FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Mario Vargas Llosa
Autor Wiadomość
Arlzermo 
Dorsz Marienburski


Posty: 402
Skąd: Chrzanów/Wrocław
Wysłany: 2008-10-21, 23:33   Mario Vargas Llosa

Standardowo jak w każdym tego typu temacie - tutaj macie notkę biograficzną na jego temat.
I szereg równie sztampowych pytań: co czytaliście? Jaka jest wasza opinia na jego temat? Co was najbardziej urzekło w pisarstwie Llosy, a co odstręczało?
_________________
"Wycinamy pędy i drzewa rąbiemy,
Depczemy korzenie, nasiona palimy,
Nadchodzi ulewa i gleba odpływa,
Pozostaje kamień oraz ciężka glina.
W zielonych łańcuchach nasze ciała gniją.
Ciała wciąż ruchome, chociaż już nie żyją."
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-09-14, 00:31   

Stary temacik, ale że jestem świeżo po lekturze jednej z książek tego autora, odkurzam go.

Pierwsze spotkanie z tym pisarzem uważam za zadowalające, Miasto i psy to powieść, po którą warto sięgnąć. I nie tylko ze względu na fakty, na które najłatwiej zwraca się uwagę przy okazji jej reklamowania - książka, którą publicznie palono w Limie, skandalizujący debiut z 1962 roku, pierwsze nieocenzurowane wydanie itd. Miasto i psy to dobra powieść, trochę autobiograficzna, ale przede wszystkim ukazująca prawa rządzące społeczeństwem latynoamerykańskim.

Chociaż jak zwykle przy sięganiu po literaturę iberoamerykańską czuję się jak dziecko we mgle, odbierając tylko tą najbardziej powierzchowną część lektury...

I jeszcze słowo do tego braku cenzury, śmiesznie przy tym wygląda wykropkowywanie przekleństw (przynajmniej na początku), mam nadzieję, że to tylko przez fakt zgodności tłumaczenia z oryginałem ;)
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2009-09-14, 12:22   

Posiadam i czytałem najlepsze: Rozmowa w Katedrze, Ciotka Julia i skryba oraz Pantaleon i wizytantki.
Właśnie się zastanawiam czy jeszcze warto zakupić którąś z pozostałych.
Co do treści biograficznych, z tego co czytałem to chyba wszystkie jego książki są mniej czy bardziej biograficzne.
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2010-10-07, 20:52   

Po wielu latach obecności wśród faworytów, wreszcie się udało i całkowicie zasłużenie Llosa został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Kto nie zna "Rozmowy w Katedrze", "Ciotki Julii i skryby" i innych utworów autora, ma teraz okazję nadrobić zaległości i sięgnąć po utwory Peruwiańczyka.
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15624
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2010-10-07, 22:43   

Przecież książki Llosy od dawna są obecne na naszym rynku, a nie dopiero od "teraz". ;)

AdamB :arrow: A co z: "Wojna końca świata", "Miasto i psy", "Święto Kozła"?? Jeśli je przeczytasz, to może powiększysz liczbę jego najlepszych książek? :-P
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Saika 
Czarna katana


Posty: 2969
Skąd: Z Pierwotnego Chaosu
Wysłany: 2011-01-01, 21:58   

Tak, zawędrowałam i tu, by siać zło i zgorszenie. 8)
Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać "Miasto i psy" i faktycznie bardzo mi się ow książka podobała- stylistycznie bardzo "nieuczesana", pozornie "chaotyczna", "brudna", wręcz-niegrzeczna. Drażni (w pozytywnym sensie) czytelników przyzwyczajonych do przejrzystości kompozycyjnej. I chwała za to!

To taka notka na cześć pisarza, słynnego ostatnio nieudanymi wyborami i pozornie tylko antymuzułmańską wypowiedzią. :P
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13