FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
MAG - część druga
Autor Wiadomość
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1643
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-03-19, 21:01   

ASX76 napisał/a:
AM napisał/a:


Na miejscu czytelników nie przejmowałbym się tym zagadnieniem. Nic nie zostaje dane na zawsze. Jeśli jakieś byty znikną, zastąpią je inne, lepiej dostosowane do nowych warunków, bardziej elastyczne.


Jeśli ceny okładkowe będą utrzymane przez rok, to trza będzie poważnie okrajać zakupy, przeto jednak przejmowałbym się. Portfel nie jest aż tak elastyczny. ;)

Nie. Po prostu będę kupować książki po roku od premiery. Spokojnie mam książek, że nie muszę kupować na bieżąco. Może nawet i byłoby to lepiej dla mnie bo w końcu przeczytałbym książki z tzw. "półki wstydu". ;-)
I mogliby mnie ci wszyscy zwolennicy JCK z małymi księgarniami na czele i wysokimi cenami książek pocałować wiadomo gdzie, ale na przyjemność trzeba sobie zasłużyć.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Typical_troll 
Ultio dei


Posty: 664
Skąd: Sośnicowice
Wysłany: 2024-03-19, 21:04   

goldsun napisał/a:
Nie. Po prostu będę kupować książki po roku od premiery.

Ale po co, skoro przecież ceny spadną i po roku nie będzie już jak ich obniżyć? :badgrin:
_________________
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
G. Orwell
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2024-03-19, 21:14   

goldsun napisał/a:
ASX76 napisał/a:
AM napisał/a:


Na miejscu czytelników nie przejmowałbym się tym zagadnieniem. Nic nie zostaje dane na zawsze. Jeśli jakieś byty znikną, zastąpią je inne, lepiej dostosowane do nowych warunków, bardziej elastyczne.


Jeśli ceny okładkowe będą utrzymane przez rok, to trza będzie poważnie okrajać zakupy, przeto jednak przejmowałbym się. Portfel nie jest aż tak elastyczny. ;)

Nie. Po prostu będę kupować książki po roku od premiery. Spokojnie mam książek, że nie muszę kupować na bieżąco.


Jeśli część potencjalnych klientów wyjdzie z takiego założenia, wówczas mniej dochodowe tytuły/serie nie będą mieć żadnej racji bytu z punktu widzenia wydawcy, nie wspominając już o dotowaniu, choćby i ambitnych, wtop. //panda
I później, po roku "zamrażarki", miałby jeszcze zafundować rabaty? ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Cerber108 
Sąsiad


Posty: 226
Wysłany: 2024-03-19, 22:17   

ASX76 napisał/a:


Jeśli część potencjalnych klientów wyjdzie z takiego założenia, wówczas mniej dochodowe tytuły/serie nie będą mieć żadnej racji bytu z punktu widzenia wydawcy, nie wspominając już o dotowaniu, choćby i ambitnych, wtop. //panda
I później, po roku "zamrażarki", miałby jeszcze zafundować rabaty? ;)

To podsumowanie pokazuje tylko jak nietrafiony jest pomysł tej ustawy.
 
 
AM

Posty: 2925
Wysłany: 2024-03-19, 22:23   

Cerber108 napisał/a:
ASX76 napisał/a:


Jeśli część potencjalnych klientów wyjdzie z takiego założenia, wówczas mniej dochodowe tytuły/serie nie będą mieć żadnej racji bytu z punktu widzenia wydawcy, nie wspominając już o dotowaniu, choćby i ambitnych, wtop. //panda
I później, po roku "zamrażarki", miałby jeszcze zafundować rabaty? ;)

To podsumowanie pokazuje tylko jak nietrafiony jest pomysł tej ustawy.


Mniej więcej jak pomysł Marksa na raj na ziemi. To utopia. A może chwytanie się brzytwy?
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2024-03-19, 23:28   

AM napisał/a:
Cerber108 napisał/a:
ASX76 napisał/a:


Jeśli część potencjalnych klientów wyjdzie z takiego założenia, wówczas mniej dochodowe tytuły/serie nie będą mieć żadnej racji bytu z punktu widzenia wydawcy, nie wspominając już o dotowaniu, choćby i ambitnych, wtop. //panda
I później, po roku "zamrażarki", miałby jeszcze zafundować rabaty? ;)

To podsumowanie pokazuje tylko jak nietrafiony jest pomysł tej ustawy.


Mniej więcej jak pomysł Marksa na raj na ziemi. To utopia. A może chwytanie się brzytwy?


Rzucanie brzytwy tonącym czytelnikom i "tłumoczenie", że ich zbawi. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1643
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-03-20, 05:37   

ASX76 napisał/a:
goldsun napisał/a:
ASX76 napisał/a:
AM napisał/a:


Na miejscu czytelników nie przejmowałbym się tym zagadnieniem. Nic nie zostaje dane na zawsze. Jeśli jakieś byty znikną, zastąpią je inne, lepiej dostosowane do nowych warunków, bardziej elastyczne.


Jeśli ceny okładkowe będą utrzymane przez rok, to trza będzie poważnie okrajać zakupy, przeto jednak przejmowałbym się. Portfel nie jest aż tak elastyczny. ;)

Nie. Po prostu będę kupować książki po roku od premiery. Spokojnie mam książek, że nie muszę kupować na bieżąco.


Jeśli część potencjalnych klientów wyjdzie z takiego założenia, wówczas mniej dochodowe tytuły/serie nie będą mieć żadnej racji bytu z punktu widzenia wydawcy, nie wspominając już o dotowaniu, choćby i ambitnych, wtop. //panda
I później, po roku "zamrażarki", miałby jeszcze zafundować rabaty? ;)

Przecież Ci którzy forsują ten pomysł na pewno przewidzieli takie zachowania czytelników/klientów i to na pewno tak nie będzie, prawda? ;-)
Ten ich pomysł na pewno spowoduje, że małe księgarenki będą na każdym rogu ulicy i a czytelnictwo w Polsce wzrośnie do 300 procent. ;->

No co ja Ci poradzę, że ja nie chcę pasować do ich wzorca zachowania. Pewnie po prostu nie jestem klientem na ich usługi i można mnie zignorować. ;-)

Tak na marginesie, to ten pomysł jest forsowany jako "ratowanie małych księgarń" a nie "ratowanie małych wydawnictw". Więc może ich też po prostu wydawnictwa nie interesują.
... co po namyśle w sumie miałoby sens. Teraz tych wydawnictw jest of groma, co chwilę wydają nowe książki i taka księgarenka co chwil musi je zamawiać (i płacić), żeby Klient jak przyjdzie nie marudził, że "jak to nie macie".
A jakby tych wydawnictw było pięć i wydawało pięć książek na miesiąc, to ci właściciele małych księgarni mieliby spokój - ilość zamówień i książek na półkach które trzeba zamawiać by im się zmniejszyła ...
Bo ci czytelnicy to wredni są, przychodzi taki i pyta: czy macie książkę X, której premiera była wczoraj i nakład to 2000 sztuk ...
I co ma taka księgarenka odpowiedzieć, że nie ma bo zamówienie tej jednej sztuki podniosłoby cenę o kolejne pieniądze (za transport), których nie ma wliczonych w cenę okładkową?

Tak w sumie to oni do tej umowy powinni jeszcze dopisać:
- bezwzględny zakaz sprzedaży książek wprost przez wydawnictwa
- bezwzględny zakaz sprzedaży wysyłkowej wprost do domu/paczkomatu - tylko do małych księgarenek
- bezwzględny zakaz sprzedaży książek w innych językach niż polski i zakaz importowania takich książek zza granicy (tu pewnie da się podciągnąć pod jakąś ochronę języka polskiego)
- wymusić jednolitą cenę za transport książek ... najlepiej oczywiście za darmo
- wymusić jednolitą cenę za wynajem pomieszczeń
- zakaz produkowania audiobuków i ebuków
- zakaz działalności firm typu Storytel
- zakaz wydawania książek w różnych wydaniach - typu różne okładki, włącznie z twardymi
oraz ustalić stały jednostkowy rabat po roku od wydania książki, żeby po roku też książki nie mogły mieć aż tak różnych cen
... taki proponuję plan - na pewno jest słuszny i się powiedzie ...

... a jesli się nie powiedzie, to na pewno będzie skutek działania wrażych sił i tego, że społeczeństwo nie dorosło do takich światłych postulatów!

P.S. Rozumiem, że ta JCK działałaby również na różnych targach książki i tym podobnych eventach? Nie ma, że sobie przyjdziesz na takie targi i kupisz taniej, nie, nie, nie robaczku ...
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2024-03-20, 10:16   

Ratowanie małych księgarń kosztem: większych i/lub logicznie myślących wydawców, klientów i czytelnictwa. W dobie Internetu księgarze tego pokroju powinni się przebranżowić, albo strzelić sobie w łeb, a nie pod sztandarem absurdalnie fałszywej troski zabiegać o rozwiązanie, które będzie wymuszać na czytaczach robienie zakupów u nich. Zagrywka rodem z socjalizmu, która nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale go potęguje i stwarza nowe z którymi trzeba będzie "bohatersko" walczyć. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Sędzia

Posty: 494
Wysłany: 2024-03-20, 10:58   

Od dwóch dni jest fajna promocja na Nexto, oczywiście jeśli się ma konto Nexto premium.

Kupiłem sobie na ten moment 74 ebooki, zdecydowana większość to książki nowe.

Gdyby obowiązywała JCK kupiłbym dwie książki MAGa - Samotne kobiety i Seanan McGuire.
W kręgu zainteresowań byłyby też 4 książki z Rebisu i jedna z Zyska, ale nie wiadomo czy bym się ostatecznie zdecydował.

Czyli wydałbym 90 zł (okładkowa książek MAGa), być może wydałbym ok. 290 zł na pozostałe, ale sądzę, że nie bardzo.

Wydałem dużo więcej. Rozumiem, że te pieniążki trafiły do nexto i do wydawnictw a nie do małych księgarzy, ale gdyby obowiązywała JCK to też do tych małych księgarzy nie trafią. Małe wydawnictwa padną, małych księgarni i tak nic nie uratuje, a czytelnictwo (a dokładniej sprzedaż nowych książek) w PL już nigdy nie wstanie.
 
 
Typical_troll 
Ultio dei


Posty: 664
Skąd: Sośnicowice
Wysłany: 2024-03-20, 11:18   

Strona mag.com.pl została już tak zapomniana przez wydawnictwo, że nawet certyfikaty ma nieważne i trzeba ręcznie ją otwierać przez zabezpieczenia przeglądarek. Od sierpnia 2023 też nie ma aktualizacji. Śmierć z niedożywienia...
_________________
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
G. Orwell
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1643
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-03-20, 11:31   

Zapomniałem - do moich postulatów które powinny być dołączone do ustawy o JCK trzeba koniecznie dodać:
- zakaz rozdawania książek (nie jako prezentów, tylko takich przeczytanych których już więcej czytać nie zamierzamy) - moja mama w ten sposób rozdała/oddała pewnie z kilka tys książek. Powinna za to pewnie dostać ze 2 lata odsiadki jak nic ...
- zakaz bookcrossingów, zwłaszcza na konwentach na których bywają wrzucane książki nowe wprost przez wydawnictwa, zresztą często jest wymóg, że książka nie może być starsza niż 3-5 lat - ja w ten sposób wymieniłem lekko z 200 książek
Bo przecież to również powoduje mniej książek kupowanych przez ludzi w księgarniach, jeśli można je dostać za darmo lub wymienić za inne.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Ash 

Posty: 796
Wysłany: 2024-03-20, 12:48   

JCK = pardon my french Je*ać Czytających Książki.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2024-03-20, 14:01   

nie wystarczy wam tego brandzlowania?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Lipaeug

Posty: 13
Wysłany: 2024-03-20, 16:29   

Pytanie do @AM:

Kiedy dostępny będzie w księgarniach dodruk Ilionu?
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2024-03-21, 14:50   

AM, Apple zrobi serial o Murderbocie, jak bardzo się cieszycie? ;)
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Elektra 


Posty: 3694
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2024-03-22, 22:37   

Czy już nie ma innych wątków, wszystko musi być wałkowane tutaj? 50 postów o jednolitej cenie książki. I pewnie za kilka tygodni znowu...
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Cerber108 
Sąsiad


Posty: 226
Wysłany: 2024-03-22, 22:40   

Na tym wątku po prostu masa ludzi siedzi, a jak już się stopniowo zboczy z tematu, to weź to potem powstrzymaj.
 
 
Typical_troll 
Ultio dei


Posty: 664
Skąd: Sośnicowice
Wysłany: 2024-03-22, 23:59   

No, akurat @Elektra może to powstrzymać jednym zręcznym ruchem :badgrin:
_________________
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
G. Orwell
 
 
Whoresbane


Posty: 1057
Wysłany: 2024-03-23, 07:06   

Asix dawno powinien to powstrzymać ale prędzej napędzi dalszy spam niż spełni swój moderatorski obowiązek. Hańba
_________________
Moje marzenia z MAGa: wznowienie wszystkich Stephensonów i wydanie wszystkich Słońc Wolfe'a w Artefaktach
 
 
Trojan 


Posty: 11336
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2024-03-23, 15:36   

JCK jak najbardziej jest w kręgu wątku MAGa - tym bardziej że gościmy w nim AM, człowieka z drugiej strony lustra.

natomiast wodotryski w temacie jojczenia - dej pan
czy okladek...
no cóż...
 
 
AM

Posty: 2925
Wysłany: 2024-03-24, 11:52   

Trochę zmian w planach na maj-lipiec. Podaje tylko nowości.

MAJ

15 maja
Jay Kristoff – „Cesarstwo potępionych” (wersja UK)
Jay Kristoff – „Cesarstwo potępionych” (wersja USA)
Heather Fawcett Emily Wilde Encyklopedia Elfów i wróżek

24 maja
David Michell Utopia Avenue (Uczta Wyobraźni)


CZERWIEC

5
Pierce Brown Złoty syn

14
Seanan McGuire Upadek/Przez zielone pola

19
Christopher Paolini Murtagh
James Dashner Crank Palace
James Dashner The Maze Cutter

28
Michael J. Sullivan Epoka śmierci

LIPIEC

12
Rebecca Roanhorse „Gorejaca gwiazda”
Richard Swann Procesy imperium

19
Martha Wells “Protokół buntu. Strategia wyjścia”

26
Brandon Sanderson „Biały Piasek” (omnibus)
 
 
Rec

Posty: 226
Wysłany: 2024-03-24, 11:57   

Obserwując historię przesuwania Wells zaczynam podejrzewać, że oprócz wspominanych problemów z dostepnością redaktorów, pierwszy Mordbot zawiódł sprzedażowo...
 
 
Ash 

Posty: 796
Wysłany: 2024-03-24, 12:23   

Mnie ten Omnibus Piasku interesuje mocno. Ile taka cegła będzie kosztować?! Wiadomo już?

No i Procesy Imperium 2 miesiące obsuwy :/
 
 
AM

Posty: 2925
Wysłany: 2024-03-24, 12:35   

Rec napisał/a:
Obserwując historię przesuwania Wells zaczynam podejrzewać, że oprócz wspominanych problemów z dostepnością redaktorów, pierwszy Mordbot zawiódł sprzedażowo...


Nie zawiódł. W kwietniu-czerwcu maju mamy nagromadzenie kluczowych dla nas finansowo tytułów i wszystkie siły skierowaliśmy do pracy nad nimi.

Kristoff to pewniak. Na tym etapie to poziom sprzedaży Drogi królów przed wydaniem Słów światłości.

Pierwsze wydanie Browna sprzedało się w Polsce 4x słabiej niż w Rumunii. Czy damy radę to zmienić? Zobaczymy. Stąd między innymi przyśpieszenie premiery 2 tomu. Jest o co walczyć, bo to książki z potencjałem na 20-30 tys.

Fawcett - to jeden z mocniejszych tytułów z pogranicza cozy, romantic fantasy. Kandydat na bardzo mocną pozycję. Wszystko do wygrania i wszystko do przegrania.

Dashner - nie będą to sprzedaże z początków serii, ale większość czarnej roboty już ktoś za nas wykonał. Trzeba wydawać i sprzedawać. I zrobić z zadrukowanymi brzegami stron :) .

Będę szczęśliwy, jeśli odpali na miarę swojego potencjału jeden autor z grupy Brown, Fawcett, Dashner. Jeśli wszyscy, będę w raju.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1862
Wysłany: 2024-03-24, 12:42   

Biedny Mordbocik:( Ale ja sprawdziłam tylko Utopię i nadal w maju, czyli humor gitówa. A potencjalne bestsellery niech odpalają, może zarobią na reaktywację Dresdena:D
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Whoresbane


Posty: 1057
Wysłany: 2024-03-24, 13:09   

Trzymam kciuki za Dashnera i wznowienie poprzednich tomów w MAGu
_________________
Moje marzenia z MAGa: wznowienie wszystkich Stephensonów i wydanie wszystkich Słońc Wolfe'a w Artefaktach
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2024-03-24, 13:14   

Cintryjka napisał/a:
A potencjalne bestsellery niech odpalają, może zarobią na reaktywację Dresdena:D


Niech lepiej zarobią na: McAuleya i Bakkera. To w sumie byłby chyba mniejszy koszt od długiej wtopy Butchera, która będzie się ciągnąć bez końca, a którą, jeśli już..., trzeba byłoby wypuskać od początku. ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
AM

Posty: 2925
Wysłany: 2024-03-24, 13:22   

ASX76 napisał/a:
Cintryjka napisał/a:
A potencjalne bestsellery niech odpalają, może zarobią na reaktywację Dresdena:D


Niech lepiej zarobią na: McAuleya i Bakkera. To w sumie byłby chyba mniejszy koszt od długiej wtopy Butchera, która będzie się ciągnąć bez końca, a którą, jeśli już..., trzeba byłoby wypuskać od początku. ;)


Butcher, Bakker czy McAuley to zamknięty rozdział. Jedyne co mogę obiecać, że w przyszłości nie będę tak beztrosko wybierał książek do wydawania, co zaoszczędzi wszystkim rozczarowań związanych z urwanymi seriami albo ograniczy je do minimum.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2024-03-24, 14:34   

AM napisał/a:
Jedyne co mogę obiecać, że w przyszłości nie będę tak beztrosko wybierał książek do wydawania, co zaoszczędzi wszystkim rozczarowań związanych z urwanymi seriami albo ograniczy je do minimum.


Szczęście w nieszczęściu, że choć trylogię Bakkera udało się wydać.

Czy już wiadomo, jak to będzie dalej z Artefaktami, tzn. czy ich żywot zostanie wydłużony o jakieś niespodzianki o których jak dotychczas nie było mowy? ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
AM

Posty: 2925
Wysłany: 2024-03-24, 14:49   

ASX76 napisał/a:
AM napisał/a:
Jedyne co mogę obiecać, że w przyszłości nie będę tak beztrosko wybierał książek do wydawania, co zaoszczędzi wszystkim rozczarowań związanych z urwanymi seriami albo ograniczy je do minimum.


Szczęście w nieszczęściu, że choć trylogię Bakkera udało się wydać.

Czy już wiadomo, jak to będzie dalej z Artefaktami, tzn. czy ich żywot zostanie wydłużony o jakieś niespodzianki o których jak dotychczas nie było mowy? ;)


Nie będzie nic poza tym co już ogłaszaliśmy. Po wyczerpaniu listy nie będziemy odnawiali praw do większości tytułów (zakładam, że seria potrwa do połowy 2026 roku). Zostaną z nami tylko te ksiażki, które i tak wydawalibyśmy, nawet, gdyby Artefakty nie powstały.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,34 sekundy. Zapytań do SQL: 13