FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Robert M. Wegner
Autor Wiadomość
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-09-15, 17:57   

Cytat:
Z jednej strony krytykujesz Pan podział bohaterów na: dobrych i złych


W cholerę męcząca czarnobiałość postaci - to nie jest krytyka podziału, a ocena efektu.

Cytat:
później absurdalnie zarzucasz autorowi niekonsekwencję gdy gmatwa kwestię odpowiedzialności za poczynione zło.

Ale jednocześnie wydarzenia sprzed tysięcy lat potrafią nie być jednoznaczne (...) brak konsekwencji - nie gdy. Brakiem konsekwencji jest, kiedy uczestnicy rajdu mającego na celu wybicie obozów z kobietami i dziećmi są pokazani z drugiej strony jako niewolnicy boga, mało już użyteczni, więc wysłani na misje bez powrotu, sam obóz jest miejscem produkcji "mięsa armatniego" dla przeciwnego boga, morałem jest - na wojnie bogów cierpią ludzie, gdy tu i teraz bandyci są źli bo są bandytami, zły władca jest zły bo pragnie władzy (nie to co nasz, dbający o lud), a ta wiedźma jest zła i arogancka więc dostanie po nosie.
Przez analizę przeszłości autor pokazuje, że jak chce, to potrafi przedstawić niejednoznaczność, więc tym bardziej razi achromatyzm w reszcie utworu.
Cytat:
Przepraszam bardzo, a na jakiej podstawie Wegner musi się kurczowo trzymać łopatologicznego/jednoznacznego wskazywania odpowiedzialnego...?

Taki brak konsekwencji razi zwłaszcza w finale, gdzie autor nie może się zdecydować, kto w końcu jest odpowiedzialny za popełnione czyny. - po pierwsze, konsekwencja wniosków wypływających z analizy przeszłości, po drugie - ignorowanie (chociaż tu mam wątpliwości) ludzkiej natury, po trzecie - spoiler. Nie jesteś gotowy do rozmowy o tym fragmencie bez znajomości finału.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3388
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-02-13, 22:17   

http://www.kawerna.pl/akt...ze-w-rosji.html

Najważniejsze ostatnie zdanie //excited
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-02-13, 22:46   

Hmm....
Szkoda że Wegner skręcił w "tą" stronę fantasy ....
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3388
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-02-14, 15:20   

Dla jednych szkoda, dla innych wręcz przeciwnie. Mi jak na razie cykl Mekhanu z tomu na tom podoba się coraz bardziej.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-02-14, 15:48   

serio, kręci cię tworzenie bytów ponad miarę ? coraz to bardziejsze wchodzenie w znoszone po kimś buty ?
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13682
Wysłany: 2017-02-14, 15:56   

Ostatni odcinek Mekhanu był miejscami straszliwie nędzny. Czuć pośpiech i skok na kasę.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-02-14, 16:10   

coś Wegner powiedział ile tomów zamierza wypuścić ?
będzie chciał przebić Erickssona ?
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 16923
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2017-02-14, 16:58   

Trojan napisał/a:

będzie chciał przebić Erickssona ?


Co napisał Ericksson? ;)
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-02-14, 20:22   

Oj tam oj tam, kto czytał ten wie o co chodzi :)
Erikson ze swoim Malazem.
Albo ten Czech od Koniasza. 3 tom to w sumie ściąga od niego, tylko Wegner lepiej to napisał, aczkolwiek poszedł w większy absurd.

Z perspektywy czasu jestem mniej wyrozumiały, niż zaraz po lekturze.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 3279
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-08-10, 13:55   

https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/jeszcze-moze-zalopotac-opowiesci-z-meekhanskiego-pogranicza?fbclid=IwAR3kGHujhgGw5A7QMMFKL8G4mR2HRILdV4G9OzYe5TYedf6eXPsrRnlAFjU

Darmowe opowiadanie.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
iselor 


Posty: 360
Skąd: Łódź
Wysłany: 2025-03-31, 14:30   

Cykl kompletnie nie dla mnie. Autor bawi się w irytujące słowotwórstwo wymieszane z jakims pseud-irlandzkim nazewnictwem, które za cholerę nie pozwala zapamiętać bohaterów. Którzy i tak są nudni i płascy jak naleśnik i niczym się w zasadzie od siebie nie różnią, mogliby sie nazywać Kapitan A, Kapitan B, Żołnierz A, Żołnierz B. Pierwsze opowiadanie daje radę, reszta to usypiająca mizeria fabułą o niczym, wszystko napisane męczącym stylem. Spodziewałem się czegoś a la Glen Cook a tu taki zawód. Przede mną Kres i Erikson, zobaczymy jak mi podejdą.

Póki co polskie fantasy (sf to klasa światowa) poza Sapkowskim i Brzezińską to dno i metr mułu i do mnie kompletnie nie przemawia.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 16923
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2025-03-31, 17:57   

iselor napisał/a:


Póki co polskie fantasy (sf to klasa światowa) poza Sapkowskim i Brzezińską (..)


A Wit Szostak i Smoczogóry?
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2025-03-31, 20:12   

no i Kres
 
 
iselor 


Posty: 360
Skąd: Łódź
Wysłany: 2025-03-31, 23:57   

Szostak jest mi obcy.

Za Kresa biorę się jutro.

Ja lubię i Martina i Cooka (chyba jestem jednym z niewielu którzy wolą "Imperium grozy" od "Kronik Czarnej Kompanii") i myślałem że z Wegnerem będzie podobnie a tu klops.
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2025-04-01, 00:23   

Wegnera - dwa pierwsze tomy są fajne (opowiadania), później już niestety spada z rowerka - podąża drogę Eriksona.

Z Kresem - to za Grombelardzką Legendę dałbym i renkę uciąć, ale Jeźdźcy równin (1 tom) są tacy se, a Król Bzm- dość specyficzny i nie wiem czy po latach się broni
 
 
Typical_troll 
Ultio dei


Posty: 1282
Skąd: Sośnicowice
Wysłany: 2025-04-01, 07:38   

Trojan napisał/a:
Wegnera - dwa pierwsze tomy są fajne (opowiadania), później już niestety spada z rowerka - podąża drogę Eriksona.

To akurat byłaby zaleta, gdyby to stwierdzenie było prawdziwe, chociaż nie do końca pewnie rozumiem co masz na myśli.
_________________
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
G. Orwell
 
 
iselor 


Posty: 360
Skąd: Łódź
Wysłany: 2025-04-01, 07:49   

Pisząc o Kresie mam na myśli Księgę Całości.
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2025-04-01, 10:23   

tak - Kres Księga Całości
Jeszcze jeszcze druga seria - płaszcza i szpady, ale nie pomnę teraz tytułu. Dawno nie wznawiane - czytałem to jeszcze dawniej, więc ....

Troll - no Wegner poszedł w turbo, tworzenie nadmiernie (od)bytów, od 3 tomu mocna kalka od innych (Zamboch fabularnie, Eriskon ideowo).
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 5197
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2025-04-01, 10:33   

Trojan napisał/a:

Jeszcze jeszcze druga seria - płaszcza i szpady, ale nie pomnę teraz tytułu. Dawno nie wznawiane - czytałem to jeszcze dawniej, więc ....

Vesper właśnie wydał, w okropnych okładkach, jak z jakiś romansów fantasy dla przerośniętych dziewczynek, z barwionymi brzegami. Ale jest świeżutkie wznowienie.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Whoresbane


Posty: 1882
Wysłany: 2025-04-01, 10:34   

Trojan napisał/a:
Jeszcze jeszcze druga seria - płaszcza i szpady, ale nie pomnę teraz tytułu. Dawno nie wznawiane - czytałem to jeszcze dawniej, więc ....


Bardzo dawno. Od 25 lutego 2025 w Vesperze :badgrin:
_________________
Moje marzenie z MAGa: wznowienie wszystkich Stephensonów
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2025-04-01, 10:41   

ooo
to chyba nawet zakupię
no mówiłem że dawno nie wydawane - tak dawno że nawet Vesper sie połasił :)
 
 
Typical_troll 
Ultio dei


Posty: 1282
Skąd: Sośnicowice
Wysłany: 2025-04-01, 14:01   

Trojan napisał/a:
Troll - no Wegner poszedł w turbo, tworzenie nadmiernie (od)bytów, od 3 tomu mocna kalka od innych (Zamboch fabularnie, Eriskon ideowo).

Czyli w sensie nadmiarnej komplikacji świata? CHyba tak tego nie odebrałem, ale faktem jest, że nie doczytałem ostatniego tomu Wegnera.
Sorry za offtopa, ale już któryś raz widzę jak się ktoś odwołuje w porównaniach do książek Zambocha a wiem o nim tylko tyle, że sporo jego książek u nas wyszło. Warto się nim w ogóle zainteresować? Obiecuję nie ciągnąć temat.
_________________
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
G. Orwell
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 3279
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2025-04-01, 14:06   

Nie warto.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Trojan 


Posty: 12983
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2025-04-01, 15:12   

+1
takie super przeciętne fantasy.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 5197
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2025-04-01, 19:10   

Typical_troll napisał/a:
Sorry za offtopa, ale już któryś raz widzę jak się ktoś odwołuje w porównaniach do książek Zambocha a wiem o nim tylko tyle, że sporo jego książek u nas wyszło. Warto się nim w ogóle zainteresować? Obiecuję nie ciągnąć temat.

Zdaje się, że jak przeczytasz jedną to jakbyś wszystkie machnął od razu. Ale że chyba jedną czytałem to się mogę mylić. :badgrin:
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Shadowmage 


Posty: 3356
Skąd: Wawa
Wysłany: 2025-04-01, 19:17   

Nie warto.
_________________
 
 
Typical_troll 
Ultio dei


Posty: 1282
Skąd: Sośnicowice
Wysłany: 2025-04-01, 19:55   

Ok, zostałem jednoznacznie przekonany, że nie. Zostanę przy Wegnerze, ale chyba będę musiał zacząć od początku, co wyjdzie mi na dobre, skoro poczatek był najlepszy.
_________________
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
G. Orwell
 
 
Ash 
Ash


Posty: 1672
Wysłany: 2025-09-09, 15:18   

Dzisiaj pod jakimś postem na fb, którego nie mogę teraz znaleźć (jebać fb) jakiś ziomek napisał, że do końca września mamy poznać datę wydania 6 tomu Meekhanu, podobno nawet w tym roku.

Ktoś coś słyszał?
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 3279
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2025-09-09, 15:30   

Mam nadzieję że kończącego cykl, bo w końcu chcę to zacząć czytać.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Whoresbane


Posty: 1882
Wysłany: 2025-09-09, 15:40   

Wegner planuje serię na minimum osiem tomów
_________________
Moje marzenie z MAGa: wznowienie wszystkich Stephensonów
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 13