FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Cyberpunk
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2008-11-28, 11:43   Cyberpunk

Cyberpunk – nurt w literaturze science-fiction oraz kinematografii, który skupia się na ludziach i otaczającej ich zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej, niekiedy połączony z różnego rodzaju zamieszaniem w społeczeństwie (np. stan wojenny).

Cyberpunk zdaje się być uosobieniem zasady postulowanej przez modernistów "3M – Miasto, Masa, Maszyna" (czy też raczej 6M – Miasto, Masa, Maszyna, Medyk, Mafia, Magnum). Te trzy elementy składowe stanowią esencję cyberpunku. Akcja rozgrywa się najczęściej w ogromnych, przeludnionych miastach-molochach, gdzie ludzie są zdemoralizowani przez technikę, społeczeństwo jest socjodarwinistyczne, a dekadencka młodzież zażywa narkotyki i modyfikuje swe ciała, często do celów przestępczych takich jak hakerstwo, walki uliczne (-punk). Clue cyberpunku to jednak Maszyna – cyberprzestrzeń i dek – szybki komputer. Ponadto niebagatelną rolę odgrywa cybernetyka – cybernetyczne wszczepy wszelkiego autoramentu, od sztucznych oczu, po sztuczne mięśnie i wzmocnione organy wewnętrzne (cyber-).

Cyberpunk koncentruje się najczęściej na mrocznej stronie wpływu technologii na człowieka. Istotnym jest połączenie człowieka z maszyną, od wspominanej cybernetyki, przez całkowicie sztuczne ciała na zwykłym uzależnieniu człowieka od techniki w podstawowych czynnościach dnia powszedniego. Regułą w tym gatunku jest występowanie korporacji i firm o niezwykle rozległych wpływach. Często cyberpunk przedstawia przyszłość jako świat niegościnny, gdzie cywilizacja koncentruje się w odciętych miastach, gdzie wolność i swoboda została poświęcona pod pozorem obrony ludzkości. W związku z tym często akcja śledzi działania zbuntowanego podziemia. Ostatnim przewijającym się motywem jest społeczeństwo informacji, gdzie cyberprzestrzeń jest wszechobecna a informacje są niezwykle wartościowym towarem, na tym polu dominują Hakerzy.

Estetycznie mamy do czynienia z brudnym naturalizmem. Filmy często utrzymane są w jednolitej kolorystyce – tonacji ciemnoniebieskiej (nie zawsze np. ciemnozielony Matrix). Popularne są ciemne kadry na których widnieją oślepiające neony, zatłoczone ulice (cyberpunk rozkwitł w latach 80., kiedy powszechnie obawiano się problemu przeludnienia Ziemi), moknące w nieustającym deszczu.

Za ojca literackiego cyberpunku uważa się Williama Gibsona, autora powieści (najważniejsze to tzw, Trylogia Ciągu: Neuromancer, Graf Zero, Mona Liza Turbo) oraz wielu opowiadań. Rozkwit gatunku nastąpił w latach osiemdziesiątych XX wieku, lecz jego dość sztywne ramy, narzucające koncepcję świata, powodujące, że po jakimś czasie trudno było stworzyć coś ciekawego i interesującego, spowodowały, iż autorzy zaczęli naginać świat stworzony przez Gibsona. Pojawił się np. nurt postcyberpunkowy stworzony przez Neala Stephensona. Jako boczna gałąź cyberpunku pojawił się także steam punk, specyficzna odmiana historii alternatywnej.


Powstało wiele dzieł dziejących się w klimatach cyberpunku, najbardziej znanymi są książki Williama Gibsona, który jako pierwszy zapoczątkował cały nurt i fenomen świata rządzonego megakorporacjami, genetycznie modyfikowanych ludzi oraz hakerów, którzy żyją w Cyberprzestrzeni. Pierwsza książka pt. Neuromancer opowiada o "kowboju" imieniem Henry Dorset Case, który jest mistrzem w poruszaniu się po Sieci. Gdy okradł swoich dawnych pracodawców, ci wstrzyknęli mu radziecką mytotoksynę, aby nigdy nie mógł wejść do wirtualnego świata. Z pomocą przychodzi mu pewien człowiek o imieniu Armitage, który zmieni jego dotychczasowe życie. Neuromancer to pierwszy tom Trylogii Ciągu, w skład którego wchodzą jeszcze Graf Zero i Mona Liza Turbo. Drugą trylogią autorstwa Gibsona jest Trylogia Mostów, na którą składają się książki Światło Wirtualne, Idoru oraz Wszystkie Jutra.

Neal Stephenson wraz ze swoją książką Zamieć (ang. Snow Crash) przedstawił całkiem inny świat, nie tak sztywno opisany jak u Gibsona, lecz tętniące życiem, podzielone na małe państwa-miasta Los Angeles. W książce dominuje czarny humor, występuje dużo śmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji, np. monopol na rozwożenie pizzy przez mafię sycylijską, gdy dowozicielator nie zdąży w 30 minut jej dowieźć – klient dostaje ją za darmo, jednak nigdy tak się nie zdarzyło, przez co ludzie zawsze kombinują jak zdobyć darmowe jedzenie. Metawers to inna nazwa internetu w powieści gdzie ludzie prowadzą swoje drugie życie. Cała sieć tętni życiem, pojawiają się tam gwiazdy muzyki oraz filmu, japońscy biznesmeni, hakerzy, i cała masa innych postaci. Do przedstawienia postaci w Metawersie służą awatary, które mogą być dowolnie modyfikowane. Mogą przedstawiać użytkownika bardzo wiernie, tak jak wygląda w rzeczywistości lub być tanie, czarno-białe, nie pokazujące nawet twarzy. Głównym bohaterem powieści jest Hiro Protagonista – Nippończyk (Stephenson używa tej nazwy specjalnie zastępując tradycyjnego Japończyka, gdyż w języku japońskim Japonia nazywa się Nippon) doskonały szermierz, haker, oraz rozwoziciel pizzy. Zawsze nosi przy sobie dwa miecze samurajskie, katanę oraz wakizashi. Pewnego dnia pomaga kurierowi zwanemu D.U. (nie lubi jak się mówi Daewoo) uciec z tymczasowego więzienia i odwdzięcza się od razu za dowiezienie pizzy na czas, od tej pory zaczynają wspólną przygodą w niebezpiecznym L.A.


Z Wiki


A jak wy się zapatruje na ten nurt ? Czy znacie go dobrze czy wogóle was nie interesuję. Przecież Cyberpunk to nie tylko literatura( ale tutaj tylko o niej ). Znacie jakich polskich przedstawicieli tego gatunku ? a innych zagranicznych niż wymienionych tutaj ?

Czym dla ws jest cyberpunk.
http://cyberpunk.net.pl/
http://cyberpunk.org.pl/news.php
  
 
 
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2008-11-28, 12:11   

Cytat:
Znacie jakich polskich przedstawicieli tego gatunku ? a innych zagranicznych niż wymienionych tutaj ?

Z Polski to Jacek Dukaj popełnił świetne "Irrehaare", bardzo mi się to opowiadanie/minipowieść podobało. Interesujące zakończenie, jak to u Dukaja: nieco zagmatwane. Najbardziej zapadł mi w pamięć motyw, trzecioplanowy w sumie i wspomniany w dwóch zdaniach raptem, pary która będąc zamknięta w sieci miała dziecko. Wirtualne oczywiście, ale poza tym: niczym nie rózniące się od prawdziwego, tak samo rozwijające się itp.
Do tego cztałem kiedyś dwa opowiadania niejakiego Jakuba Nowaka (nie pamiętam gdzie były zamieszczone, chyba w "Nowej Fantastyce"). Jedno nazywało się "Granica Czyśćca", a tytułu drugiego nie pamiętam. W każdym bądź razie, to też zalatywało mocno cyberpunkiem.
Ponadto "Pieprzony Los Kataryniarza" Ziemkiewicza, ale akurat nie miałem przyjemności czytać, więc bazuję tylko na tym co słyszałem.

Z zagranicy znam "Inny Świat" Tada Williamsa, czytałem niedawno i jestem pod dużym wrażeniem, bardzo porządna rzecz. Napisałbym coś szerzej, ale zrobiłem to już w wątku o Williamsie (o tu), więc nie będę się powtarzał. I chyba tyle, nie przyypominam sobie, żebym coś jeszcze czytał. Na tej polskiej stronie o cyberpunku widzę Diamentowy Wiek Stephensona, akurat pożyczyłem go z biblioteki i pewnie jutro zacznę...

Czym jest dla mnie cyberpunk? Cięzko powiedzieć, bo słabo się orientuję w gatunku, ale na pewno podoba mi się w nim dosyć ponura wizja przyszłości, tym bardziej nieprzyjemna, że mniej lub bardziej prawdopodobna do zrealizowania w ciągu najbliższych kilkudziesięcu lat. Z jednej strony mnie odrzuca, a z drugiej jakoś przycąga, więc pewnie jeszcze po rózne ksiązki z nurtu sięgnę.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2008-11-28, 15:04   

Troche o Cyberapunka zahaczaja Pieprzony los... i Walc Stulecia RAZa ale oczywiscie sa to takie ante-cyberpunkowe klimaty, "brakujace ogniwa" miedzy nasza rzeczywistoscia a przysloscia cyberpankowa.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
ghosia

Posty: 125
Wysłany: 2008-11-28, 15:06   

Według wiki "Koniec świata i Hardboilled Wonderland" Murakamiego to cyberpunk :shock: . Chyba bym nigdy sama nie wpadła na to, że można tę książkę do tej właśnie kategorii zaliczyć. Co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że nie może istnieć jedna, stała, nierozwijająca się definicja cyberpunku (ani żadnego innego gatunku literackiego ;) ).

Ale poza tym, to ja cyberpunk lubię... :mrgreen:
_________________
Bored now...
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2008-11-28, 15:07   

Toudisław napisał/a:
A jak wy się zapatruje na ten nurt ? Czy znacie go dobrze czy wogóle was nie interesuję.


Nie przepadam, znaczy za sztafażem, dobrze opowiedziana historia to dobrze opowiedziana historia, niezależnie od dekoracji.

Toudisław napisał/a:
Znacie jakich polskich przedstawicieli tego gatunku ? a innych zagranicznych niż wymienionych tutaj ?


Adam Szymanowski, trzy opowiadania w SFFH.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Deslair

Posty: 12
Wysłany: 2008-11-30, 03:30   

A ja lubię. Po raz pierwszy się zetknęłam w 2004, za sprawą Zbioru 'Wizje Alternatywne 5' i otwierającego opowiadania "Muzykanci według Picassa" Kochańskiego, które zrobiło na mnie spore wrażenie i generalnie 'setting mi podpasował'. Książek czytałam stosunkowo niewiele (na ten moment kojarzę Allaha 2.0, Kiedy zawodzi grawitacja i Krótki Lot Motyla Bojowego (dwie pierwsze godne polecenia, ostania natomiast jakby autor miał wizję świata i nie za bardzo umiał ją przekazać, z czego nawet nie zdawał sobie sprawy, pisząc fabułę pod realia, które niestety pozostały w jego wyobraźni i na karty książki się nie przeniosły).

Z polskich przedstawicieli z samych WA 5 : Krzysztof Kochański, Izabela Szolc, Sebastian Uznański (na pewno popełnili co najmniej jedno opowiadanie cp ;) )
 
 
Osteocyt 

Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-12-06, 09:36   

jeśli chodzi o cyberpunk to moje pierwsze skojarzenie to: Ghost in the shell, Akira.
Ghost in the shell naprawde fajna manga chociaż nie czytałem jeszcze drugiej części. (tylko 1 i 1,5) autro bardzo "naukowo" jak na komiks podszedł do tematu. Zostaje jeszcze filmy pierwszy z 1995 roku bardzo dobry :P na podstawie pierwszego tomu mangi. Drugi wydany w polsce 5 grudnia czyli wczoraj :D podobno odrobine gorszy ale i tak za godzine lece do sklepu xd musze go mieć :P . są jeszcze dwa sezony anime... pierwszy do bani jak dla mnie. Kto widział ten wie... drugi za to znacznie lepszy :P i przedewszyskim łatwiej go kupić xd i nie ma takie chałtury z "jakością filmów"
 
 
Adashi 
Buntownik z wyboru


Posty: 55
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 2008-12-06, 12:56   

martva napisał/a:
Adam Szymanowski, trzy opowiadania w SFFH.

Dzięki Ci dobre dziewczę, za promocję ;)

Toudisław napisał/a:
Czym dla ws jest cyberpunk.

Czym jest cyberpunk, chyba każdy mniej więcej się orientuje; mroczna przyszłość, miasta molochy, wszechwładne korporacje, mafia, hakerzy, cyborgi, androidy, sieć, wirtualna rzeczywistość, narkotyki, półświatek - tak to wygląda w telegraficznym skrócie. Jeżeli przyklejać metkę, to jest to jeden z podgatunków science fiction.

Toudisław napisał/a:
a innych zagranicznych niż wymienionych tutaj ?

Z autorów należy oczywiście wymienić Williama Gibsona (jako ojca założyciela gatunku) i Bruce'a Sterlinga (jako proroka tejże konwencji) oraz -uwaga- Philipa K. Dicka (jako wielkiego prekursora).

Z innych autorów zagranicznych mogę przytoczyć takich twórców jak: Rudy Rucker, Ryck Neube, Pat Cadigan, Jack Womack, Bruce Bethke, Tom Maddox, N. Lee Wood, Jeff Noon, Linda Nagata, Neal Stephenson, Jon Courtenay Grimwood, George Alec Effinger, Marianne de Pierres, Richard Morgan, Richard Calder, Walter Jon Williams, John Shirley, Michael Swanwick.
Oczywiście wiele książek w/w autorów to nie jest „czysty cyberpunk”, często miesza się z innymi gatunkami (nano-fiction np.) czy wchodzi na poletko tzw. postcyberpunka. Nie mówiąc o powieściach całkiem odmiennych gatunkowo.

Toudisław napisał/a:
Znacie jakich polskich przedstawicieli tego gatunku ?

O sobie pisał nie będę, bo nie wypada :oops: ;)

Za to wymienię kilku innych autorów, w większości ich utwory raczej zahaczają o cyberpunk, niż są nim w istocie i z powodzeniem można przypisać je do innych gatunków takich jak military sf, political fiction, czy nawet social fiction.

Rafał A. Ziemkiewicz
-Pieprzony Los Kataryniarza
-Czerwone Dywany, Odmierzony Krok
-Walc Stulecia
Konrad T. Lewandowski
-Noteka 2015 i inne alternatywy
Andrzej Ziemiański
-Toy Wars
Marcin Przybyłek
-cykl Gamedec
Antonina Liedtke
-CyberJoly Drim
Robert J. Szmidt
-Mrok nad Tokyoramą
-Ostatni zajazd przed Litwą (konkretne opowiadanie, a nie cały zbiór)
Ryszard Dziewulski
-Polinea
-Bez Pamięci
Mieszko Zagańczyk
- Allah 2.0

Osteocyt napisał/a:
jeśli chodzi o cyberpunk to moje pierwsze skojarzenie to: Ghost in the shell, Akira.

O cyberpunku w anime i mandze też mógłbym długo i namiętnie opowiadać, ale to chyba nie ten wątek ;)
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-11-02, 09:18   

Chodzi żeby pochylić się nad pytaniem: czy żyjemy w erze cyberpunku? Plus ewentualne rozważania na temat przyszłości tego gatunku. A punkt wyjściowy to ta dyskusja.

Ze swojej strony powiem, w zasadzie powtarzając trochę za uczestnikami tej dyskusji (głównie to za Cetnarem) - tak moim zdaniem, żyjemy w erze cyberpunku. Akcja tych książek osadzona jest w niedalekiej przyszłości i możemy mówić o przykładzie na to, jak rzeczywistość dogoniła literaturę. Próba napisania dzisiaj książki spod tego znaku to mniej lub bardziej opisywanie naszej teraźniejszości, to nie będzie już fantastyka, ale literatura realistyczna.

Zmiany w sposobie odbierania treści i problemy w skupieniu się nad lekturą, jak wskazuje Dukaj w swoim tekście o gwałcicielu Google. Pięciolatki mające problem z trzymaniem pióra, bo małe rączki już bardziej przystosowane do myszki czy touchpada (więcej tutaj). Dzisiaj jeden wpis na czyimś blogu przypomniał mi, że niedługo będziemy obchodzić dwudziestolecie internetu w Polsce i zwrócił uwagę na fakt, że od pewnego pokolenia ludzie nie znają świata przed. Czyli takiego bez sieci. A jakby to nagle padło, jak sobie spekulują dyskutanci? Tragedia. Jakiś tam przedsmak takiej sytuacji pojawił się w momencie kilkugodzinnej awarii Facebooka, u nas nieodczuwalnej ze względu na strefę czasową i mniejszą jego popularność. Ale niektórych pozbawiona ważnego narzędzia kontaktu ze światem.

Nie żyjemy w erze cyberpunku? Może nie jesteśmy aż tak zcyborgizowani, nie doczekaliśmy się szturmy AI jednak pewne kierunki zmian społeczeństw sygnalizowanych przez czołowych autorów nurtu możemy oglądać dzisiaj "na żywo".
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
erzsebet

Posty: 1
Wysłany: 2011-02-10, 14:11   Cory Doctorow - Mały Brat

Cyberpunk to już właściwie nasza prawie że codzienność - a z pewnością dla ludzi żyjących w miastach. Każdy jest ubezpieczony w smartphone, każdy ma netbooka i każdy jest wiecznie online. Bardzo fajna jest książka Doctorow Mały Brat - generalnie można zobaczyć, jak bardzo zinformatyzowany jest nasz bidny żywocik. O chłopaku którego dopada system rządowy, a wspierają go... systemy informatyczne, z którymi walczy główny bohater. Generalnie hardcore. Ech, ech... co z nami będzie? //mur ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13