FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
The Rings of Power
Autor Wiadomość
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-10-27, 20:45   

Rashmika napisał/a:
i w zasadzie jest, jak cały ten serial, złotym karniszem w domu cygańskiego krula


Trafniejszego opisu w internetach nie spotkałem.

Rashmika napisał/a:
Arcane, które w temacie realizacji produkcji fantasy porozrywało mi dupsko


TAK.

Został mi ostatni odcinek tego cock ringa i jutro prawdopodobnie w końcu zepnę poślady i go obejrzę.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Rashmika 


Posty: 1032
Wysłany: 2022-10-27, 21:11   

No kurde, podziwiam powściągliwość przy takiej kokainie, ja to wciongłam już ze 3 razy dla samej estetyki wykonania i scenariusza, który trzyma się kupy i jest ciekawy.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-10-27, 21:32   

Rashmika napisał/a:
No kurde, podziwiam powściągliwość przy takiej kokainie, ja to wciongłam już ze 3 razy dla samej estetyki wykonania i scenariusza, który trzyma się kupy i jest ciekawy.


Miałem na myśli wytrysk twórczy Amazona, ostatni odcinek mi został --_-

Arcane było wciągnięte niemal na raz. I powoli zaczynam dojrzewać do myśli, że ponowne obejrzenie jest pomysłem całkiem zajebistym.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Whoresbane


Posty: 1052
Wysłany: 2022-10-27, 23:51   

_________________
Moje marzenia z MAGa: wznowienie wszystkich Stephensonów i wydanie wszystkich Słońc Wolfe'a w Artefaktach
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-10-31, 21:43   

w końcu - skończyłem.
Dwa odcinki za jednym zamachem.
Moim nieskromnym zdaniem - najlepszy pełnoserialowy opening fantasy.
Polemizując (choć nie do końca) z Rashminką - ociekający złoty karnisz. Tak tworzył JRRT. Jeśli chodzi o klimat to idealnie oddali tolkienowe highfantasy, odstępstwa (poważne) od fabuły Sil. szokować mogą tylko twardogłowych. Dla mnie w deseczkę.
Najsłabszym elementem - oczywiście elfy (choć na Gal mucha nie siada) w swej gromadzie. Tu jak wspominałem wcześniej - bliże Numenoryjczykom do HighElves z kart książki, bo elfy z serialu to raczej banda obwiesiów Thranduila za to Ekipa Elendia (jeszcze w tych białych łuskach) wygląda jak rasowe HE.

obsada - spory plus (minus elfy, ale plus G.).
Po pierwszym sezonie już wiemy wtf. z tym kupieniem-niekupieniem praw do S. ale do story JRRT. Amazon opowiada historię z S. ale po swojemu. MI to pasi - daleko mi do ortodoksa /choć wychowanym na DwóchWieżach na długo przed 3małeTolkienki).
Są dłużyzny rodem z Jacksona - i nie przypadkiem w momentach z hobbitami, ale ujdzie. Do się strzymać.
Nie widzę słabych stron serialu (no poza Elfami - a i tak dużo lepsze od Wiedźmina. Noto ciekawe zagadnienie - czemu nie potrafią zrobić fajnych elfów - może wystarczyłoby wylaszczyć jak gwiazdy w kololowych cza-pi) nvm.
8/10
 
 
Rashmika 


Posty: 1032
Wysłany: 2022-10-31, 23:09   

Trojan napisał/a:
ociekający złoty karnisz. Tak tworzył JRRT.


Trojan, ja mówiłam o dizajnie i muzie, estetyce wykonania, nie o duchu literatury zaklętej w formę filmu.
Ale ok, patrząc na ten aspekt, powiedzmy decorum, to jeśli trzeba jednorodnej analogii rzekłabym, że Pendereckiego zaśpiewał i zagrał Zenek Martyniuk. Ani jednego ani drugiego nie lubię, ale to tak na marginesie, choć dobrze oddaje mój stosunek do patosu i nudy Tolkiena, które nazywasz high fantasy. Mogli to zrobić mniej nudnym i mniej patetycznym, ale od razu poszli z grubej rury prosto w teletubisiową, amerykanską skrajność nie rezygnując z patosu. Dzisiaj sobie obejrzałam jakieś jutubowe streszczenie z wytykaniem błędów tej produkcji, i chociaż większość z tego była naciągana, to świetnie pokazuje jak technicznie to było słabe (montaż, nielogiczności ujęć) i jak desuexmachinacje w scenariuszu czynią ten serial produkcją dla naiwnych dzieci, plus jeszcze ujowe akcje z manipulacją ocenami na imdb (które skutecznie powinno zamknąć temat oglądalności, jako wyznacznika jakości produkcji).
Nie wiem, mnie LOTR też za bardzo nie siadł, tzn. nie zesrałam się z wrażenia całą trylogią, może po prostu nie leży mi Tolkien, ale było to ładne, wchodziło bez zgrzytów i było całkiem spoko przygodówką dla dorosłego widza (oprócz debilizmów z legolasem, bo tu już rżałam w spazmach jak robił serfing na tarczy). Miało to o wiele więcej klimatu, estetyki i dobrego aktorstwa. ROPa to jednak jasełka, co moim zdaniem jest niepierwszym już objawem Pierwszego Wielkiego Wymierania Specjalistów na Świecie. Z dowolnej dziedziny.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-01, 00:23   

Tak, ale twoje że tak powiem, zarzuty można wrzucić na dowolną produkcję mito/fantasy/historyczną. Ten typ tak ma.
Nie można (znaczy się - pewnie że można, ale po co) "opowiedzieć Tolkiena" w estetyce GoTowej, z cyckami i dupami na wierzchu. Silmarillion jest patetyczny - i Penderecki do fragmentów gdy Majarowie/Valarowie/etc pławią się muzyce Iluvatara, pasuje idealnie. A gdy Noldorowie płyną/atakują/itp to Valkiria najlepiej puszczana z głośników śmigłowca.

Nie ma nic bardziej bezproduktywnego (poza wpisami na formach lub co gorsza FB) jak oglądanie "jak to zrobiono/zjebano" film fantasy. To jakby zbić przedszkolaka.. Koherentne fantasy jest równie częste co uczciwy polityk. Serio chciało ci się oglądać program z wytykami ?
 
 
Rashmika 


Posty: 1032
Wysłany: 2022-11-01, 09:14   

Serio.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-01, 13:14   

obejrzałem 3 min z 18 o tych błędach i spuściłem w kiblu.
Fanboje w sumie nie wiadomo czego.... 20 lat temu gdy PJ kręcił "swojego Tolkiena" było to samo. Dokładnie to samo.
Dzisiaj na wstępie "eks-tremista" wymienia film jako pkt. odniesienia :)
Opatrzyłem losowo przesuwając suwak czasu i problemy są dwa.

1.Niespójność realizacyjna - tu w tej scenie mamy 7 elfów a przecie wchodziło 9 a w walce jest 6, albo tu do jaskini Aro wchodzi z pochodnią, kiedy się przeciska przez tunel ma latarnie a wychodzi znowu z pochodnią. Zasadniczo, mam to w d. - błędy na poziomie dostrzegalnym/uwierającym ludzi blisko jakiegoś zaburzenia .....

2. Małe/Średnie/Duże/Poważne/Gigantyczne odstępstwa od materiału źródłowego jakim jest S. Co jest naturalne (widać klan Tolkienów chciał za dużo (miliard ?) za prawa do S.) dla tej dość dziwnej sytuacji dot. praw autorskich.

Jak widać - scenariusz stara się wszystkie wydarzenia scalić w okresie przełomów II i III ery
Co ma sens - bo jak spojrzysz na kanoniczny timeline to okaże się że elfy i ludzie to grupa debili których Sauron wodzi jak psa na smyczy przez kilka tys. lat
 
 
Rashmika 


Posty: 1032
Wysłany: 2022-11-01, 13:37   

trojan, jak ty dałeś temu czemuś 8,5 to masz syndrom wyparcia.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Ash 

Posty: 795
Wysłany: 2022-11-01, 14:55   

Ja to wolę myśleć, że użytkownik Trojan po prostu (nieumiejętnie) trolluje.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13184
Wysłany: 2022-11-01, 15:07   

Trojan po prostu ma silną potrzebę pierdolenia na każdy temat w możliwie obszerny sposób. Merytoryka tych wypowiedzi jest wektorem o losowym zwrocie i kierunku oraz punktem zaczepienia będącym funkcją naprucia trojanowego szwagra. To osobna matematyka jest.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-01, 15:47   

Rashmika napisał/a:
trojan, jak ty dałeś temu czemuś 8,5 to masz syndrom wyparcia.


raczej syndrom oblężonego Minas Tirith ;)

wiadomo - w kategorii "open" całe fantasy dostaje -1 do wszystkiego.
jednakowoż

w grupie tych nielicznych seriali trufantasy (GoT, Wiedźmin, KołoCz i RoP) - takiego Goodkinda nie wliczam bo bliże temu do pastiszu aka Herkules/Xena,
Pierścienie w mojej opinii mają najlepszy start - także ze względu na kasę jaką wpakowano w ten projekt. Scenariusz na szczęcie dociąga do poziomu $ (w Witcherze wprost przeciwnie).
Akceptuje uproszczenia/zmiany wobec materiału wejściowego - bo inaczej się nie dało.
i nie 8ipół (nostalgia za piwem?) a 8na10
 
 
Rashmika 


Posty: 1032
Wysłany: 2022-11-01, 16:39   

ok, no to przyjmijmy że na forum zbładziłam, bom niecnota niekumata, przedszkolaki to bym biła trzonkiem od kilofa jak babka yarpena zigrina, a kino fantasy jest zajebiste jako powiadasz.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-01, 17:27   

Rashmika napisał/a:
ok, no to przyjmijmy że na forum zbładziłam, bom niecnota niekumata, przedszkolaki to bym biła trzonkiem od kilofa jak babka yarpena zigrina, a kino fantasy jest zajebiste jako powiadasz.



kino fantasy to syf kiła i mogiła - dopiero ostatnie lata coś zmieniają w tej materii (nie liczę incydentów)
na tym tle RoP prezentuje się pysznie :)
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-11-01, 18:08   

No ja obejrzałem w końcu ten ostatni odcinek i podtrzymuję moją opinię. Ten serial jest ładny, ale zwyczajnie bez sensu. Rzecz miała potencjał, ale rozjebała się o scenariusz pisany na kolanie przeż jakiegoś stażystę z łapanki, który pracował w magazynie Amazona i został skuszony dodatkowymi bonami żywnościowymi w zamian za napisanie tego gniota.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-01, 19:05   

rozwiń myśl
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-11-01, 21:16   

No w USA część pracowników Amazona zarabia tak chujowo, że musi ubiegać się o bony żywnościowe.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-01, 21:18   

a w Niemczech bodaj już 40% emerytów korzysta z pomocy społecznej bo im nie styka.



miałeś coś tam o gniotach napisać.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-11-01, 22:26   

Czemu scenariusz to gniot?

W skrócie, bo mi się nie chce rozpisywać.

1) Deus ex machina goni deus ex machinę, w scenariuszu rzeczy się dzieją bo tak chce scenarzysta ruchając przy tym jednocześnie sens i logikę. I nie wyskakuj mi tu, że fantastyce z sensem i logiką nie po drodze, bo istnieje coś takiego jak logika świata przedstawionego.
2) Ważniejsze postacie są papierowe jak zgrzewka srajtaśmy, tyleż mają polotu. Są albo nadęte, albo naiwne.
3) Enty są mniej drewniane od dialogów.
4) Często wieje nudą i po którymś tam odcinku musiałem oglądać na raty, bo przysypiałem. Nosz kurwa takie to było porywające.

Ogólnie rzecz biorąc nie miałem dużych oczekiwań względem tej produkcji, ale po prostu to coś jest złe. Reżyseria, scenariusz, dialogi, montaż szorują pytą po dnie.

Co według mnie pykło:

1) Zdjęcia w większości wymiatają
2) Numenor, Khazad Dum, Lindon - zajebiste lokacje
3) Charakteryzacja i kostiumy Orków

Łapie się na tym, że znakomitej większości akcji serialu już nie pamiętam.
Organizm się broni :mrgreen:
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-01, 23:16   

MrSpellu napisał/a:

Ogólnie rzecz biorąc nie miałem dużych oczekiwań względem tej produkcji, ale po prostu to coś jest złe. Reżyseria, scenariusz, dialogi, montaż szorują pytą po dnie.
:


o Wiedźminie piszemy w wątku o wiedźminie
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-11-01, 23:23   

Nie zdziwiłbym się, gdyby scenariusz do Wieśka i ROP pisały te same osoby.
W pewnym sensie tak jest.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13184
Wysłany: 2022-11-01, 23:32   

W pewnym sensie wszystko jest w pewnym sensie
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-11-01, 23:35   

No chyba że nie jest, to wtedy nie.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2022-11-02, 11:04   

Obejrzałem ten RoP w tydzień przed finałem i mi się nie dłużyło. Czuje że wrócę za jakiś czas, pewnie za 2 lata na powtórkę przed 2 sezonem. Nie zmienia to mojej oceny - to jest serial sympatyczny ale średni. Mam wrażenie że zwyczajnie ugryzł za dużo niż jest w stanie przełknąć. Za dużo wątków, za dużo lokacji, za dużo postaci wprowadzonych naraz. W rezultacie na samą historię zostaje mało miejsca.

Szczerze to główny wątek serialu czyli Galadriela detektyw-zelota z powojennym PTSD na tropie Saurona jest wyjściowo bardzo spoko, szkoda że dowozi tak sobie bo trzeba galadriele przeciorać po wszystkich krainach. Bardzo podobają mi się też wątki towarzyszące czyli kwestia pozostałych po wojnie sług Morgotha i Saurona, zarówno orków i ludzi. To jest ciekawy wątek zarówno jak na niego patrzeć od strony lore tolkienowskiego gdzie zostawiono furtkę do spekulacji, jak i współcześnie jak popatrzymy na kwestie tego jak wyglądają powojenne okupacje danych terenów. Przecież Arondir i spółka pilnujący southlandów, to dosłownie "misja pokojowo-stabilizacyjna" USA w Afganistanie z zasadniczo podobnym finałem. :mrgreen: Szkoda że elfy zrobiono po łebkach, szczerze zabrakło interakcji między nimi. Wiem że dużo osób chwali krasnoludy, i faktycznie sa one przedstawione bardzo fajnie (postać Durina i Disy 10/10, pomysł na rezonans akustyczny piękny) i zgodnie z oczekiwaniami ale... właściwie nie mają punktu styku z głównym wątkiem. Harfooci (bardzo fajna kreacja) jeszcze gorzej, ich wątek jest zupełnie osobny reszty. Numenor ładny ale fabularnie straszny ugór, nie wiem po co ładowali to na pełnej, skoro Numenoryjczyków można było tylko zajawić, czy tylko wprowadzić określone postacie od razu na kontynencie (Numenor miał przecież porty-kolonie). Te wszystkie wątki poboczne które mozna było zostawić na następne sezony, osłabiają główny wątek który miał fajny potencjał.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1889
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2022-11-02, 11:13   

Ł, uwazaj żeby https://www.google.pl/url...M3gzQ36k_7X-uac
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Trojan 


Posty: 11327
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-11-02, 17:59   

jak napisał bodaj Tomasz, serial oddaje ducha JRRT/Sil - choć scenariuszowo różni się od mat. źródłowego
oczywiście nikt nie pomyśli o tym, że b. trudno byłoby nakręcić historię S. bez głębokich zmian w treści (zwłaszcza w czasie i przestrzeni) + skrócenie ławki zawodników.


Worldbuildersko klasa.
Postaci - nieco drętwe, jak to u Tolkiena. Dobrze że dodano dużo kobiet i czasy homo-eton odchodzą w niepamięć. Tak bardzo że niektórzy tęsknią ....
 
 
Ash 

Posty: 795
Wysłany: 2022-11-02, 19:47   

Ducha Tolkiena? Pewnie w tym wątku gdzie Sauron staje się tym złym bo mu Galadriela nie dała xD
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2022-11-02, 20:35   

Trojan napisał/a:
choć scenariuszowo różni się od mat. źródłowego
oczywiście nikt nie pomyśli o tym, że b. trudno byłoby nakręcić historię S. bez głębokich zmian w treści (zwłaszcza w czasie i przestrzeni) + skrócenie ławki zawodników.


Tylko że nikt, tu przynajmniej na tym forum, nikt tego nie chce. Osobiście mam bardzo wyjebane jak bardzo wiernie bądź nie wątki mają się do tekstu źródłowego, zwłaszcza że w tym przypadku jest to tekst zwyczajnie nieadoptowalny. Można czerpać z niego pomysły, ale nie przełożysz go w klasycznym rozumieniu tego znaczenia. I absolutnie nie mam z tym problemu. Ba, temu serialowi bardzo by pomogła redukcja skali, bo na siłę chcieli tu wjebać rozmach, epickość i patos i wyszło po prostu niewiarygodnie. Główny wątek jest po prostu rozmemłany jak gówno w betoniarce.

Trojan napisał/a:
Worldbuildersko klasa.


No właśnie nie. Ładne dekoracje to nie jest światotworzenie.

Trojan napisał/a:
Postaci - nieco drętwe, jak to u Tolkiena.


Ale to nie jest wina Tolkiena, tylko ekipy odpowiedzialnej za scenariusz. Tolkien nie pisał scenariusza do tego gniota. No to może Tolkien obsadził role? Nie, Tolkien nie napisał i nie obsadził ról, nie prowadził też castingu. Nie zrobił tego, bo od kilku, kurwa, dekad nie żyje.

Trojan napisał/a:
Dobrze że dodano dużo kobiet i czasy homo-eton odchodzą w niepamięć. Tak bardzo że niektórzy tęsknią ...


Brudnemu chlew na myśli, Trojan.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4487
Skąd: fnord
Wysłany: 2022-11-02, 20:59   

MrSpellu napisał/a:

Trojan napisał/a:
Worldbuildersko klasa.


No właśnie nie. Ładne dekoracje to nie jest światotworzenie.


Są elementy fajnego światotworzenia. Np. ta akustyka wykorzystywana przez Krasnoludy, to coś naukowego a jednocześnie noszącego otoczkę subtelnej magii. Ten śpiew/modlitwa Disy do skał to epicka sprawa. Swoją drogą intro RoP jest inspirowane naukowym eksperymentem z dźwiękami: https://www.youtube.com/watch?v=ejpcpRhu8d8 Taki niby niuans, niby dopisane, a jednocześnie mi się wydaje spójne z Tolkienem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14