powieść była dobra. Wyszedłbym na epokowego głupca, gdyby otworzyli tę książkę w 2114 roku i okazała się słaba - powiedział.

Autor wspomina, że zwykle wielokrotnie poprawia swoje książki. W tym wypadku było jednak inaczej. Końcowa część powieści została oddana zaraz po napisaniu. Mitchell ukończył ją niedługo przed wyruszeniem na ceremonię do Norwegii.

Przed Mitchellem w projekt zaangażowała się kanadyjska nowelistka Margaret Atwood, autorka "Opowieści podręcznej", "Ślepego zabójcy" czy "Roku potopu". Jej dzieło "Scribbler Moon" ("Księżyc pismaka") zostało włączone do projektu w maju ubiegłego roku.

- Wysyłam ten rękopis na czas. Czy jakakolwiek ludzka istota go otrzyma? Czy wciąż będzie istniała Norwegia, las, biblioteka? Strasznie dziwnie jest myśleć o moim własnym głosie uśpionym przez długi czas i nagle obudzonym po stu latach - mówiła rok temu Atwood. - Wyobrażam sobie spotkanie przyszłego, jeszcze nieistniejącego czytelnika z moim tekstem, podobnie jak sytuację, gdy zobaczyłam czerwony odcisk dłoni na pewnej meksykańskiej jaskini, ukryty tam przez trzysta lat. Kto rozszyfruje dokładne znaczenie mojego tekstu? Ogólne przesłanie jest jednak uniwersalne. Mówi: "pozdrawiam, byłam tutaj".

Oryginalne i jedyne rękopisy książek Mitchella, Atwood i przyszłych twórców znajdą się w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu w nowoczesnej bibliotece Deichmanske w Bjorvika, Oslo.

- Musimy zaufać pisarzom i ich twórczości. Wyobraź sobie, że zgodzisz się wziąć udział, a termin oddania pracy ciągle się zbliża. Nikt w ciągu twojego życia nie dowie się, że twoja powieść to sto razy powtórzony alfabet - mówi Lisa Le Feuvre, kuratorka projektu.

To kolejny innowacyjny projekt Katie Paterson. 35-letnia artystka ma na swoim koncie transmisję na żywo dźwięków topniejącego lodowca, sporządzenie mapy wszystkich martwych gwiazd, skonstruowanie specjalnej żarówki symulującej blask księżyca czy pochowanie ziarnka piasku na Saharze.

- "Future Library" to żyjące, oddychające i organiczne dzieło sztuki, które będzie się rozwijać przez sto lat. Wyobrażam sobie słoje drzewa jako kolejne rozdziały książek - pisze artystka na stronie projektu. - Kwestionuje on obecną tendencję myślenia krótkookresowego, skupiania się tylko na teraźniejszości.

Gdy kolekcja tekstów w projekcie "Future Library" zostanie ukończona, planowane jest wydrukowanie trzech tysięcy egzemplarzy wszystkich dzieł. Już rok temu dostępnych było tysiąc certyfikatów umożliwiających odebranie książki w 2114 roku. Blisko sto z nich zostało sprzedanych po 600 funtów za sztukę.

Na razie nie wiadomo, kto będzie kolejnym pisarzem zaangażowanym w "Future Library".
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Trojan 


Posty: 11318
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-08-16, 14:14   

hm. bierę 10
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4633
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2022-08-16, 14:43   

Trojan napisał/a:
hm. bierę 10

Stać cię? Straszne marnotrawstwo pieniędzy.

A tak w ogóle to co jak wówczas już papier nie będzie używany?
W ogóle idiotyczny projekt.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Trojan 


Posty: 11318
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-08-16, 14:48   

bardziej happening :)
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-08-16, 14:59   

Tomasz napisał/a:
A tak w ogóle to co jak wówczas już papier nie będzie używany?


Będziemy się podcierać ptactwem i gryzoniami, co tam kto złapie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1888
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2022-08-16, 15:34   

Orki to bardziej jeżami czy coś...
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-08-16, 15:56   

Widać nigdy nie próbowałeś podetrzeć się kazuarem.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4633
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2022-08-16, 18:25   

Stary Ork napisał/a:
Będziemy się podcierać ptactwem i gryzoniami, co tam kto złapie.

Zawsze myślałem, że w razie czego to kotem. Dlatego paskudztwa w domu toleruję.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-08-16, 18:29   

Tomasz napisał/a:

Zawsze myślałem, że w razie czego to kotem. Dlatego paskudztwa w domu toleruję.


Dupę z jajami podrapie. //orc
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2022-08-16, 18:40   

Beata napisał/a:
Takie troszku dalekosiężne plany:
Ja bym na miejscu autorów oddał wiersz pod tytułem "Nie chce mi się".

Kasę już wziąłem
Napisać coś wypada
Nie chce mi się
Nara
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2022-08-16, 18:54   

Przerób na haiku.

Uważam, że haiku to optymalna forma, przynajmniej dużo drewna się nie zmarnuje na druk. Te tysiąc sosen to mogą za sto lat być ostatnie drzewa na planecie - dusznymi oczami widzę tych nielicznych, co przeżyli, jak leżąc wokół (bo stać nie mają siły), łapią ostatnie hausty tlenu. //evil
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2022-08-17, 05:05   

Proszę bardzo:
Cytat:
Kasę już wziąłem
Napisać coś wypada
Nie chce się, nara
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11318
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-08-17, 10:24   

nie tak.

kasę już wziąłem
nie wiem skąd była
po niebie płynie ptak
  
 
 
KS 
KS


Posty: 2548
Wysłany: 2022-08-17, 11:22   

a śmiali się gdy Wałęsa mówił, że będzie tu druga Japonia
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3207
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2022-08-26, 13:48   

Prós na październik zapowiedział kolejne tomiszcze Strugackich :)
https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,79999?fbclid=IwAR2y_zlLGiSdq4NxKSP6cIefiok_Iq4kJwFME2MH0lLSytYEnpM7XMbTemU
Ciekawe czy znowu zrobią przedsprzedaż na Alledrogo? :)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-08-26, 14:01   

Why not?
Ja tam poczekam na Ceneo. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2022-08-26, 19:12   

Ja w ogóle nie zamierzam czekać. :mrgreen:

A tymczasem za Fejsbukiem Wydawnictwa W.A.B. kilka ciekawostek na temat "Niewyczerpanego Żartu" Davida Fostera Wallace'a:
Cytat:
“Chcę zrobić tę książkę bardziej, niż chcę oddychać” - powiedział Michael Pietsch, redaktor pierwotnej, anglojęzycznej wersji "Niewyczerpanego żartu", po przeczytaniu pierwszych 200 stron. ✍
☄️ Spójrzcie, jakie jeszcze ciekawostki, fakty i refleksje o książce Davida Fostera Wallace'a przygotował Jakub Szestowicki:
🎯 O czym jest to tekst? W największym skrócie i uproszczeniu: o poszukiwaniu taśmy z filmem tak rozrywkowym, że po jego obejrzeniu się umiera. Szerzej: o uzależnieniach, telewizji i Ameryce.
🎯 Wallace zaczął pisać w 1991, powieść ukazała się w lutym 1996. Miesiąc później robiono już szósty dodruk. Wallace miał wtedy 34 lata.
🎯 “Hamlet” Szekspira zaczyna Bernardo: “Kto tu?”. Pierwsze dwa słowa “Infinite Jest” to “I am”. To pierwsze odwołanie do klasycznego tekstu, pierwsze z miliona.
🎯 Jeśli dwóch braci rozmawia przez telefon i wypowiedzi jednego z nich to “I want to tell you (...) My head is filled with things to say” i “I don’t mind (...) I could wait forever” to na pewno bez problemu odgadniecie, że bohater cytuje “I Want To Tell You” The Beatles, prawda? Zwłaszcza, że nic tu nie wspomina o The Beatles, nie? I nie przeszkodzi Wam, że słowo “Beatles” pada w powieści raz, jakieś 900 stron po tej rozmowie telefonicznej?
🎯 Oczywiście, jest też cała wikipedia poświęcona “Infinite Jest”, która zawiera m.in. listę adnotacji strona-po-stronie. Lista ta po wydrukowaniu zajmuje 61 strony A4.
🎯 Jesteście skupieni podczas lektury? Jeśli sami z siebie dostrzeżecie, że w jednym rozdziale są 3 kobiety - jedna z nich ma welon, druga ma blizny, trzecia jest nałogowcem - a wiele stron dalej znajdziecie postać, która łączy cechy tych poprzednich trzech, to tak, jesteście skupieni.
🎯 “Infinite Jest” składa się z 577608 słów, z czego unikalnych 20584. W pierwszych 35000 słowach powieści pada 4923 unikalnych wyrazów.
🎯 Oczytanie w innych tekstach jest ważne, prawda? “It was yrstruly and C and Poor Tony" - pisze Wallace w rozdziale, w którym pojawia się dużo przemocy, a czytelnik z pewnością wie, że to podobna składnia jak w “Mechanicznej pomarańczy” Burgessa, w rozdziale, w którym pojawia się dużo przemocy.
🎯 Jeśli w trakcie lektury będziecie mocno zwracać uwagę na zapamiętywanie fabuły, to zrobicie źle. Jeśli będziecie zwracać uwagę na następujące elementy, to zrobicie dobrze: płacz uzależnionej osoby, głowa oderwana od ciała, pająki, kolor niebieski.
🎯 To tekst niepozbawiony specyficznego humoru. Główny bohater jest bardzo inteligentny, bo matka dosypywała mu za młodu sterydów do płatków śniadaniowych.
🎯 Wallace to pisarz Humans Of Late Capitalism: akcja powieści osadzona jest w niedalekiej przyszłości, w której kalendarz gregoriański został zastąpiony komercyjnym, obrandowanym czasem. Większość powieści rozgrywa się w okresie zwanym “Year of the Depend Adult Undergarment” (Depend to firma robiąca pieluchy dla dorosłych). W tym czasie Statua Wolności ma założoną pieluchę.
🎯 Jeśli o skali umiejętności pisarskich Wallace’a może świadczyć to, że kiedy bohater pali trawę, to Wallace prowadzi nas po budynku tak, jakbyśmy poruszali się po układzie oddechowym człowieka, to tak, Wallace umie pisać.
🎯 Układ krwionośny i budowa mózgu też nie stanowią dla niego problemu.
☄️ "Niewyczerpany żart" przyćmiewa niemal każdą powieść napisaną w ostatnim stuleciu.
The New York Times

Cały czas: i boję się i nie mogę się doczekać. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2023-06-02, 18:39   

Stella Maris i Pasażer Cormaca McCarthy'ego zapowiada WL na koniec miesiąca.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Mamerkus 


Posty: 368
Skąd: z prochu
Wysłany: 2023-06-02, 20:51   

Romulus, ogarnąłeś w końcu ten "Niewyczerpany żart"?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2023-06-03, 07:24   

Trzysta stron jeszcze. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2023-06-03, 21:56   

The Land of Lost Things Johna Connelly'ego. Kontynuacja tego co wiadomo. Ja się cieszę. Oryginał we wrześniu. Tłumaczenie pewnie też niedługo.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 14