FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
POLSKA
Autor Wiadomość
KS 
KS


Posty: 2545
Wysłany: 2023-01-16, 19:38   

Odkrywacie zaledwie wierzchołek góry lodowej. Bo ileż to jeszcze niegodziwości ukryło w naszym języku męskie lobby, spiskujące zresztą przeciw niewieściej płci od wieków. Ojcami spisku byli Chryzostom Pasek i Kochanowski, a ich dzieło kontynuowali inni bezbożnicy tacy jak Mickiewicz, Norwid czy Tuwim. I mamy, co mamy. Szowinistyczny system komunikowania godzący w kobiecą godność.
Zwróciliście np. uwagę na choroby? Ile z nich ma końcówkę żeńską? Grypa, ospa, gruźlica, cholera, biegunka, rzężączka, padaczka, pylica, sepsa... Przypadek?
Wierzę, że aktywistki feministki zrobią z tym porządek.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Bibi King

Posty: 1598
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-01-16, 19:51   

Całe szczęście, że jest syfilis, tryper, tężec i tyfus. Mamy coś swojego. Nie zabiorom nam!
 
 
wred 


Posty: 3610
Wysłany: 2023-01-16, 23:24   

A tam pitolicie o lobby :P , sprawdźcie ile wyrazów ma w sobie człon "żona" na końcu a ile "mąż", to dopiero brak równouprawnienia :P
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2023-01-17, 07:07   

Cytat:
Stanowisko Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN

w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów

przyjęte na posiedzeniu plenarnym Rady 25 listopada 2019 r.

Dyskusja o żeńskich rzeczownikach osobowych, czyli feminatywach, na nowo rozgorzała w mediach oraz w wypowiedziach polityków. Jej temperatura oraz powszechne mieszanie faktów językowych z argumentami społecznymi i ideologicznymi skłania nas do zajęcia stanowiska, szczególnie że od 2012 roku, kiedy to zostało wydane ostatnie oświadczenie w tej sprawie [link do oświadczenia RJP z 2012 r.], zaszły w świadomości społecznej i języku istotne zmiany.

Dyskusja o formach żeńskich trwa od ponad stu lat. Na początku dwudziestego wieku zwyciężyła tendencja do regularnego tworzenia feminatywów, ale przez cały czas żywa była także przeciwna tendencja – do zaznaczania żeńskości za pomocą rzeczownika pani poprzedzającego formę męską (pani doktor) lub przez związki składniowe typu nasza dyrektor zdecydowała. Ta ostatnia tendencja w drugiej połowie XX wieku stała się zwyczajem językowym, szczególnie w odniesieniu do zawodów nowych, funkcji wysokiego prestiżu. Jednakże od lat dziewięćdziesiątych formy żeńskie rzeczowników osobowych znacznie się rozpowszechniły; w języku przyjęły się wyrazy socjolożka, polityczka czy posłanka, choć tylko ostatni z nich był obecny, a nawet powszechny w polszczyźnie I połowy XX wieku.

Większość argumentów przeciw tworzeniu nazw żeńskich jest pozbawiona podstaw. Jednakowe brzmienie nazw żeńskich i innych wyrazów, np. pilotka jako kobieta i jako czapka, nie jest bardziej kłopotliwe niż np. zbieżność brzmień rzeczowników pilot ‘osoba’ i pilot ‘urządzenie sterujące’. Trudne zbitki spółgłoskowe, np. w słowie chirurżka, nie muszą przeszkadzać tym, którzy wypowiadają bez oporu słowa zmarszczka czy bezwzględny (5 spółgłosek). Nie powinna też przeszkadzać wieloznaczność przyrostka -ka jako żeńskiego z jednej strony, a z drugiej zdrabniającego, tworzącego nazwy czynności czy narzędzi, ponieważ polskie przyrostki są z zasady wielofunkcyjne. Dlatego zresztą nie dziwi szczególna popularność jedynego przyrostka wyłącznie żeńskiego -ini/-yni, np. naukowczyni czy gościni. Warto też zaznaczyć, że tworzenie nazw żeńskich przez zmianę końcówek fleksyjnych, np. (ta) ministra, (ta) doktora, (ta) dziekana nie jest dla polskiego systemu słowotwórczego typowe (wyrazy blondyna, szczęściara są wyraźnie potoczne), a lepsze od niego jest wykorzystywanie tradycyjnego modelu przyrostkowego, czyli tworzenie nazw typu doktorka – bez skojarzeń z potoczną nazwą lekarki. Należy pamiętać, że wciąż dominujący dla większości rzeczowników tytularnych jest model pani doktor zrobiła, który jest także zrozumiały.

Sporu o nazwy żeńskie nie rozstrzygnie ani odwołanie się do tradycji (różnorodnej pod tym względem), ani do reguł systemu. Dążenie do symetrii systemu rodzajowego ma podstawy społeczne; językoznawcy mogą je wyłącznie komentować. Prawo do stosowania nazw żeńskich należy zostawić mówiącym, pamiętając, że obok nagłaśnianych ostatnio w mediach wezwań do tworzenia feminatywów istnieje opór przed ich stosowaniem. Nie wszyscy będą mówić o kobiecie gościni czy profesorka, nawet jeśli ona sama wyartykułuje takie oczekiwanie.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN uznaje, że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, na przykład przemienne powtarzanie rzeczowników żeńskich i męskich (Polki i Polacy) jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach. Nie ma jednak potrzeby używania konstrukcji typu Polki i Polacy, studenci i studentki w każdym tekście i zdaniu, ponieważ formy męskie mogą odnosić się do obu płci.


https://rjp.pan.pl/?view=article&id=1861:stanowisko-rjp-w-sprawie-zenskich-form-nazw-zawodow-i-tytulow&catid=98
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Bibi King

Posty: 1598
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-01-17, 10:47   

1. Karłowicz, choć oczywiście podaje formę "gościni", nie definiuje jej, tylko od razu odsyła do formy "gościa". Więc to nie jest takie oczywiste.
2. Chirurżka mi nie przeszkadza, ale porównanie jej z "bezwzględnym" to lekceważenie fonetyki (decyduje przecież nie liczba sklejonych spółgłosek, tylko sposób i miejsce ich artykulacji). "Skład" wymawiamy bez problemu, ale "Łksad" już nie.
3.
Cytat:
językoznawcy mogą je wyłącznie komentować

Długoletni spór wśród językoznawców: opisywać - czy regulować. Obecnie dominuje tendencja pierwsza, zgodna chociażby z szerszymi trendami w antropologii kulturowej. Ciekaw jestem, kiedy wajcha pójdzie w drugą stronę. I czy w ogóle pójdzie w XXI wieku.
 
 
KS 
KS


Posty: 2545
Wysłany: 2023-01-17, 12:06   

Stary Ork napisał/a:

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN uznaje, że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, na przykład przemienne powtarzanie rzeczowników żeńskich i męskich (Polki i Polacy) jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach. Nie ma jednak potrzeby używania konstrukcji typu Polki i Polacy, studenci i studentki w każdym tekście i zdaniu, ponieważ formy męskie mogą odnosić się do obu płci.


I w tym właśnie jest sedno sprawy. Wszystkie feministyczne harpie, które rzucają się do gardła człowiekowi piszącemu zdanie: "Lekarze zasługują na większy szacunek" po czym z triumfem obwieszczają, że wytropiły kolejną szowinistyczną męską jaczejkę powinny to sobie wydrukować i powiesić na ścianie.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4629
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-01-17, 12:29   

KS tu się zgadzam, jak zawsze rozsądek powinien iść w parze z każdą kwestią. Czyli łącznie studenci czy lekarze powinno być ok. I jednocześnie chirurżka mi nie wadzi, a już na pewno nie gościni. Ciekawe, że w świecie tak rozwijającej się w mediach uwagi w tym zakresie, automatyczne słowniki mi w tym tekście te określenia podkreślają jako błędy. :-P
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
KS 
KS


Posty: 2545
Wysłany: 2023-01-17, 13:29   

Mnie niektóre językowe hołubce po prostu śmieszą, a niektóre "haczą" mi się podczas czytania czy słuchania, pewnie to kwestia osłuchania.
Nie jestem językoznawcą, w wątpliwych przypadkach radzę się syna - kończył polonistykę - ale na brzmienie języka jestem wyczulony. Na swój użytek mam taką teorię, że z językiem jest jak ze spływającą wodą. Po jakimś czasie sam sobie wyżłobi koleiny. Ale to musi potrwać, a ja mam wrażenie, że teraz wiele słów tworzonych jest na siłę, wręcz na wyścigi, jakby ich propagatorzy/propagatorki licytowali się, kto więcej, kto mocniej. Niektóre osoby tak strasznie chcą zaakcentować, że idą na czele pochodu zmian, że już zrzuciły "kajdany męskiej niewoli". Jakbyśmy w Polsce nie mieli większych problemów i ważniejszych spraw.
Jest też ważne, by rozróżniać język potoczny (dopuszczający kolokwializmy i tzw. wyrażenia) od języka standardowego czy wręcz oficjalnego. Mnie na przykład ostatnio razi nagminne używanie przez komentatorów sportowych Viaplay słowa "publika" zamiast publiczność. Uważam, że dziennikarze, także sportowi, powinni zachowywać jakieś standardy języka, w końcu młodzież tego słucha i potem jeden z drugim napisze tak na maturze.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2023-01-17, 13:35   

KS napisał/a:
Uważam, że dziennikarze, także sportowi, powinni zachowywać jakieś standardy języka, w końcu młodzież tego słucha i potem jeden z drugim napisze tak na maturze.


Jako absolwent filologii polskiej kategorycznie stwierdzam, że jest mi to doskonale obojętne.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13162
Wysłany: 2023-01-17, 13:40   

IMHO, tak jak jedni mogą chcieć używać żeńskich form w każdym możliwym miejscu, tak drudzy mają prawo mieć to kompletnie w dupie i nie używać tych form w ogóle. Cała reszta to kultura osobista i chęć dogadania się czy potrzeba bycia zrozumianym.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2023-01-17, 13:45   

Fidel-F2, + pisiont.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4629
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-01-17, 15:11   

Fidel-F2 napisał/a:
IMHO, tak jak jedni mogą chcieć używać żeńskich form w każdym możliwym miejscu, tak drudzy mają prawo mieć to kompletnie w dupie i nie używać tych form w ogóle. Cała reszta to kultura osobista i chęć dogadania się czy potrzeba bycia zrozumianym.

A jak do ciebie będzie się ktoś zwracał w formie żeńskiej to też ci to będzie zwisać?

Na marginesie miałem parę razy ubaw na jakiś filmach czy serialach gdy ewidentnie w oryginale z racji braku końcówek uzależnionych od płci, płeć jakieś osoby pozostawała w tajemnicy i miała ta tajemnica znaczenie dla fabuły, a tłumacz po prostu sobie nie radził i w napisach albo leciały spojlery od początku albo głupoty pokroju używania końcówek w rodzaju widziała/widział na zmianę, albo wygibasy na potęgę jak tłumaczyć bezosobowo.
Teraz to co innego, bo tłumaczeniach na stramingach często widać, że napisy są w tłumaczeniu kogoś kto w ogóle nie widział obrazu i czasem gubi się w rozróżnianiu czy mówi kobieta czy mężczyzna.
Tłumaczenia też nie radzą sobie z tłumaczeniami wypowiedzi osób bez określonej płci, które już w angielskojęzycznych filmach i serialach pojawiają się coraz częściej.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13162
Wysłany: 2023-01-17, 15:40   

Tomasz napisał/a:
A jak do ciebie będzie się ktoś zwracał w formie żeńskiej to też ci to będzie zwisać?
Ale co? Mam go pobić? opluć? zaciągnąć do Rady Języka Polskiego? Ale fakt zdarzało się. Np per "ty kurwo jebana". Powiem ci, nie bolało specjalnie.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Bibi King

Posty: 1598
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-01-17, 16:18   

Fidel-F2 napisał/a:
Np per "ty kurwo jebana"

Istnieje bardzo zgrabna forma męska, sam słyszałem: "Ty kurwiu jeden".
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23141
Wysłany: 2023-01-17, 16:21   

"Kurwia" bardzo lubię. :mrgreen: Wręcz nadużywam.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-01-17, 18:36   

Bibi King napisał/a:
Fidel-F2 napisał/a:
Np per "ty kurwo jebana"

Istnieje bardzo zgrabna forma męska, sam słyszałem: "Ty kurwiu jeden".


ale taksówka jest rodzaju żeńskiego - więc pasuje ;)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23141
Wysłany: 2023-01-18, 16:52   

Ja w pracy wszędzie gdzie mogę to wpycham feminatywy. Ale nikogo to nie obchodzi, jak na razie. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-01-18, 17:09   

ciekawe że w kwestii przestępczyń - feminatywy występują w pełnej okazałości
aferzystka, kryminalistka, łapówkarka, oszustka, przemytniczka, szantażystka, terrorystka, zabójczyni, zamachowczyni, zbrodniarka, złodziejka, stalkerka, włamywaczka
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13162
Wysłany: 2023-01-18, 17:10   

wykałaczka
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4629
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2023-01-18, 18:23   

Trojan napisał/a:
ciekawe że w kwestii przestępczyń - feminatywy występują w pełnej okazałości
aferzystka, kryminalistka, łapówkarka, oszustka, przemytniczka, szantażystka, terrorystka, zabójczyni, zamachowczyni, zbrodniarka, złodziejka, stalkerka, włamywaczka

zapomniałeś o polityczce. Też chyba już weszła do kanonu.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-01-18, 18:55   

oraz socjalistka i oczywiście
komunistka


przy tych dyskusjach o femintywach (nawet to podkreśla) oraz o (nie)binarności - przypomniał mi się program
Czy Pułaski był kobietą

w obecnej narracji - jest to zupełnie bezprzedmiotowe zagadnienie
określał się jako mężczyzna i to zamyka problem.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23141
Wysłany: 2023-01-19, 11:41   

Konkubina. :mrgreen:

Aczkolwiek tępię ten zwrot. Zawsze poprawiam na "partnerka". :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2023-01-19, 11:43   

Ja używam tego jak chcę kogoś obrazić.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2023-01-19, 11:47   

Jest w tym słowie jakiś nageatywny ładunek, c'nie. Kojarzy mi się wyłącznie z komunikatami w stylu Grzegorz S. i jego konkubina Patrycja D. utrzymywali się z procederu nielegalnej sprzedaży alkoholu przed godziną trzynastą //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2023-01-19, 11:56   

Zdecydowanie ma pejoratywny wydźwięk.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
KS 
KS


Posty: 2545
Wysłany: 2023-01-19, 12:34   

Tak, godzina trzynasta źle się kojarzy.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2023-01-21, 16:58   

"Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w grudniu 2022 r. względem listopada 2022 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) – wyjaśniają statystycy GUS (podkreślenia od redakcji).

– Najwyższy wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 74,3%), gdzie wynagrodzenia zwiększyły się do 15 218,13 zł (miesiąc wcześniej wyniosły 8 732,13 zł), „Górnictwo i wydobywanie” (o 32,6"%), gdzie wynagrodzenia wyniosły 18 800,93 zł (miesiąc wcześniej 14178,21 zł)

https://www.bankier.pl/wi...22-8475383.html
Średnia krajowa przebiła 7000 zł. Ale płace realnie spadały w rekordowym tempie
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1879
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2023-01-24, 23:39   

Podlasie walczy o podium z Podkarpaciem w konkursie na najbardziej średniowieczne regiony w Polsce. Stawką jest dogonienie Iranu i Afganistanu.
https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/zgwalconej-14-latce-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-odmowiono-aborcji-wbrew-przepisom,1134088.html
Obyście spłonęli w waszym piekle.
_________________
quot libros, quam breve tempus
  
 
 
wred 


Posty: 3610
Wysłany: 2023-01-25, 00:25   

Skurwysyństwo...
tzw klauzula sumienia powinna być przesłanką do wyjebania z pracy.
 
 
Bibi King

Posty: 1598
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2023-01-25, 11:08   

wred, 10/10.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13