FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Książki o teorii i historii horroru
Autor Wiadomość
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2009-01-10, 12:26   Książki o teorii i historii horroru

Zagadnienia te interesują mnie od jakiegoś czasu - czytanie o horrorze sprawia mi taką samą radość jak czytanie samych horrorów.

"Danse macabre" Kinga i "Nadnaturalny horror w literaturze" Lovecrafta to rzeczy oczywiste. Jest też bardzo ciekawa "Filozofia horroru" Neala Carrola (jako, że to rzecz trochę mniej popularna od wcześniej wymienionych, podaję opis ze strony wydawnictwa: Książka, łącząca elementy rozważań filozoficznych z opisem ważnego zjawiska popkultury, próbuje rozstrzygnąć paradoksy horroru w filmie, literaturze oraz najogólniej w życiu człowieka. „Zwykle unikamy tego, co wywołuje stres – zauważa autor. – Nie sterczymy dla rozrywki w korkach samochodowych, nie uczestniczymy – jeśli nie musimy – w sekcjach zwłok. Dlaczego więc tak chętnie poddajemy się fikcjom, które nas przerażają?” Gwałtowne emocje, jakie wyzwala horror, są paradoksalnie nieuzasadnione: boimy się zwykle czegoś, co nie istnieje. Co więcej – mamy świadomość, że uczestniczymy w grze fikcji. Horror – zdaniem Carrolla – jako gatunek literacki i filmowy, a także rodzaj estetyki, jest w gruncie rzeczy tworem schematycznym, a skuteczność pewnych jego konwencji i sposobów oddziaływania na ludzkie emocje – wykalkulowana i sprawdzona w praktyce. Dlatego niesamowite bądź krwawe opowieści, choć wywołują strach i poczucie dyskomfortu, przez wieki nie tracą na popularności.).

Czy znacie i możecie polecić inne książki tego typu?Będę wdzięczna za wszystkie sugestie.

Oczywiście zachęcam też do dyskusji nad pozycjalmi już wymienionymi :)
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2009-01-10, 13:58   

Ze swojej strony mogę polecić następujące pozycje:
* Marek Wydmuch "Gra ze strachem"
* Michał Kruszelnicki "Oblicza strachu. tradycja i współczesność horroru literackiego".
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
cedro 

Posty: 16
Wysłany: 2009-01-29, 11:09   

sporo tego.
Bartłomiej Paszylk i jego Leksykon Filmowego horroru - całkiem niezwły chociaż kilka jego ocen moich ulubionych filmów podniosło mi ciśnienie ;-)

Houellebecq - jego esej o Lovecrafcie.

Jest tez sporo tytułów mniej znznych polskich naukowców, ale one są cięzko dostępne, bo nakład u wydawcy się wyczerpał, a w księgarniach ich po prostu już nie ma.
_________________
http://horrorstory.blox.pl/html
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-01-29, 21:50   

To ja polecę od siebie klasykę "Seans z wampirem" - nie wiem czy jest do dostania na allegro, ale można kupować w ciemno. Świetna rzecz. No i fotosy :P
Jest jeszcze coś takiego - problem polega na tym, ze jest to taka wieczna zapowiedź (pierwotnie książka miała się ukazać już z rok temu, jak nie wcześniej)
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
stoniu 


Posty: 54
Skąd: Lubliniec/Opole
Wysłany: 2009-01-30, 23:45   

Warto wspomnieć o solidnym opracowani prof. Marii Janion o wampirze pt "Wampir. Biografia symboliczna". Klika miesięcy temu ukazało się wznowienie tej obszernej książki.
_________________
mikser kultury
 
 
cedro 

Posty: 16
Wysłany: 2009-01-31, 10:24   

Ja tak naprawdę lubię tylko filozofie horroru Carrola. to znaczy chodzi mi o to, że tylko ona jest naprawde naukowo dopracowana.

Wampir Janion jakos mnie mimo wszystko dos iebie nie przekonuje, może z powodu idiotycznej w moim mniemamniu antologii wypisów z literatury, która to zajmuje faktyczna połowę objętości książki i zapewne tylko winduje cenę do astronomicznych rozmiarów.
_________________
http://horrorstory.blox.pl/html
 
 
stoniu 


Posty: 54
Skąd: Lubliniec/Opole
Wysłany: 2009-01-31, 12:20   

cedro napisał/a:

Wampir Janion jakos mnie mimo wszystko dos iebie nie przekonuje, może z powodu idiotycznej w moim mniemamniu antologii wypisów z literatury, która to zajmuje faktyczna połowę objętości książki i zapewne tylko winduje cenę do astronomicznych rozmiarów.

Zgadzam się, że książka sporo kosztuje i wpływ na to ma na pewno obszerny dodatek. Ale dla mnie ma wartość, gdyż Janion wspomina w niej o "Pieśniach Maldorora", które bardzo sobie cenie. Filmoznawcze ujęcie horroru proponuje książka Iwony Kolasińskiej "Kobieta i demony. O Widzu horroru filmowego" wydana przez Rabid:). Jednak tak jak patrzę, brakuje analiz (jeśli chodzi o filmy grozy) pewnych podgatunków. Ostatnio pisałem o relacjach zombie - człowiek i nie za bardzo miałem z czego korzystać. Ale z roku na rok widać poprawę. Przynajmniej w kwestii filmoznawczej.
 
 
cedro 

Posty: 16
Wysłany: 2009-02-03, 13:56   

stoniu napisał/a:
Ostatnio pisałem o relacjach zombie - człowiek i nie za bardzo miałem z czego korzystać. Ale z roku na rok widać poprawę. Przynajmniej w kwestii filmoznawczej.


I co napisałem w tym swoim tekście o relacjach Zombie-człowiek?\

brzmi ciekawie
 
 
stoniu 


Posty: 54
Skąd: Lubliniec/Opole
Wysłany: 2009-02-03, 15:27   

cedro napisał/a:


I co napisałem w tym swoim tekście o relacjach Zombie-człowiek?\

brzmi ciekawie


Pisałem o odosobnieniu w jakie zostają wpędzeni zdrowi ludzie. Wspominam w niej o zmianach w strukturze społecznej, a raczej o jej rozbiciu w niektórych przypadkach. Oprócz tego, piszę o konfliktach, jakie wybuchają między ocalałymi (na podstawie "28 dni później" oraz "Ziemi żywych trupów"). Ale przede wszystkim skupiałem się na zmianie w stosunku do śmierci, jej braku. Ważne także jest w niej ujęcie kanibalizmu i powrotu do natury. Tak w skrócie wygląda ta praca:-).
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-02-03, 18:55   

Może nie ksiażka, ale przeczytać warto - Orbitowski o wampirach
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
cedro 

Posty: 16
Wysłany: 2009-02-04, 19:18   

28 dni później to chyba mój ulubiony horror o zombie

jak wygladała zmiana stosunku do śmierci? Ciekawe.
Opublikowałes gdzieś tę pracę?
_________________
http://horrorstory.blox.pl/html
 
 
stoniu 


Posty: 54
Skąd: Lubliniec/Opole
Wysłany: 2009-02-04, 19:26   

cedro napisał/a:
Opublikowałes gdzieś tę pracę?

Niestety nie, może kiedyś gdzieś uda mi się upchnąć ten tekst, który i tak wymagałby dopracowania.
Ciekawa kwestia pojawia się właśnie w związku z "28 dni później", gdyż tak po prawdzie sceny kanibalistycznej nie uświadczymy w tym filmie. Ale dla mnie film Boyla przynależy do zombie movies.
_________________
mikser kultury
 
 
Taclem


Posty: 72
Wysłany: 2009-03-24, 09:07   

Horror - wybrana bibliografia:

1. Michał Kruszelnickim, Oblicza strachu. Tradycja i współczesność horroru literackiego.
2. Maria Janion, Wampir. Biografia symboliczna.
3. Stephen King, Danse Macabre.
4. Jerzy Szyłak, Horror i kino nowej przygody.
5. Katarzyna Kaczor, Od Draculi do Lestata.
6. Daniel Misterek, Tam gdzie czyha Cthulhu.
7. Zbiorowe, Oblicza horroru: Szkice z pogranicza fantasy i horroru.
8. Iwona Kolasińska, Kobieta i demony. O widzu horroru filmowego.
9. Marek Wydmuch, Gra ze strachem.
10. Noel Carroll, Filozofia horroru.
11. H.P. Lovecraft, Nadnaturalny horror w literaturze.
12. Bartłomiej Paszylk, Leksykon filmowego horroru.
13. Paweł Rodan, Polski horror.

Uzupełniające (wybór)
1. Alfonso M. Di Nola, Diabeł.
2. Erberto Petoia, Wampiry i wilkołaki.
3. Zbiorowe, Polska literatura fantastyczna. Interpretacje.
4. Barbara Zwolińska, Wampiryzm w literaturze romantycznej i postromantycznej.
5. Michel Houellebecq, H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu.

Mam też sporo ciekawych rzeczy zagranicznych, mogę przygotować spis.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13