FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Polska fantastyka
Autor Wiadomość
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2023-03-31, 11:33   

No to nie jest specjalny powód do dumy.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4626
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-03-31, 11:35   

Cytat:
W podobnych kategoriach postrzegam Jakuba Nowaka. Tylko patrzeć, jak odpłynie.

Już odpływa. Ostatnia powieść to nie fantastyka.

Fidel-F2 napisał/a:
W FS wydawał też Bochiński, który ma za sobą kilka rzeczy bardzo w porządku.

Twardoch o ile się nie mylę miał książki, a przynajmniej jedną w FS.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2023-03-31, 11:38   

Ja Twardocha za bardzo nie szanuję. Ale nie znam jego najnowszych dokonań, przestałem go czytać po Grunwaldzie.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4626
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-03-31, 11:42   

Przeczytaj "Morfinę" i "Dracha". Albo chwyci albo nie. To był punkt zmiany u niego.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2023-03-31, 11:43   

Król jest świetny.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2023-03-31, 11:57   

Tomasz napisał/a:
Przeczytaj "Morfinę" i "Dracha". Albo chwyci albo nie. To był punkt zmiany u niego.

Morfina to copy-paste Wiecznego Grunwaldu, ale dla mnie Twardoch to pisarz, który cały czas pisze o tym samym.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-03-31, 12:50   

Oramusa znam tylko z kilku opowiadań ze zbioru "Spotkania w przestworzach 2". W fantaście oceniłem na 3,5 i 4,0 więc średniaki. Zresztą, nie pamiętam o czym były ;)

Twardocha, "Król" był na tyle dobry, że kupiłem "Chołod", ale jeszcze nie czytałem. Poza tym kojarzę jego opowiadanie "Quiztlalope" z jakieś NF z 2005. Świetna, klimatyczna rzecz.

"Amnezjak" Jakuba Nowaka czeka na lekturę, do której zabieram się od 2 lat i jakoś mi nie wychodzi. Zbierzchowskiego czytałem tylko opowiadania ze zbioru "Requiem dla lalek", niezłe, ale jakoś nie nakręciło na powieści. W zasadzie nie znam w ogóle Wegnera, poza opowiadaniem ze zbioru "Nowe idzie", które bardzo misię. W ogóle bardzo fajny, równy zbiór, z którego najbardziej zapadło mi w pamięć opowiadanie "Noc szarańczy". Opowiadanie niezłe, ale klimat zrył mi czaszkę.

Co do reszty, w sumie zgadzam się w dużej mierze z Fidelem i Tomaszem.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2023-03-31, 13:19   

Młodzik napisał/a:
Morfina to copy-paste Wiecznego Grunwaldu, ale dla mnie Twardoch to pisarz, który cały czas pisze o tym samym.


Ale dopiero w Królu mu wyszło.

Drach to przerost formy nad treścią, a już te wątki z bambi to była jedna z bardziej żenujących rzeczy jakie kiedykolwiek czytałem.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2023-03-31, 13:53   

Opuścić Los Raques Żerdzińskiego tez nie było złe, tylko dawno to czytałam i nie wiem jakbym dzisiaj oceniła. Jak się ukazywało, czyli chyba z dwajscia lat temu, to była świeża rzecz na tle pryków antyków fantastycznych z PL.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2023-03-31, 14:41   

Rashmika napisał/a:
Opuścić Los Raques Żerdzińskiego
wciąż dobra rzecz
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2023-03-31, 14:52   

Załóż swoje łyżwy, bracie było wstrząsająco dobre //mysli Z resztą z opowiadaniami chyba lepiej nam idzie niż z powieściami.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2023-03-31, 15:36   

[quote="Fidel-F2"]
Cytat:
Ja się na nim nie skupiałem, ale bywałem na spotkaniach z nim i to była tragedia. Najmniej 10 lat. Na jednym spotkaniu próbowałem polemizować, ale wychodziło, że czepiam się niemal każdego zdania. Jęczmyk z niczym nie potrafił sobie poradzić inaczej niż powtarzając myśl którą skrytykowałem ewentualnie sugerując, że jestem szczawik i nie powinienem wtrącać się gdy dorośli rozmawiają. Gdy nie ustępowałem, towarzystwo starszaków na sali zaczęło fermentować aż w końcu postawili mi propozycję nie do odrzucenia - zamknij ryja albo w ryj.

Dobre. Pokrywa się to mniej więcej z okresem, kiedy go na Pyrkonach widziałem (2012-2013). Zawsze chodził z jakąś obstawą, to chyba te starszaki robiące za jego karków :-)
W tym czasie Ian Macdonald, największa gwiazda ówczesnego panelu literackiego, w czarnym prochowcu będąc błąkał się sam szukając stoiska do autografów. Wykorzystałem okazję, zaprowadziłem go i chwilę sobie z nim porozmawiałem, zapytując m.in. czy napisze kiedyś książkę o Polsce, skoro w lokacjach krąży po całym świecie. ;)

Żerdzińskiego czytałem Korporację i jakieś opowiadanie w Wizjach Alternatywnych. Jego proza jest zajebiście intensywna, klimatyczna, może nie wszystko tam się klei, pomysły raz dobre, raz złe, ale unikatowa rzecz na polskim rynku, szkoda że rzadko pisze. Na pewno wrócę.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-03-31, 15:49   

Stary Ork napisał/a:
Załóż swoje łyżwy, bracie było wstrząsająco dobre

Ehm, nie. Nie było. Obok "Los Raques" nawet nie stało.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-03-31, 17:52   

z FS Rafał Orkan z Głową w mur (i Dzikim mesjaszem) był naprawdę dobry - ale cóż, z książek nie da(ło) się przeżyć, więc poszedł inną drogą.


kontrowersyjnie - Wolski z AGentem dołu miał swoje momenty. Chociaż nie wiem jak dzisiaj bym to odbierał.

z perspektywy czasu - wydaje mi się że najbardziej żal Marka Baranieckiego, że nie ułożyło się inaczej i nie napisał wincej.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2023-03-31, 17:58   

Trojan, puszczanie bąków w towarzystwie jest suabe
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-03-31, 20:41   

Fidel-F2 napisał/a:
Trojan, puszczanie bąków w towarzystwie jest suabe


obyś wziął sobie to do serca
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13