FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Polska fantastyka
Autor Wiadomość
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-03-28, 10:44   

Mamerkus, były redaktor NF Marcin Zwierzchowski pisze, że Przybyłek zaakceptował zmiany w tłumaczeniu ;)
https://www.facebook.com/...225526/?app=fbl
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2023-03-28, 10:46   

Cenzura nigdy do niczego dobrego nie będzie prowadzić, ale to truizm. Najgorsze jest to że ludzie dla świętego spokoju udają że nie mają nic przeciwko.

Przypomina mi to historię Simona Mola, tak się boją że ktoś ich nazwie rasistą że popełnią największą głupotę.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2023-03-28, 10:50   

Jachu napisał/a:
Mamerkus, były redaktor NF Marcin Zwierzchowski pisze, że Przybyłek zaakceptował zmiany w tłumaczeniu ;)
https://www.facebook.com/...225526/?app=fbl


Dlatego właśnie mnie to biadolenie nie interesuje, bo wydaje się z gruntu fałszywe (Przybyłek przytulił kaskę i teraz udaje świętego, bo zapewne w tym jego przydługaśnym materiale nie zająknął się, że wyraził zgodę na zmiany, a to zakrawa na szczyt hipokryzji). Tam się jeszcze w komentarzu Przybyłek tłumaczy, że był na lekach, w depresji ble ble
Chodziło mi o kontekst samych zmian, ingerencji w dzieło, zmieniające jego sens w całości lub części. Z tego, co pisze Zbierzchowski te ingerencje zmieniły samo dzieło, jaki w tym sens, poza chęcią aktywnej realizacji woke culture?
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2023-03-28, 11:01   

Mamerkus napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=yAmuVJ7jkpA

Przybyłek się skarży na woke cenzurę zagramanicą. Abstrahując od praw autorskich i innych tego typu abstrakcji zdaje się nieznanych Przybyłkowi (bo pewnie kaskę przytulił jak Andrzej i sprzedał się równo), to jestem ciekaw stosunku ZB do idei cenzury dzieł literackich pod kątem aktywnego wdrażania lewicowych ideałów ( a z tego, co zauważyłem, to sporo tutaj lewicowców), ostatnio gdzieś czytałem o "poprawianiu" niedopuszczalnych błędów Agathy Christie. Można by rzec, że woke culture nabiera rozpędu.

Materiał wrzucam dla zainteresowanych, nie obejrzałem, bo nie mam ochoty słuchać biadolenia Przybyłka, tutaj podsumowanie ze strony Przybyłka:
"W czasie produkcji gry wideo "Gamedec", na język angielski został przełożony pierwszy i drugi tom książkowej sagi "Gamedec", czyli "Granica rzeczywistości" i "Sprzedawcy lokomotyw". Przekładu dokonał Pan Ben Koschalka. Następnie redakcją tekstów zajęła się firma Roboto. Warto nadmienić, że całość finansowała firma Anshar Studios, za co jestem jej bardzo wdzięczny. Firma Roboto zasugerowała poprawę stylistyczną tekstów oraz "modyfikacje", których celem miała być "obrona przed atakami SJW". Film ten traktuje o historii powstania sagi "Gamedec" oraz o tym, jak prace redakcyjne spowodowały, że w zasadzie nie są to już moje książki.
W skrócie: usunięto z ważnych miejsc słowo "mężczyzna", zlikwidowano wzmianki o otyłości, dodano zdania, których w moich książkach nie ma, zwłaszcza podkreślające uczucia i rolę kobiet, nawet jeśli te kobiety są postaciami NPC (czyli programami, które żadnych uczuć nie posiadają, a ich rola jest marginalna), dodano zdania zmieniające sens fraz, a jeśli kobieta widzi męską erekcję, koniecznie musi z niej zakpić (chociaż w oryginale reaguje pozytywnie)."


To, co spotkało Przybyłka to chyba jakieś ekstremum. Zgodził się na wydanie książek w takiej postaci?
Z drugiej strony, pamiętam, że Sapkowski w jakimś wywiadzie wspominał, że w rosyjskim wydaniu sagi wiedźmińskiej chcieli zmienić płeć Mistle, więc w drugą stronę też się da.
Tak czy siak tego typu zmiany są absurdalne, bo wyciąga się książki z kontekstu czasów w jakich powstały.

(Na marginesie, z ciekawości spojrzałem na goodreads, co anglojęzyczni czytelnicy sądzą o sadze wiedźmińskiej. O, kochani, co się tam wyprawia, to przechodzi ludzkie pojęcie).
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2023-03-28, 11:07   

Mamerkus napisał/a:
jestem ciekaw stosunku ZB do idei cenzury dzieł literackich pod kątem aktywnego wdrażania lewicowych ideałów ( a z tego, co zauważyłem, to sporo tutaj lewicowców), ostatnio gdzieś czytałem o "poprawianiu" niedopuszczalnych błędów Agathy Christie. Można by rzec, że woke culture nabiera rozpędu.


Ale to nie jest ani nowe, ani wyłącznie lewicowe, a prawica wyje, jakby takie praktyki zostały wynalezione pół roku temu przez George'a Sorosa (Spoiler alert: bowdlerism to jest ugruntowana praktyka).

wred napisał/a:
Największa chujnia wszechczasów. Rzygam jak to wszędzie widzę...


Abojawiem, niektórzy radykałowie uważają, że ludobójstwo jest co najmniej równie złe.

Tymczasem z drugiej strony dzieją się np. takie rzeczy .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-03-28, 11:13   

Mamerkus, nie znam dokładnie tematu, więc nie chciałbym zajmować jakiegoś wiążącego stanowiska. Jestem w stanie sobie wyobrazić mniejsze albo większe zmiany w tekście, jeżeli jest taka konieczność. Nie wiem, kontekst kulturowy, nieprzekładalność z języka na język itp. Ale czy w tej konkretnej sytuacji zachodził jakiś odgórnie sterowany spisek lewaków, aby przerobić wiekopomne dzieło wstrętnego katolickiego Polaczka? Nie sondze ;)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2023-03-28, 11:19   

To zawsze jest spisek lewaków, polityka woke, cancel culture i hordy SJW z Antify, tymczasem żyjemy w kraju, w którym całkiem na serio chce się karać więzieniem za bluźnierstwo.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Herbatek
[Usunięty]

Wysłany: 2023-03-28, 11:22   

Na warsztat wzięte będą również książki Agathy Christie (https://naekranie.pl/aktualnosci/ksiazki-agathy-christie-takze-zostana-przeredagowane-1679907145)
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2023-03-28, 11:23   

Umknęło pewnie w burzy dyskusji, ale co to jest pozytywna reakcja na erekcję? //panda
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2023-03-28, 11:25   

Nie spotkałeś się z taką? //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
fdv 


Posty: 1074
Skąd: Neverland
Wysłany: 2023-03-28, 11:39   

MrSpellu napisał/a:
Umknęło pewnie w burzy dyskusji, ale co to jest pozytywna reakcja na erekcję? //panda


Coś w stylu
Is that a gun in your pocket, or are you just happy to see me?
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2023-03-28, 11:42   

Tak coś czułem, że dyskusja tak właśnie będzie wyglądać, całe ZB :-)

Jachu - z kontekstu zrozumiałem, że zmiany są wprowadzane, nie dlatego, że jest problem z przekładem z polskiego na ludzki, ale dlatego, że redaktorzy przekładu bawią się w ideologów, co mnie (jako osobie o wolnościowych ideałach w wersji liberalnej) kojarzy się z narzucaniem jedynego, słusznego odbioru, rozumowania tekstu pisanego.
  
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2023-03-28, 11:44   

Nie miej wysokich oczekiwań, to Cię za bardzo nie rozczarujemy :P
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-03-28, 12:10   

Mamerkus napisał/a:
Jachu - z kontekstu zrozumiałem, że zmiany są wprowadzane, nie dlatego, że jest problem z przekładem z polskiego na ludzki, ale dlatego, że redaktorzy przekładu bawią się w ideologów, co mnie (jako osobie o wolnościowych ideałach w wersji liberalnej) kojarzy się z narzucaniem jedynego, słusznego odbioru, rozumowania tekstu pisanego.
Popraw mnie, bo może sie mylę... ale z tego co się doczytałem, to dwa podmioty PRYWATNE umówiły się na pewną rzecz. Wydawca (PRYWATNY) dokonał przekładu, a autor (PRYWATNY) wyraził na to zgodę. Gdzie tu widzisz narzucanie jednego słusznego odbioru? Dla mnie to kwintesencja liberalnego podejścia - swoboda zawierania umów, a chcącemu nie dzieje się krzywda. Czyżbyś jednak nie był liberałem, a jedyne czym chcesz zabłysnąć, to masturbacja niewidzialną ręką rynku? //spell
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2023-03-28, 12:25   

Jachu napisał/a:
Mamerkus, nie znam dokładnie tematu, więc nie chciałbym zajmować jakiegoś wiążącego stanowiska.
//aaa
Jachu napisał/a:
Jestem w stanie sobie wyobrazić mniejsze albo większe zmiany w tekście, jeżeli jest taka konieczność.
Tylko w ten sposób trochę wybielamy poprzednie pokolenia, ugrzeczniamy, w książkach Agathy Christie Anglicy są rasistami bo faktycznie nimi byli, wykreślanie tych obraźliwych zwrotów jest trochę nie fair. Jestem za zmianami ale z przypisem a w oryginale było tak i tak
W Sandomierzu znajduje się obraz Mord rytualny Karola de Prevot, początkowo po protestach go zdjęli ale uzgodniono ze stroną izraelską że wystarczy tabliczka z wyjaśnieniem i teraz obraz można już oglądać
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
  
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2023-03-28, 12:27   

A dlaczego zmieniać ? - w sztukę, dzieło nie powinno się ingerować w żadnym przypadku...
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-03-28, 12:34   

Problem z zachwytem wolnością polega na tym, że zawsze zachwycający się chce żeby wolność była realizowana wyłącznie po jego linii programowej, w przeciwnym wypadku jest to zamach na wolność. Ale to tak na marginesie.

W kontekście Przybyłka, bo nie chce mi się zagłębiać w zalinkowane wątki, to czy on usłyszał że jak się nie zgodzi na zmiany to go nie wydadzą? Zerwą umowę? Zapłacą mniej? Wyrzucą? Mógł jako obrońca polsko-katolickich poglądów zażądać utrzymania pozytywnej reakcji na erekcję? Pobili go za to?
Wtedy to byłoby istotnie coś na rzeczy.

Mamerkus napisał/a:
Chodziło mi o kontekst samych zmian, ingerencji w dzieło, zmieniające jego sens w całości lub części. Z tego, co pisze Zbierzchowski te ingerencje zmieniły samo dzieło, jaki w tym sens, poza chęcią aktywnej realizacji woke culture?

Hmm, a jak redaktor ingeruje pisarzowi w tekst, namawia go do zmian itd to też jest z założenia be? Przez lata były różne marudzenia, że autorzy nie poznawali swoich tekstów jak im śp. Parowski redakcję zrobił przed puszczeniem tekstu w NF.

A tak w ogóle to te wymieniane przez ciebie zmiany (choć pisałem wyraźnie że jestem przeciwnikiem takiego zmieniania) to jak niby zmieniły sens dzieła? Tak konkretnie ktoś wskazuje jak doszło w ten sposób do zmiany sensu dzieła?
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-03-28, 12:35   

utrivv napisał/a:
Tylko w ten sposób trochę wybielamy poprzednie pokolenia, ugrzeczniamy, w książkach Agathy Christie Anglicy są rasistami bo faktycznie nimi byli, wykreślanie tych obraźliwych zwrotów jest trochę nie fair. Jestem za zmianami ale z przypisem a w oryginale było tak i tak


Przepraszam, że post pod postem, ale się pojawiło w międzyczasie.

Ja jestem za niezmienianiem i komentarzem w przypisie albo w przedmowie.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2023-03-28, 12:43   

Może to nie jest najważniejsze pytanie w tej całej światopoglądowej gównoburzy, ale: kto to jest Przybyłek?
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2023-03-28, 13:07   

KS napisał/a:
kto to jest Przybyłek?


Ktoś kto oczekuje pozytywnej reakcji na erekcję? //mysli
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2023-03-28, 13:13   

Tomasz napisał/a:
Ja jestem za niezmienianiem i komentarzem w przypisie albo w przedmowie.

Zgadzam się.
Poza tym, jeśli wydawca uznał, że książki nie przystają do współczesnych czasów i są w jakiś sposób szkodliwe, to powinien zaprzestać ich wydawania. Jeśli je na siłę przeredagowuje, by pasowały do gustów współczesnych czytelników, to znaczy, że chodzi mu jedynie o łatwą kasę. Bo łatwiej zarobić na uznanym autorze niż wypromować nowego. Ot, kapitalizm w akcji :P .
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-03-28, 14:14   

utrivv, ale czemu zacytowałeś tylko część mojej wypowiedzi i z nią dyskutujesz? Bez dalszej części mojej wypowiedzi, twoje argumenty są bez sensu, bo się z nimi zgadzam.

Tomasz napisał/a:
Problem z zachwytem wolnością polega na tym, że zawsze zachwycający się chce żeby wolność była realizowana wyłącznie po jego linii programowej, w przeciwnym wypadku jest to zamach na wolność. Ale to tak na marginesie
Całkowicie się zgadzam.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2023-03-28, 14:14   

Ale wiecie, że Kubuś Puchatek jest dziewczynką ?
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Ash 

Posty: 782
Wysłany: 2023-03-28, 15:16   

m_m napisał/a:
Ale wiecie, że Kubuś Puchatek jest dziewczynką ?


Kopernika to jeszcze rozumiem...

 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2023-03-28, 15:31   

Przesadzają z tym genderem :-/
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2023-03-28, 16:09   

Stary Ork napisał/a:


Tymczasem z drugiej strony dzieją się np. takie rzeczy .

Oj, Orku. To na pewno jest INNA SYTUACJA i prawica broni wolności. :mrgreen: Ewentualnie to są SYTUACJE NIEPORÓWNYWALNE. :mrgreen:

Mnie kazus Przybyłka śmieszy i nie zamierzam się do niego odnosić inaczej niż szyderą. Chłop zaakceptował warunki a potem płacze łolaboga, matulu, tatulu, lefaki mnie niszczo. :mrgreen: Już pisałem na Fejsie, że dostrzegam a raczej słyszę odgłos monet. Autor próbuje się podczepić pod komercyjny potencjał "anty-wokizmu". Ale jeśli hajs z "wokizmu" będzie się zgadzał, to też przecież nie będzie narzekał. :mrgreen: Win-win situation.

A co poprawiania dzieł Fleminga, czy Christie, to uważam to za głupotę. Wystarczyłby krytyczny komentarz i po sprawie.

Ktoś napisał, że jeśli dzięki temu "Bondy" da się czytać, to tym lepiej. :mrgreen:

Niemniej, pamiętajmy o jednym. Ktoś wyraził na to zgodę. Czyli właściciel praw autorskich. To są JEGO prawa autorskie i jak się nie podoba, to wystarczy nie kupić i nie czytać.

Inna sprawa, jeśli prawa autorskie do tych dzieł wygasły. Ale wówczas, jeśli są one już w tzw. domenie publicznej, to nikt nie zabrania jakiemuś "nie przebudzonemu", "prawilnemu" wydawcy wydać "prawilnej" wersji.

Reasumując, nie warto popadać w internetowy oburz, czy zesranie się, jak to powiadają mędrcy.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2023-03-28, 16:18   

Amen
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-03-28, 18:14   

KS napisał/a:
Może to nie jest najważniejsze pytanie w tej całej światopoglądowej gównoburzy, ale: kto to jest Przybyłek?


autro książek z serii Gamdec - nie wiem, nie czytałem, ale pewnie bym krytykował ;)

dla mnie mamy działanie kapitalizmu w pełnej krasie
Przybyłek sprzedał swoje prawa do książki za lewacką mamonę :)
 
 
wred 


Posty: 3609
Wysłany: 2023-03-28, 18:43   

Książki spoko, chociaż sporo nowomowy, a skąd wiesz jak było faktycznie ?

btw Przybyłek kiedyś się tu rejestrował :P

https://www.zaginiona-bib...ewprofile&u=244
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2023-03-28, 18:58   

Trojan napisał/a:
książek z serii Gamdec
kiepścizna
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13