FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Glen Charles Cook
Autor Wiadomość
Kszych


Posty: 43
Wysłany: 2022-02-10, 15:44   

Bardzo lubię MKP Eriksona, ale Czarną Kompanię przeczytałem wcześniej i wciąż to dla mnie świetny cykl. Być może kolejność czytania także ma znaczenie.
Prawdę pisząc, to gdyby nie uwagi na forach o jakichś porównaniach obu tych dzieł, to sam pewnie bym ich nie wiązał. Na GR jest trochę "books similar to", w tym choćby właśnie MKP, Abercrombie, Lawrence czy Bakker, ale w mojej głowie nijak to się nie łączy. Owszem, można snuć nitki między Podpalaczami Mostów a najemnikami Cooka, ale to tak różny klimat, że doprawdy... OK, to i tak dla mnie drugorzędne.
Za to widzę wiele wspólnego z duszną atmosferą dosyć starej już gry Myth (jedynka i dwójka), mojej ulubionej w swoim czasie.
Czytałem Czarną Kompanię ze trzy razy w całości, w kilkuletnich odstępach czasowych, także już po ukończeniu MKP, i ciągle mi się podoba, więc pewnie tak zostanie.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-02-10, 16:14   

ano,
czym skorupka nasiąknie
 
 
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-02-25, 16:22   

Imperium Nieznające Porażki

Na początek ważna uwaga: książka oprócz dwóch właściwych, kanonicznych powieści z cyklu „Imperium Grozy” zawiera kilka niepublikowanych dotąd opowiadań osadzonych w tym świecie. Z góry zaznaczam, że ich nie czytałem i ów omnibus oceniam tylko na podstawie kanonicznych dzieł. Po pierwsze dlatego, że nie jestem fanem krótkiej formy. Po drugie zaś dlatego że nie przepadam za wszelkiej maści (nieoficjalnymi) prequelami, tekstami pobocznymi, alternatywnymi zakończeniami itd. Tak więc sobie darowałem, dla mnie to opcjonalna ciekawostka, choć tak naprawdę strata miejsca. Nie musicie się zgadzać z moim podejściem i tyle.
„Imperium nieznające porażki” zawiera dwa przedostatnie tomy cyklu czyli „Dojrzewa wschodni wiatr” oraz „Nadciaga zły los”. Mamy tu odpowiednio do czynienia z tomami numer 6 i 7, więc ciężko pisać coś więcej o fabule za wiele nie zdradzając. Powiem tak: „Dojrzewa wschodni wiatr” jest świetne, ma dobry klimat, podobał mi się motyw fabularny, szkoda że tak szybko....urwany. Z „Nadciąga zły los” jest ten problem iż momentami jest wręcz kopią...poprzedniego tomu! Dlaczego? Ponieważ jego akcja rozgrywa się przed, w trakcie i po wydarzeniach w „Dojrzewa wschodni wiatr”. Ten tom robi się ciekawy w zasadzie od połowy, bo wcześniej człowiek w dużej mierze czytał to co czytał wcześniej :) Momentami było to niesamowicie nużące. No i kolejna rzecz, która sprawia że ów tom nie może być przeze mnie wysoko oceniony: ma tak otwarte zakończenie, tak wiele niedomkniętych wątków, że głowa boli. W zasadzie....niewiele wyjaśnia. Ja wiem, po 22 latach Cook historię dokończył (o tym napiszę za kilka dni) w „Drodze Zimnego Serca”, ale co kazał fanom czekać to jego....Tak czy owak fani i tak po to sięgną. „Nadciąga zły los” jest tomem słabszym od poprzednich, co nie znaczy że złym.
 
 
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-03-17, 21:18   

Droga Zimnego Serca

Po 22 latach Glen Cook postanowił dokończyć swoje najważniejsze dzieło. „Nadciąga zły los” miało zbyt otwarte zakończenie.....I trzeba przyznać że Cook powrócił do swojego świata w wielkim stylu. „Droga Zimnego Serca” jest w mojej opinii tak dobra jak omnibus „Forteca w Cieniu” (zawierająca tomy „Ogień w jego dłoniach” i „Nie będzie litości”). Jako że w nowym wydaniu jest to tom czwarty, ale dzieląc omnibusy: ósmy, nie ma co za bardzo pisać o fabule. Najważniejsze, że rozstrzygną się losy Harouna bin Yousifa i Yasmid, królestwo Kavelinu doczeka się króla, a w ostatecznej konfrontacji z największym mącicielem czarnoksiężnikowi Varthlokkurowi pomogą między innymi Ethrian, będący niegdyś Wybawicielem a także Starzec z Gór. To tyle co mogę zdradzić. Zakończenie.....Teoretycznie otwarte, ale trzeba by wprowadzić kompletnie nowych bohaterów :) A Cook już chyba na to jest za stary. Tak czy owak: wybitne fantasy, świetne zakończenie jednego z najznamienitszych cykli fantasy ever.
 
 
Soczek196 


Posty: 12
Wysłany: 2023-10-01, 11:16   

Jak na razie przeczytałem Czarną Kompanię w tym Port Cieni i całego wydanego po polsku Garreta. Pierwsze tomy Czarnej Kompanii to dla mnie klasyka klasyki dlatego ucieszyłem się gdy powstał Port Cieni. Mam ogromny sentyment do tej serii, bardzo podobają mi się dialogi, klimat oraz sposób budowania postaci. Garret za to tak jak wcześniej zostało napisane - bardzo przyjemne czytadło bardziej w klimacie urban fantasy. Faktycznie MKP wyrasta z Czernej Kompanii, nawet jest to wspomniane na okładce Rebisowego wydania CK. Przy czym MKP jest czymś znacznie więcej i pojedyncze książki/wątki można określić jako zainspirowane CK. Mam ambicję żeby przeczytać resztę książek wydanych w pl i zabrać się za te napisane po angielsku, niestety wcześniej się już odbiłem - napisane są dosyć trudnym angielskim.
 
 
Ash 

Posty: 782
Wysłany: 2023-10-01, 12:08   

Port Cieni to taki mokry pierd, Cook bardzo chciał ale coś nie wyszło. Nie rozumiem po co autor po latach w ogóle wracał do tego świata. Chyba nie ma bardziej niepotrzebnej książki.
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2023-10-01, 17:59   

Próbowałem Czarną kompanię, ugrzęzłem w połowie pierwszego tomu. Przeraźliwie monotonna nuda.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13