FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
POLSKA
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-03-03, 11:58   

no niestety ma
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2022-03-04, 07:30   

Naprawdę?
Aczkolwiek nie wątpię, że przeciętny Polak jest zbyt głupi żeby ogarnąć, że PiS prowadził w Polszy putinowską politykę demolując wymiar sprawiedliwości, idąc na wojnę z UE przez którą mamy zablokowane miliardy euro. Że chcieli jak w Rosji chwycić organizacje pozarządowe za pysk. Że właśnie Budyń zawetował putinowskie prawo w oświacie. Że za granicą jedynymi sojusznikami PiS jest kremlowski lokaj Orban i jeszcze większe faszystowskie obrzydlistwo wspierające jawnie Putina.

Nie mam wątpliwości, że Polak jest zbyt głupi aby to ogarnąć, zwłaszcza że ogarnięcie tego nie wymaga czegoś więcej niż wyciągnięcia głowy z dupy.

Ale ta wojna podroży życie w Polsce. Bo przecież sankcje nałożone na Rosję i sama wojna nie będą bez wpływu na polską gospodarkę, na inflację itd. A niech jeszcze napłynie więcej Ukraińców do Polski. Zacznie się zaraz - jak tylko opadnie fala pospolitego ruszenia w sprawie pomocy (bo że opadnie szybko to pewne) - sarkanie, że Polakom pracę zabierają, a my Polaky tyle im pomagaliśmy, a oni nie dość, że pracują za psi piniondz to jeszcze socjal bioro, nieroby.

Taka Konfederacja, która ma putinizm w swoim politycznym DNA (cały ten ruch narodowy na rosyjskim żołdzie) będzie kapitał na tym zbijać. Tak jak na antyszczepionowcach.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2022-03-04, 17:14   

Romulus napisał/a:
Zacznie się zaraz - jak tylko opadnie fala pospolitego ruszenia w sprawie pomocy (bo że opadnie szybko to pewne) - sarkanie, że Polakom pracę zabierają, a my Polaky tyle im pomagaliśmy, a oni nie dość, że pracują za psi piniondz to jeszcze socjal bioro, nieroby.


Obawiam się, że akurat to już się dzieje. U mnie dochodzi jeszcze kwestia Wołynia i całego tego przygranicznego syfu (bo ukraińska granica z pokątnym handlem i potężną machiną łapownictwa to był rak nad raki), więc chociaż ludzie nie uchylają się od pomocy, to jest spora grupa, która już wyraża niezadowolenie. Strach pomyśleć, co będzie dalej.

Cytat:

Taka Konfederacja, która ma putinizm w swoim politycznym DNA (cały ten ruch narodowy na rosyjskim żołdzie) będzie kapitał na tym zbijać. Tak jak na antyszczepionowcach.


Długofalowo - być może, bo na razie słupki im nieźle opadły.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Cintryjka 

Posty: 1843
Wysłany: 2022-03-05, 11:12   

Sądzę, że wątpię. Krótkotrwały wzrost słupków oparty na kapitalizacji marketingowej działań samorządów, NGO i osób prywatnych nie skasuje zablokowania KPO, a nowych wałków kręconych przy okazji pomocy uchodźcom zapewne nie zabraknie. No i Anonymus mają ujawnić listę kremlowskich agentów wpływu. Poza tym ich elektorat już teraz buntuje się przeciwko pomocy dla uchodźców wojennych.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2022-03-14, 16:06   

https://krytykapolityczna.pl/kraj/sierakowski-prawda-o-polskiej-integracji-z-ukraincami/

Dobry tekst, mam podobne przemyślenia. My, Polacy, jesteśmy mistrzami świata w euforycznym uzewnętrznianiu empatii. Samo w sobie nie jest to oczywiście wadą, problem w tym, że to zwykle przysłowiowy polski słomiany ogień. Mocno się pali i szybko gaśnie. A potem nadchodzi skrzecząca rzeczywistość.

Trudno spamiętać, ile ja już takich ogólnonarodowych euforii przeżyłem. Uniesienia, patos, szlachetne odruchy, łzy, niecodzienna bezinteresowność – regularnie, co parę lat, okazja zawsze się trafiła, a to czyjaś śmierć, a to zmiana władzy, a to demonstracje, a to strajki, a to wizyta papieża itd. Znaczy, naród wychowany na tradycji romantycznej, to widać musi temu wulkanowi uczuć dać upust co jakiś czas.

Mam spore obawy, jak będą się kształtowały nastroje i co przyniesie społeczna debata za parę miesięcy (zakładając, że wojna już dawno się skończy) i za parę lat. Oby nie nastąpiło odbicie i wychylenie wahadła w przeciwną stronę. Zgadzam się z autorem, że od tego, jak rozwiążemy teraz te sprawy zależy w jakim kraju będziemy żyć przez kolejne lata.

To, że nasza gospodarka potrzebuje jak tlenu ukraińskich pracowników jest faktem, z którym nie da się dyskutować. Budownictwo, rolnictwo, ogrodnictwo, handel, transport i tak dalej. Jednak do tej pory przyjeżdżali do nas do pracy nie zastraszeni, zagubieni, obarczeni małymi dziećmi uchodźcy-tułacze, a ci najbardziej przedsiębiorczy, zdrowi, zdolni do ciężkiej pracy. Sam jeździłem „na saksy” w latach 80 i wiem jak to jest, kto miał wtedy muchy w nosie i dwie lewe do roboty na taki wyjazd się nie pchał, wolał wczasy pracownicze w Niechorzu.

Spodziewam się więc, że asymilacja takiej rzeszy uchodźców nastręczy sporo problemów i samą euforią, czy metodą na Owsiaka zrobić się tego nie da. Sierakowski słusznie wskazuje, że potrzeba nam pilnie rozwiązań systemowych, jednak diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i w naszej politycznej rzeczywistości trudno będzie o konsensus w wielu kwestiach, a do tego mam pewność, że kościelne hieny nie omieszkają wsadzić kija w mrowisko.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2022-03-14, 18:04   

Jak to w Polsce - pospolite ruszenie. A władza nic nie robi, żeby je przekuć w coś trwałego. Czy oni w ogóle powołali jakiś krajowy sztab kryzysowy, aby wspomagać i zarządzać pomocą? Pytam z ciekawości, bo coraz bardziej izoluję się od niusów z kraju. Przepuszczam je do mojej bańki tylko w ograniczonym zakresie. A jestem też pewien, że pisoprawica zaraz zacznie szczuć i judzić, jeśli zwęszy w tym interes. To pewne jak śmierć.

Ostatnie trzy tygodnie jednak udowodniły coś. Jeśli od Polski odejmiemy PiS to robi się u nas całkiem przyjemny kraj i naród. Może nie idealny, zwłaszcza że takie nie istnieją, ale jednak taki, z którego można być dumnym.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2022-03-14, 19:09   

Jak wyjdzie, będą ogrzewali się w światłach lamp, w końcu od tego mają tvp i prasę od Sakiewicza, Karnowskich, po dzienniki regionalne. A jak się wywali - patrzcie, samorządy spieprzyły. Czaskoski sra do Wisły i opóźnia pociągi! Tutaj powolne media też będą nakręcały seans nienawiści.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-08-27, 13:54   

https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/elzbieta-turlej-krzysztof-pacewicz-szybcy-wsciekli-i-samotni-czy-mezczyzni-sa-w-polsce-emocjonalnie-dyskryminowani/

Cytat:
Elżbieta Turlej: Na początek podziękowania. Gdyby nie ty, nie byłoby mojej książki F*ck, fame & game. Co mężczyźni robią w sieci . Konkretnie, gdyby nie wymyślone i nadzorowane przez ciebie badania dużej grupy Polaków urodzonych po 1989 roku. Ich wynik mnie zaszokował: okazało się, że kiedy my, ich rodzice czy dziadkowie, ekscytujemy się wojną między po i pis, oni toczą swoją batalię. Wojnę płci, w której walkę o związek i seks przegrywają konserwatywni i słabiej wykształceni.

Krzysztof Pacewicz: To była niezwykle ciekawa praca. Dostałem od mojego pracodawcy, czyli „Gazety Wyborczej”, wolną rękę i wsparcie Działu Badań i Analiz. Zaprojektowaliśmy badanie, opracowaliśmy pytania, ułożyliśmy próbę badawczą tak, żeby było w niej dużo młodych Polaków. Realizację zleciliśmy firmie Kantar. Wyniki analizowałem potem i publikowałem w „Gazecie Wyborczej”. W dużym skrócie są takie: w pokoleniu Polaków urodzonych po 1989 roku singli jest ponaddwukrotnie więcej niż singielek. Co najmniej jedna czwarta młodych mężczyzn nie ma szansy na znalezienie partnerki, bo są już zajęte – mają o kilka lat starszych mężów lub partnerów.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2022-08-27, 15:53   

To niech się kurwa biorą za młodsze.

Cytat:
Ale jeśli jesteś młodym facetem bez wykształcenia, dochodów, z konserwatywnymi poglądami na świat i do tego jeszcze mieszkasz na wsi, to możesz sobie darować
. I po uja taki ma się rozmnażać?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-08-27, 16:32   

Fidel-F2 napisał/a:
I po uja taki ma się rozmnażać?


Pytanie zawiera odpowiedź. //orc
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2022-08-27, 16:49   

Fidel-F2 napisał/a:
I po uja taki ma się rozmnażać?

Według obecnej narracji żeby tyrał i płacił na emeryturę dzisiejszych beneficjentów programów bombelek i madka plus.


Cytat:
Co najmniej jedna czwarta młodych mężczyzn nie ma szansy na znalezienie partnerki, bo są już zajęte – mają o kilka lat starszych mężów lub partnerów.


Czyli tak jak było od dawien dawna, ale spoko Amerykę odkryli kasę za badanie wzięli i każdy zadowolony :)
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2022-08-27, 17:05   

I są zdziwieni, że baby nie chcą tyrać na roli, zapierdalać prze garach, czcić pana i władcę i bez protestu zbierać wpierdol.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-08-27, 17:36   

tu się zbierają właśnie tacy
https://twitter.com/i/web/status/1563049345444118528
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2022-08-27, 17:43   

We wcześniejszym poście to tak humorystycznie napisałem, ale jak mam podejść do tematu poważnie i odpowiedzieć na twoje pytania to muszę chłopaków trochę wziąć w obronę. Nie ich poglądy tylko fakt że oni żadnego kapitału kulturowego z domu nie wynieśli. Ja odziedziczyłem taką biblioteczkę po samej rodzicielce że dochodzę do smutnej konstatacji że jej nigdy nie przeczytam już nie mówiąc o tej która jeszcze po dziadku doszła do kolekcji, A co może powiedzieć chłopak któremu rodzice żadnego kapitału kulturowego nie zostawili ani nie dopingowali żeby się kształcił, on ma tak upośledzony ogląd rzeczywistości tylko nie ma tego świadomości. Bo niby skąd ? To że są zdziwieni że świat nie wygląda tak jak sobie wyobrażali to jest w takim stopniu wina ich jak i tych którzy ich wychowywali.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2022-08-27, 18:30   

Nie trzeba mieć Bóg wie jakiego "kapitału kulturowego", żeby być przywoitym człowiekiem. Naprawdę. Tak jak odziedziczenie biblioteki automatycznie nie oznacza przekazania kapitału kulturowego: ty próbujesz czytać, inni by sprzedali, żeby mieć za co pić.

Wkurwia mnie tłumaczenie wszelkich ludzkich łajdactw (w uproszczeniu) "trudnym dzieciństwem".
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2022-08-27, 18:37   

A ktoś mnie oskarżył o hejt, kiedy drę łacha z inceli. Którzy nienawidzą kobiet, bo te ich nie chcą. A nie chcą ich, bo oni ich nie szanują. Pasieni zboczoną ideologią Konfederosji i tym podobnych wylęgarni incelozy. A tu, proszę, dowód. Ale jakiś czas temu chyba Klub Jagielloński, ogarnięci konserwatyści, poruszali kwestię toksyczności patriarchatu. Więc może idzie ku dobremu? Do tego jacyś lewicowcy brali w obronę prawicowych inceli. Żeby nie byli wykluczeni, choć ci incele - według ich słów - sami by tych lewaków za.ebali.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-08-27, 20:06   

to ciekawe zjawisko - kiedyś znane pod kryptonimem "piwniczak zwyczajny". W erze pre-internetowej piwniczaki żyły se spokonie, zazwyczaj nie wadząc nikomu. Dopiero wybuch mediów społ. pozwolił piwniczakom odkryć że są inne piwniczaki, z którymi mogą wymieniać poglądy i gromadzić się w kupę. Nawet nadano im miano które z dumą noszą - incele, co bardzo im pomogło w samoidentyfikacji.
Takie są mroczne strony Internetu
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-08-29, 06:35   

Bibi King napisał/a:
Nie trzeba mieć Bóg wie jakiego "kapitału kulturowego", żeby być przywoitym człowiekiem.


Ale dorastanie w przyzwoitym domu bardzo w tym pomaga, zwłaszcza, że rodzicielską bibliotekę możesz przepić w tydzień, ale wyjście z wzorców zachowania, które obserwowałeś u rodziców przez 20 lat, może się nigdy nie zdarzyć. I nie chodzi o "trudne" dzieciństwo, tylko np. o sytuacje w stylu "jak tata wracał z pracy, to mama zdejmowała mu buty i podawała obiad pod nos, więc czemu ja mam mieć inaczej". I tu jest rozjazd, bo dziewczyny coraz częściej mają w dupie dawny podział ról, a chłopakom ciągle korona spada z głowy jak muszą posprzątać łazienkę. Nawet nie mówię o patentach w stylu MGTOW czy ogólnie o tym co się wyprawia w manosferze, tylko o najprostszym podziale obowiązków domowych i oczekiwaniach wobec partnerki.

fdv napisał/a:
zyli tak jak było od dawien dawna, ale spoko Amerykę odkryli kasę za badanie wzięli i każdy zadowolony


Takie badania nie służą odkrywaniu Ameryki, ale dokumentują stan obecny i pozwalają obserwować trendy i zmiany (1/4 kobiet ma partnera starszego o 5+ lat, pięć lat temu to było 30%, dwadzieścia lat temu to było 37% na przykład). Pojedyncze badanie jest pewną migawką stanu obecnego, ale jak sobie weźmiesz wyniki i porównasz z podobnymi badaniami sprzed roku, pięciu lat, ośmiu, dziesięciu, dwudziestu to już widać kierunki i tempo zmian; skrajnym przypadkiem tego jest termometr - jak spojrzysz i zobaczysz że wskazuje 33 stopnie, to wzruszysz ramionami, bo każdy wie że w sierpniu jest ciepło - ale jak będziesz powtarzał pomiary codziennie przez 100 lat na całym globie, to nagle się z tego robi klimatologia. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że to nic odkrywczego, ale ogólnie nauka (choć w tym gazetowym przypadku to może za duże słowo) to nie odkrywanie Ameryki co kwadrans i formułowanie Ogólnej Teorii Wszystkiego co godzinę, tylko masa żmudnej pracy nad zbieraniem danych do analizy i zagadnieniami, które laik zbędzie krótkim i dosadnym słowem. A tak naprawdę wiedza oparta na ssaniu palucha, gapieniu się w sufit i stawianiu tez zaczynających się od "Wszyscy od dawna wiedzą, że..." to przysłowiowy chuj nie wiedza, i jako taka może liczyć co najwyżej na publikację w Wydawnictwie Instytutu Danych z Dupy. Dopóki nie sprawdzisz, to nie wiesz, najwyżej Ci się wydaje.

EDIT: Bibi King, definicję "przyzwoitego człowieka" też w dużej mierze wynosisz z dzieciństwa (niekoniecznie wprost z domu, ale bezwzględnie ze środowiska), bo dla Ciebie to może być osoba która kocha bliźniego jak siebie samego, a dla kogoś innego to może być git człowiek co na psiarni nie wsypie kumpla albo dobry katolik który wyrzuca syna z domu, bo nie zdzierży pedała pod swoim dachem. Tak, że ten.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2022-08-29, 11:14   

Pozwolem sobie zauważyć, iż problemy z menszczyznami to nic nowego.
https://www.youtube.com/watch?v=3WTmobbdiTw
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2022-08-29, 12:30   

Stary Ork napisał/a:
Ale dorastanie w przyzwoitym domu bardzo w tym pomaga

Natomiast dorastanie w nieprzyzwoitym wcale tego nie uniemożliwia, zwłaszcza dzisiaj, w dobie powszechnej dostępności mediów rozmaitych i różnych wzorców. Dlatego automatyzm "wszystkiemu winne złe przykłady wyniesione z domu" traci rację bytu i dla mnie jest nie do przyjęcia. Chyba że zgodzimy się z tezą, że mężczyzna rozwija się do trzeciego roku życia, a potem już tylko rośnie.

Cytat:
"jak tata wracał z pracy, to mama zdejmowała mu buty i podawała obiad pod nos, więc czemu ja mam mieć inaczej".

Rozumiem, to się łapie do rzuconego przeze mnie - w wielkim uproszczeniu - "trudnego dzieciństwa". A dlaczego masz mieć inaczej? Bo się, kurwa, świat zmienił. Ogarnij się. Jak praprzodek wracał z mamutem z polowania, to ognisko musiało być rozpalone, a dziś kupujesz filet z kurczaka, masz kuchnię indukcyjną i centralne.

Cytat:
dziewczyny coraz częściej mają w dupie dawny podział ról

Otóż to. One coraz częściej potrafią z tego wyjść bez względu na wychowanie, a faceci?

Cytat:
o najprostszym podziale obowiązków domowych i oczekiwaniach wobec partnerki.

No oczywiście. Więc przestańmy usprawiedliwiać palantów złymi wzorcami z domu, kiedy na każdym kroku poza domem są dziś bombardowani innymi modelami. Trzeba złej woli, żeby ich nie zauważać.

Cytat:
Bibi King, definicję "przyzwoitego człowieka" też w dużej mierze wynosisz z dzieciństwa

No tak, ale zakładam tę przyzwoitość na bardziej podstawowym poziomie, takim wywiedzionym wprost z "nie rób drugiemu, co tobie niemiłe". I pomijam psychopatów.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2022-08-29, 12:32   

Fidel-F2 napisał/a:

Cytat:
Ale jeśli jesteś młodym facetem bez wykształcenia, dochodów, z konserwatywnymi poglądami na świat i do tego jeszcze mieszkasz na wsi, to możesz sobie darować
. I po uja taki ma się rozmnażać?
Protestuję, Gałczyński urodził się mniej więcej w takiej rodzinie! //pisowcy
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2022-08-29, 12:41   

utrivv napisał/a:
Fidel-F2 napisał/a:

Cytat:
Ale jeśli jesteś młodym facetem bez wykształcenia, dochodów, z konserwatywnymi poglądami na świat i do tego jeszcze mieszkasz na wsi, to możesz sobie darować
. I po uja taki ma się rozmnażać?
Protestuję, Gałczyński urodził się mniej więcej w takiej rodzinie! //pisowcy

Daj spokój, to tylko takie Fidelowe pierdolenie...
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2022-08-29, 12:43   

Stary Ork napisał/a:

Takie badania nie służą odkrywaniu Ameryki, ale dokumentują stan obecny i pozwalają obserwować trendy i zmiany (.....)Oczywiście zawsze można powiedzieć, że to nic odkrywczego, ale ogólnie nauka (choć w tym gazetowym przypadku to może za duże słowo).


No i o to właśnie chodzi że to żadna nauka. Bo on nic nie dokumentuje nie bada trendu tylko machnął ankietkę na zlecenie gazety żeby móc popełnić artykuł czasem nawet serię i mieć się w razie czego czym podeprzeć.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-01-15, 12:07   

o feminatywach
trochę satyrycznie, trochę edykacyjnie
warto

https://youtu.be/MYH2qGScEVk


i z innej beczki


http://xn--jarosawska-e0b...tobojcza-krwia/

stety, niestety - długą drogę samorozwoju jako społeczeństwo przeszliśmy przez lata soc-komuny. Chyba nawet na +.
Choć Podkarpackiego nie jestem pewien...
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23110
Wysłany: 2023-01-16, 16:05   

Zawsze mnie śmieszy, jak dochodzi do zesrania się przeciwników feminatywów w języku polskim. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-01-16, 17:02   

Romulus napisał/a:
Zawsze mnie śmieszy, jak dochodzi do zesrania się przeciwników feminatywów w języku polskim. :mrgreen:

Problem z feminatywami dzisiaj jest taki, że każdemu się wydaje, że wie, jak je tworzyć. A że naród generalnie z polszczyzną na bakier, to wychodzi gówno. Psycholożka itp. są konstruowane w zgodzie z polskim słowotwórstwem i spox. Ale skoczkini, nurkini i gościni? No ja pierdolę... Dobrze że nie "poślini".
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-01-16, 17:17   

Bibi King napisał/a:
Psycholożka itp. są konstruowane w zgodzie z polskim słowotwórstwem

Tzn? Rozwiń, bom ciekaw.

Bibi King napisał/a:
Ale skoczkini, nurkini i gościni?

Brzmią jak brzmią. Tak jak dozorczyni. Ale zaproponuj jak powinny/mogłyby brzmieć?
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-01-16, 18:00   

z gościnią się zetknąłem - zresztą chyba jak każdy kto miał w renkach trochę książek zaprzeszłych.
Jeśli mam być szczery - bardziej mnie bodzie w ucha ta psycholoŻKA jak nurkini.
Pan w przedstawieniu bardzo łopatologicznie wytłumaczył dlaczego nam nie "brzmią" te feminatywy - i że to narzucone przez jedyny prawilny system. Mi to starczy.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-01-16, 18:00   

Skoczka, gościa i nurka. Dozorczyni jest od "dozorcy". Inna końcówka, prawda? Mistrzyni. Dawczyni. Przedsiębiorczyni. Spox. Zapaśnik - zapaśniczka, nie zapaśniczyni. Dżudoka - dżudoczka, nie dżudoczyni. Rolnik/rolniczka. Itd. itp. I kompletnie nie chodzi mi o to, "jak brzmią".

Cytat:
Tzn? Rozwiń, bom ciekaw.

Temat rzeka. Sorry, nie dziś. I chyba w ogóle nie na forum.
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-01-16, 18:05   

pewnie jest jakaś zasada regulująca kiedy: -czka, -czyni, -żka etc.
mamy na pokładzie przynajmniej jednego polonistę ;)
i przynajmniej jedną polonistkę ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13