FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
W.E.B. Griffin
Autor Wiadomość
Beata 
deformacja IU


Posty: 5374
Wysłany: 2008-09-28, 15:11   W.E.B. Griffin

W.E.B. Griffin (właśc. William Edmund Butterworth III, ur. 10 listopada 1929), amerykański autor powieści sensacyjnych i wojennych.

Wychował się w Nowym Jorku i Filadelfii. Po wstąpieniu do wojska służył w Niemczech jako podoficer w kontrwywiadzie wojskowym. Po zakończeniu służby uczęszczał na Uniwersytet w Marburgu. Powtórnie powołany w 1951 podczas wojny w Korei służył początkowo jako oficjalny korespondent wojenny, później jako rzecznik prasowy (public information officer) w X Korpusie Armii USA (w jego skład wchodziły też dywizje Piechoty Morskiej).

Po zakończeniu Wojny w Korei kontynuował pracę jako cywilny pracownik armii jako Szef Wydziału Publikacji w siedzibie lotnictwa US Army w Fort Rucker w Alabamie. Porzucił tę prace po sukcesie swoich pierwszych trzech powieści. Obecna żona Griffina pochodzi z Argentyny i pisarz dzieli swój czas miedzy Argentynę a Stany Zjednoczone.

Pseudonimy:
* W.E.B. Griffin
* Alex Baldwin
* Webb Beech
* Walker E. Blake
* James McM. Douglas
* Eden Hughes
* Edmund O. Scholefield
* Patrick J. Williams
* W.E. Butterworth

Powieści Griffina charakteryzuje doskonałe osadzenie w realiach służby w Armii USA (seria Brotherhood of War) i Piechocie Morskiej USA (seria The Corps). Drobiazgowy opis codziennej rzeczywistości, panujących zwyczajów, ukrytych konfliktów i wewnętrznych stosunków w armii odróżnia jego pisarstwo od twórczości np. Jamesa Jonesa, a zbliża do autorów takich jak Tom Clancy. Często w książkach Griffin czerpie ze swoich życiowych doświadczeń i podróży (np. seria Więzy Honoru toczy się w Argentynie).

Do upadku głównym wydawcą książek Griffina w Polsce było wydawnictwo Adamski i Bieliński. Udało się wydać 8 tomów serii "Korpus", zapoczątkowano "Więzy Honoru" i "Ostatnich Bohaterów". Później wydawanie tych serii przejęło wydawnictwo Zysk i S-ka ("Więzy Honoru" wznawiane od wiosny 2008). Obecnie tanią paperbackową edycję "Korpusu" wydaje wydawnictwo De Facto (ukazały się pierwsze 2 tomy). Największego pecha ma seria "Brotherhood of War". Pierwszy tom "Porucznicy" został wydany w 1994 roku przez wydawnictwo Absolut & Aramis, drugi "Kapitanowie" przez AiB w 2000. Obecnie wydawanie serii przejął Rebis. Najnowszą serię powieści o charakterze sensacyjnym "Z rozkazu prezydenta" rozpoczęło wydawać wydawnictwo Rebis.

Cykle Powieściowe:
* Braterstwo Broni (Brotherhood of War) – cykl opisuje losy oficerów US Army od zakończenia II Wojny światowej do póki co roku 1964 i rebelii w Kongo.
* Korpus (The Corps) – losy żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA podczas II wojny światowej, po jej zakończeniu i podczas wojny w Korei. Głównym bohaterem jest Kenneth McCoy, USMCR
* Ostatni Bohaterowie (Man at War) – losy żołnierzy działających w OSS w trakcie II wojny światowej.
* Więzy Honoru (Honor Bound) – akcja toczy się w Argentynie podczas II wojny światowej.
* Badge of Honour – cykl powieści o policjantach z Filadelfii.
* Z Rozkazu Prezydenta (By Order of the President) – współczesna seria, osią są działania osobistego wysłannika Prezydenta USA w świecie wywiadu. Głównym bohaterem jest Carlos (Charley) Castillo - major Zielonych Beretów, agent Secret Service i osobisty asystent Sekretarza ds. Bezpieczeństwa.

Szczegółowa bibliografia:

Seria Brotherhood of War – Braterstwo Broni
1. The Lieutenants (Porucznicy), 1994 (Absolut & Aramis), 2007 (Rebis)
2. The Captains (Kapitanowie), 2000 (AiB), 2007 (Rebis)
3. The Majors (Majorowie), 2008 (Rebis)
4. The Colonels (Pułkownicy), 2008 (Rebis)
5. The Berets
6. The Generals
7. The New Breed
8. The Aviators
9. Special Ops

Seria The Corps – Korpus
1. Semper Fi (Semper Fi), 1996 (AiB), 2005 (De Facto)
2. Call to Arms (Do Broni), 1996 (AiB), 2006 (De Facto)
3. Counterattack (Kontratak), 1997 (AiB),2006(De Facto)
4. Battleground (Pole Bitwy), 1998 (AiB)
5. Line of Fire (Rubież), 1998 (AiB)
6. Close Combat (Zwarcie), 1998 (AiB)
7. Behind the Lines (Za Linią Frontu), 1999 (AiB)
8. In Danger's Path (Gobi), 2001 (AiB)
9. Under Fire (Pod Ostrzałem), 2005 (Zysk i S-ka)
10. Retreat, Hell! (Odwrót Do Cholery!), 2005 (Zysk i S-ka)

Seria Men At War – Ostatni Bohaterowie
1. The Last Heroes (Dwa Fronty), 1999 (AiB), 2005 (Zysk i S-ka)
2. The Secret Warriors (Ludzie z Mroku), 2000 (Espadon), 2005 (Zysk i S-ka)
3. The Soldier Spies (Szpiedzy i Żołnierze), 2005 (Zysk i S-ka)
4. The Fighting Agents (Walka Agentów), 2005 (Zysk i S-ka)
5. The Saboteurs (Sabotażyści), 14.10.2008 (Zysk i S-ka)
6. The Double Agents

Seria Honour Bound – Więzy Honoru
1. Honor Bound (Więzy Honoru), 1996 (AiB), 2008 (Zysk i S-ka)
2. Blood and Honor (Krew i Honor), 1999 (AiB)
3. Secret Honor
4. Death and Honor

Seria Badge of Honour
1. Men in Blue (Gliniarze), 2006 (Zysk i S-ka)
2. Special Operations (Wydział dochodzeń specjalnych), 2007 (Zysk i s-ka)
3. The Victim (Ofiara), 2008 (Zysk i s-ka)
4. The Witness
5. The Assassin
6. The Murderers
7. The Investigators
8. Final Justice

Seria By Order Of The President – Z Rozkazu Prezydenta
1. By Order of the President (Z Rozkazu Prezydenta), 2005 (Rebis)
2. The Hostage (Zakładniczka), 2006 (Rebis)
3. The Hunters (Łowcy), 2007 (Rebis)
4. The Shooters (Strzelcy), 2008 (Rebis)
__________________________________________

Swoja przygodę z książkami Griffina rozpoczęłam od cyklu "Korpus". Od razu polubiłam pisarza - za umiejętne wplatanie w fabułę oryginalnych rozkazów (albo stylizowanych na oryginalne). Dzięki temu miałam okazję poczytać sobie trochę raportów z czasów II wojny światowej - dostałam garść informacji historycznych, po które - tak sama z siebie - pewnie bym nie sięgnęła. I tym właśnie Autor mnie "kupił". :)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Shadowmage 


Posty: 3218
Skąd: Wawa
Wysłany: 2008-09-30, 09:34   

Ja w zasadzie przeczytałem wyłącznie "Korpus" (bez dwóch ostatnich tomów wydanych przez Zyska). Podobało się, a jakże. Nie wiem co prawda jak teraz bym go odebrał, bo bylo to jakieś dziesięć lat temu zapewne. Po nic więcej co prawda nie sięgnąłem, czasu nie było. W każdym razie mam bardzo miłe wspomnienia. Masz rację, trochę historii a do tego sympatyczni bohaterowie i wciągająca fabuła. Co prawda pod koniec cyklu już mu trochę brakowało pomysłów.
_________________
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-10-09, 11:20   

Moje pierwsze zetknięcie z tym Autorem to Korpus. Z tomu na Tom czytało mi się świetnie i do teraz mam olbrzymi sentyment do tego Autora. Jego styl jest fajny. Może bez jakiś fajerwerków ale mnie się podoba i widać tutaj że jest dziennikarzem co wymusza poprawność stylu/ Co prawda fabularnie już bywały problemy z oryginalnością i podobne pomysłu wykorzystywał parokrotnie jednak potrafi to dobrze maskować naturalną scenografią. Jego powieści raczej nie powinny być uważane za źródło historyczne bo są mocno fabularyzowane i nie raz mocno odbiegają od prawdy. Ja jednak nie zauważyłem jakiś wilekich kłamstw czy nie domówień a raczej naciągnięcie Historii by wpasował się w fabułę.

Beata napisał/a:
Seria Brotherhood of War – Braterstwo Broni

Teraz tylko dwa tomy za mną bo na 3 nie mogłem się doczekać a później nie moglem zdecydować się na kupno bo tyle innych książek... Jednak te 2 przeczytane bardzo mi się spodobały. Fajnie napisana żołnierska saga
Beata napisał/a:
Seria The Corps – Korpus

Klasyka i chyba najbardzij znzna jego seria
Beata napisał/a:
Seria Men At War – Ostatni Bohaterowie

4 tomy za mną. Już mnie tak nie porwało ale i tak ciekawe
Beata napisał/a:
Seria Honour Bound – Więzy Honoru

Czekam na resztę
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-09-18, 07:22   

Pułkownicy i Majorowie za mną. Bez zaskoczeń i bez zawodów. Griffin podał czytelnikowi to co zawsze. Lekko strawne smaczne danie. Bohaterowie nie wile się zmienili i nadal robią wojskową karierę. Szkoda tylko, że stosunkowo nie wile się tutaj dzieje pod względem militarnym. Ale nie wina Autora, że na porządną wojnę jego postacie muszą jeszcze trochę poczekać. A teraz wyszły zielone berety co jest chyba z lekka nie po kolei
 
 
Pijący_mleko 
przyczajony wilk


Posty: 63
Skąd: Z kurpiowskich lasów
Wysłany: 2009-11-18, 16:15   

Podobnie jak inni najpierw przeczytałem Korpus (bez tom IV - nie mogę tanio zdobyć). Mam jeszcze Porucznicy i Kapitanowie oraz tomy Korpusu traktujące o wojnie w Korei.
Literatura byłe lekka, czytało mi się bardzo szybko. Chętnie bym poczytał pozostałe jego książki.
_________________
Ktoś, kto całe życie spędził pod gołym niebem, umie docenić solidną, grubą księgę. Jeśli człowiek ostrożnie wyrywa kartki, taka księga wystarczy na cały rok rozpalania ognisk.

Terry Pratchett
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13