FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Fantastyka polska w Fabryce Słów...
Autor Wiadomość
Sunshine 


Posty: 216
Wysłany: 2008-02-13, 14:28   Fantastyka polska w Fabryce Słów...

Po konsultacji z Maegiem umieszczam ten wątek tutaj. Pisze pracę licencjacką o FS, ale mam drobny problem, ponieważ mój promotor zostawil mi niemal calkowicie wolną rękę, a w czasie konsultacji na 3/4 pytań odpowiadal "jak pani uważa". Dal mi tym chyba do zrozumienia że rozeznania (nie ujmując mu kompetencji pczywiście) w rynku fanatastyki nie posiada i żebym sobie sama radzila. Mam sporo wątpliwości jak napisać tę pracę. Pomożecie?
Na początek zamieszczam konspekt, który przedstawialam na seminarium, choć uszczuplony póki co o 2 rozdzialy, bo uznalam, że nie są one naukowe (recezje książek Fabryki na róznych portalach i w gazetach oraz sylwetki autorów).


KONSPEKT PRACY LICENCJACKIEJ

Fantastyka polska w Fabryce Słów

Wstęp
Dlaczego Fabryka Słów?
Dlaczego zdecydowałam się wpisać o tym wydawnictwie (bo młode, ale już znane, bo już jest pewnym symbolem, bo wyparło innych wydających fantastykę gdzieś w swój cień, bo stawia na polskich autorów, którzy w niczym nie są gorsi od zagranicznych…).

Co to jest fantastyka? Podstawowe wiadomości.
Zwarta definicja gatunku (i podgatunków) fantastyki; kilka słów o historii polskiej i zagranicznej fantastyki.


Rozdział I. Kilka słów o wydawnictwie
1. Historia, założenia i ogólna charakterystyka
Kiedy powstała Fabryka; pierwsze wydane książki; jakie ma założenia, tzn. jaki ma profil
2. Kadra zarządzająca
Redaktorzy naczelni, redaktorzy prowadzący, korektorzy, graficy, itd.
4. Dystrybutorzy
Firma Księgarska Jacek Olesiejuk (kiedy powstała, jej założenia, obecna siedziba – adres)
3. Patroni medialni
Patronujący ksiązom Fabryki: Farenheit, Poltergeist, Avatarae itp. Patroni stali i okazjonalni.

Rozdział II. Sytuacja rynkowa
1. Bestsellery
Najlepiej sprzedające się tytuły, wraz z nakładami (wg Empika, księgarni merlin.pl., „Nowej Fantastyki”)
2. Popularność autorów/tytułów oferowanych przez wydawnictwo
Kto jest najchętniej czytany? Jakie tytuły najchętniej się kupuje? Co decyduje o ich popularności? Jaką pozycję maja ci autorzy na polskim rynku księgarskim z ogólnej perspektywy?
3. Nakłady
Wysokości nakładów 20 najlepiej sprzedawanych pozycji (dotychczasowy łączny nakład każdej pozycji, brane są pod uwagę wszystkie od początku istnienia wydawnictwa)


Rozdział III. Promocja i reklama
1. Spotkania autorskie
Gdzie się odbywają? Którzy autorzy są najchętniej zapraszani?
2. Konwenty fantastyki
Najważniejsze konwenty, w których uczestniczyła Fabryka Słów; spotkania z ludźmi pracującymi w wydawnictwie
3. Plakaty i reklamy radiowe
Czy i jakie są. Kto projektuje i drukuje plakaty, kto jest odpowiedzialny za reklamy do radia, kto się w nich udziela, w jakich stacjach są nadawane.

Rozdział IV. Strona WWW wydawnictwa.
Obecność Fabryki Słów w portalach o fantastyce.
Analiza internetowej strony, czego ma za dużo, czego za mało, co powinno zostać zmodyfikowane, a czego w ogóle nie ma (i czy powinno być). Porównanie ze stronami wydawnictw konkurencyjnych.

Co i jak inne portale piszą o Fabryce (ogólne portale fantastyczne typu Valkiria, Avatarae, Poltergeist czy Paradoks). Czy są to recenzje książek czy spotkania z ludźmi, którzy tam pracują, czy ogłoszenia o konkursach.


Rozdział V. Szata graficzna – jej ewolucja w miarę rozwijania się wydawnictwa (lata 2001-2006)
1. Szata graficzna pierwszych pozycji
2. Szata graficzna najnowszych pozycji
3. Triki edytorskie przyciągające wzrok czytelnika (lakier, małe i duże obrazki przeplatające tekst, twarde i miękkie okładki…)
4. Logo firmy
5. Reedycje - z punktu widzenia marketingu wydawniczego i szaty graficznej.

Rozdział VI. RH+ Red Horse jako oddzial Fabryki Slów do najbardziej kontrwersyjnych książek.

Rozdział VII. Opinie fanów fantastyki i autorów o Fabryce
Co sądzą fani o wydawnictwie. Przeprowadzenie wywiadów i zacytowanie zredagowanych, skróconych (autoryzowanych) wypowiedzi. W aneksie całość.

Rozdział VII. Wydawnictwa konkurencyjneWydające wyłącznie fantastykę:
- Copernicus Corporation
- ISA
- MAG
- Nowa
- Runa
- Solaris


Wydające fantastykę jako jeden z działów:
- Albatros
- Amber
- Iskry
- Jaguar
- Książka i Wiedza
- Książnica
- Media Rodzina
- Muza SA
- Odmienne Stany Fantastyki
- Philip Wilson
- Powergraph
- Prószyński i s-ka
- Rebis
- W.A.B.
- Wydawnictwo Dolnośląskie
- Wydawnictwo Literackie
- VM Group
- Zysk i s-ka

Krótka ich charakterystyka i omówienie pozycji na rynku

Podsumowanie, wnioski końcowe


Ikonografia – okładki książek
Aneksy
Bibliografia



Później umieszczę pytania, jakie mi się nazbieraly - m.in. dla czytelników do ankiety.
  
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-02-13, 14:46   

Przejrzałam na razie bardzo pobieżnie konspekt, i już wychwyciłam jeden dość poważny błąd: W.A.B. nie wydaje wyłącznie fantastyki.
A sama FS wydała np. Korwina Mikke, przez co w całości również nie jest fantastyczna ;)

Btw. Napisałaś może do FS ? Oni mogliby ci udzielić wielu niezbędnych odpowiedzi.
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-13, 15:00   

Ja bym zamieścił ten post także na nieoficjalnym forum FS. Puść im jakąś ankietę, pogadaj z pojawiającymi się autorami.
Z wydawnictw brakuje "Książnicy"
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-02-13, 18:09   

Poza tym Red Horse chyba nie tyle jest konkurencją dla Fabryki Słów, co raczej czymś w rodzaju jej filii (mającą nieco inny profil wydawniczy, więc wyodrębnioną z tego wydawnictwa).
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15643
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-02-13, 18:30   

Liv napisał/a:
Przejrzałam na razie bardzo pobieżnie konspekt, i już wychwyciłam jeden dość poważny błąd: W.A.B. nie wydaje wyłącznie fantastyki.


Powiem więcej - W.A.B. wydaje różne gatunki literackie, a fantastyka stanowi tam zaledwie drobną część.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-02-13, 18:31   

Sunsin napisał/a:
RH+ Red Horse

To nie konkurencja do końca. Bo po pierwsze mają jednak nie co inny target a po drugie to wydawnictwa powiązane. Taka Przenajświętsza byłą wydawana w RH a teraz jest wznawiana w FS.
Sunsin napisał/a:
Patronujący ksiązom Fabryki: Farenheit, Poltergeist, Avatarae itp.

Czasem katedra. Tego jest troszkę //mysli
Sunsin napisał/a:
Gdzie się odbywają? Którzy autorzy są najchętniej zapraszani?

Czasem Sami Autorzy organizują spotkania. Tacy jak Kres bardzo niechętnie na nie jeżdżą
Sunsin napisał/a:
Co sądzą fani o wydawnictwie. Przeprowadzenie wywiadów i zacytowanie zredagowanych, skróconych (autoryzowanych) wypowiedzi. W aneksie całość.

Tutaj przydaje się Forum i moja dyskusja z Iką XD
 
 
Sunshine 


Posty: 216
Wysłany: 2008-02-14, 12:26   

No, dobrze, W.A.B przesunęłam do tych "nie tylko fantastycznych" (mialam wątpliwości też co do MAG-a, bo oni zdaje się wydają też ksiązki dla dzieci i beletrystykę pozafantastyczną, jednak przeszly one chyba bez większego echa... co mam z nim zrobić?), dodalam książnicę i Red Horse'owi stworzylam osobny rozdzial.

to są pytania jakie mi się nazbieraly do różnych miejsc (do dystrybutora, do patronów, do samej FS, do czytelników, do autorów... jakby wypadalo coś jeszcze dodać, to mówcie):
Pytania do wydawnictw konkurencyjnych:
- Jaki maja Państwo profil ogólny? Czy poza pozycjami fantastycznymi wydajecie coś jeszcze?
- Kto jest założycielem wydawnictwa i co było inspiracja do założenia go?
- Jakie maja Państwo nakłady roczne jeśli chodzi o tytuły fantastyczne?
- Czy jakaś ksiązka sprzedawała się widocznie lepiej od innych? Który to był tytuł i jaki miała nakład?
- Jakiego mają Państwo dystrybutora i patronów medialnych?
- Jakie maja Państwo plany na 2008 rok?

Pytania do Olesiejuka:
- Kto wyszedł z propozycja dystrybucji książek Fabryki Słów? Wydawnictwo czy Państwo?
- Jakie nakłady osiągają książki Fabryki? Czy jacyś autorowi szczególnie dobrze się sprzedają?
- Czy organizują Państwo jakieś konkursy związane z Fabryką?
- Jaką politykę dystrybucyjną i marketingową obraliście Państwo w przypadku Fabryki? Da się zauważyć że jest bardzo intensywnie reklamowana i jej ksiązki spotkać można niemal wszędzie.

Pytania do Fabryki:
- Jakie nakłady osiągają poszczególni autorzy rocznie i całościowo?
- W czasie istnienia wydawnictwa dwukrotnie zmieniali Państwo logo. Dlaczego?
- Co zadecydowało o tym, ze zaczęliście Państwo wydawać stare tytuły w nowej szacie graficznej?
- Dlaczego tak szybko odeszliście Państwo od pierwotnego założenia promowania wyłącznie polskich autorów?
- Jaki typ umowy podpisują współpracownicy (umowa o pracę/dzieło/zlecenie/inne)?
- Jak to się dzieje, że patronaty niektórych książek są jedno- dwurazowe (np. jednorazowy patronat „?dlaczego” nad drugim tom „Pana Lodowego Ogrodu” Grzędowicza)? Co o tym decyduje?

Pytania do autorów:
- Jak dowiedział się Pan/Pani o Fabryce Słów?
- Kiedy postanowił Pan/Pani tam coś wydać i dlaczego?
- Jak Pan/Pani ocenia ksiązki Pod względem szaty graficznej?
- Jakie rokuje Pan/Pani szanse temu wydawnictwu?
- Co sądzi Pan/Pani o szeroko zakrojonej działalności Fabryki, np. wyszukiwaniu i promowaniu nieznanych, debiutujących autorów?
-Jaki nakład osiągają Pana/Pani ksiązki? (może Pan/Pani nie odpowiedzieć na to pytanie)

Pytania dla czytelników do ankiety:
- Kiedy i skąd (od kogo?) dowiedziałaś/łeś się o FS?
- Czy masz ulubionych autorów/tytuły?
- jak oceniasz szatę graficzną i ogólny poziom edytorski wydawanych pozycji?
- Jakie rokujesz szanse temu wydawnictwu?
- Co ci się podoba w ogólnej perspektywie wydawnictwa, co nie, co byś zmienił/a, a czego FS brakuje?

nie dziwcie się, ze ciągle powtarzają sie pytania o naklady - w pracach o analizie rynku książki są bardzo wskazane. możecie od razu odpowiedziec na pytania dla czytelnikow ;)
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-02-14, 12:33   

Unikałabym pytań, na które można znaleźć odpowiedź, np.; czy FS organizuje konkursy? Pewnie, że tak - wystarczy odwiedzić ich stronę aby się o tym przekonać.
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-02-14, 13:15   

Sunsin napisał/a:
Rozdział VI. RH+ Red Horse jako oddzial Fabryki Slów do najbardziej kontrwersyjnych książek.

A co kontrowersyjnego jest w Heroiżmie dla poczat5kujących ?
Sunsin napisał/a:
Pytania do wydawnictw konkurencyjnych:

Obawiam się, że sporo tych pytań i wydawcy mogą nie chcieć odpowiadać bo to czasem ich handlowa tajemnica.
Sunsin napisał/a:
Jakie nakłady osiągają książki Fabryki? Czy jacyś autorowi szczególnie dobrze się sprzedają?

Nie sądze by ci odpowiedzieli
Sunsin napisał/a:
Pytania dla czytelników do ankiety:

To bym bardziej rozbudował
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-14, 14:59   

Sunsin napisał/a:
Pytania dla czytelników do ankiety:

Czy kupujesz książki konkretnych autorów czy tez wszystkie pozycje wydawane przez FS
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Sunshine 


Posty: 216
Wysłany: 2008-02-14, 17:51   

Toudisław napisał/a:
Sunsin napisał/a:
Rozdział VI. RH+ Red Horse jako oddzial Fabryki Slów do najbardziej kontrwersyjnych książek.


A co kontrowersyjnego jest w Heroiżmie dla poczat5kujących ?


Nie wiem, za to wiem, co może sie wydawac kontrowersyjne w "Przenajświętszej Rzeczpospolitej" Piekary :P .

Tigana napisał/a:
Sunsin napisał/a:
Pytania dla czytelników do ankiety:

Czy kupujesz książki konkretnych autorów czy tez wszystkie pozycje wydawane przez FS


Zakladam że takie pytanie zawiera się w pytaniu "czy masz ulubionych autorów?". Jesli ktoś nie ma i kupuje wszystkich to napisze to otwarcie.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-02-14, 18:00   

Sunsin napisał/a:
Nie wiem, za to wiem, co może sie wydawac kontrowersyjne w "Przenajświętszej Rzeczpospolitej" Piekary :P .

Nie całkiem. Bo Przenajświętszej Rzeczpospolitej" Wydaje też FS wiec argumen obalony. A takiego JKM wydawał Fabryka a nie RH no pracy mogą zwrócić na to uwagę. RH wydaje książki Angielsko języczce.
Sunsin napisał/a:
Zakladam że takie pytanie zawiera się w pytaniu "czy masz ulubionych autorów?". Jesli ktoś nie ma i kupuje wszystkich to napisze to otwarcie.

Tiganie chodziło o coś innego IMO. Ilu ludzi czyta książki FS tylko dla wydawnictwa a nie patrzy kto to napisał. To chodzi o pewien fenomen, że książki FS są kupowane hurtem co tylko się ukazuje. Należało by zapytać czy czytałeś Fabrycznych Autorów gdy wydawali w innych wydawnictwach. Ile osób czytało Rycerza kielichów z pośród tych którzy czytali serię o MM.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-14, 18:07   

Toudisław napisał/a:
Tiganie chodziło o coś innego IMO. Ilu ludzi czyta książki FS tylko dla wydawnictwa a nie patrzy kto to napisał.

Lepiej bym tego nie ujął. Warto się zapytać czy czytają książki danego autora również, kiedy są one wydawane przez inną oficynę - Mortka, Piekara, Piskorski.
A tak na marginesie to jakoś czarno widzę tę partie pytań do wydawnictw i dystrybutora - część z nich faktycznie może byc objęta klauzulą tajemnicy służbowej. Tak czy siak zyczę powodzenia.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-02-14, 18:22   

Sunsin napisał/a:
Pytania do wydawnictw konkurencyjnych:

Jak mówię. Będzie ci trudno takie informacje zdobyć. Choćby dlatego, że wielu wydawcom nie będzie się chciało odpowiadać. Co do profilu to samemu można to zaobserwować.
Sunsin napisał/a:
- W czasie istnienia wydawnictwa dwukrotnie zmieniali Państwo logo. Dlaczego?

Bo tak? //panda MAG też zmieniał. Pewnie to się podobało. Może liczyli, że ludzie kupią wznowienia z nowym logiem. Może zmienił się właściciel. To nie ma chyba większego znaczenia?
Sunsin napisał/a:
Co zadecydowało o tym, ze zaczęliście Państwo wydawać stare tytuły w nowej szacie graficznej?

Bo to wznowienia były? Bo się stara sprzedawała, albo liczyli, ze ludzie kupią jeszcze raz , a Tego Fabryka na pewno ci oficjalnie nie powie.
Pytasz o kwestie, którymi wydawnictwo może nie chcieć się chwalić. Sama musisz czasem stawić hipotezę i poprzeć ją dowodami.
Sunsin napisał/a:
- Jak dowiedział się Pan/Pani o Fabryce Słów?

o_O no sorry ale to pytanie z cyklu skąd wiesz, że samochód ma koła?
Sunsin napisał/a:
Pytania dla czytelników do ankiety:

To bym najbardziej rozbudował. I na tym oparł pracę, bo o inne Info będzie ci trudno.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-14, 18:45   

Toudisław napisał/a:
Sunsin napisał/a:
- Jak dowiedział się Pan/Pani o Fabryce Słów?

o_O no sory ale to pytanie z cyklu skąd wiesz że samochód ma koła ?

Z tym się akurat nie zgodzę w większości ankiet dotyczących marki produktu pada to pytanie.
Pytanie o logo jest istotne np MAG zmienił żeby nie być tylko i wyłącznie kojarzonym z fantastyką.
Toudi czy nie za ostro podszedłeś do tych pytań? ;)
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Elektra 


Posty: 3695
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2008-02-14, 18:50   

Tigana napisał/a:
Toudi czy nie za ostro podszedłeś do tych pytań?

Też tak uważam. ;)

Odnośnie tych pytań do wydawnictwa, to dobrze by było skontaktować się z kimś z niego i od razu zapytać, czy takich wyjaśnień udzielą. Bo jeśli na pewno nie, to można sobie już darować.

Toudi napisał/a:
Sama musisz czasem stawić hipotezę i poprzeć ją dowodami.

Hm... jeśli nie będzie mieć danych z wydawnictwa, to skąd niby weźmie te dowody?
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2008-02-14, 19:04   

Ewentualnie można spróbować dowiedzieć się w empiku - książki jakich wydawnictw sprzedają im się najlepiej. Nie jest to do końca reprezentatywne, ale lepsze to niż nic.

Poza tym można też sprawdzić nakłady. Np. w kilku sklepach internetowych nie można dostać już pierwszego tomu PLO, Grzędowiczna. FS robiła dodruk Piekary.
_________________
"Life is a bitch and then you die."
Laura Roslin "Battlestar Galactica"

chomikuj.pl/pchlaszachraika
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-14, 19:46   

Rezultaty książek, które naprawdę dobrze się sprzedały są gdzieś w Sieci. jeśli nie uzyskasz danych od wydawcy będziesz musiał poszperać.
Na 100% Pilipiuk świetnie się sprzedaje - szczególnie seria o J.W. - pierwszy tom miał już minimum 2 wznowienia na miękko i raz na twardo. Może gdzieś na stronach EMPiKu znajdziesz szczegółowe dane. Szkoda, że nie robisz pracy o MAGu - AM z nakładami się nie kryje.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Sunshine 


Posty: 216
Wysłany: 2008-02-15, 10:14   

Tigana napisał/a:
Toudisław napisał/a:
Sunsin napisał/a:
- Jak dowiedział się Pan/Pani o Fabryce Słów?

o_O no sory ale to pytanie z cyklu skąd wiesz że samochód ma koła ?

Z tym się akurat nie zgodzę w większości ankiet dotyczących marki produktu pada to pytanie.
Pytanie o logo jest istotne np MAG zmienił żeby nie być tylko i wyłącznie kojarzonym z fantastyką.
Toudi czy nie za ostro podszedłeś do tych pytań? ;)


Fakt, po czyms takim poczulam się jak kretynka, która nie umie wymyślać pytań do ankiety. Ton Toudiego mnie nieco wystraszyl, planowalam nawet już niczego wam nie pokazywać. Dodam, że wlaśnie takie pytania zasugerowal mi promotor. W toku pracy i zbierania materialów inne nasuwaly sie same, więc je wciągalam na listę. Powoli męczę rozdzial o wydawnictwach konkurencyjnych i też staram się przedstawiać naklady, o ile w ogóle się do nich dokopię (wkleić jak skończę?). Nakladami z MAG-a jak najbardziej ne pogardzę. Zwlaszcza że moja tzw "prasa branżowa", czyli "Wydawca", "Nowe Książki" czy "Notes Wydawniczy" baaaardzo rzadko wspominają w ogóle o wydawnictwach fantastycznych, a jeśli już to superNowie lub MAG-u wlaśnie --_- . Widocznie FS za malo jeszcze osiągnęla.

Tigano - też powoli zaczynam żalowac, że nie wzięlam na magiel MAG-a. :-? I bynajmniej nie dlatego że AM się nie kryje z nakladami.
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-02-15, 10:33   

Sunsin napisał/a:
Fakt, po czyms takim poczulam się jak kretynka, która nie umie wymyślać pytań do ankiety. Ton Toudiego mnie nieco wystraszyl,

;) Nie miałem tego zamiaru ;) Przepraszam jeżeli tak wyszło. Układnia pytań do ankiety jest bardzo trudne więc się nie przejmij moim marudzeniem
Sunsin napisał/a:
). Nakladami z MAG-a jak najbardziej ne pogardzę. Zwlaszcza że moja tzw "prasa branżowa", czyli "Wydawca", "Nowe Książki" czy "Notes Wydawniczy" baaaardzo rzadko wspominają w ogóle o wydawnictwach fantastycznych, a jeśli już to superNowie lub MAG-u wlaśnie --_- . Widocznie FS za malo jeszcze osiągnęla.

To napisz do AM albo zerknij na Katedrę.
Tu masz 2006
http://katedra.nast.pl/news.php5?id=3723
 
 
Dis


Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-16, 20:48   

Przejrzałam konspekt i na jedno zwróciłam uwagę:

Cytat:
1. Bestsellery
Najlepiej sprzedające się tytuły, wraz z nakładami (wg Empika, księgarni merlin.pl., „Nowej Fantastyki”)
2. Popularność autorów/tytułów oferowanych przez wydawnictwo
Kto jest najchętniej czytany? Jakie tytuły najchętniej się kupuje? Co decyduje o ich popularności? Jaką pozycję maja ci autorzy na polskim rynku księgarskim z ogólnej perspektywy?


Częściowo te dwa punkty się powtarzają: Najlepiej sprzedające się tytuły - Jakie tytuły najchętniej się kupuje?

Pomysł z ankietą jest dobry. trzeba pomyśleć o wyborze respondentów (wśród czytelników). Ważne by było ich dostatecznie dużo (najlepiej ok 100, ale ostatecznie 40-50 już coś daje). Dobrze byłoby znać ich płeć, wiek, stopień wykształcenia by można było wyciągnąć jakieś wnioski.
Słusznie ktoś zauważył, że problem w tym, iż zazwyczaj czytelnicy nie kupują czy tym bardziej nie czytają konkretnego wydawnictwa, ale raczej wybierają autorów czy tematyką. Mogą nie pamiętać kto był wydawcą książki.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15643
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-02-17, 12:10   

Sunsin :arrow: Pytanie: "Jak dowiedział się (skąd) Pan/Pani o Fabryce Słów?" jest jak najbardziej na miejscu :!: Pytania do ankiet mogą wydać się (nie tylko czasem) na pierwszy rzut oka dość banalne, jednak pełnią ważną fukcję służącą zdobyciu cennych informacji. "Cel uświęca środki". Pytania powinny być skonstruowane możliwie krótko i rzeczowo, sformułowane jasno i przejrzyście, bez zbędnego rozpisywania się.
Wydaje mi się, że 40-50 osób to jednak zbyt mała liczba respondentów, żeby osiągnąć w miarę rzetelne wyniki. Tak jak podpowiada Dis - setka przydałaby się. :-)
Może dałoby się jeszcze nieco zmienić temat pracy i wziąć się za MAG-a co znacznie ułatwiłoby Ci życie :?: W końcu co promotorowi za różnica :?: ;)
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-17, 12:26   

Troszkę danych jest tutaj i tutaj - może Ci w czymś pomogą. W kwestii ankiety- musisz przede wszystkim przemyśleć, gdzie zamieścisz linki do niej - ja proponowałbym forum MAGa, ISA, ZB, FiR, Poltar, SFFiH, NF oraz to nieoficjalne FS. Powinnaś tam znaleźć sporo przyjaznych duszyczek.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Elektra 


Posty: 3695
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2008-02-17, 12:43   

ASX76 napisał/a:
Może dałoby się jeszcze nieco zmienić temat pracy i wziąć się za MAG-a co znacznie ułatwiłoby Ci życie :?: W końcu co promotorowi za różnica

'Troszkę' zmodyfikować? Czyli np. fantastyka polska w MAG-u? To nie będzie za wiele do opisania. Ogólnie o fantastyce w MAG-u? O... tu by i magisterska praca nie wystarczyła. ;)

W sumie to zależy, jak wiele Sunsin już napisała i jaką ma wizję pracy. I czy próbowała się z szefostwem FS kontaktować. Bo tu niektórzy od razu zakładają, ze żadnych danych nie dostanie. A może wręcz przeciwnie?

Dis napisał/a:
Słusznie ktoś zauważył, że problem w tym, iż zazwyczaj czytelnicy nie kupują czy tym bardziej nie czytają konkretnego wydawnictwa, ale raczej wybierają autorów czy tematyką. Mogą nie pamiętać kto był wydawcą książki.

Podobno z FS jest tak, że właśnie jest grupa ludzi, która kupuje wszystko od nich. Właśnie dlatego, że to FS wydaje.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-17, 12:53   

Elektra napisał/a:
W sumie to zależy, jak wiele Sunsin już napisała i jaką ma wizję pracy.

Ja bym jeszcze wziął pod uwagę samego promotora - czy pozwoliłby na ewentualną zmianę tematu ;)
Elektra napisał/a:
Podobno z FS jest tak, że właśnie jest grupa ludzi, która kupuje wszystko od nich. Właśnie dlatego, że to FS wydaje.

Dokładnie - widzą znaczek "FS" i kupują w ciemno. Toudi jest świadkiem.

A do wydawnictw można by zaliczyć jeszcze Wydawnictwo: Fantasmagoricon - wydają polską fantastykę - głównie Lewandowskiego, ale i Rafała Dębskiego.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15643
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-02-17, 14:32   

Elektra napisał/a:

W sumie to zależy, jak wiele Sunsin już napisała i jaką ma wizję pracy. I czy próbowała się z szefostwem FS kontaktować. Bo tu niektórzy od razu zakładają, ze żadnych danych nie dostanie. A może wręcz przeciwnie?



Jeśli promotor wyrazi zgodę, to nigdy nie jest za późno na drobną modyfikację tematu. Moim zdaniem MAG jest znacznie ciekawszym, a przy tym łatwiejszym i bardziej przyjemnym tematem do napisania pracy, niż którakolwiek z innych polskich oficyn wydających fantastykę. Firma pana Rodka ma swoją bogatą, wieloletnią historię (rok założenia 1993) i możnaby o niej dużo napisać, natomiast Fabryka Słów to przy niej zaledwie "dziecko" ("urodzone" czy jak kto woli - poronione - w 2001 roku) i siłą rzeczy informacji o nim jest nieporównywalnie mniej. I tu nawet nie chodzi o to, czy jej szefostwo będzie chciało zdradzać informacje dotyczące nakładów i inne sekrety tajemne.

FS przedstawia się/reklamuje m. in. w ten sposób: "Przełamujemy schematy myślenia o fantastyce jako literaturze wyłącznie rozrywkowej i skierowanej do wąskiego grona odbiorców". Pierwszy człon wypowiedzi nie ma nic wspólnego z prawdą o czym świadczy repertuar wydawnictwa - niezwykle trudno dostrzec tam jakiekolwiek ambitniejsze pozycje poza naprawdę nielicznymi wyjątkami. Wyjątkami od reguły... :-P
 
 
Sunshine 


Posty: 216
Wysłany: 2008-02-19, 19:53   

Elektra napisał/a:
W sumie to zależy, jak wiele Sunsin już napisała i jaką ma wizję pracy. I czy próbowała się z szefostwem FS kontaktować.

Swoja wizję mam taką, że jest to omówienie sytuacji polskiej fantastyki przez pryzmat wydawnictwa stawiającego na intensywny jak na polski rynek marketing (Polska może się schować przed innymi krajami jesli chodzi o czytelnictwo, niestety). MAG się tak nie reklamuje, a dziś ksiązka bez intensywnej reklamy nie trafi do nieczytającego z natury narodu. Do tego fantastyka ma zawężone grono odbiorców - ile osób czytalo Grocholę a ile Eriksona czy Carrey? O takiej Kossakowskiej to przynajmniej "coś slyszeli".
Co do kontaktu z FS - oni cholernie niechętnie udzielają takich informacji. Próbowalysmy na 1 roku studiów z koleżanka pisać do nich i pytać, jak pisalysmy pracę zaliczeniową o wybranym segmencie rynku książki. Nie ujawnili żadnych danych liczbowych, tylko ogólniki, które daloby się wygrzebać w googlach. Kilka dni temu musialam zabulić dychę za sms z kodem dającym dostęp na stronie dla księgarzy do wywiadu z twórcami FS (oczywiście skopiowalam go do Worda). Parę ciekawostek wyskubalam, ale nic poza tym.
Tigana napisał/a:
Ja bym jeszcze wziął pod uwagę samego promotora - czy pozwoliłby na ewentualną zmianę tematu

Szczerze mówiąc, może by się i zgodzil, ale mnie się to nie widzi. Mam stertę wyszukanych pracowicie materialów, konspekty i bardzo szczególowe wizje każdego rozdzialu. Nie mialabym sily od nowa wysiadywać nad specjalistycznymi czasopismami u siebie na wydziale lub w BUW-ie w poszukiwaniu newsów i wzmianek o MAG-u. No i dochodzi kwestia czasu. Zaczelam staż i teraz mam ledwie parę godzin wieczorem i weekendy, by cokolwiek pisać, a dochodzi jeszcze kwestia rodziny, z którą dzielę komputer. Dlatego moją nadzieją jest wyciągnięcie kompa od państwa. Wreszcie będę miala swobodę w korzystaniu z wlasnego sprzętu.


Nie wiem, czy cokolwiek zrozumieliście z tego belkotu, ale padam na dziobek przez tą przeklętą przeprowadzkę w pracy. A nie będzie lepiej, bo już mi wyznaczyli obowiązki jak się ogarniemy z balaganem.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-02-19, 20:17   

Sunsin napisał/a:
MAG się tak nie reklamuje, a dziś ksiązka bez intensywnej reklamy nie trafi do nieczytającego z natury narodu.

Mała dygresja - MAG nie reklamuje wszystkich swoich książek, ale pozycje wybranych autorów np Scotta Lyncha czy Neila Gaimana. I robi to dosyć porządnie np akcja jednoczesnego opublikowania recenzji Z "Kłamstw L.L." na wielu forach i portalach. "FS" jak zależy na reklamie to wysyła egzemplarze recenzenckie do poszczególnych portali. Zresztą z MAGiem jest podobnie.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 8