FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Stanisław Lem
Autor Wiadomość
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-05-26, 16:50   

Jak "Fiasko", to i "Opowieści o pilocie Pirxie". Pamiętam jak jako dziecko w czwartej klasie odbiłem się od "Testu" i później przez lata bałem się tych opowiadań, nawet jak już poznałem Lema z innych książek. Młody a głupi.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-07-13, 19:16   

hm

było ?
https://youtu.be/rZJ27BtXW8k

Przyjaciel (1965)
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-07-14, 12:31   

Z Lema przeczytalem Fiasko i Solaris. Co jest tuż po nich takim must-readem od niego? Chodzi mi o powieści. Niezwyciężony? Głos Pana? Coś innego?
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2021-07-14, 12:54   

Śledztwo zdecydowanie. Chyba najlepsza polska powieść
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-07-14, 13:02   

hmm ? tak ?
Śledztwo czytałem w okolicach końca SP. miałem wydanie łączone z Katarem.
nie powiem żebym coś pamiętał ...
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-07-14, 13:08   

Uther Doul napisał/a:
Z Lema przeczytalem Fiasko i Solaris. Co jest tuż po nich takim must-readem od niego? Chodzi mi o powieści. Niezwyciężony? Głos Pana? Coś innego?

IMHO:
- Niezwyciężony
- Głos Pana
- Eden

Rozumiem, że Dzienniki gwiazdowe, Opowieści o pilocie Pirxie, Cyberiada, Bajki robotów to nie powieści, więc nie pasują?


Na wszelki wypadek dodam ze starszych:
- Człowiek z Marsa - można przeczytać tylko jeśli ktoś chce przeczytać całego Lema
- Astronauci - to już lepiej, widać w późniejszych powieściach kilka pociągniętych dalej tematów, ale nie jest to konieczne. Chociaż ciekawostką są np. te opowiadania, które oni opowiadają podczas lotu i ciekawe są schematy w książce. ;-) Jak ktoś ma wolny czas, to można przeczytać.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-07-14, 14:07   

Niezwyciężony
Powrót z gwiazd
Pamiętnik znaleziony w wannie
Solaris
Głos Pana
Kongres futurologiczny


Człowieka z Marsa zdecydowanie omijać, Astronautów też nie warto, podobnie Obłok Magellana.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2021-07-14, 15:24   

[quote="goldsun"]
Uther Doul napisał/a:
Z Lema przeczytalem Fiasko i Solaris. Co jest tuż po nich takim must-readem od niego? Chodzi mi o powieści. Niezwyciężony? Głos Pana? Coś innego?


- "Dzienniki gwiazdowe" koniecznie, chociaż wiadomo, ciut trudno nazwać to "powieścią"
- "Astronauci" to urocza ramota, zupełnie - moim zdaniem - nie zdaje próby czasu, ale w sumie zależy jakie masz obycie w SF i jak bardzo chcesz sięgać do korzeni
- "Głos Pana"
- "Powrót z gwiazd"

To takie moje must-ready, ale całości Lema nie czytałem, więc...
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-07-14, 16:33   

Dzięki, panowie.

Dzienniki, Bajki i Opowieści znam, dlatego pytałem o powieści.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-08-16, 07:53   

Podróż siódma - Stanisław Lem, Jon J. Muth

Komiks jest graficzną ilustracją opowiadania o tym samym tytule. Przygoda Ijon Tichego, w której autor bawi się paradoksami czasowymi. Rzecz najwyższej klasy, oczywista oczywistość. Muth treść oddaje doskonale, dokłada do tego swój, stworzony akwarelami obraz, który koreluje z pierwotnym tekstem atmosferą domowej swojskości, zwyczajności. Wszak u Lema podróż przez pińcset galaktyk, zwykle niewiele różni się od spaceru do kiosku po zapałki. I to tu jest. Pomieszanie estetyki techniki kosmicznej z połowy XX w. z wyposażeniem typu kuchenka gazowa z piekarnikiem, zlew do mycia naczyń czy wielki fotel w saloniku.

Bardzo udana próba, polecam.
10/10
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-09-06, 14:34   

RMF Classic - jest tam audycja pt. Alfabet Lema
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-09-06, 16:35   

Ciekawostka: "Solaris" w języku esperanto, prezentacja 12 września: https://espero.bialystok.pl/pl/eventoj/promocja-solaris-lema-w-esperancie/
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
jezzoRM 


Posty: 152
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2021-09-15, 12:48   

Czy można tutaj krytykować mistrza Lema?

Przeczytałem niedawno genialną "Lalkę" Prusa, i pamiętając niedawną aferę związaną krytykowaniem Tokarczuk za jej analizę dzieła, z rozpędu sięgnąlem po "Lalkę i Perłę"...



Jestem zdania, że Lem się mocno wygłupił. "Ona obraża mój rozum" to reakcja zdecydowanie nieadekwatna do jakości tamtej analizy Tokarczuk, która stoi na niezłym poziomie i jedyne co mnie w niej irytowało, to posługiwanie się pojęciami jungowskimi, które są już w psychologii ramotką i nazywanie osobistego doświadczenia duchowego "doświadczeniem religijnym".

Lem pisze, że "więcej niż połowy nie uczytał","że może coś interesującego jest na ostatnich stronach", "że nie wejdzie w polemikę, bo musiałby doczytać do końca".
Na te ataki powiem tylko, że rozdział z porównaniem z Hymnem jest rozdziałem OSTATNIM, takim bonusem do całej analizy. Także albo skakał po rozdziałach, albo, co jest prawie pewne, po prostu kłamał,
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2021-09-15, 13:28   

Generalnie można odnieść wrażenie, że Maestro nie był najlepszego zdania o potencjale intelektualnym płci przeciwnej. W jego książkach rola kobiet jest zmarginalizowana, a jeśli jest ważna, jak w Solaris, to jako obiektu uczuć mężczyzny.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2021-09-15, 13:36   

jezzoRM napisał/a:
jedyne co mnie w niej irytowało, to posługiwanie się pojęciami jungowskimi, które są już w psychologii ramotką i nazywanie osobistego doświadczenia duchowego "doświadczeniem religijnym".


Mnie to też u Tokarczuk irytuje, przeczytałam dwie lub 3 jej "środkowe" w twórczości książki a tych najwcześniejszych chronologicznie po prostu nie byłam w stanie strawić przez tę egzaltowaną "duchowość". O tym że Lem jej coś tam nawrzucał, to wiem, ale piate przez dziesiąte, nie znam dokładnie tematu.
Ogólnie uważam, ze Tokarczuk ma niezły warsztat, ale na ogół doczytuje jej książki na maksymalnym znudzeniu. Miałam się brać za Biegunów, ale nie wiem czy mi to do szczęścia potrzebne.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-15, 14:02   

Z Tokarczuk to najlepiej: "Prawiek i inne czasy" i "Księgi Jakubowe".
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2021-09-15, 17:56   

"Jakubowe" to na razie straszą (grubością) z półeczki w bibliotece. Ale czytałem "Annę In..." i jest zarąbista. Czytałem też "Biegunów" i może nie zachwyciłem się, ale byli naprawdę OK. "Prowadź swój pług..." - warto? Bo mam dostęp...
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2021-09-15, 18:00   

Jeśli już oglądałeś Pokot to raczej nie.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-09-20, 21:58   

Prawiek i Domy były fajne te ileś lat temu, to znaczy dla mnie ówczesnego. Pierwszą jej książką była E.E., którą słuchałem w odcinkach w Lecie z Radiem, w godzinach pracy i wtedy też mi się spodobała. Biegunów nie doczytałem. Tak w ogóle to ją lubię. To fajna babka i dość mądra, by mnie zainteresować swym tokiem myślenia. Ale nie porwać. Zaś sam Stasiek chyba faktycznie miał problem z piszącymi kobitkami, bo i o Joyce Carol Oates pisał bez zmiłowania. Powiem, że jedną z jego ukochanych powieści, czyli Wspólny pokój Uniłowskiego próbowałem nieskutecznie sforsować kilka razy, bez sukcesu. Miał rację, czy nie, rzecz uznaniowa. Dla mnie jego zdanie zawsze było bardzo istotne, acz nie traktuję jego opinii już z taką nabożnością, jak wtedy gdy po raz pierwszy czytałem Fantastykę i Futurologię, nabytą zresztą po koleżeńsku w klubie SFan od niejakiego Ziemkiewicza Rafała. Oważ F&F przez lata pozostawała kanonicznym źródłem informacji o zachodniej fantastyce, oraz podstawą do formowania gustów i skali ocen. I po trosze pozostaje do dzisiaj.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2021-10-22, 15:59   

Nie chciało mi się zakładać nowego temtu w Teatr i Sztuka, a info może kogoś zainteresuje: w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu grają Śledztwo i Kongres Futurologiczny, dzień po dniu, więc można sobie zrobić weekend z Lemem.
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
  
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-10-22, 16:19   

Ale to dopiero za miesiąc. :(
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2021-10-22, 16:25   

Już za miesiąc panie Kolego, już za miesiąc :)
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-10-22, 16:30   

Ale ja we Wrocławiu będę za tydzień, a nie za miesiąc.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-10-31, 12:04   

Nie bijcie za mocno ... ale jakoś tak mi się zbudowało i napisało w ciągu ostatnich kilku miesięcy. ;-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

W podróży ósmej, opisanej w "Dziennikach Gwiazdowych" przez Stanisława Lema, Ion Tichy staje przed zgromadzeniem Organizacji Planet Zjednoczonych i między innymi ma powiedzieć co ludzkość może wnieść wstępując do Federacji Astralnej.
W samym opowiadaniu mamy próbę odpowiedzi, jak to jednak u Lema bywa - dość przewrotną.
Przykładowo:
- energia atomowa? - tak na początku zbudowaliśmy bombę niszczącą Hiroszimę
- na co idzie dochód narodowy? - na zbrojenia i armię
- wiara? - tak, ludzie wierzą w to, że człowiek jest najwyższą formą życia na świecie.
Jak można się domyśleć, nie były to najszczęśliwsze argumenty.

1. SLem-TheStarDiaries by Grzegorz Ludwiczek, on Flickr

Jednakże, nie tylko w tym opowiadaniu możemy znaleźć "odpowiedzi" na tak postawione pytanie.
Czy ludzkość mogłaby wnieść coś do intergalaktycznej kultury? W teorii mogłaby, tylko czy faktycznie jakaś cywilizacja może przekonać inną cywilizację swoją kulturą? Kultura jest nierozerwalnie związana z samą cywilizacją, z kontekstem jej tworzenia, historią. Kultura powstała w niektórych regionach Ziemi, jest raczej słabo zrozumiała w innych częściach. Więc czy byłaby zrozumiała dla innych ras, które mają całkowicie inną historię, kulturę i wypracowane kanony?
Czy przykładowo symetriady i mimoidy tworzone przez ocean Solaris, nie były wytworami kultury, tylko nikt z ludzi tego nie rozumiał?

2. SLem-Solaris by Grzegorz Ludwiczek, on Flickr

A może ludzkość mogłaby wnieść coś do intergalaktycznej produkcji?
Ponownie można by zapytać, czy coś produkowane na Ziemi, mogłoby być przydatne dla innych ras?
W powieści "Eden" Stanisława Lema, kosmonauci trafiają na coś co wygląda na fabrykę, lecz nikt z nich nie rozumie jej działania i efektów. Pada wręcz stwierdzenie, że to fabryka produkująca coś bez sensu. Czy inne rasy, które trafiłyby na Ziemię, nie uznałyby tak samo, widząc działanie ludzkich fabryk?

3. SLem-Eden by Grzegorz Ludwiczek, on Flickr
No to może ludzkość mogłaby się pochwalić zdobytą wiedzą?
Motyw biblioteki przewija się w wielu utworach Stanisława Lema, ale raczej w kontekście ogromu wiedzy, której człowiek coraz bardziej nie jest w stanie ogarniać.
Dodatkowo nie wiadomo ile z tej wiedzy jest tak serio do czegokolwiek przydatna, czy nawet nie przesłania tej wiedzy sensownej.
Czy zdobycie potrzebnej wiedzy w gąszczu wiedzy zbieranej nie wiadomo w jakim celu, jest jeszcze możliwe dla pojedynczego człowieka w czasie który może na to zużyć?
Czy człowiek jeszcze potrafi odnaleźć potrzebną wiedzę, w gąszczu informacji?

4. SLem-Library by Grzegorz Ludwiczek, on Flickr

Czy w ogóle ludzkość rozwija się w jakimś sensownym kierunku?
Ewolucja pokazuje raczej dążenie do minimalizacji, rozproszenia i prostoty, zamiast tworzenia konstrukcji wielce skomplikowanych, ale jednocześnie wrażliwych na drobne nawet uszkodzenia.
Tak jak mini roboty wygrały walkę z superrobotami w Niezwyciężonym, tak dzieła kultury proste, łatwe, tworzone masowo i z "krótkim czasem życia" (przykładowo memy internetowe), przesłaniają dzieła długo tworzone, wielkie i monumentalne, które faktycznie mogłyby zostać uznane za jakiś wkład w intergalaktyczną kulturę, czy historię.
Internet jest przecież idealną realizacją tak rozproszonej ewolucji, jak i przeładowania bezsensowną wiedzą i informacjami.

5. SLem-Invincible by Grzegorz Ludwiczek, on Flickr
Przykładów takich można by znaleźć więcej i da się je zauważać nie tylko w twórczości Stanisława Lema, ale po prostu wokół nas.
Więc - czego Ion Tichy mógłby użyć jako argumentu za przyjęciem Ludzkości do Intergalaktycznej wspólnoty? Jaki moglibyśmy wnieść wkład?

---------------------------------------------------------------------------------------------

Więcej zdjęć w galerii na flickrze. Celowo w głównym wątku wrzuciłem tylko po 1 zdjęciu każdej z prac - uznałem, że tak lepiej wyjdzie. Więc w galerii są zdjęcia dodatkowe, w tym zbliżenia niektórych elementów. ;-)

https://www.flickr.com/ph...157720090443529

Długo mógłbym pisać jak to powstawało. ;-)

Po pierwsze - od początku wiedziałem, że na konkurs dotyczący twórczości Stanisława Lema, nie chcę pójść w sposób prosty i właściwie od początku chciałem zrobić coś "przekrojowego". Najpierw chodziło mi po głowie zrobić przekrój "pierwszych kontaktów" w powieściach Lema ... i na pierwszy ogień poszedł "Eden" - ten Eden został, tylko później przerobiłem go pod temat, który ostatecznie wybrałem.

Po drugie - mam pomysły na jeszcze minimum 4-5 prac w takiej tematyce/z takim podejściem ... tylko zabrakło czasu. Ale może później jeszcze dobuduję.

Po trzecie - celowo nie chciałem ruszać ani "Bajek robotów", ani esejów (chociaż biblioteka jest dość dokładnie opisana w "Summa technologiae" ... ale Solaryjska biblioteka jest taką trochę kwintesencją w praktyce tego co z Sumie).

Kilka rzeczy nie do końca dobrze chyba wyszło, np. na zdjęciach drzewka z Hiroszimy w dark-green zlewają się z czarnym tłem ... które to podłoże w ogóle w czarnym jest do bani, ale znowu ... brak czasu na zmiany.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
dziki
człowiek

Posty: 168
Skąd: z lasu
Wysłany: 2021-12-20, 13:20   

Jedyną książką Lema jaką przeczytałem w roku lemowskim (ledwo zdążyłem, skończyłem czytać dopiero co, a czytałem kilka miesięcy - nie, że jakiś potworek, to raczej notoryczny brak czasu na lekturę) jest "Wśród umarłych", druga część trylogii "Czasu nieutraconego". Książka wyklęta z racji ideowych, nie wznawiana, ja swój egzemplarz pożyczyłem w bibliotece. Czy faktyczne jest nachalną promocją komunizmu? Trochę też, ale nie aż tak bardzo, jak się tego spodziewałem. Bohaterowie mówią między sobą, że kapitalizm jest zły, a komunizm dobry (a nawet bardzo dobry), a takimi jednoznacznie pozytywnymi postaciami są robotnicy (i profesorowie) zapisani do partii. Ale jednocześnie np. gdy jest wspomniana kilkakrotnie AK, to nie ma dopisanego komentarza, że to zapluty karzeł rekacji. Mnie osobiście jednak najbardziej zainteresował obraz społeczeństwa i jego stosunku do holocaustu, daleki od dominującej obecnie narracji historycznej. Praktycznie Żydzi mogą liczyć na pomoc jedynie ze strony komunistów. Reszta albo się boi, albo jest bierna. Albo wykorzystuje sytuację, i to nie tylko kapitaliści i burżuje. Na długo zostanie mi w pamięci obraz urwisów (wyobrazam sobie w tym miejscu potomstwo jakiegoś lumpenproletariatu) sprzedających w kopertach uwięzionym Żydom jako skuteczną truciznę sproszkowaną cegłę.
_________________
Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-12-27, 21:02   

Rok lemowski dobiega końca, wiec rzutem na taśmę zaliczyłem "Niezwyciężonego", całość zajęła mi niecałe 3h, znakomite, dynamicznie napisane, intrygujące s-f, w zasadzie gotowy scenariusz na ekscytujący film. Motyw załogi odnajdującej poprzednią ekspedycję i powoli dochodzącej do tego, co ich spotkało to bezdyskusyjnie jeden z moich ulubionych motywów w literaturze gatunkowej (zapoczątkowany zdaje się przez Lovecrafta we "W górach szaleństwa"), a tutaj jest podany po mistrzowsku, bez jednej fałszywej nuty, okraszone typowymi dla Lema przemyśleniami, aż do wspaniałego finału.

Adaptacja w formie komiksu podobno dostarcza, muszę się zaopatrzyć.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2021-12-27, 21:09   

Akurat to czytam :mrgreen:
Nie wiedziałem o żadnym Roku Lemowskim, ale jakoś miesiąc temu mnie natchnęło żeby przyswoić całość Jego beletrystyki z pominięciem powieści niefantastycznych.
Jadę chronologicznie, nadal uważam że Śledztwo jest najlepszą powieścią Mistrza, potem Solaris. Ale Niezwyciężony naprawdę daje radę.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-12-27, 21:17   

m_m napisał/a:
nadal uważam że Śledztwo jest najlepszą powieścią Mistrza
ale tam jest tylko jeden pomysł, racja, że doskonały, a reszta raczej marna (oczywiście jak na Lema)
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2021-12-27, 21:18   

Gupiś.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-12-27, 21:19   

uiściłeś tantiemy?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14