FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Edukacja - płatna, bezpłatna, państwowa, prywatna?
Autor Wiadomość
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2016-06-22, 15:45   

Widziałam ten list i zdradzę Wam w sekrecie, że nawet L4 niekoniecznie jest im potrzebne, żeby się migać od obowiązków służbowych. Co wolno czarnemu wojewodzie...
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2016-06-28, 16:44   

A co sądzicie o zapowiadanej reformie edukacji - likwidacja, przez wygaszanie, gimnazjów, powrót do czteroletnich liceów i ośmioletnich podstawówek? Czy to ma sens? I trochę dziwi mnie tempo - bez zapowiedzi, bez konsultacji, bez gotowego planu na przyszłość - przybyłem, zaorałem, zobaczę co z tego wyniknie. 8)

Jako wisienka na torcie - więcej historio-patriotyzmu, żebyśmy mogli opowiadać, jak to już za Łokietka były u nas pociągi magnetyczne, a za Jagiełły nawet załogowy lot na Marsa był w planach, tylko ten germański oprawca wszystko zniweczył. W ramach racjonalizacji szkolnictwa radzę wziąć pod uwagę zwiększenie ilości lekcji religii (z obowiązkową maturą!) i zausz firmę, likwidację chemii i fizyki (bóg stworzył, ksiądz wytłumaczy jak działa), a matematykę zredukować do minimum. Dzięki temu na pewno wstaniemy z kolan. No i wf niech wyrzucą, bo kto to widział, żeby dzieciaki za piłką ganiały, wdrażały się do biegactwa albo, nie daj boże, pedałowały na dwóch kółkach. I pod żadnym pozorem nie uczcie dzieci programować.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2016-06-28, 17:13   

Bardziej spieprzyć systemu edukacji niż spieprzył AWS a dobił rząd PO już się nie da, więc myślę, że to krok w dobrą stronę :P .
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-06-28, 17:22   

toto napisał/a:
A co sądzicie o zapowiadanej reformie edukacji - likwidacja, przez wygaszanie, gimnazjów, powrót do czteroletnich liceów i ośmioletnich podstawówek? Czy to ma sens? I trochę dziwi mnie tempo - bez zapowiedzi, bez konsultacji, bez gotowego planu na przyszłość - przybyłem, zaorałem, zobaczę co z tego wyniknie.

W rok? Nie ważne jak świetnie zapowiada się na papierze, w tym tempie czeka tylko i wyłącznie klapa.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2016-06-28, 18:17   

Mię najbardziej rozbawiła zapowiedź pani minister, że rzeczona transformacja odbędzie się tak gładko, że nikt jej nie zauważy, przede wszystkim rodzice.

No normalnie poślą dzieciaka do podstawówki i nie zauważą, że on tam dwa lata dłużej garuje. Albo do gimnazjum, a on niepostrzeżenie skończy liceum. :badgrin:
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
  
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2016-06-28, 18:32   

Cytat:
Bardziej spieprzyć systemu edukacji niż spieprzył AWS a dobił rząd PO już się nie da, więc myślę, że to krok w dobrą stronę :P .


Zapamiętaj tą wypowiedź, za trzy lata Ci przypomnę.
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2016-06-28, 19:04   

hmm, o ile reforma gimnazjalna była całkowicie do dupy, o tylko w tej chwili cała zmiana jest już na tyle wdrożona i przepracowana że kolejna reforma znowu wszystko rozp%^&* i nie da żadnej gwarancji że powrót do "starego" ma sens

wiadomo kto za to zapłaci
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2016-06-28, 19:57   

Rzygać mi się chce, kiedy wyobrażę sobie wszystko, co się kryje za kolejną "reformą" - niedorobiona podstawa programowa, niedorobione podręczniki, ogólne WTF?! dotyczące organizacji pracy na każdym poziomie, raporty, analizy, których wynik i tak każdy ma w dupie, bo przecież skoro jest reforma, to musi być dobrze, hurra, hura. Jeżeli zaś dobrze przypadkiem nie będzie (a nie będzie, będzie jak zwykle, bo problemem naprawdę nie jest to, ile klas liczy podstawówka), to wasza wina, pracownicy oświaty, wy niedouczone nieroby, kagańce na dziecięce pasje, ograniczeni marnotrawcy potencjału intelektualnego kwiatu polskiej młodzieży (sorry, poczytałam właśnie komentarze pod artykułami o szykującej się reformie).
Zaczynam serio rozważać zmianę zajęcia.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2016-06-28, 20:08   

hmm, moja połowice dawno zmieniła (w pewnym sensie)

to tak samo jako z ZUSem - głosami kilku panów, rozje^&& reformę która była zła, ale była... :)


teraz znowu będzie dostosowywanie budynków szkolnych, kolejne "nowe" podręczniki... i pewnie w kuratorium pojawi się miotła
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2016-06-28, 20:33   

Sab, nigdy nie jest za późno by zostać barbarzyńską wojowniczką //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2016-06-28, 20:42   

Topór już mam, jedyną otwartą kwestią jest to, kogo zarąbać najpierw.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2016-06-28, 22:18   

O co się czepiają? Z tego co wiem, to wyniki tej ostatniej reformy są przekładalne na europejskie wyniki badań. I wszystko poszło do góry. PO kłamała? Zawsze? Młodzik, Tobie się udało, to chcesz wykosić konkurencję? Niefajnie.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2016-06-29, 06:00   

bio napisał/a:
O co się czepiają? Z tego co wiem, to wyniki tej ostatniej reformy są przekładalne na europejskie wyniki badań. I wszystko poszło do góry. PO kłamała? Zawsze? Młodzik, Tobie się udało, to chcesz wykosić konkurencję? Niefajnie.

Nie przesadzaj. Wedle słów rodziców, poziom w szkołach kiedyś był znacznie wyższy (pochodne, całki na maturze), co zresztą potwierdzają wykładowcy, biadoląc nad tym jak wiele z tego, co było w szkołach średnich, oni teraz muszą wykładać.
Moja teoria jest taka: ponieważ kiedyś było trudniej, najlepiej sobie radziły te lepsze jednostki, podczas gdy reszta nie nadążała. Te międzynarodowe testy PISA sprawdzają natomiast jak wiele osób umie rozwiązywać stosunkowo proste rzeczy. Roczniki sprzed reformy AWSu jako ogół wypadały gorzej. Teraz, gdy poziom został zaniżony, ci lepsi się nudzą, a ci gorsi nadążają i wynik w testach PISA jest lepszy. Ot i cały "wielki" sukces reformy.
(Żeby nie było - obecny model matury jest lepszy niż stary, ale jego bolączką jest "klucz", co kończy się tym, że zamiast wypracowania na maturze z polskiego pisze się jakiś wzięty z kosmosu potworek, który z wypracowaniem nie ma nic wspólnego i nie przekłada się na wiedzę i umiejętności maturzysty. Podobne kwiatki maja miejsce na maturze z biologii.)
 
 
dziki
człowiek

Posty: 168
Skąd: z lasu
Wysłany: 2016-06-29, 06:36   

Młodzik napisał/a:
Wedle słów rodziców, poziom w szkołach kiedyś był znacznie wyższy (pochodne, całki na maturze), co zresztą potwierdzają wykładowcy, biadoląc nad tym jak wiele z tego, co było w szkołach średnich, oni teraz muszą wykładać.


Tylko częściowo prawda. Narzekaniom wykładowców winne są także same uczelnie, które kandydatów na studia na wielu kierunkach przyjmują jak leci, praktycznie bez żadnego kryterium, byle matura była zdana. Nabory ciągną się do listopada.
_________________
Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2016-06-29, 06:50   

dziki napisał/a:
Tylko częściowo prawda. Narzekaniom wykładowców winne są także same uczelnie, które kandydatów na studia na wielu kierunkach przyjmują jak leci, praktycznie bez żadnego kryterium, byle matura była zdana. Nabory ciągną się do listopada.

A winnym takiego postępowania uczelni jest system szkolnictwa wyższego, który uzależnia finansowanie jednostek od liczby studentów :) .
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-06-29, 07:19   

Wszystko, wszędzie kiedyś było lepsze.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2016-06-29, 08:53   

O przepraszam, w podatkach mamy cały czas rozwój, są coraz większe --_-

Młodzik, to dotyczy tylko kierunków ścisłych (chyba)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2016-06-29, 09:23   

Młodzik napisał/a:
dziki napisał/a:
Tylko częściowo prawda. Narzekaniom wykładowców winne są także same uczelnie, które kandydatów na studia na wielu kierunkach przyjmują jak leci, praktycznie bez żadnego kryterium, byle matura była zdana. Nabory ciągną się do listopada.

A winnym takiego postępowania uczelni jest system szkolnictwa wyższego, który uzależnia finansowanie jednostek od liczby studentów :) .


Trzeba też dodać, że pracodawcy narzekają na marną jakość absolwentów, a absolwenci narzekają na marny rynek pracy. Każdy ma rację.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
BM3

Posty: 7
Wysłany: 2016-07-01, 06:40   

Problemem jest to, że zamiast powolnych zmian mamy rewolucję. To samo i w szkołach i na uniwersytetach. Jak naprawdę chce się coś zmienić to nie można pstryknąć palcami i już.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2017-03-02, 19:17   

Ok, odkurzam temat.

Dziś odwiedziła nas pani z pewnego dużego wydawnictwa z ofertą nowych podręczników do klasy VII. Co się zmieniło? Hehehe. Okładka. Pani wyznała, że nikt nie jest w stanie w takim tempie zrobić czegoś nowego. Co jest dość zabawne, kiedy weźmie się pod uwagę dumne komunikaty MEN:

Cytat:
Do końca czerwca 2017 r. przygotowane zostaną nowe podręczniki do nowej podstawy programowej.


No i przecież wcale nie kłamią, okładka jest nowa.
Dalej też jest uciesznie:

Cytat:
Podstawa programowa dla szkoły podstawowej zawiera wszystkie potrzebne i wymagane treści w kształceniu uczniów klas 7 i 8 w nowej strukturze szkoły podstawowej (przekładające się na egzamin ósmoklasisty). Uczniowie tych klas będą wypełniali program stanowiący kontynuację tego, który realizowali w klasach 4-6.


Otóż, eee, nie?

Przykład - w szóstej klasie szkoły podstawowej kończę omawianie nieodmiennych części mowy na przyimku. W siódmej z kopyta przejeżdżam przez słowotwórstwo i składnię, by w ósmej w podskokach przelecieć przez fonetykę i słownictwo. A że gdzieś po drodze wjebało partykułę, wykrzyknik, tryb, stronę i aspekt czasownika? Że fleksja na poziomie podstawówki i gimnazjum to całkiem inna bajka? Oj tam, oj tam. Najważniejsze, żeby było "szybko, zanim do nas dotrze, że to bez sensu", jak mawia mój ulubiony współczesny filozof, król Julian.

A już ten akapit mnie zachwycił:
Cytat:
Wszyscy nauczyciele szkół podstawowych będą mieli możliwość szkolenia
z wdrażania nowej podstawy programowej. Szkolenia ruszają już pod koniec lutego. Najpierw będą konferencje metodyczne dla konsultantów oraz metodyków publicznych placówek doskonalenia nauczycieli. Następnie szkolenia dla nauczycieli. Przygotowujemy również dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów pakiety informacyjne o nowej podstawie programowej. Będą gotowe w marcu i rozsyłane do szkół.


Ludzkie pany. Dadzą mi folderek, z którego jak zwykle wyniknie jeden wniosek. Róbcie, jak uważacie, w końcu to wasza reforma. My przyślemy do was smutne panie z kuratorium, które stwierdzą, że zrobiliście źle, choć właściwie nikt nie wie, jak jest dobrze.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-03-11, 17:26   

No to ja byłem dzisiaj na zbieraniu podpisów do referendum przeciwko zmianom.
Znaczy się nie tyle sam zbierałem, co zapewniałem dokumentację fotograficzną ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2017-03-11, 17:55   

Referendum pewnie nie będzie. PiS zmieli te głosy, tak jak PO mieliła. I bardzo dobrze. Bo referendum to zły pomysł. Łatwo utopić w niskiej frekwencji, jak w łyżce wody.

Tu strajku trzeba. Konfrontacji.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2020-12-16, 14:32   

Ten pojazd po JP2 trzeba uwiecznić :DD

Joanna Senyszyn napisał/a:
Czarnek chce grafomana JPII w kanonie lektur, bo młodzież "nie wie, ile mu zawdzięcza, nie zna jego dorobku". Czarnek się łudzi, że jak poczytają janapawłowe bzdety, to się zajaniepawlą zamiast odjaniepawlać Polskę. Próżne nadzieje. Kremówki już nie zacukrują kościelnej pedofilii.


Az Lis sie uruchomil: Grafomana? To oficjalne stanowisko partii czy Pani autorska wysublimowana twórczość?

Za co dostal od Senyszyn liścia: To stwierdzenie faktu. Natomiast oficjalnych stanowisk partii należy zawsze szukać na ich oficjalnych stronach, że po tylu latach w dziennikarstwie wciąż Pan tego nie wie.
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-12-16, 15:24   

piękne
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-12-16, 16:53   

Sabetha jest zdaje się od języka naszego polskiego uczycielką.

tedy może przybliży nam perełki z dzieł JPII - bo rozumiem że w pośpiechu uzupełnia lekturę ;)

swoją drogę - jakby jakiś dziennikarz zapoznał się z twórczością wspomnianego autora i odpytał ministra Cz. ze znajomości owych lektur/myśli/przesłania JPII
to co by było
jak łatwo strollować tych zjebów
tylko trzeba mieć straceńca na podorędziu który poświęci czas na lekturę...
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2020-12-16, 17:08   

Ja próbowałem jego encyklikę jakąś, nie pamiętam tytułu. Przebrnąłem przez początek, a potem zapomniałem, o czym czytam i przestałem. Więcej nie próbowałem się mierzyć z Wielkim Filozofem. :)

Ale pomysł z listą lektur - przedni. Nic tak bardzo nie uśpi młodzieży jak Jan Paweł II. :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2020-12-16, 17:21   

Cytat:
Nic tak bardzo nie uśpi młodzieży jak Jan Paweł II.


Po śmierci JPII zapędzili nas w ramach lekcji do miejskiego domu kultury na odczyty poezji wielkiego polaka. Cieszyliśmy się, że nie musimy siedzieć w budzie i w połowie wymknęliśmy się na wino do parku.
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
  
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-12-16, 18:18   

Jan Paweł Drógi Wielkim Poetą był
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2020-12-16, 20:45   

Ale że Senyszyn i Czarzasty będą najbardziej błyskotliwymi medialnie posłami lewicy, to się jednak nie spodziewałem. Mógłby ich Urban kiedyś zaprosić i by urządzili jakąś lożę szyderców. 8)
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-12-17, 10:42   

Znawszy Czarzastego z jazdy po Lisickim w Trójce, nie jest to dla mnie zaskoczeniem, chłopak umie w riposty co najmniej na poziomie 0,71 wujka Staszka.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13