FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Olga Tokarczuk
Autor Wiadomość
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 08:53   

Cytat:
Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów.


Ja tu nie widzę nic kontrowersyjnego, a zwłaszcza nic co uzasadniałoby reakcję internetów.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-10-21, 09:09   

Ja bym się przyczepił do "mordercy Żydów", bo wypowiedź w tym tonie en masse stawia cały naród jako ten, który ramię w ramię z Hitlerem mordował Żydów. Jakby na to nie patrzeć szczycimy się największą liczbą medali "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" co w zderzeniu z wypowiedzią Tokarczuk może powodować pewien dysonans. Nie neguję istnienia szmalcownictwa, nie neguję Jedwabnego, nie neguję też istnienia w naszym społeczeństwie antysemityzmu, ale stawianie nam łatki "morderców Żydów" jest chyba nadużyciem.

@

Generalnie Tokarczuk ma rację, ale jak słusznie zauważyłeś na SB, to nie jest tylko Polska przypadłość. Pokaż mi naród, a ja znajdę paragraf :P
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 09:14   

Pewnie, ala fajnie by się było przed sobą samym rozliczyć z kilku rzeczy - choćby po to, żeby przed światem nie iść tępo w zaparte że my nigdy, sami sprawiedliwi i no true Scotsman would ever do that , niemieckie prowokacje i woda na młyn odwetowców z Bonn. A na razie mamy jak mamy i nagle się okazuje że kiedy ktoś niemiłe fakty przypomina to jest wrogiem ludu, zdrajcą rasy i sra we własne gniazdo.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-21, 09:20   

MrSpellu, problem w tym, że Polacy donosili na Żydów i Polaków i mordowali Żydów i Polaków. I nie były to sporadyczne wypadki. Byli i tacy którzy ratowali, bronili i ginęli za to. A ty każdą wypowiedź poprzedzasz nie wiedzieć czemu kwantyfikatorem ogólnym.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-10-21, 09:24   

A czego się spodziewałeś po narodzie, który od 1772 roku miał zawsze bardziej pod górę niż z górki? Rozbiory, insurekcje, zbudowanie Sosnowca, bolszewicy, naziści, komuniści. Plus wspomniana przez Ciebie mitologia/hagiografia, którą nam tłukli w szkołach do głów. I Ty się dziwisz, że owe niemiłe fakty lubią być ignorowane?

Fidel-F2 napisał/a:
MrSpellu, problem w tym, że Polacy donosili na Żydów i Polaków i mordowali Żydów i Polaków. I nie były to sporadyczne wypadki. Byli i tacy którzy ratowali, bronili i ginęli za to. A ty każdą wypowiedź poprzedzasz nie wiedzieć czemu kwantyfikatorem ogólnym.


Bo od tego zaczęła się dyskusja.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-21, 09:25   

Cytat:
Bo od tego zaczęła się dyskusja.
znaczy od czego? myślałem, że od wypowiedzi Tokarczuk
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-10-21, 09:29   

I dobrze myślałeś.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-21, 09:35   

to skąd Twoje wypowiedzi?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 09:41   

MrSpellu napisał/a:
A czego się spodziewałeś po narodzie, który od 1772 roku miał zawsze bardziej pod górę niż z górki? Rozbiory, insurekcje, zbudowanie Sosnowca, bolszewicy, naziści, komuniści. Plus wspomniana przez Ciebie mitologia/hagiografia, którą nam tłukli w szkołach do głów. I Ty się dziwisz, że owe niemiłe fakty lubią być ignorowane?


Ja się nie dziwię, ale po tylu latach można wreszcie ten męczeński paradygmat wyjedwabić do hasioka i spojrzeć na siebie bez różowych okularów.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-10-21, 09:42   

Fidel-F2 napisał/a:
to skąd Twoje wypowiedzi?

Stąd, że w odpowiedzi na post Orka napisałem co mi osobiście zgrzyta w wypowiedzi Tokarczuk. Wszystko racja, ale zwrot "mordercy Żydów" (w formie użytej przez Tokarczuk) faktycznie może powodować dysonans. Jest zbyt ogólny i szufladkujący. Ale jest też, niestety, przynajmniej częściowo prawdziwy.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-10-21, 09:45   

Stary Ork napisał/a:


Ja tu nie widzę nic kontrowersyjnego, a zwłaszcza nic co uzasadniałoby reakcję internetów.



Mówimy o tych samych internautach?
tekst o gapowiczzach napisał/a:
Nie strasz nie strasz bo sie zesrasz.. gamonu!
Nie ma biletu - nie ma jazdy - to proste. Nie nauczyles syna tej jakze prostej zasady ?
Boże.. pewnie ze wpadki...

Internauci wykorzystują internet do wyładowania złości i frustracji, nie pochwalam tego ale nie lubię cenzury nawet w szczytnych celach
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 09:46   

Utrivv, a kto mówi o cenzurze? Poza tym tam padały poważne słowa, już na skraju hejtu i gróźb karalnych.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-10-21, 10:00   

Zerknij sobie czasem na forum onetu, zwłaszcza komentarze pod postami o wypadkach z udziałem policji

Stary Ork napisał/a:
Utrivv, a kto mówi o cenzurze?

Tak się składa że mówi o tym rząd, nasz kochany demokratyczny rząd
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 10:32   

Nie wiem czemu przepijasz akurat do mnie, nie jestem naszym rządem. Póki co //orc

EDIT: Nawiasem mówiąc, dla mnie znamienne jeśli idzie o stosunek Polaków do historii są dwie bitwy: Samosierra i Monte Cassino. W naszej narracji pierwsza z nich to była jakaś hekatomba i ofiara złożona z polskiej krwi, symbol heroicznej głupoty i militarnego bezsensu (tymczasem było to spektakularne zwycięstwo, sukces militarny na skalę operacyjną dokonany znikomymi siłami - tyle że przy okazji zmietliśmy Hiszpanów broniących przed najeźdźcą drogi do własnej stolicy). W drugiej to myśmy w zasadzie tą linię Gustawa sami bohatersko przełamali, tymczasem byliśmy jedną z wielu fal które w końcu Niemców zmusiły do odwrotu za cholernie wysoką, zbyt wysoką cenę (a drugie polskie natarcie po klęsce pierwszego było już kompletnym marnowaniem życia). Takie moje pisiont groszy.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-10-21, 11:03   

Dobra, nikt nie mówił o cenzurze ale cała ta sprawa niedwuznacznie wiąże mi się właśnie z takim zamiarem. Najpierw krzyczy się
Cytat:
patrzcie jaka fala nienawiści, trzeba cos z tym zrobić
a potem rząd się z troską pochyla i coś robi


E
Dla mnie historia polski to rozbicie dzielnicowe, Krzyżacy, miód i mleko, rozbiory, konfederacja (nawet w obliczu wspólnego wroga wygrała małostkowość), powstania (bez chłopstwa, przecie chamstwo to nie Polska), talerzyk dla gościa (którym jest tatuś w gułagu na Syberii), Piłsudski, polski obóz koncentracyjny, Wojna, niewola sowiecka.

W tym wszystkim było miejsce i na odwagę (często połączoną z głupotą) i bezduszność, szlachetność i okrucieństwo (też często połączone), odwagę i tchórzostwo.
Generalnie cieszę się że mieliśmy bogatą historię ale nie widzę podstaw do twierdzeń że jest wybielana, niby przez kogo? O Jakiej sprawie z przeszłości (dużego kalibru) możecie powiedzieć że was zaskoczyła? O żydach i mordowaniu pisał już Mrożek
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 12:19   

Wiesz, jak się mówi "polskie obozy koncentracyjne", to generał publiczny odpowiada wściekłym wrzaskiem że Polacy nigdy nikogo //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2015-10-21, 12:30   

utrivv napisał/a:
że jest wybielana, niby przez kogo?


Wspomnij co się działo przy Pokłosiu (albo Idzie), jak dostał Stuhr w mordę od internetów za tę rolę. Jasne, że nie ma cenzury w takim reżimowym znaczeniu, nikt nie przychodzi ci do domu i nie naparza cię po garze np. za czytanie Grossa czy za to że napisałeś w necie, że Żydów mordowali Polacy. Ale ta wizja staje się wielce prawdopodobna, gdy widzę co robi PiS. Nawet zwykły wypadek lotniczy staje się zamachem, rocznica śmierci papieża - świętem narodowym wolnym od pracy (były takie debilne pomysły), nie wolno śpiewać niemieckich piosenek na piknikach, za niedługo w rocznice powstania pójdziemy na przymusowy pochód z banderolkami... Ten internetowy hejt jest prostym efektem postrzegania naszej historii w trybie przymusowo gloryfikującym, masz w dupie marsze na 11 listopada, to ci upierdzielimy głowę i nasramy do środka.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-10-21, 12:56   

Czytanie Grossa szkodzi. Bo to straszny bełkot. A po ostatniej jego wypowiedzi, to już szkoda gadać. Koleś nienawidzi Polaków i gdyby tylko mógł to by z hitlerowców zrobił biedne ofiary polskiego antysemityzmu. Człowiek nierzetelny, a jego książki zostały zjechane przez recenzentów.

Jakim g.wnem jest "Pokłosie" to szkoda gadać, ale do aktorów akurat zastrzeżeń nie mam. Aktor jest od grania, a d.pa od srania, jak chyba powiedział reżyser Kutz.

Nie powinniście lekceważyć obaw tych, którzy nie zgadzają się na pisanie, że Polacy mordowali Żydów. Na świecie wciąż pokutuje motyw "polskich obozów śmierci". A przecież co w tym określeniu jest nieprawdą? Były obozy śmierci? Były. W Polsce były? Były. Określenie to jest zatem weryfikowalne i pod względem faktów do niego nie idzie się przyczepić. Więc o co chodzi? Nie ma problemu w używaniu tego zwrotu?

Tak samo jest z pisaniem, że Polacy mordowali Żydów. Zdarzali się tacy, którzy mordowali? Zdarzali się. Ale to zdanie jest takim uogólnieniem, że wskazuje, w domyśle, że robili to do spółki z Niemcami. Toteż mnie nie dziwi, że to ludzi wkurza. I sprzeciw wobec takich zdań, nawet jeśli jest nadwrażliwością, wcale nie zmierza do lukrowania historii. Bo zabijanie Żydów nie było akurat w trakcie wojny dominującą aktywnością Polaków, tylko najgorszej części naszego narodu. Czasami do tego doprowadzonej przez nieludzki reżim, który na naszych ziemiach rządził. Nie wszyscy, którzy wydawali Żydów zasługiwali na pogardę. Czasami powodował nimi tylko strach przed tym, co się stanie, kiedy ukrywanie Żydów przez sąsiada wyjdzie na jaw.

I tak dalej i tak dalej. Nie pochwalam hejtowania Olgi Tokarczuk. Ani nawet tego Grossa, choć jego książki mają wartość jedynie opałową.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Rashmika 


Posty: 1024
Wysłany: 2015-10-21, 13:34   

Romulus napisał/a:
Jakim g.wnem jest "Pokłosie" to szkoda gadać, ale do aktorów akurat zastrzeżeń nie mam. Aktor jest od grania, a d.pa od srania, jak chyba powiedział reżyser Kutz.


Ale to gówno każdy ma moralne prawo obejrzeć bez poczucia winy. Tak samo jak Golgota Picnic czy wysłuchanie koncertu Current 93. Najlepiej bez oglądania trajektorii plwocin puszczanych zza pleców przez oburzonych.

Romulus napisał/a:
Na świecie wciąż pokutuje motyw "polskich obozów śmierci"


I co z tego? Pokutuje, bo ludzie są ignorantami w sprawach historii z jakiegoś zadupowa w Europie Środkowej. To jest kwestia analna, to znaczy, że powinniśmy ją mieć głęboko w dupiu, bo ignoranci mają w dupiu, że my się o to wsciekamy, nauczymy, poprawiamy etc. Po co? Każdy kształcony człowiek wie, że nie były to obozy niemieckie, polskie czy środkowpamplijańskie tylko hitlerowskie.

Romulus napisał/a:
Ale to zdanie jest takim uogólnieniem,


Jest takim samym uogólnieniem, jak to, że Polacy ratowali Żydów.
_________________
Odblurbiacz i Antygwiazda
 
 
Trojan 


Posty: 11270
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-10-21, 14:25   

Tomasz napisał/a:

A już bredzenia, że Kresy a Polska teraz to nic wspólnego i jeszcze ostatnio słyszałem w telewizji że przecież szlachtę u nas wytrzebiono i my to potomkowie tych pańszczyźnianych itd. .


z całym szacunkiem, ale wróć i się zastanów czym się różnią Kresy od ziem Rusi/Ukrainy czy , WKL, czym Polska od RON itd itp, zanim siądziesz do wódki

Cytat:
Po co? Każdy kształcony człowiek wie, że nie były to obozy niemieckie, polskie czy środkowpamplijańskie tylko hitlerowskie.


zdaje się obecnie mamy trend do nazistowskich obozów na terenie Polski - i zastanów się czym to się różni.

Cytat:
Jest takim samym uogólnieniem, jak to, że Polacy ratowali Żydów.


trzeba by policzyć ilu zabiliśmy a ilu uratowaliśmy, potem zważyć, spierwiastkować i wtedy można uogólniać


i proszę o informację/cytat w którym to rzekomo mitologizuję naszą historię
  
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2015-10-21, 14:29   

MrSpellu napisał/a:
Ja bym się przyczepił do "mordercy Żydów", bo wypowiedź w tym tonie en masse stawia cały naród jako ten, który ramię w ramię z Hitlerem mordował Żydów. Jakby na to nie patrzeć szczycimy się największą liczbą medali "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" co w zderzeniu z wypowiedzią Tokarczuk może powodować pewien dysonans. Nie neguję istnienia szmalcownictwa, nie neguję Jedwabnego, nie neguję też istnienia w naszym społeczeństwie antysemityzmu, ale stawianie nam łatki "morderców Żydów" jest chyba nadużyciem.

Ja bym to samo powiedział o "właścicielach niewolników". Niewolnictwo w Polsce było zjawiskiem marginalnym w skali świata. Nieistotną dla całości naszej historii. 15-minutową ciekawostką, o której można wspomnieć przy okazji tematu niewolnictwa na lekcji szkolnej.

Rashminka napisał/a:
I co z tego? Pokutuje, bo ludzie są ignorantami w sprawach historii z jakiegoś zadupowa w Europie Środkowej. To jest kwestia analna, to znaczy, że powinniśmy ją mieć głęboko w dupiu, bo ignoranci mają w dupiu, że my się o to wsciekamy, nauczymy, poprawiamy etc. Po co? Każdy kształcony człowiek wie, że nie były to obozy niemieckie, polskie czy środkowpamplijańskie tylko hitlerowskie.

Brak polityki historycznej i dbałości o dobre imię kraju (zwłaszcza na arenie międzynarodowej) jest naiwniactwem, totalnym frajerstwem spod znaku pożytecznego idiotyzmu. Jest równoznaczne wystawieniu tyłka z podpisem "ruchajcie mnie". I każdy poważny kraj o tym wie, i realizuje podobną strategię. Dlaczego Izrael nie da światu zapomnieć o prześladowaniach i Holocauście choćby na minutę?
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 15:12   

Dworkin, z tym niewolnictwem bym uważał, bo sytuacja typowego adscripta niewiele się różniła od sytuacji zbieracza bawełny w Georgii. A uniwersał polaniecki to dopiero koniec XVIII wieku, czyli ciut dłużej niż 15 minut.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2015-10-21, 15:29   

Nie jest to jednak stricte niewolnictwo, a już na pewno niewolnictwo znane z USA. Chłopi mieli znakomicie lepszy los. I trzeba zawsze brać pod uwagę wyraz tego typu okoliczności w ówczesnej skali świata oraz w obliczu ówczesnego stopnia rozwoju cywilizacyjnego. Bo inaczej zaczniemy potępiać brutalność pierwszych homo sapiens.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-21, 15:41   

Romulus, ale pierdolisz kocopoły

dworkin, jasne, że należy brać pod uwagę czas, zwyczaje i rozwój cywilizacyjny ale nie można powiedzieć , że nie było
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-21, 16:34   

dworkin napisał/a:
Nie jest to jednak stricte niewolnictwo, a już na pewno niewolnictwo znane z USA. Chłopi mieli znakomicie lepszy los. I trzeba zawsze brać pod uwagę wyraz tego typu okoliczności w ówczesnej skali świata oraz w obliczu ówczesnego stopnia rozwoju cywilizacyjnego. Bo inaczej zaczniemy potępiać brutalność pierwszych homo sapiens.


Ale gówno pod inną nazwą śmierdzi tak samo, dworkin. Praca przymusowa+pozbawienie wolności osobistej=niewolnictwo.

EDIT: Poza tym jednak kilka kwestii. Co do znakomicie lepszego losu - no, zależy. Podróżni z Europy zachodniej jak jeden mąż podkreśl we wspomnieniach z Rzplitej trzy rzeczy: brak dróg, kiepskie karczmy i bydlęce warunki bytowania miejscowych chłopów, więc to nie jest tak że wszędzie było chujowo, ale za to stabilnie - angielski dzierżawca był jakieś siedemset rzędów wielkości powyżej polskiego chłopa, choćby dlatego że mógł ze swojej wsi wywędrować. U nas mógł tylko uciec. Następna kwestia: grecki nauczyciel retoryki w domu rzymskiego patrycjusza wiódł lepsze życie niż 99% wolnych Rzymian, a mimo to był niewolnikiem. Same warunki życia to kwestia odrębna od istoty sprawy.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
  
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-10-21, 17:00   

Rashmika napisał/a:
Romulus napisał/a:
Jakim g.wnem jest "Pokłosie" to szkoda gadać, ale do aktorów akurat zastrzeżeń nie mam. Aktor jest od grania, a d.pa od srania, jak chyba powiedział reżyser Kutz.


Ale to gówno każdy ma moralne prawo obejrzeć bez poczucia winy. Tak samo jak Golgota Picnic czy wysłuchanie koncertu Current 93. Najlepiej bez oglądania trajektorii plwocin puszczanych zza pleców przez oburzonych.

To oczywiste.

Rashmika napisał/a:
Romulus napisał/a:
Na świecie wciąż pokutuje motyw "polskich obozów śmierci"


I co z tego? Pokutuje, bo ludzie są ignorantami w sprawach historii z jakiegoś zadupowa w Europie Środkowej. To jest kwestia analna, to znaczy, że powinniśmy ją mieć głęboko w dupiu, bo ignoranci mają w dupiu, że my się o to wsciekamy, nauczymy, poprawiamy etc. Po co? Każdy kształcony człowiek wie, że nie były to obozy niemieckie, polskie czy środkowpamplijańskie tylko hitlerowskie.

Każdy kształcony człowiek wie? Wiceszef FBI wie? Dziennikarze opiniotwórczych zachodnich mediów wiedzą?
Problem w tym, że te nieuki i ignoranci to najczęściej wpływowi ludzie. Dlatego cały czas słyszymy o "polskich obozach zagłady". A nie "niemieckich". [/quote]

Fidel-F2 napisał/a:
Romulus, ale pierdolisz kocopoły

Mogę i pier.olić kocopoły. Ale ci, którzy twierdzą, że Polacy ponoszą jakąś odpowiedzialność za Holokaust i muszą się z tym uporać - ci dopiero pie.dolą kocopoły. :) I to oni powinni uzyskać pomoc - u psychiatry i pod silnymi psychotropami.

dworkin napisał/a:
Brak polityki historycznej i dbałości o dobre imię kraju (zwłaszcza na arenie międzynarodowej) jest naiwniactwem, totalnym frajerstwem spod znaku pożytecznego idiotyzmu. Jest równoznaczne wystawieniu tyłka z podpisem "ruchajcie mnie". I każdy poważny kraj o tym wie, i realizuje podobną strategię. Dlaczego Izrael nie da światu zapomnieć o prześladowaniach i Holocauście choćby na minutę?

Dokładnie tak.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-10-21, 17:07   

Tak się zastanawiam, czy my tu się kłócimy o słowa Tokarczuk, czy jednak o własne wyobrażenie tego, co Tokarczuk powiedziała. Ja w jej wypowiedzi nie znalazłem ani odrobiny zrzucania na Polaków odpowiedzialności za holocaust. Przerażacie mnie.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2015-10-21, 17:24   

E, teraz to już koło tematu. Bo ile można pisać o jednym zdaniu? :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-21, 18:09   

dobra, basta, trzeci raz mielimy gówno po kotlecie mielonym, ja odpadam
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2015-10-21, 20:19   

Trojan napisał/a:
z całym szacunkiem, ale wróć i się zastanów czym się różnią Kresy od ziem Rusi/Ukrainy czy , WKL, czym Polska od RON itd itp, zanim siądziesz do wódki


Zanim ty siądziesz do wodki to np. przeczytaj wypowiedź Olgi Tokarczuk i rozwinięcie tej wypowiedzi na jej stronie Facebooka czy jak to tam się nazywa.
Potem pomyśl co o tym myślisz, potem coś o tym poczytaj, a potem wal takie teksty jak powyżej.
M.in. problem z naszym nauczaniem historii jest taki, że o terenach Ukrainy uczymy się do powstania Chmielnickiego. W zasadzie nic potem, a równie mało o tym co było wcześniej.
Dlatego trzeba samemu, żeby w ogóle móc krytykować Tokarczuk. Inaczej, po prostu nie wiem o czym ona mówiła.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 14