FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pisarz, rynek, wydawnictwo
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-06-12, 12:11   

Beata napisał/a:
Dziękować. :)
Ja bym jej zrobiła takie filtry. Może by LeGuin przeczytała. :P


ja powiem że całkiem sensownie argumentowała - i ja się z tym nawet zgadzam :)
ona chce księżniczek/romansów w sztafażu fantasy - nie interesują jej wojny, bohaterowie i superprzygody z wrzucaniem czegośtamdowulkanu.

rozwarstwienie
 
 
fdv 


Posty: 1073
Skąd: Neverland
Wysłany: 2021-06-12, 14:05   

Trojan napisał/a:

Cytat:
Znacie jakąkolwiek księgarnię online, w której poza gatunkiem, można sobie także filtrować wg płci autora? W sensie, że chciałabym w filtrowaniu móc ustawić fantastykę kobiecego autorstwa?
Widziałam, że jest coś takiego na Netfilx odnośnie reżyserii, także nie jest to tylko jakiś mój dziwaczny wymysł 😉
A tak BTW, to jakich Wam brakuje najczęściej filtrów? Bo ogólnie zauważyłam, że dość takie ubóstwo pod tym względem panuje w księgarniach...



Ale taki filtr to byłby prawomyślny wg dzisiejszych standardów ? Skąd można wiedzieć jak się identyfikował autor dzieła który już nie żyje, albo jeśli się nie pogłębiło tematu i przez swoje ignoranctwo osobę niebinarną zakwalifikuje się tylko do tych dwóch płci, a jak wiadomo jest ich co najmniej o kilka więcej.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2021-06-12, 16:35   

toto napisał/a:
Ja się wkurzam na księgarnie, gdzie nie ma sortowania po nazwisku autora.

A są takie, w których jest to sortowanie? Też mnie to wkurza, ale jest to pewnie po to, żebyś musiał przejrzeć wszystkie książki promocyjne, a nuż coś jeszcze kupisz. ;)
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-06-12, 16:40   

Publio.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-06-16, 22:35   

Cytat:

Szukam książki fantasy/s-f maksymalnie podobnej do pierwszych tomów "Anita Blake" L.Hamilton lub "Zapadlisko" K. Harrison. Ew. coś w stylu "Moc srebra" N.Novik lub "Wrota" M.Wójtowicz. Książka musi spełniać wszystkie poniższe kryteria:
1. Autor jest kobietą
2. Gł. bohater jest młodą kobietą (nie żadną mamuśką)
3. Gł. bohaterka jest inteligentna i niezależna (nie jest żadną uczennicą, podopieczną, ofiarą porwania czy inną pokrzywdzoną)
4. Zawiera wątek romantyczny (ale nie taki rodem z harlequina) i kryminalny lub inny ciekawy (żeby nie był to sam romans)
5. Ma nie więcej niż 5 tomów
6. Pozytywne, zamknięte zakończenie
7. Została napisana/wydana w ciągu ostatnich 5 lat (starsze raczej wszystkie tego typu już wyczytałam)
8. Nie jest pisana pretekstowo pod sceny erotyczne
Wiem, że trudno będzie spełnić tak precyzyjne wymagania, ale nic innego mnie nie interesuje, a dawno już nic nie czytałam
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2021-06-17, 05:14   

:mrgreen:
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-06-17, 05:41   

Trojan, wydaje mi się, że odkryta przez ciebie grupa o fantasy na FB lepiej się do tego nadaje. //troll
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-06-17, 10:28   

toto napisał/a:
Trojan, wydaje mi się, że odkryta przez ciebie grupa o fantasy na FB lepiej się do tego nadaje. //troll


to jest post z tej grupy ;)
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2021-06-17, 10:38   

Bierzesz mocne dragi, nicponiu.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-06-17, 18:21   

Trojan napisał/a:
to jest post z tej grupy
Co ty nie powiesz.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-06-17, 18:42   

post zabawny :) ale i do obrazu rozmowy z Beatą
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-07-16, 07:42   

Właśnie przyszła paczka z książkami. Nie tam, żeby bardzo podniosło mi ciśnienie, bo już się trochę przyzwyczaiłem, ale jednak. Marginesy, interlinia, rozmiar czcionki, grubość papieru to jest skandal. Z ostatniej paczki to przede wszystkim Dzieci nieba i ziemi Kaya z Zysku i Czarny Bałtyk z Liry. Czuję się moralnie zobowiązany, by w odwecie, zajebać coś ze stajni tych wydawców z jakiego Chomika.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-07-16, 14:04   

ale ze grubość ? za grube czy za cienkie ?
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-07-16, 14:09   

za grube
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-07-16, 14:23   

aaa, pojemność półki. Nowelka na 189 stron zajmuje tyle co książka za 500
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2021-07-16, 14:42   

Fidel-F2 napisał/a:
Dzieci nieba i ziemi Kaya z Zysku


Ale Kaya kupiłeś? Z własnej woli? :shock:
 
 
ASXnew
twój stary


Posty: 419
Skąd: z kurnika
Wysłany: 2021-07-16, 14:52   

Bibi King napisał/a:
Fidel-F2 napisał/a:
Dzieci nieba i ziemi Kaya z Zysku


Ale Kaya kupiłeś? Z własnej woli? :shock:



Cóż Pan taki w szoku? :-P
Mister Fidel ceni twórczość Kaya (w szczególności za Sarantyńską Mozaikę).
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-07-16, 16:26   

ASXnew +1

ASXnew napisał/a:
w szczególności za Sarantyńską Mozaikę
trzeba będzie po latach powtórzyć
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2021-07-16, 16:36   

Fidel-F2 napisał/a:
Marginesy, interlinia, rozmiar czcionki, grubość papieru to jest skandal.


Też to kupiłam po premierze, skandalem jest to, że te #$%#@#@!#@# przez 4 dni nie odpowiadały czy będzie ebook, jak kupiłam tę cegłę, to się okazało, że będzie, ale nie wiedzą kiedy. Beznadziejnie się to trzyma w ręku, ciężkie, nieporęczne i sztucznie rozepchane, a co gorsza... a zresztą, najpierw przeczytajcie, potem pomarudzimy.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2021-07-16, 17:13   

ASXnew napisał/a:
Cóż Pan taki w szoku?

Bo Kay to słabizna. Zwyczajnie.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-07-16, 17:17   

musisz poćwiczyć
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2021-07-16, 18:15   

To ja chyba poczekam na e-booka Kaya.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2021-07-16, 18:45   

Fidel-F2 napisał/a:
musisz poćwiczyć

Nie sądzę.
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-07-17, 02:03   

Serio slabizna? Bo rozważam zakup. Dodam, ze byłaby to moja pierwsza styczność z tym autorem.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-07-17, 02:13   

GGKay jest spoko
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2021-07-17, 06:36   

Uther Doul napisał/a:
Serio slabizna? Bo rozważam zakup. Dodam, ze byłaby to moja pierwsza styczność z tym autorem.

"Lwy Al-Rassanu", "Tigana" - to klasyki tego autora na polskim rynku. Też czekam na tę powieść, bo twórczość Kaya (zasadniczo) lubię. A to pewnie będzie jego jedyna powieść wydana w Polsce w przeciągu kolejnych dziesięciu lat. :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2021-07-17, 07:31   

Uther Doul napisał/a:
Serio slabizna? Bo rozważam zakup. Dodam, ze byłaby to moja pierwsza styczność z tym autorem.


Kay ma szeroką rozpiętość jakościową, od ujni, przez patetyczne i nudne, aż do dwóch czy trzech bardzo klimatycznych. Nie powiedziałabym, że to słabizna, ale mnie rozczarowało. Zacznij od Sarantyńskiej, bo ta najnowsza trochę nawiązuje smaczkami właśnie do niej, a ona jest w mojej (i z tego co wiem, nie tylko mojej) czołówce. Mój ogólny wkurw ulokowany jest w braku ebooka, bo od chyba 10 lat nie kupuję celulozy, zwłaszcza, że ta jest mega nieporęczną cegłą, a Zysk poszedł w ciula nie informując o planach w związku z wydaniem elektronicznym.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-07-17, 09:29   

Uther Doul, spoko. Bibi King jest gupi i ma wszy. Nie wdawałem się z nim w dyskusję, bo to była prowokacja cienka jak sik stulatka.

- Trylogię Fionavarski gobelin możesz sobie darować. To nie jest zła rzecz, ale faktycznie nic w niej oryginalnego i strasznie to bez humoru i z kijem w dupie. Ale(!) z drugiej strony, jeśli lubisz klasyczne fantasy na poważnie, to na pewno nie będziesz żałował lektury. No i wciąż lepsze to od tych wszystkich Jordanów, Sandersonów, itp., nie mówiąc o całej tej sieczce fantasy teraz wydawanej.

Tigana - Niewybitna, ale rzecz warta lektury. Niemniej ma zajadłych zwolenników, jeśli przyjdzie Tigana to może powie ci coś więcej. ;)

Pieśń dla Arbonne, Lwy Al-Rassanu - stoją, cholera, na półce, ale kurna nie ma kiedy tego wszystkiego czytać. Nie będę się wymądrzał, ale Lwy... maja dobrą prasę.

Sarantyńska mozaika - Fantastyka z najwyższej półki. Jeśli po lekturze powiesz, że to chała, to trzeba sobie w kajeciku zapisać żebyśmy sobie żadnych polecanek nie dawali bo się nie dogadamy.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASXnew
twój stary


Posty: 419
Skąd: z kurnika
Wysłany: 2021-07-17, 09:47   

Fidel-F2 napisał/a:


Pieśń dla Arbonne, Lwy Al-Rassanu - stoją, cholera, na półce, ale kurna nie ma kiedy tego wszystkiego czytać. Nie będę się wymądrzał, ale Lwy... maja dobrą prasę.



"Lwy..." są fajne.
"Pieśń dla Arbonne" to pewne rozczarowanie, niestety.
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2021-07-17, 10:06   

Uther Doul napisał/a:
]Serio slabizna? Bo rozważam zakup. Dodam, ze byłaby to moja pierwsza styczność z tym autorem.


Gdybym to ja miał ci doradzać, to byłoby krótko: szkoda czasu. Chociaż uczciwie przyznam, nie wszystko czytałem.

"Fionavarski..." - nędza; nieoryginalne założenie, drewniane postaci, fabuła mizerna; wytrzymałem niespełna 1,5 tomu z trzech, a trzeba pamiętać, że to było wieki temu, byłem znacznie bardziej tolerancyjny dla fantasy
"Tigana"- przerost formy nad treścią; nie wyrobiłem do końca, ale mam wrażenie, że pomysłu miał na x stron, a rozpisał się na pięć razy więcej. Do tego przekład przyciężki.
"Sarantyńska..." - bezbarwna, niewiele pamiętam, dobrnąłem do pół tomu (a są dwa, zdaje się).
"Arbonne" - jedyny Kay, jakiego przeczytałem do końca. Żałuję. Moim zdaniem sztampa. Nawet przyzwoity przekład Sylwanowicz nie ratuje sytuacji.

Ogólnie mam wrażenie, że facet młóci w kółko podobne motywy i tworzy podobnie mdłych, płaskich bohaterów, zmienia tylko sztafaż/scenerię, czerpiąc garściami z historii. A ponieważ te motywy i ci bohaterowie kompletnie mnie nie jarają, a "czerpanie z historii" załatwia Kay, moim zdaniem, banalnie i po łebkach , to raz po raz wychodzi to słabo.

Cóż, "not quite my tempo", jak powiedziałby tutaj KS cytując JK Simmonsa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13