FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Granice nauki
Autor Wiadomość
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2016-01-28, 18:47   

Nie, dziękuję, uwierzę ci na słowo.
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2016-02-12, 01:42   

Cytat:
For the first time, scientists have observed ripples in the fabric of spacetime called gravitational waves, arriving at Earth from a cataclysmic event in the distant universe. This confirms a major prediction of Albert Einstein's 1915 general theory of relativity and opens an unprecedented new window onto the cosmos.




http://www.sciencedaily.c...60211103935.htm


Tu Nobel będzie ten zwykły. ;)
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2016-02-12, 18:46   

To jest po prostu zwykłe świństwo. Informować o tym tak późno. Gdyż choćbym pękła, nie jestem w stanie przypomnieć sobie, co robiłam 14 września 2015 roku, gdy czasoprzestrzeń wokół mnie się zmarszczyła (a może i ja się zmarszczyłam dla towarzystwa?). I tym sposobem straciłam szansę na przezajeświetny komentarz w stylu: a wiesz, ja wieczorem byłam na zewnątrz i po prostu czuło się ten jod w powietrzu, jakim błysnęła jedna taka nieznajoma (szczęśliwie wciąż nieznajoma) z tramwaju kilka dni po katastrofie w Czarnobylu.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2016-02-12, 19:17   

Tekst w stylu: szczupło dziś wyglądasz. ? :mrgreen:

Ale ale, fal grawitacyjnych będzie wykrywało się teraz więcej i szybciej będziemy się o nich dowiadywać - więc będą jeszcze okazje. Choć i w tym przypadku plotki było słychać już od dość dawna. Jednak, jak to z pierwszymi razami bywa, naukowcy sprawdzali wyniki od każdej strony, żeby mieć pewność i się nie wtopić i stąd tyle czekania.
  
 
 
mad5killz
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-12, 19:26   

Aaa ooon dzwoni do mnie, proponuje narkotyki... //muzyka
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2016-02-16, 08:56   

Kiedy pierwszy raz usłyszałem myślałem że odkryli cząstkę, grawiton i rozmarzyłem się że niedługo polecimy do gwiazd (antygrawitacja, przyspieszenia 100G) szkoda :cry:
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2016-02-27, 22:57   

Wracając do nowej, dziewiątej planety, poniżej dobre objaśnienie jak hipoteza nabierała naukowej wagi (ang.):

https://www.youtube.com/watch?v=jcJC0a1n1B0
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2016-02-29, 09:06   

Prawdopodobnie najważniejszy wynalazek XXI wieku
http://tvn24bis.pl/ze-swi...ami,623119.html

Cytat:
Robot wyczuwa, kiedy sprzedawca milknie kończąc zdanie i odpowiada jedną z wielu bezsensownych odpowiedzi zupełnie niezwiązanych z tematem. W ten sposób rozmowa nie może potoczyć się dalej, a sprzedawca traci czas. Ponieważ nie może ubić interesu, traci tęż pieniądze.

W repertuarze tekstów robota jest np. "właśnie obudziłem się z drzemki, wziąłem lekarstwa i jestem bardzo zmęczony", albo "może pan mówić trochę wolniej", czy też "pana głos przypomina mi znajomego z liceum". Zdarza się też, że system nie czeka na to aż sprzedawca skończy mówić tylko przerywa mu głupim pytaniem w stylu: "lubi pan kawę?".
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2016-06-22, 20:53   

:badgrin: Prawdopodobnie najważniejsze odkrycie XXI wieku:

https://www.sciencedaily....60620221757.htm
Cytat:
A university degree is linked to a heightened risk of developing a brain tumor, suggests a large observational study. Gliomas, in particular, were more common among people who had studied at university for at least three years than they were among those who didn't go on to higher education, the data show.

The researchers base their findings on more than 4.3 million Swedes, all of whom were born between 1911 and 1961 and living in Sweden in 1991.


Choć oczywiście:

Cytat:
This is an observational study so no firm conclusions can be drawn about cause and effect, and the researchers point out that they were not able to glean information on potentially influential lifestyle factors.

But they emphasise that their findings were consistent, and they point to the strengths of using population data.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2016-06-22, 21:00   

Cóż w tym nowego. Myślący zawsze mieli przejebane.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2016-10-22, 09:18   

Właściwie to tekst o sztucznej inteligencji, ale zahacza o temat osobliwości, czyli etapu już poza granicą ludzkiego poznania. "Sztuczna inteligencja. Bóg już istnieje" Artura Włodarskiego. Paywall alert, ale warto.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-01-18, 16:14   

jakoś trafiłem dzisiaj na skraj internetów ( przez pejsa)

https://jarek-kefir.org/2015/07/05/potezne-megalityczne-podziemia-na-wawelu-na-swiecie-sa-cuda-o-ktorych-nie-mamy-pojecia/

najlepsze są komentarze - zwłaszcza pod "wpłatami"
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2017-01-18, 18:27   

Ech, kefir. Jak ja dawno u niego na blogu nie byłem. Łezka się w oku kręci na wspomnienie otchłanionautowania.

e:
Czy już teraz mamy przerąbane? Czy dopiero nasze dzieci/wnuki? http://wyborcza.pl/7,7540...c.html#BoxGWImg
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-01-18, 20:40   

On tak na serio?
Żyję z tego?
Mógłby być pisarzem fantastyki.
wydaje się że warsztatowo stoi na znacznie wyższym poziomie niż wielu selfów,
no i ma fantazje
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2017-01-19, 17:44   

Trojan napisał/a:
On tak na serio?
Podejrzewam, że ma coś z głową. Otchłaniowcy to bardzo często ludzie złamani/wygięci, szukający fenomenów wyjaśniających dlaczego coś im nie wychodzi, jakaś tragedia ich dotknęła (choroba ich samych, członka rodziny, wypadek, porażka w biznesie, odejście/śmierć współmałżonka) i wymyślający w tym celu najróżniejsze spiski - od Żydów, masonów, lewaków po jaszczuroludzi z Oriona i złych egregorów zakłócających aury. Oczywiście, są tacy, którzy z tego żyją, ale to raczej jednostki. Przy czym w polskiej otchłani prawie zawsze w końcu wysuwa się antysemityzm. Mogą go opakowywać w różne pierdolety, ale zaskakująco często za całą obudową jest prymitywny antysemityzm czy nawet żydożerstwo.
Trojan napisał/a:
Żyję z tego?
Wątpię. Jakąś kasę trzepią z tego Davidy Icke czy sekciarscy guru (jak poszukać, to trochę się ich znajdzie, łącznie z altmedem, ale tylko guru i wierchuszka widzi z tego kasę).
Trojan napisał/a:
Mógłby być pisarzem fantastyki.
Szczerze wątpię. To są raczej chore, niespójne wizje świata, gdzie wszystko skleja supertajny spisek. Powieść kompletną "(Wahadło Foucaulta") o spiskach napisał Eco, a nawet dwie ("Temat na pierwszą stronę" też trochę w tym temacie wnosił)
Trojan napisał/a:
wydaje się że warsztatowo stoi na znacznie wyższym poziomie niż wielu selfów,
Z pamięci wiem, że raczej kiepsko z tym warsztatem. Albo się mocno podniósł, albo masz potwornie niskie wymagania.
Trojan napisał/a:
no i ma fantazje
Raczej urojenia/manię/chorobę psychiczną. Patrz punk 1.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-01-19, 19:55   

Ad.3 - pacz PK Dick.
Ad.4 - nie znam się są bardzo, miałem styczność z jednym tekstem selfpuba na sąsiednim forum - mogę tylko stwierdzić że megalityczny Krakau jest lepiej napisany.
Ad.5 - pacz ad.3

:)
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-07-29, 23:34   

Widziałem zdjęcia z tego faceappa w którym przez niego przpusczono Lizę Mona. Apka rozpoznaje na obrazie faceta a samo zdjęcie postarza w kierunku autoportretu LdV/dziad.
Taka ciekawostka.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2019-07-30, 05:50   

Kurwa, co?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-07-30, 09:54   

to:
https://www.facebook.com/...Cjfn-5lc8KrrmVw
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2021-04-07, 12:00   

https://wyborcza.pl/7,75400,26950269,polscy-fizycy-pogodzili-mechanike-kwantowa-z-galileuszem-i-einsteinem.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy
Andrzej Dragan (UW) i Artur Ekert (Oksford) wykombinowali, jak pogodzić mechanikę kwantową z "normalną" fizyką. :)
W skrócie: zasady mechaniki kwantowej można wyprowadzić z teorii względności Einsteina. :P

Andrzej Dragan w rozmowie z Piotrem Cieślińskim napisał/a:
W teorii Einsteina pojawiają się dwie gałęzie rozwiązań. Pierwsza, ortodoksyjna gałąź odpowiada obserwatorom poruszającym się z prędkościami mniejszymi niż prędkość światła. Okazuje się jednak, że jest jeszcze druga gałąź, która spełnia wszystkie matematyczne założenia i z matematycznego punktu widzenia jest w pełni legalna. Odpowiada ona obserwatorom, którzy poruszają się z prędkościami większymi niż prędkość światła.

Zazwyczaj tę drugą gałąź rozwiązań się odrzuca, jako „niefizyczną”. Rzeczywiście, „nadświetlne” rozwiązania zachowują się podejrzanie i prowadzą do różnych zaburzeń przyczynowości. Ale okazało się, że wcale nie ma w nich twardych paradoksów – takich jak np. „paradoks dziadka”, polegający na tym, że dałoby się zabić własnego dziadka, zapobiegając swoim narodzinom.

Owszem, następuje zachwianie reguł przyczynowości – ale dokładnie w ten sposób, jak to przewiduje mechanika kwantowa. Czyli jeśli dopuścić to, co matematyka podpowiada, to w konsekwencji dostajemy rozszerzoną teorię względności, niedeterministyczną, a więc nie w pełni przewidywalną, w której cząstki poruszają się wieloma drogami naraz, czyli po bożemu, jak mechanika kwantowa przykazała.

Pojawia się też konieczność użycia właśnie takich metod obliczania prawdopodobieństw, jakie znamy z teorii kwantowej – przy użyciu liczb zespolonych.

Innymi słowy: strach przed nadświetlnymi obserwatorami był dotąd nieco na wyrost i jak się ich uwzględni, to się dzieją dziwne rzeczy, ale ta dziwność jest dokładnie taka jak w mechanice kwantowej, która poprawnie opisuje nasz świat.
(...)
W tym kontekście ograniczenie, że dopuszczamy tylko obserwatorów poruszających się z prędkością mniejszą niż światło, jest właściwie sprzeczne z zasadą Galileusza. Jeśli każdy układ ma być równoprawny, to te nadświetlne też.

I jeśli dopuścić to, że świat mógłby być teoretycznie obserwowalny z nadświetlnych układów odniesienia, to otrzymujemy pewne nowe wnioski i ograniczenia, o których już mówiłem. Mianowicie taka teoria wyklucza to, że świat jest przyczynowy i deterministyczny, a także to, że ciała poruszają się tylko po jednej trajektorii.


Link do oryginalnej publikacji: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1367-2630/ab76f7
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2021-04-07, 13:05   

Nie jestem zdziwiony aczkolwiek to na razie tylko teoria, trudno ją traktować inaczej jak tylko ciekawostkę ale trzymam kciuki :-)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2021-04-07, 19:57   

Cała nauka to tylko teoria. :P
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2021-04-07, 20:46   

Poza tym, Jezus pragnie przypomnieć, że jeśli nie będziecie grzeszyć, to umarł nadaremno...
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2021-04-07, 21:29   

Beata napisał/a:
Cała nauka to tylko teoria. :P
W sensie teoria musi się jeszcze zgodzić z obserwacjami, teoria kwantów i względności jest już bardzo mocno osadzona w wynikach a tu mamy na razie jedynie pewne podobieństwo
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-04-07, 22:15   

No cóż, gdyby to się potwierdziło to chyba się kwalifikuje do Nobla.
 
 
KS 
KS


Posty: 2534
Wysłany: 2021-08-18, 20:47   

https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/hodowane-w-laboratorium-miniaturowe-mozgi-wyksztalcily-zalazkowe-struktury-oka?fbclid=IwAR1c9ftzjazs-Ydea2t_qsmpFvqLyvFC7Yy21aPVk_9dVZR3w4pkzBSvB8w
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-02-19, 18:31   

za fb CrazyNauka







"Big Science". W 2005 w Karlsruhe Institute of Technology rozpoczęto budowę eksperymentu który miał spróbować zmierzyć masę neutrina elektronowego. Wiadomo że neutrin jest wokół nas bardzo dużo, że występują w przynajmniej trzech odmianach i wiadomo że (w przeciwieństwie do np. fotonów) mają one masy — tylko nie wiadomo ile te masy wynoszą. Z obserwacji tzw. oscylacji neutrin można zmierzyć jedynie różnice kwadratów mas różnych odmian, ale dotychczasowe pomiary dają tylko bardzo słabe oszacowanie ile każda z tych trzech mas wynosi.
Głównym element eksperymentu KATRIN (Karlsruhe Tritium Neutrino Experiment) jest gigantyczna komora próżniowa w której mierzone są energie elektronów pochodzących z rozpadu cząsteczek trytu. Podczas rozpadu jądro trytu rozpada się na jądro helu-3, elektron i neutrino (dokładniej: anty-neutrino elektronowe). Neutrino ucieka niezaobserwowane, ale można zmierzyć energię elektronu.
Przyziemna ciekawostka: Komorę próżniową (200ton, 10m średnicy, 24m długości) wyprodukowano w zakładach MAN DWE GmbH w Bawarii, tylko 300km w linii prostej od Karlsruhe. Okazało się jednak ze względu na rozmiar nie da się komory spektrometru przetransportować drogami (wymagałoby to wyburzenia kilkunastu mostów i wiaduktów). Ze względu na ciężar nie dało się go też przetransportować np. śmigłowcem. Przeanalizowaniu dostępnych opcji (jedną było zbudowanie specjalnie w tym celu gigantycznego wypełnionego wodorem sterowca a'la Hindenburg) wybrano taką:
— spektrometr ładowany jest na barkę, która płynie Dunajem przez Austrię, Węgry, Serbię i Rumunię (ocierając się też o Słowację, Chorwację, Bułgarię i Mołdawię)
— w Rumunii przyładowany jest na statek którym płynie przez Morze Czarne, Dardanele, Morze Marmara, Bosfor, Morze Egejskie i resztę Morza Śródziemnego, Gibraltar, zatokę Biskajską, kanał La Manche, Morze Północne do Rotterdamu
— w Rotterdamie przeładowany jest ponownie na barkę którą płynie w górę Renu do wyładowany jest na jednej z zanurzonych ramp, przygotowanej dano temu pod kątem ewentualnego pancernego kontrataku wojsk NATO na zajęte przez wojska Układu Warszawskiego Niemcy
— ostatnie 30km pokonuje na wielokołowej platformie przejeżdżając przez senne badeńskie miasteczka które wcześniej zdemontują latarnie, znaki drogowe i tymczasowo przesadzą przydrożne drzewa.
Do meritum, właśnie opublikowano wyniki obróbki zbieranych przez ostatni rok danych — neutrino elektronowe ma masę... nie większą niż 0.8eV/c² (czyli prawie milion razy mniej niż masa elektronu). W kolejnych latach to górne ograniczenie ma zmaleć do 0.2eV/c² — chyba że mamy szczęście i neutrino elektronowe jest cięższe, wtedy eksperyment tę masę wyznaczy — a to ostatni parametr (z 26 parametrów) współczesnej teorii cząstek elementarnym którego wartość jest nieznana.
Publikacja: "Direct neutrino-mass measurement with sub-electronvolt sensitivity", The KATRIN Collaboration, Nature Physics 18, 160–166 (2022)
https://www.nature.com/articles/s41567-021-01463-1

 
 
Kszych


Posty: 43
Wysłany: 2022-02-19, 18:46   

Dzięki. Co prawda o samym eksperymencie i jego wynikach czytałem, ale nie wiedziałem, jaką drogę przebyła komora.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-02-19, 19:10   

szkoda że tego Hindenburga nie zbudowali :)


jak się czyta takie historie to pojmujesz wpływ prawa rzymskiego na podbój kosmosu :)
  
 
 
Kszych


Posty: 43
Wysłany: 2022-02-19, 19:21   

No nie wiem, pewnie jednak mają w pamięci jego wystrzałowy koniec. Szczególnie w Niemczech.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13