FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nowości, zapowiedzi, świeżynki
Autor Wiadomość
m_m 
Uchodźca

Posty: 1889
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2022-02-16, 20:59   

Trojan napisał/a:
Niemiec (tzn. Górnoślązak)
Chcesz w ryj?
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2022-02-16, 21:14   

Romulus napisał/a:
Gdyby Polska była wielorasowym, wieloetnicznym społeczeństwem, to raczej należałoby się z tym liczyć.

Aha. Czyli ponieważ w USA mamy wielorasowe i wieloetniczne społeczeństwo, to będzie w porządku zrobienie filmu o wojnie secesyjnej, w którym czarny Lincoln przemawia w Gettysburgu, a Indianin Grant pokonuje Azjatę Lee (nazwisko zobowiązuje)? Czy jednak nie? Czy jednak okaże się, że pewnych granic w historii nie przekraczamy, a inne - zwłaszcza w CUDZEJ historii - jak najbardziej?

Jedyny argument, który rozumiem (choć nie pochwalam ;) ) to taki, że poszerzając target, więcej zarobimy. Chciałbym jednak, żeby zachowano minimum zdrowego rozsądku.

Tomasz napisał/a:
A Czterej pancerni to jakieś dzieło wierne historycznie?


Aż tak nie zrozumiałeś? Mam nieodparte wrażenie, że wpieprzasz się w środek dyskusji nie zapoznawszy się z wcześniejszymi w niej wpisami. Czy dlatego, że Olbrychski był śmiesznie obsadzony, w serialu (niekomediowym) o polskich wojakach z II WŚ mogą grać przedstawiciele dowolnych ras i nacji i bez zgrzytu to obejrzysz? OK, przynajmniej jasne postawienie sprawy. Pozwolę sobie mieć inne zdanie, bo dla mnie to przekracza granice absurdu.

Cytat:
Janek Kos to najważniejsze, żeby był niebieskookim blondynem?

Nie, spoko. Może być Chińczyk. Nawet lepiej by było, bo by się mógł fajnie bić, jakieś kung-fu znać, czy cuś...
 
 
Trojan 


Posty: 11322
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-02-16, 21:25   

o czym ten dyskurs bo straciłem wontek

wciąż o czarnych elfach/krasnoludach/hobbitach ?
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4634
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2022-02-16, 23:42   

Bibi King napisał/a:
Czy jednak okaże się, że pewnych granic w historii nie przekraczamy, a inne - zwłaszcza w CUDZEJ historii - jak najbardziej?

I docieramy do sedna. A gdzie TWOJĄ historię tak zbrukano?

Cytat:
wciąż o czarnych elfach/krasnoludach/hobbitach ?

Wiesz, czarny elf czy krasnolud to świętokradztwo na wzór czarnego Lincolna.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Trojan 


Posty: 11322
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-02-16, 23:52   

właśnie
Lincoln w świadomości funkcjonuje jako biały
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-02-17, 07:16   

Trojan napisał/a:
zabawny byłby Rudy gdyby siedział w nim Polak, Arab, Ruski i Niemiec (tzn. Górnoślązak)


Siedział w nim Polak, Gruzin, Rosjanin, Ślązak i owczarek niemiecki.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2022-02-17, 12:07   

Tomasz napisał/a:
gdzie TWOJĄ historię tak zbrukano?

Moją? Nigdzie, głównie dlatego, że moja historia nikogo nie interesuje. Przykład z czterema pancernymi to miało być tylko takie ćwiczenie myślowe, zrozumiałeś, prawda?

Ale w gruncie rzeczy nie odpowiedziałeś: czarny Lincoln będzie OK? Nie twierdziłem, że przeszkadzają mi kolorowe elfy i krasnoludy, znów mam wrażenie, że piszesz nie na temat.
 
 
Trojan 


Posty: 11322
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-02-17, 12:31   

Stary Ork napisał/a:
Trojan napisał/a:
zabawny byłby Rudy gdyby siedział w nim Polak, Arab, Ruski i Niemiec (tzn. Górnoślązak)


Siedział w nim Polak, Gruzin, Rosjanin, Ślązak i owczarek niemiecki.


no to przecie mówię
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-02-17, 12:49   

No to przecie doprecyzowałem.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7120
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2022-02-17, 12:56   

Czarny lincoln będzie ok
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13184
Wysłany: 2022-02-17, 12:57   

ee..., niepraktyczny, ciągle trzeba myć bo kurz widać
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1889
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2022-02-17, 13:04   

Potwierdzam, nie jestem rasistą ale już nigdy nie kupię czarnego auta.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4634
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2022-02-17, 13:08   

Bibi King napisał/a:
Ale w gruncie rzeczy nie odpowiedziałeś: czarny Lincoln będzie OK?

Zależy w czym. Jak ktoś zrobi serial czy film, w którym będzie chciał wiernie przedstawiać wydarzenia historyczne, silić się na realia itd. to będzie to głupie. Jak zrobi popularny film, w którym realia będą traktowane umownie, to w zasadzie będzie to obojętne. Ale dalej nikt w ten sposób nie naruszy świętości, nie obrazi historii, nie zrobi nic nikomu. A film mogę w ogóle nie obejrzeć. Zatem jak w Czterech pancernych zagrają cztery psy i jeden człowiek to też mi to będzie obojętne. Ważne czy będzie mi się to podobać czy nie (historia, realizacja itd). W dzieciństwie coś mi się przypominają Trzej muszkieterowie animowani z psami w rolach tytułowych. Jak mogli tak naruszyć ludzką historię //pisowcy
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-02-17, 13:08   

Fidel-F2 napisał/a:
ee..., niepraktyczny, ciągle trzeba myć bo kurz widać


Po autach w kolorze brudu najpraktyczniejsze są samochody w kolorze rdzy, wgnieceń, utraty zniżek i niemania świateł.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23163
Wysłany: 2022-02-17, 13:25   

Bibi King napisał/a:
Romulus napisał/a:
Gdyby Polska była wielorasowym, wieloetnicznym społeczeństwem, to raczej należałoby się z tym liczyć.

Aha. Czyli ponieważ w USA mamy wielorasowe i wieloetniczne społeczeństwo, to będzie w porządku zrobienie filmu o wojnie secesyjnej, w którym czarny Lincoln przemawia w Gettysburgu, a Indianin Grant pokonuje Azjatę Lee (nazwisko zobowiązuje)? Czy jednak nie? Czy jednak okaże się, że pewnych granic w historii nie przekraczamy, a inne - zwłaszcza w CUDZEJ historii - jak najbardziej?


Wiesz co, to się dopiero okaże. Na razie nikt na tego typu pomysły nie wpada. A jeśli wpadnie w przyszłości to tak naprawdę rynek go oceni, to jest publiczność kupując takie dzieło w kinie, streamingu, na nośniku, czy na deskach teatru lub w grze, czy gdziekolwiek indziej. I jeśli się okaże, że można na czymś takim zarobić, to mój czy twój sprzeciw lub szydera nie będą miały żadnego znaczenia. Bo nie wyobrażam sobie uchwalania ustaw o czystości rasowej w sztuce. :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
  
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1640
Skąd: Bytom
Wysłany: 2022-02-17, 13:25   

Tomasz napisał/a:
W dzieciństwie coś mi się przypominają Trzej muszkieterowie animowani z psami w rolach tytułowych. Jak mogli tak naruszyć ludzką historię //pisowcy

A Muszkieterowie śpiewający pa ra, pa ra, pa ruski? To jest dopiero gwałt na historii. ;-p

Romulus napisał/a:
Bo nie wyobrażam sobie uchwalania ustaw o czystości rasowej w sztuce. :-P
Nie podpowiadaj Ordo Jurisom może co jeszcze mogliby robić ... ;->
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-02-17, 13:28   

Romulus napisał/a:
Bibi King napisał/a:
Romulus napisał/a:
Gdyby Polska była wielorasowym, wieloetnicznym społeczeństwem, to raczej należałoby się z tym liczyć.

Aha. Czyli ponieważ w USA mamy wielorasowe i wieloetniczne społeczeństwo, to będzie w porządku zrobienie filmu o wojnie secesyjnej, w którym czarny Lincoln przemawia w Gettysburgu, a Indianin Grant pokonuje Azjatę Lee (nazwisko zobowiązuje)? Czy jednak nie? Czy jednak okaże się, że pewnych granic w historii nie przekraczamy, a inne - zwłaszcza w CUDZEJ historii - jak najbardziej?


Wiesz co, to się dopiero okaże. Na razie nikt na tego typu pomysły nie wpada. A jeśli wpadnie w przyszłości to tak naprawdę rynek go oceni, to jest publiczność kupując takie dzieło w kinie, streamingu, na nośniku, czy na deskach teatru lub w grze, czy gdziekolwiek indziej. I jeśli się okaże, że można na czymś takim zarobić, to mój czy twój sprzeciw lub szydera nie będą miały żadnego znaczenia. Bo nie wyobrażam sobie uchwalania ustaw o czystości rasowej w sztuce. :-P


Hitlera-Maorysa z żydowskimi korzeniami ludzkość przyjęła całkiem entuzjastycznie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23163
Wysłany: 2022-02-17, 13:29   

Zauważcie jakim hitem był serial "Bridgertonowie". A grała tam obsada wieolorasowa. Angielskim diukiem był czarnoskóry aktor. A czarnoskóra aktorka grała królową (to nic, że akurat pod tym względem serial opierał się na historycznej spekulacji o kolorze skóry tejże). W serialu "Wielka" również rosyjskiego feudała grał czarnoskóry aktor, żeby tylko to. :) A seriale te miały historyczny kostium, ale samą historię traktują lekko odcinając się od niej kiedy im to pasowało. I cywilizacja od tego nie upadła.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-02-17, 13:32   

Romulus napisał/a:
I cywilizacja od tego nie upadła.


Jak widać tu i ówdzie, zdania w tej sprawie są podzielone.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2022-02-17, 14:15   

m_m napisał/a:
Potwierdzam, nie jestem rasistą ale już nigdy nie kupię czarnego auta.


Mam czarne, wcześniej miałam granatowe. Oba zasyfiały się w tym samym tempie, więc sugestia Orka o aucie w kolorze błota jest chyba jedynie słusznym rozwiązaniem.

A propos "Bridgertonów", wdałam się onegdaj w gównoburzę (tak, miewałam takie pomysły podczas lockdownu), gdzie część komentatorów wyrażała zaniepokojenie, iż widzowie tegoż dzieła z powodu kolorowej obsady będą mieli fałszywy obraz historii. Na nieśmiałą sugestię, że to chyba nie jest najlepsze źródło historyczne, niezależnie od tego, czy diuka jakiegoś tam grałby Regé-Jean Page czy pies Pluto, zostałam dosłownie zjebana na funty. Po dwóch kieliszkach wina na uspokojenie i głębokim namyśle doszłam wtedy do wnioski, iż ogółu nie interesuje wierność historyczna, bo na tej się nie zna i nie jest jej ciekaw, tylko kolor skóry, bo "tego kiedyś nie było".

Romulus napisał/a:
:) A seriale te miały historyczny kostium, ale samą historię traktują lekko odcinając się od niej kiedy im to pasowało. I cywilizacja od tego nie upadła.


I to jest chyba sedno. Jak ma być wiernie, niech będzie wiernie. Jeżeli nie, to równie dobrze można czepiać się czarnoskórego lorda, jak niewłaściwego dla danej epoki sposobu wiązania krawata.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4634
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2022-02-17, 14:18   

Romulus napisał/a:
I cywilizacja od tego nie upadła.

Upadła cywilizacja białego człowieka. Nawet śnieg wywiało i czarno na ulicach.

Sabetha napisał/a:
Jak ma być wiernie, niech będzie wiernie. Jeżeli nie, to równie dobrze można czepiać się czarnoskórego lorda, jak niewłaściwego dla danej epoki sposobu wiązania krawata.

Albo głupot historycznych w Bravehearcie czy Gladiatorze (typu Wallace zapładniający królową Anglii), a przecież nikomu to nie przeszkadzało. A fabularnie było nawet uzasadnione.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
fdv 


Posty: 1085
Skąd: Neverland
Wysłany: 2022-02-17, 15:27   

Romulus napisał/a:
Zauważcie jakim hitem był serial "Bridgertonowie".


Ale że jak się podobał tobie, milionom emerytek i gospodyń domowych to znaczy że od razu hit ?
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2022-02-17, 15:34   

fdv napisał/a:

Ale że jak się podobał tobie, milionom emerytek i gospodyń domowych to znaczy że od razu hit ?


Człowieku, emerytki to największe purystki rasowe, z jakimi miałam pecha się zetknąć na różnych grupach i grupkach. Jeżeli one dały się przekonać, to możemy śmiało mówić o hicie. Inna sprawa, że na Page'a bez koszuli naprawdę miło popatrzeć, mogło to mieć wpływ na złagodzenie wielu poglądów :mrgreen:
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2022-02-17, 15:45   

Hit to z samej definicji coś, co podoba się milionom //mysli

Sab, znajdź sobie na jutubie kanał Bernadette Banner, m.in. rozbiera na kawałki filmy kostiumowe pod kątem, cóż, kostiumów, i jestem w niej zakochany do nieprzytomności :P

Tomasz, w Bravehearcie zgodne z historią było chyba tylko nazwisko głównego bohatera, a w Gladiatorze nawet nazwisko położyli :badgrin:
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13184
Wysłany: 2022-02-17, 16:03   

Romulus napisał/a:
Zauważcie jakim hitem był serial "Bridgertonowie".
Faktycznie musiał być hit bo nawet o nim nie słyszałem.
Romulus napisał/a:
I cywilizacja od tego nie upadła.
Upaść nie upadła, ale odrobinę zchujowiła.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2022-02-17, 16:13   

Stary Ork napisał/a:
Sab, znajdź sobie na jutubie kanał Bernadette Banner, m.in. rozbiera na kawałki filmy kostiumowe pod kątem, cóż, kostiumów, i jestem w niej zakochany do nieprzytomności :P


Znalezione, dzięki //amor Moda na przestrzeni dziejów to jest szalenie fascynujący temat, a przystępnych i ciekawych informacji nigdy dość.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2022-02-17, 17:16   

[quote="Romulus"]
Bibi King napisał/a:
to tak naprawdę rynek go oceni, to jest publiczność kupując takie dzieło w kinie, streamingu, na nośniku, czy na deskach teatru lub w grze,

Czyli umywasz ręce. Marnie. Nie dość, że rezygnując z prawa do oceny poniekąd godzisz się na bylejakość, to jeszcze reakcja rynku nie jest żadnym kryterium, bo dzisiaj decydują przede wszystkim głosy różnej maści krzykliwych influencerów, które KSZTAŁTUJĄ rynek i prowadzą prostą drogą do bojkotów i cenzury. Czyli Turner-Smith mogła zagrać Ann Boleyn, bo jest świetną aktorką i nieważne, że jest czarna, ale Eddie Redmayne nie mógł zagrać transkobiety w Danish Girl, bo wprawdzie jest świetnym aktorem, ale nie jest transkobietą. Nie widzisz, że to głupie? A przecież to są opinie z jednego i tego samego środowiska.

Sabetha napisał/a:
Jak ma być wiernie, niech będzie wiernie. Jeżeli nie, to równie dobrze można czepiać się czarnoskórego lorda, jak niewłaściwego dla danej epoki sposobu wiązania krawata.

No jednak nie. Bo jeśli zrównamy nieadekwatny, bo niestosowany w XIX wieku kolor sznurówek (że o materiale, z którego je wykonano, nie wspomnę) z nieobecnymi w XIX-wiecznej Anglii (en masse) czarnymi lordami, to zawsze znajdzie się coś, co jakiś wąski specjalista wychwyci jako nie dość wierne, a zatem - wahadło bęc! w drugą stronę i nagle WSZYSTKO będzie dozwolone. Innego kalibru niewiernością będzie twierdzenie, że w Luwrze sikano po korytarzach tylko w jednym zakamarku wschodniego skrzydła, a nie po całości, innego zaś - że Luwr w XVI-XVII wieku zamieszkiwali Turcy i Egipcjanie.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23163
Wysłany: 2022-02-17, 19:13   

[quote="Bibi King"]
Romulus napisał/a:
Bibi King napisał/a:
to tak naprawdę rynek go oceni, to jest publiczność kupując takie dzieło w kinie, streamingu, na nośniku, czy na deskach teatru lub w grze,

Czyli umywasz ręce. Marnie. Nie dość, że rezygnując z prawa do oceny poniekąd godzisz się na bylejakość, to jeszcze reakcja rynku nie jest żadnym kryterium, bo dzisiaj decydują przede wszystkim głosy różnej maści krzykliwych influencerów, które KSZTAŁTUJĄ rynek i prowadzą prostą drogą do bojkotów i cenzury. Czyli Turner-Smith mogła zagrać Ann Boleyn, bo jest świetną aktorką i nieważne, że jest czarna, ale Eddie Redmayne nie mógł zagrać transkobiety w Danish Girl, bo wprawdzie jest świetnym aktorem, ale nie jest transkobietą. Nie widzisz, że to głupie? A przecież to są opinie z jednego i tego samego środowiska.


No chyba nie masz racji. Gdyby ludziom kochającym białość białej rasy i jej przewodnią siłę w kulturze tak bardzo nie podobały się te wszystkie dzieła, o których wspomniałem wcześniej, to "Bridgertonowie" nie rozbiliby banku na Netflixie i dla Netflixa. I z całą pewnością nie jest to serial dla emerytek. Nie wiem, jak wypada porównanie ze "Squid Game", ale po premierze "Bridgertonowie" zostali największym przebojem serialowym Netflixa. Nie znam danych demograficznych widowni. Ale poza mną :mrgreen: serial obejrzały kobiety z mojego otoczenia w wieku od 17 do 50 lat. Mężowie i partnerzy niektórych mieli do mnie o to pretensje. :mrgreen:

Nie przejmują mnie opinie krzykliwych mniejszości. Zarówno tych dżendyrowych, jak i tych purystów rasowych. Kolor skóry nie ma żadnego znaczenia. Czarnoskóra aktorka grająca Anne Boleyn zagrała ją świetnie. Ale nie zmienia to faktu, że ten trzyczęściowy serial był nudny i mdły i nawet jej gra go nie uratowała. Gdyby w tej roli obsadzono białą aktorkę, to pewnie przepadłby z kretesem. A tak chociaż doszło do jakiejś kontrowersji.

Platformy streamingowe mają w pompie krzyki obrażonych. Przykładem tego niech będzie show Dave'a Chapelle, który mocno pojechał po osobach trans. Oglądałem ten show z czystą przyjemnością. Obejrzyj sobie - The Closer. A te krzykliwe mniejszości, jak pisałeś, też protestowały. I Netflix miał na to wywalone. Z innej mańki - HBO nie zaprosiło do rocznicowego programu o Harry Potterze J.K. Rowling z racji jej rzekomo homofobicznych komentarzy pod adresem osób transpłciowych. I co? Netflix się nie ugiął? A HBO, należące do wielkiego koncernu medialnego się ugieło ze strachu?

Nie chodzi o to, że ignoruję tępotę i napastliwość wszelkich mniejszości, których nie można skrytykować, żeby nie wyjść na rasistę, transfoba, czy innego foba. Przeczytałem na ten temat sporo artykułów i jedną, czy dwie fajne książki ("Nowe Oświecenie" Pinkera i "Szaleństwo tłumów" Murraya), żeby sobie jako taką opinię wyrobić. Tylko nie popadam w skrajność w związku z tym i nie krytykuję dzieła kultury za kolor skóry jego bohatera, czy artysty, który w nim gra. Bo to droga prosto w rasizm i rzeczywistą fobię, a nie wydumaną przez przeróżnych wrażliwców i inne ameby, które boją się krytyki.

I nie wiem, co to za zarzut dotyczący umywania rąk. Nikt nikomu nie każe oglądać filmów i seriali z czarnoskórą obsadą. To nadal jest kwestia wyboru i nie słyszałem, aby ktoś chciał ten wybór ograniczyć. Nie podoba ci się, nie oglądaj.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2022-02-17, 19:48   

Bibi King napisał/a:
Czyli Turner-Smith mogła zagrać Ann Boleyn, bo jest świetną aktorką i nieważne, że jest czarna, ale Eddie Redmayne nie mógł zagrać transkobiety w Danish Girl, bo wprawdzie jest świetnym aktorem, ale nie jest transkobietą. Nie widzisz, że to głupie?


Serio ktoś się pluł o Redmayne'a? No to chyba jednak nie jestem na bieżąco ze wszystkimi kałszkwałami. I tak, to jest równie głupie jak toczenie piany o czarne elfy.

Bibi King napisał/a:
No jednak nie. Bo jeśli zrównamy nieadekwatny, bo niestosowany w XIX wieku kolor sznurówek (że o materiale, z którego je wykonano, nie wspomnę) z nieobecnymi w XIX-wiecznej Anglii (en masse) czarnymi lordami, to zawsze znajdzie się coś, co jakiś wąski specjalista wychwyci jako nie dość wierne, a zatem - wahadło bęc! w drugą stronę i nagle WSZYSTKO będzie dozwolone.


Ależ w tym gatunku wszystko było dozwolone już od dawna, z wyjątkiem tej jednej rzeczy - obsadzania "białych" niebiałymi aktorami. Nie znam zbyt wielu produkcji historycznych, które by się wiernie trzymały nie tylko najdrobniejszych realiów, ale nawet podstawowych faktów. Fikołki w stylu robienia z kilku postaci jednej, brzemiennych w skutki spotkań osób, które się nigdy nie widziały, swobodnego podejścia do strojów i wystrojów Ci nie przeszkadzają? Bo większość widzów albo tego nie zauważa, albo ma to w dupie. Jednak niech no w takiej produkcji pojawi się ktoś ciemnoskóry - olaboga, koniec cywilizacji białego człowieka. Do ataku ruszają rzesze ekspertów historycznych i prawdziwych pojebów gotowych wysyłać aktorom groźby karalne. Nikt mi nie wmówi, że to troska o dorobek kulturowy.

Romulus napisał/a:
Ale poza mną :mrgreen: serial obejrzały kobiety z mojego otoczenia w wieku od 17 do 50 lat. Mężowie i partnerzy niektórych mieli do mnie o to pretensje. :mrgreen:


Cholera, oglądała to moja mama, siostra, a w końcu i ja. Oczywiście wszystkim chodziło o walory, hm, historyczne :badgrin:
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Trojan 


Posty: 11322
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-02-18, 00:24   

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13