FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
GRA O TRON
Autor Wiadomość
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-11, 17:00   

Trzeci sezon - bez zmian. Pamiętam, że oglądając wcześniej nie przywiązywałem uwagi do sceny między Aryą a Czerwoną Kapłanką, kiedy ta jej przepowiedziała, że zgasi oczy brązowe, zielone i niebieskie. Potem okaże się, do kogo należały te niebieskie. :)

W sezonach najbardziej krytykowanych, czyli ostatnich, brakowało scen - wypełniaczy między ważnymi wydarzeniami. W drugim i trzecim jest ich sporo. Sezonowi pierwszemu odpuszczam, bo trzeba było budować postacie. Drugiemu w większości także, bo dochodziły nowe. Trzeciego też nie ma sensu krytykować z tego powodu. W czwartym już mi zgrzyta męczenie wątku Sama i Goździk. Ale jestem po trzech odcinkach czwartego, po śmierci Joffreya.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-15, 16:32   

W czwartym sezonie, który nadal oglądam zauważyłem, że twórcy również robią to za co później byli masowo krytykowani. Tylko może mniej to widać. Ale przecież wydarzenia dzieją się dosyć szybko i kiedy trzeba, Góra grasujący w Dorzeczu w jednym odcinku (choć go nie widać, tylko o nim mowa), w kolejnym już ćwiczy w Królewskiej Przystani przed walką z Oberynem. Do tego ma się wrażenie, że wydarzenia następują po sobie w krótkim okresie czasu, a to również nieprawda, bo napomyka się tu i ówdzie o mijających tygodniach. Ewidentnie akcja jest w niektórych wątkach spowalniana. Na przykład Dzicy mogli już zaatakować Czarny Zamek ze trzy razy od czasu postrzelenia Jona przez Ygritte. On tymczasem zdążył się wykurować a tamci, nawet uwzględniając, że czekali na posiłki (które przybyły ze dwa odcinki temu), nadal się grzebią. A Jon ma jeszcze szansę ruszyć na zbuntowanych pajaców w Twierdzy Crastera za Murem i zdążyć wrócić. Można to tłumaczyć tym, że Dzicy czekali na przybycie armii Mance'a, ale mimo wszystko - spowalniacze, bo Mance też się grzebie, aby Jon miał czas i żeby nie kumulowały się wydarzenia, to jest po jednym istotnym wydarzeniu na odcinek. Pojedynek Góry z Oberynem nie mógł być przyćmiony atakiem Dzikich i na odwrót. To samo z podróżą Stannisa do Braavos. W jednym odcinku tam przybywa i załatwia sprawy w Żelaznym Banku, w drugim przebywa na Smoczej Skale i się przygotowuje do nowej walki.

W trzecim sezonie też tak było, ale było mniej widoczne. Oczywiście, w sezonie szóstym czy siódmym poszło to idiotym, vide: bieg Genry'ego, ale to chyba był jedyny taki głupi wybryk scenarzystów, jeśli chodzi o "skracanie czasu", reszta mieści się w normie tego serialu (jak np. ten kiedy Varys w jednym odcinku jest w jednym miejscu, a w kolejnym przebywa tysiące mil do innego). Ale to jeszcze przede mną, postaram się zwrócić uwagę.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-22, 15:34   

Po piątym sezonie i początku szóstego. Podoba mi się rozwiązanie wątku Dorne. Scenarzyści go spłycili i zrównali z resztą, choć nie miał on potencjału po tych zmianach. Ale służył jako dobry zapychacz. I można napisać, że problem tego serialu w ostatnich sezonach to brak zapychaczy, ewentualnie brak pomysłów na dobre zapychacze, które rozciągnęłyby fabułę. W PLiO Martin w czwartym tomie zaczął budować wątek Dorne, tak naprawdę trochę bez sensu. W kolejnym tomie szczwany plan księcia Dorana smoki wzięły. :) Do tego pojawiły się inne komplikacje w postaci innego Targaryena. Nawet się nie dziwię, że Martinowi nie idzie ciągnięcie tego "wozu". I dlatego plus dla scenarzystów za to, że ten wątek przycięli i sprowadzili do roli zapychacza. Poza tym serial nadal trzyma w napięciu i potrafi emocjonować. Jestem przekonany, że kiedy wrócę do niego za kilka lat, to w dalszym ciągu będzie frajda. Zobaczymy jak pójdzie sezonowi szóstemu. Na razie przeciąganie kwestii Jona Snowa mnie irytuje. Spowalnianie głównych wątków też nie zawsze dobrze działa.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-23, 16:42   

6x05 nadal łamie serce. Chodzi o odcinek "Drzwi".
:cry: :cry: :cry:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-06-23, 19:58   

Romulus napisał/a:
6x05 nadal łamie serce. Chodzi o odcinek "Drzwi".
:cry: :cry: :cry:


mocna rzecz - jeden w ogóle z najlepszych konceptów tej sagi (w książce jest tak samo?)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-25, 05:55   

Przekonamy się przy okazji kolejnego tomu. Jeśli powstanie. :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-06-25, 08:57   

aaa
czyli koncept GRRM miał tylko z wykonem jak zwykle.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-25, 12:31   

Trojan napisał/a:
aaa
czyli koncept GRRM miał tylko z wykonem jak zwykle.

Scenarzyści pod tym względem zrobili to lepiej, bez zbędnego kombinowania. A Tyrion jest nadal bliski dotarcia Daenerys, tyle że przebywa we wrogim obozie pod Mereen i zaczyna działać w strukturach najemników. :) A sama Daenerys jeszcze z Dothrakami się nie policzyła, ledwie ją pojmali.

Ta historia u Martina jest jeszcze f..uj daleko od finału. Nadal nie mogę uwierzyć, że jest ją w stanie skończyć w dwóch tomach. Chyba że będą tak obszerne, że polski wydawca jeden podzieli na sześć części. :mrgreen: Co nie jest niemożliwe. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-06-25, 13:31   

jestem z czasów że inaczej się nie dało :)
wszystko dzielili na dwa
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-06-27, 15:28   

Oglądając ponownie szósty sezon zwróciłem uwagę na dwie sceny, które w zasadzie zdradziły pośrednio los dwóch postaci.

Pierwsza to Arya. W rozmowie z aktorką, którą miała zabić tamta proponuje jej podróż z trupą teatralną. Arya mówi, że Essos jest na wschodzie a Westeros na zachodzie. I pyta: co jest za Westeros. Aktorka odpowiada jej, że nikt nie wie. A Arya oświadcza, że ona chętnie by się dowiedziała i chętnie by ruszyła w tamtą stronę. W finale właśnie to się stało.

Druga postać to Jaime. W rozmowie z Edmurem Tullym Jaime straszy go, co zrobi jeśli ten się nie podda. Jako argumentu używa Cersei i swojej miłości do niej, która może popchnąć go do rzeczy straszniejszych niż dotychczas zrobił, lub których zrobienie mu się zarzuca. W tej przemowie tkwi oczywista przesada - ale patrząc tylko z perspektywy tego odcinka. Wiadomo wówczas, że Jaime chce złamać Edmure'a. Ale przecież wcale nie przesadzał, jeśli spojrzeć na jego finałowe decyzje.

Zwróciłem uwagę na to, ponieważ zakończenie wątków tych postaci również było krytykowane. A z perspektywy całości właśnie ich zakończenie wydaje się po prostu spełnieniem ich marzeń. :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-07-02, 21:51   

W siódmym sezonie bez wątpienia najsłabszym odcinkiem jest przedostatni. Ale można było go uratować lepszym scenariuszem. Chodzi oczywiście o wyprawę za Mur, złapanie martwego, bieg Gendry'ego itd. Naprawdę nie trzeba było wiele. Zwłaszcza że sama wyprawa i interakcje między bohaterami to było złoto.
Wcześniej: szarża Jaime'a na Daenerys - łatwo wytłumaczalna, jeśli chodzi o skutek. Bez znaczenia, jako wada.
Siódmy sezon to także przyspieszenie czasowe. Tu warto jeszcze odnotować udział Dothraków w bitwie z armią Lannisterów. Trochę to trzeszczy, ale znowu: dwa zdania w scenariuszu dałyby radę to załatać. Samo przyspieszenie nie jest wielkim problemem, patrząc z perspektywy całości. Zdarzało się to wcześniej i nie bolało i w tym sezonie, poza przedostatnim odcinkiem, również nie bolało. Scenarzyści kilka razy "przyspieszali" fabułę i nie ma w tym nic dziwnego, ani zdrożnego. Siódmy sezon pozbawiony był, zasadniczo, "zapychaczy" fabuły i dlatego racjonalne było skupienie się na najważniejszych wątkach. W zasadzie, gdyby scenarzyści byli konsekwentni, to część wydarzeń z tego sezonu mogłoby zostać sfinalizowanych w szóstym sezonie. Ale zwyciężyły naciski HBO, aby przedłużać fabułę. Siedem sezonów wydaje mi się optymalną długością tego serialu.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-07-05, 16:21   

Jeszcze do siódmego sezonu.

Zakończenie wątku Littlefingera. Oglądam, oglądam i nie rozumiem już zarzutów. Ten finał to oczywista konsekwencja prowadzenia postaci i jej znaczenia fabularnego. I myślę, że w powieściach będzie podobnie, jeśli kiedyś zostaną wydane. Littlefinger musiał upaść, bo nie było dla niego miejsca w grze, która się finalnie ukształtowała między Cersei, Daenerys, Jonem/Północą. Littlefinger musiał upaść, bo jego trzymanie się spódnicy Sansy nie mogło się skończyć inaczej. Zaczął mieszać na początku i z chaosu czerpać korzyści, ale wyczerpał już wszystkie swoje możliwości. Pojawienie się Daenerys w Westeros było ostatnim game changerem. Do tego armia umarłych. Jego plany i ambicje były dobre i w miarę realne na czas walki między rodami, z której czerpał wymierne korzyści. Zastanawiam się, czy w książce nie celowałby raczej w Daenerys ze swoimi ambicjami. Wniósłby w posagu Dolinę i sojusz z Północą oraz porozumienie z Wysogrodem. Wtedy by się to spinało, ale skończyłby z rolą męża swojej żony. A o to mu chyba nie chodziło. Ciekawe, jak rozwiąże to Martin.

Do listy zarzutów dorzucić muszę słabe wygranie ujawnienia tożsamości Jona. Ale w gruncie rzeczy, może nie ma co narzekać na brak większego melodramatu? Kogo bowiem z bohaterów serialu/powieści obchodzi to, że bunt Roberta Baratheona zaczął się z nieprawdziwych powodów? Gdybym nie był Jonem Snowem lub Tyrionem :) to wzruszyłbym ramionami: i co z tego, że tak było, przecież to zamierzchła historia? Najważniejszą informacją jest tylko to, że Jon Snow jest legitnym synem Rhaegara Targaryena i Lyanny Stark, a nie bękartem Neda.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASXnew
twój stary


Posty: 419
Skąd: z kurnika
Wysłany: 2021-07-05, 16:25   

Tu nie chodzi o CO, ale JAK - kumasz Pan czaczę? :-P
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-07-05, 16:37   

Ewidentnie nie, ponieważ oglądając z perspektywy czasu i całości serialu wiele tych wad, które wzbudzały wściekłość niektórych widzów to dla mnie pierdolety. Ale, żeby było jasne, nikomu nie odbieram prawa do tego, aby mu się serial nie podobał z jakiegokolwiek powodu. :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-07-09, 20:50   

Za rok lub dwa znowu sobie zrobię powtórkę z "Gry o tron".

Najlepszy serial fantasy w dziejach telewizji. Przebić go może tylko ten tzw. prequel, który przygotowuje HBO. W seriale Amazona nie wierzę. Ale jeśli się pomylę, to będę fikał koziołki z radości.

Nie rozgrzeszam ostatnich dwóch sezonów z błędów scenariuszowych. Ale większość z nich, poza jednym, jest całkowicie pomijalna w moich oczach, bez znaczenia dla odbioru całości. Tym jednym jest armia Daenerys, która się "cudownie" odrodziła po bitwie z Nocnym Królem. A te pomijalne to np. ostatni odcinek, kiedy Jon rozmawia z Szarym Robakiem a potem idzie do Danerys, a drogę zastępuje mu na szczycie Szary Robak. Dlaczego to wpadka pomijalna - ponieważ nic z niej dla fabuły nie wynika, gdyby Szary Robak przyszedł po Jonie nic by to nie zmieniło.

I tak dalej.

Miałem tego więcej, ale mi się nie chce pisać, bo to bez celu, nieprzekonanych i tak nie przekonam. I git, niech sobie żyją szczęśliwi. :) Jako plebs gustujący w rozrywce dla mas, mogę z tym żyć. :mrgreen: A smutasy z tymi swoimi "logicznymi" wyjaśnieniami i Jedynymi Słusznymi wersjami zdarzeń też niech sobie żyją. :)

I nadal najlepszym podsumowaniem tego serialu pozostaje tekst pewnego lewaka: https://krytykapolityczna.pl/kultura/film/jakub-majmurek-final-gra-o-tron-recenzja/
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-09-01, 21:40   

Odpadłem w połowie pierwszego sezonu GoT. Minęło kilka lat i żona zaczęła oglądać, ale tak żeby mnie w domu nie było. No ale się trafiło, że w skutek niedopatrzenia i nieporozumienia obejrzałem kilka odcinków. Jakoś tak końcówka 5. i początek 6. sezonu. Ja pieeeerdziu, jaki to rozdeptany glut. Z odcinka na odcinek, zajady coraz szersze mi się robiły. Tylko śmiechu z offu mi brakowało.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2021-09-01, 21:56   

Ostatni sezon to kwintesencja chujozy z grzybnią na najwyższym możliwym poziomie.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-09-01, 22:47   

ale ma fajne sceny
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-09-02, 06:26   

Pie.dolicie bzdury.
Ale wam wybaczam.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-01-03, 19:08   

;) Augustusie, coś dla Ciebie --> https://www.amazon.fr/dp/...g=pepperpl03-21
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2022-01-04, 08:19   

No cena zaje-fajna.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-01-04, 09:17   

Romulus napisał/a:
No cena zaje-fajna.


Jest tylko jedno "ale" - nie do wszystkich sezonów mogą być polskie napisy -> 6-8 niekoniecznie ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Wolnymysliciel 


Posty: 20
Wysłany: 2022-01-09, 22:02   

Serial jest ewenementem - pierwsze dwa sezony to dzieło sztuki, ale nawet nie o to chodzi.
Po raz pierwszy w historii widziałem by coś było tak wyhepowane, a jednocześnie by z zachwytu, ludzie pragneli o czymś tak szybko zapomnieć xD
NIesamowite
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-01-09, 22:04   

Pragnęli zapomnieć nie z zachwytu, lecz z rozczarowania partactwem duetu showrunnerów szczególnie w ostatnim sezonie.
Pierwsze sezony przystają jakościowo do ostatniego niczym kareta do wołu.
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-01-09, 22:36   

ekhm
mi się pierwszy sezon nie podobał za bardzo.

wobec książki wręcz słabym można go nazwać, ale... im dalej w czas i gdy wspomnienie książki blednie
tym lepiej oceniać go można.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-01-09, 22:51   

Świadomość tego, do czego to wszystko finalnie prowadzi, każe mi starać się o tym zapomnieć --_-
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2022-01-10, 07:30   

ASX76 napisał/a:
Romulus napisał/a:
No cena zaje-fajna.


Jest tylko jedno "ale" - nie do wszystkich sezonów mogą być polskie napisy -> 6-8 niekoniecznie ;)

Brak polskich napisów mi na ogół nie przeszkadza. :) Fakt, że trzeba się wtedy bardziej skupiać, ale to same plusy dodatnie. :) Przeszkadzałby mi brak napisów angielskich, bo jednak rozumienie "ze słuchu" idzie mi gorzej.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2022-01-10, 09:48   

Wolnymysliciel napisał/a:
Serial jest ewenementem - pierwsze dwa sezony to dzieło sztuki, ale nawet nie o to chodzi.
porzuciłem w połowie pierwszego sezonu tak mnie to nudziło, masz dziwną definicję dzieła sztuki
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2022-04-23, 14:34   

Motyla noga, nie wiem czy tworzyć nowy temat, czy kontynuować w tym pisanie o "Rodzie smoka". Zaczynam się powoli ekscytować. https://naekranie.pl/aktualnosci/gra-o-tron-rod-smoka-budzet-wladca-pierscieni-koszty-1650702211#?&gid=1&pid=1 Bardziej niż "Ring Of Power" od Amazona.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-04-23, 14:45   

"Ring of Power" nie ma czym się podniecać, poza budżetem :-P

"Ród smoka" ma wszelkie dane po temu, aby stać się co najmniej dobrą produkcją. Szczególnie patrząc na nazwiska twórców serialu. Martwią mnie tylko smoki za którymi nie przepadam, delikatnie rzecz ujmując :-P
Zaś Martin swojej sagi nie ukończy, jak tak dalej pójdzie ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 14