FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Prawo i konstytucja w Polsce
Autor Wiadomość
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7120
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2024-01-22, 07:44   

goldsun napisał/a:
Przyznaję, że tego nie znałem.
https://next.gazeta.pl/next/7,151243,30616006,abonament-rtv-takze-za-smartfona-i-komputer-wyrok-nsa-nie-zostawia.html#do_st=RS&do_a=1440&do_sid=1440&do_w=57&do_v=992#s=BoxOpLink
że niby abonament rtv należy płacić również od smartfona i komputera ...

Prawnikiem nie jestem ale chyba nie tak należy ten wyrok interpretować ale bardziej na zasadzie że jeżeli używasz komputera jako TV to musisz płacić mimo to że nie spełnia on ustawowej definicji, zwróćcie uwagę że sąd nie nakazał firmie A zapłaty za każdy komputer tylko za ten konkretny na którym oglądali TVN
Cytat:
Naczelny Sąd Administracyjny podziela w całości powyższy pogląd Trybunału Konstytucyjnego. NSA uznaje przy tym, że z uwagi na powiązanie opłaty abonamentowej z samą możliwością korzystania - nie zaś z faktycznym korzystaniem - z publicznego radia i telewizji, obowiązek ponoszenia świadczenia z tytułu opłaty abonamentowej powstaje, gdy możliwość taka jest realna w przypadku potencjalnego odbiorcy programu.


Cytat:
7. Jak już wyżej wyjaśniono, publicznoprawny charakter opłaty wiąże się z powszechnością obowiązku jej ponoszenia, przy czym w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, zawarta w ustawie o opłatach abonamentowych regulacja normatywna, odwołująca się do okoliczności faktycznej, a mianowicie posiadania odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego - w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu - odpowiada wymogowi koniecznego dookreślenia sytuacji prawnej podmiotu zobowiązanego do ponoszenia świadczenia publicznoprawnego.

Czyli jeżeli dostosujesz swój komputer do natychmiastowego oglądania TV to jest to odbiornik. Ja np. na swoim komputerze nie mógłbym tego zrobić natychmiast, nawet nie wiem od czego zacząć.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1643
Skąd: Bytom
Wysłany: 2024-01-22, 08:12   

utrivv napisał/a:
goldsun napisał/a:
Przyznaję, że tego nie znałem.
https://next.gazeta.pl/next/7,151243,30616006,abonament-rtv-takze-za-smartfona-i-komputer-wyrok-nsa-nie-zostawia.html#do_st=RS&do_a=1440&do_sid=1440&do_w=57&do_v=992#s=BoxOpLink
że niby abonament rtv należy płacić również od smartfona i komputera ...

Prawnikiem nie jestem ale chyba nie tak należy ten wyrok interpretować ale bardziej na zasadzie że jeżeli używasz komputera jako TV to musisz płacić mimo to że nie spełnia on ustawowej definicji, zwróćcie uwagę że sąd nie nakazał firmie A zapłaty za każdy komputer tylko za ten konkretny na którym oglądali TVN
Cytat:
Naczelny Sąd Administracyjny podziela w całości powyższy pogląd Trybunału Konstytucyjnego. NSA uznaje przy tym, że z uwagi na powiązanie opłaty abonamentowej z samą możliwością korzystania - nie zaś z faktycznym korzystaniem - z publicznego radia i telewizji, obowiązek ponoszenia świadczenia z tytułu opłaty abonamentowej powstaje, gdy możliwość taka jest realna w przypadku potencjalnego odbiorcy programu.


Cytat:
7. Jak już wyżej wyjaśniono, publicznoprawny charakter opłaty wiąże się z powszechnością obowiązku jej ponoszenia, przy czym w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, zawarta w ustawie o opłatach abonamentowych regulacja normatywna, odwołująca się do okoliczności faktycznej, a mianowicie posiadania odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego - w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu - odpowiada wymogowi koniecznego dookreślenia sytuacji prawnej podmiotu zobowiązanego do ponoszenia świadczenia publicznoprawnego.

Czyli jeżeli dostosujesz swój komputer do natychmiastowego oglądania TV to jest to odbiornik. Ja np. na swoim komputerze nie mógłbym tego zrobić natychmiast, nawet nie wiem od czego zacząć.

Problem w tym, że prawdopodobnie nie musisz robić nic. ;-)
Bo np. tvp zdaje się puszcza streama, którego możesz oglądać po prostu przez przeglądarkę. Oczywiście pewnie jakieś wtyczki są potrzebne, ale pewnie albo instalują się same, albo są domyślnie.
Właśnie o to mi chodzi, ze definicja "komputera gotowego do odbioru" jest kompletnie nieprecyzyjna. Co więcej - przecież możliwość odbioru streama przez internet może się zmieniać, wymagania mogą się zmieniać (mogą być wymagane właśnie różne wtyczki, lub nie). Jak ktoś sobie wyobraża, że w każdej firmie będzie sprawdzanie każdego możliwego komputera, czy może odbierać/spełnia wymagania, czy nie i to regularnie, za każdym razem, jak się te wymagania zmienią?

Notabene - to jest niezłe kurestwo, żeby kazać zapłacić podatek na tvp, za oglądanie tvnu. ;-) I to tak całkiem realnie - przecież może być tak, że ktoś ogląda tvn, ale wcale nie musi to oznaczać, że na tym samym urządzeniu może oglądać tvp. (znowu - wersje wtyczek itp. może nawet jakiś specjalny "player" do konkretnej telewizji)
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
  
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7120
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2024-01-22, 08:18   

Ta nieprecyzyjność właśnie nie wróży imo możliwości szerszego stosowania, ot po prostu kolejna ciekawostka dla prawników.
Poprawcie mnie jeśli się mylę ale ten wyrok nie stanowi prawa, on wiąże raczej sądy w kolejnych jednostkowych sprawach? Jednym słowem ktoś musiałby mnie oskarżyć żeby to dla mnie miało znaczenie?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Trojan 


Posty: 11333
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2024-01-22, 22:24   

w sumie nie wiem gdzie to

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30613537,leszczynski-pojednania-nie-bedzie-wladze-ma-ten-kto-ma-policje.html#s=BoxMMtImg1
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 13