FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wydawnictwo Vesper
Autor Wiadomość
ASX76 
zrzęda

Wysłany: 2024-04-24, 17:46   

Romulus napisał/a:
Ciekawe jednak, czy i jak te powieści się zestarzały.

Jeśli już..., to nie powieści się zestarzały. ;)

Shadowmage 

Wysłany: 2024-04-24, 22:49   

Ja akurat raczej przychylę się do oceny Romka. Koncepcja owszem, docenić trzeba. Ale czyta się to ciężkawo.

Whoresbane

Wysłany: 2024-05-15, 13:05   

Helikonia w Wymiarach w 2025 roku

Rec

Wysłany: 2024-05-15, 13:36   

Zieeeeeew...

Trojan 

Wysłany: 2024-05-15, 19:08   

Cztery pory roku wolę

zastanawiam się jaki jest klucz doboru przez Vesper - bo mam wrażenie że +- ten sam co Solarisa tylko postanowili to w ładny papierek zapakować.

AM

Wysłany: 2024-05-15, 20:15   

Trojan napisał/a:
Cztery pory roku wolę

zastanawiam się jaki jest klucz doboru przez Vesper - bo mam wrażenie że +- ten sam co Solarisa tylko postanowili to w ładny papierek zapakować.

To bezpieczny klucz. Wydanie wznowień jest tańsze i w większości przypadków gwarantuje wyższą sprzedaż niż wprowadzenie na rynek książek nowych autorów. Ot i cała tajemnica.

Trojan 

Wysłany: 2024-05-15, 20:52   

że tańsze - to rozumiem, ale że wyższą sprzedaż ?
to raczej działaniami przeczysz tej myśli

kto się skusi dzisiaj na Helikonię ? chyba ci którzy nie dojechali tam 30-40 lat temu, fascynaci i zboczeńcy.
Co mi przypomina że Problem3Ciał ma coś z Helikonii.

goldsun 
Szeregowy

Wysłany: 2024-05-16, 06:50   

Trojan napisał/a:

kto się skusi dzisiaj na Helikonię ? chyba ci którzy nie dojechali tam 30-40 lat temu, fascynaci i zboczeńcy.

Prędzej sprzeda się Helikonia (i inne wznowienia) o której coś tam ktoś mógł usłyszeć, niż "noname" o którym nikt nic nie wie.
Jak na razie Vesper w Wymiarach idzie mocno wznowieniami, ale jeśli pomiędzy nimi pojawiają się jakieś nowe rzeczy, to czemu nie?

Per ASperger ad astra

Fidel-F2 
Fidel-f2

Wysłany: 2024-05-16, 07:20   

Trojan napisał/a:
kto się skusi dzisiaj na Helikonię ?
Nie wiem kto, ale to jedna z nielicznych rzeczy wartych wznowienia.

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

AM

Wysłany: 2024-05-16, 08:14   

Trojan napisał/a:

Wielokrotnie wspominałem o tym, że Artefakty to "wypadek przy pracy". Zawsze interesowała mnie zdecydowanie bardziej współczesna fantastyka.

Jak już napisał Goldsun, za wydaniem Helikonii i tak przemawia więcej argumentów, niż sięgnięciem po niemal wszystko co nowe, o czym nie słyszeli tubylcy (autorów sf, z którymi się udało, a nie byli publikowani w poprzednim wieku, jest może w porywach z 5).

Ash 

Wysłany: 2024-05-16, 12:09   

Wziąłem Robinsona i Wattsa. Czekam na Czajkowskiego. Może Butler. Patrzę na tego Nivena i oryginalną datę wydania, przypominam sobie, że Pierścień było jako taki... i jakoś tak nie wiem.

Widać, że wydawnictwa idą w "bezpieczniki", starocie, które łatwo się sprzedadzą. Ciekawe czy wrócą jeszcze te czasy (były takie w ogóle?), że będą próbować więcej nowości (wydają na zachodzie w ogóle coś ciekawego czy tylko lgbt+ YA i podobne?)

Mam 37 lat, jakieś tysiąc książek sf/fantasy za sobą i powiem szczerze coraz częściej się odbijam od książek wydanych w tamtym wieku.

Fidel-F2 
Fidel-f2

Wysłany: 2024-05-16, 12:13   

Ash napisał/a:
Mam 37 lat, jakieś tysiąc książek sf/fantasy za sobą i powiem szczerze coraz częściej się odbijam od książek wydanych w tamtym wieku.
to oczywiste, większość to szrot, nawet w przypadku tzw. hitów.

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Trojan 

Wysłany: 2024-05-16, 21:31   

Ash napisał/a:
Wziąłem Robinsona i Wattsa. Czekam na Czajkowskiego. Może Butler. Patrzę na tego Nivena i oryginalną datę wydania, przypominam sobie, że Pierścień było jako taki... i jakoś tak nie wiem.

Widać, że wydawnictwa idą w "bezpieczniki", starocie, które łatwo się sprzedadzą. Ciekawe czy wrócą jeszcze te czasy (były takie w ogóle?), że będą próbować więcej nowości (wydają na zachodzie w ogóle coś ciekawego czy tylko lgbt+ YA i podobne?)
.

jak łatwo się sprzedadzą ? Artefakty kuleją czy raczej są kulą u nogi MAGa, Jakim sposobem Helikonia ma odnieść sukces fiansowy jeżeli sprzeda się, no nie wiem w 1000 egzp. w prime timie

ASX76 
zrzęda

Wysłany: 2024-05-16, 22:09   

Trojan napisał/a:

jak łatwo się sprzedadzą ? Artefakty kuleją czy raczej są kulą u nogi MAGa,

Jakim sposobem Helikonia ma odnieść sukces fiansowy jeżeli sprzeda się, no nie wiem w 1000 egzp. w prime timie

1. Kuleje to UW w porównaniu do Artefaktów. :-P

2. Helikonia sprzeda się lepiej od tej prognozy. :-P
Stosunkowo długo nieobecna w oficjalnym obiegu, ładne wydanie i mamy odświeżony hit.

AM

Wysłany: 2024-05-16, 23:07   

Trojan napisał/a:
Ash napisał/a:

.

jak łatwo się sprzedadzą ? Artefakty kuleją czy raczej są kulą u nogi MAGa, Jakim sposobem Helikonia ma odnieść sukces fiansowy jeżeli sprzeda się, no nie wiem w 1000 egzp. w prime timie

Tutaj nie chodzi o jakieś kosmiczne sprzedaże. Odgrzewane kotlety to niemal zawsze sprzedaż na poziomie minimum 3000-4000 tysięcy w ciągu 2 lat (tak jest w Artefaktach i pewnie gdzie indziej nie gorzej). 1000 to jakaś abstrakcja. 90% nowych tytułów ze średniej półki sprzedażowej, będzie miało problemy z podobnymi osiągami. A koszt tłumaczenia przynajmniej 2 x wyższy. Zaliczki również (chociaż tutaj oczywiście można zapłacić i 5x więcej i osiągnąć słabszy wynik, niż w przypadku klasyka za 2000 USD (i tak zazwyczaj będzie). Nowe tytuły, które dają szansę na sprzedaże powyżej 10000 egzemplarzy, ale tyko szansę, bo dużo z nich przepadnie, to już zabawy z jednym 0 więcej i często nie 1 z przodu.

Pozwolę sobie to jeszcze zilustrować przykładem:

Ballada o czarnym Tomie
Być może gwiazdy
Czarny język
Czarne słońce
Czekanie na smoka
Dni ostatnie
Odmieniec
Koko
Biblioteka na górze opiec
Władca dżinnów
Martwy dżinn w Kairze
Ring Shout
Ptaki, które zniknęły
Jedyni dobrzy Indianie
Skrzydlate opowieści
W Kalabrii

Tylko 2 z powyższych tytułów, wydanych w 2022 roku przekroczyły do dzisiaj pułap 2 tys sprzedanych egzemplarzy (potrzebujemy 3000 czasami więcej, żeby zwróciły się koszty). W przypadku klasyków byłby to słaby wynik.

Powyżej używam słowa klasyk jako synonimu dla odgrzewanych kotletów. To zły wybór, bo oczywiście rzeczy, które już były, sprzedaja się lepiej od klasycznych debiutantów

Typical_troll 
Ultio dei

Wysłany: 2024-05-17, 09:02   

Takie informacje pozwalają umieścić forumowe nękanie redaktorów nieustannymi prośbami o wydanie tego i owego we właściwym kontekście. Palmer, Jimenez, Djeli Clark, Jones , Roanhorse. Czekam na kolejne ksiązki tych autorek i autorów, ale jeśli tak sie sprzedają, to trudno wiele oczekiwać.
Sytuacja w Vesperze nie może być przecież inna i stąd wysyp kotletów.

Tomasz 
Kain Czarny

Wysłany: 2024-05-17, 23:45   

AM napisał/a:

Pozwolę sobie to jeszcze zilustrować przykładem:

Ballada o czarnym Tomie
Być może gwiazdy
Czarny język
Czarne słońce
Czekanie na smoka
Dni ostatnie
Odmieniec
Koko
Biblioteka na górze opiec
Władca dżinnów
Martwy dżinn w Kairze
Ring Shout
Ptaki, które zniknęły
Jedyni dobrzy Indianie
Skrzydlate opowieści
W Kalabrii

Tylko 2 z powyższych tytułów, wydanych w 2022 roku przekroczyły do dzisiaj pułap 2 tys sprzedanych egzemplarzy (potrzebujemy 3000 czasami więcej, żeby zwróciły się koszty). W przypadku klasyków byłby to słaby wynik.

I dlatego jestem jakiś niekompatybilny z aktualnym rynkiem, bo wszystkie te tytuły kupiłem. :mrgreen:

Jachu 
princeps senatus

Wysłany: 2024-05-18, 10:07   

Tomasz napisał/a:

I dlatego jestem jakiś niekompatybilny z aktualnym rynkiem, bo wszystkie te tytuły kupiłem. :mrgreen:
Ja tylko "Być może gwiazdy" i "W Kalabrii". Pewnie jestem jakiś dziwny.

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]

Trojan 

Wysłany: 2024-05-18, 11:55   

1/3-1/2 z tego

Fidel-F2 
Fidel-f2

Wysłany: 2024-05-18, 12:30   

Tylko UW

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Cerber108 
Sąsiad

Wysłany: 2024-05-18, 16:37   

Do tej szczęśliwej dwójki zalicza się pewnie jakiś Clark, ale nie mam pojęcia co do tożsamości drugiej pozycji (na pewno nie Palmer).

fdv 

Wysłany: 2024-05-18, 17:26   

U mnie równo połowa 8/16 :)

Sędzia

Wysłany: 2024-05-18, 20:57   

Tomasz napisał/a:

//piwo

Trojan 

Wysłany: 2024-05-18, 21:24   

widzsz AMie - może nie jesteśmy reprezentatywni ale wierni ;)

ASX76 
zrzęda

Wysłany: 2024-05-19, 17:01   

Trojan napisał/a:
widzsz AMie - może nie jesteśmy reprezentatywni ale wierni ;)

Wierność jest wtedy, gdy kupuje się wszystkie książki "niszowe", przeto nie tak prędko z niezasłużonymi samo pochwałami. :-P

U mnie 16/16. :-P

Co do Vesper, to oby udało się wydać więcej utworów R.E. Howarda.

Trojan 

Wysłany: 2024-05-19, 18:24   

ASX76 napisał/a:

Co do Vesper, to oby udało się wydać więcej utworów R.E. Howarda.

więcej już się nie da....

ASX76&Tomasz - semper fidelis

Whoresbane

Wysłany: 2024-05-19, 18:37   

Solomon Kane? Kull?

Trojan 

Wysłany: 2024-05-19, 21:05   

wszystko już wydano - pewnie powielokroć

Bran Mak Morn

Whoresbane

Wysłany: 2024-05-19, 21:09   

Idąc tym tokiem rozumowania to nic by nie wyszło w Eonach i praktycznie nic w Wymiarach

ASX76 
zrzęda

Wysłany: 2024-05-19, 21:31   

Trojan napisał/a:
wszystko już wydano - pewnie powielokroć

Bran Mak Morn

1. Eony temu. ;) Przydałoby się to mieć w ujednoliconym i ładnym wydaniu. Wydanie Rebisu na miękko średnio mi się uśmiecha. Tym bardziej, że nie wydali wszystkiego, jak na me kaprawe pirackie oko. ;)

2. Bran jest moim ulubionym bohaterem Howarda.

Odpowiedz do tematu