FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wit Szostak
Autor Wiadomość
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2011-10-11, 13:33   

Się zastanawiam czy to aby nie fragment jego nowej powieści, która zdaje się ma nazywać się po prostu "Dumanowski" i ukazać się bodajże w listopadzie.
_________________
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-16, 21:38   

Jander napisał/a:

Ach, gdyby Wegner pisał choć w połowie tak dobrze jak Szostak, byłbym zadowolony.


Tyle że Szostak od długiego czasu fantastyki nie pisze. ;)
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-02-16, 21:40   

ASX76 napisał/a:
Tyle że Szostak od długiego czasu fantastyki nie pisze.

Czytałeś ostatnio Szostaka? :shock:
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-16, 21:42   

Tixon napisał/a:
ASX76 napisał/a:
Tyle że Szostak od długiego czasu fantastyki nie pisze.

Czytałeś ostatnio Szostaka? :shock:


Nie pisz, że "Dumanowski" to fantastyka. ;)
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-02-16, 21:42   

Nie ma mieczy, nie ma magii, nie ma fantastyki!!!!11111oneoneone

A tak z innej beczki - znacie kogoś z piórem jak Szostak, który pisze klasycznie rozumiane fantasy ("Viriconium" się nie liczy:P)?
_________________
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-16, 21:48   

Shadowku, nie jest to fantastyka w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. ;)
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-02-16, 21:57   

Historia alternatywna, najprościej ujmując.

Przeniosę ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-16, 22:31   

Najprościej rzecz ujmując, wolę Szostaka w bardziej tradycyjnej odmianie fantastyki.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-02-17, 09:19   

Najprościej rzecz ujmując: nie znasz się :badgrin:
_________________
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-01-25, 23:40   

Miałem problem z Fugą polegający na "o czym w tym chodzi"? O ile znalezienie klucza do Dumanowskiego nie stanowiło problemu, tak przy Fudze nie za bardzo wiedziałem, z której strony ją ugryźć. Chochoły tkwią w sferze mitów rodzinnych, z przejściem na miejskie; Dumanowski dotykał mitów narodowych; z kolei Fuga to zmitologizowane opowieści ludzi : z dzieciństwa, dorastania, życia...
Innym tropem może być próba umieszczenia Bartłomieja Chochoła z Fugi w roli Bartłomieja Chochoła z Chochołów. Występują postacie z wcześniejszych książek, często się na siebie nakładają, ale to raczej ślepy trop.
To może kluczem do Fugi będzie muzyka? Budowa tekstu na to wskazuje - powtarzanie motywów, rytmika. Wyglądało na to, że ten kierunek miał największy potencjał, ale moja mizerna wiedza w tym zakresie uniemożliwiła dogłębniejsze zgłębienie.
Zawsze pozostaje jeszcze możliwość Fugi jako zaburzenia nerwicowego. Chociaż z pozoru może brzmieć to śmiesznie, im dalej w książkę, tym więcej elementów zdaje się pasować do tej wersji.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-01-26, 00:45   

To powieść o utraconych szansach, niespełnieniu.
_________________
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-01-26, 01:08   

To pasuje do wszystkich trzech.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-01-26, 08:33   

Gdzie niespełnienie w Dumanowskim. U kogo?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-01-26, 10:35   

Tixon, przecież poruszasz się dobrymi tropami interpretacyjnymi. Dodaj sobie jeszcze element fantastyczny, z fugą jako spoiną w budownictwie. Oddziela ona alternatywne światy bardzo cienką warstwą i my się tymi fugami poruszamy, widząc co jakiś czas inny świat.
Tixon napisał/a:
Występują postacie z wcześniejszych książek, często się na siebie nakładają, ale to raczej ślepy trop.

Podobno chyba nawet z książki Twardocha.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-01-26, 10:41   

A szostakowe w twardochowych.
_________________
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-01-27, 23:51   

You Know My Name napisał/a:
Gdzie niespełnienie w Dumanowskim. U kogo?

Poszukiwanie oblicza Krakowa, wiele ról życiowych bohatera, z których żadna do końca nie była tą w pełni satysfakcjonującą.
Tak mi to wyglądało.
Jander napisał/a:
Dodaj sobie jeszcze element fantastyczny, z fugą jako spoiną w budownictwie. Oddziela ona alternatywne światy bardzo cienką warstwą i my się tymi fugami poruszamy, widząc co jakiś czas inny świat.

O, na to nie wpadłem.
Tak swoją drogą, jeden z lepszych (ale nie popularniejszych) kandydatów do Zajdla.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-01-28, 10:06   

Tixon napisał/a:
O, na to nie wpadłem.

Ja na to wpadłem dokładnie w momencie pisania posta. Przypomniał mi się blurb Smoka Griaule: "niezwykły fikcyjny świat, oddzielony od naszego tylko „najcieńszym z możliwych marginesem możliwości”.
Tixon napisał/a:
Tak swoją drogą, jeden z lepszych (ale nie popularniejszych) kandydatów do Zajdla.

A co, Ćwiek ani Kossakowska nic nie wydali?
Nie sądzę żeby Fuga zdobyła popularność, a chyba to w Zajdlu się liczy. Nie może nawet stawać w szranki z Morfiną, Twardoch ma już wywiady chyba nawet w Gali.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-01-28, 11:11   

Ćwiek ma Chłopców. Dlatego napisałem w nawiasie co napisałem. ;)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4472
Skąd: fnord
Wysłany: 2013-01-28, 20:42   

Jander napisał/a:
Nie może nawet stawać w szranki z Morfiną, Twardoch ma już wywiady chyba nawet w Gali.

Większość fantastuchów nie uznaje Morfiny za fantastykę, Twardochowi tez nie bardzo jest to na rękę.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-01-28, 20:47   

Ł napisał/a:
Większość fantastuchów nie uznaje Morfiny za fantastykę, Twardochowi tez nie bardzo jest to na rękę.

Pytanie czy będzie z tej okazji wyeliminowana z Zajdla.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-01-28, 20:53   

Łaku, a właśnie, to jest fantastyka czy nie jest? Jeszcze nie czytałem, większość opinii jest na nie, ale z dyskusji na DOFie (czytałem pobieżnie, żeby za bardzo sobie nie spojlerować) wyszło mi, że jednak tak.
_________________
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4472
Skąd: fnord
Wysłany: 2013-01-28, 22:16   

Shadowmage napisał/a:
Łaku, a właśnie, to jest fantastyka czy nie jest? Jeszcze nie czytałem, większość opinii jest na nie, ale z dyskusji na DOFie (czytałem pobieżnie, żeby za bardzo sobie nie spojlerować) wyszło mi, że jednak tak.

Fantastyczny wątek jest poprowadzony bardzo subtelnie, na granicy dwuznaczności. Natomiast w paru momentach odkrywa moim zdaniem karty i się zdradza z swoją nadnaturalnością. Chociaż tak jak pisałem w recenzji - zignorowanie tego wątku nie zagradza drogi do intepretacji sedna książki. Porównałem Morfinę z Rzeźnia Nr 5 Vonneguta - tak samo jak w Rzeźni wątek kosmitów zmienia narracje książki bez bezpośredniego wpływu nahistorie i zdarzenia, tak samo Czarna narratorka w Morfinie zmjenia w sposób fantastyczny optykę niefantastycznych dziejów i procesów historycznych. Tyle że w Morfinie jest subtelniej - bo w Rzeźni głowny bohater zdawał sobie sprawę z komistów, tak w Morfinie.. sam zobaczysz.

Jander napisał/a:
Ł napisał/a:
Większość fantastuchów nie uznaje Morfiny za fantastykę, Twardochowi tez nie bardzo jest to na rękę.

Pytanie czy będzie z tej okazji wyeliminowana z Zajdla.

Podaj mi "najmniej fantastyczną" książkę jaka dotąd 1. dostała nominacje 2. dostała zajdla.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-01-28, 22:18   

Ł napisał/a:
Podaj mi "najmniej fantastyczną" książkę jaka dotąd 1. dostała nominacje 2. dostała zajdla.

Cholera wie.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2013-01-29, 15:03   

A co to jest fantastyczna książka? Czy taka, w której fantastyka jest celem samym w sobie, czy taka, gdzie fantastyka potraktowana jest pretekstowo?
 
 
dziki
człowiek

Posty: 168
Skąd: z lasu
Wysłany: 2013-02-06, 16:43   

Czytam "Dumanowskiego". Takiej lektury ostatnio potrzebowałem - spokojniej, refleksyjnej... Ale doskwiera mi mały zgrzyt: w książce, tak ładnie, porządnie wydanej, w opowieści, w której tak ważne jest słowo, pojawiają się niestety słowne potknięcia. Nie literówki, a "połknięcie" albo powtórzenie jednego słowa. Rzadko bo rzadko, ale jednak, i to rzuca się w oczy.

Przykład: jestem właśnie na str. 113, a tam w trzecim akapicie stoi zdanie: "Kiedy mgła się rozproszyła, uczniowie zobaczyli, że nie pośród nich mistrza Józafata."

Brakuje "ma" między "nie" a "pośród" :P

Parę podobnych przypadków (choć nie połknięć, a dublowania słów) było wcześniej parę. Nie to, by jakoś bardzo mi przeszkadzały w odbiorze opowieści. Ale przecież je dostrzegam.
_________________
Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno
 
 
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2013-02-06, 19:52   

Lampa i Iskra Boża bardzo cienko przędzie, na dobrą sprawę jest prowadzona przez jedną osobę, więc niestety nie ma się czemu dziwić.
_________________
Teraz rozchodzi się po wszystkich salach, przeganiając zastałą woń dymu, alkoholu i potu, delikatny, mdławy aromat Śniadania: kwiatowy, przenikliwy, zaskakujący bardziej niż barwa zimowego słońca, przejmuje przestrzeń we władanie nie tyle za sprawą swej zwierzęcej ostrości czy natężenia, ile wskutek nader zawiłego wiazania molekuł, współuczestnicząc w sekretnej magii, dzięki której - co nieczęsto się zdarza - Śmierci tak wyraźnie daje się do zrozumienia, żeby się odpierdoliła - T. Pynchon
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2013-05-16, 10:26   

Powergraph zapowiedział nowego Szostaka, "Sto dni bez słońca". //kas
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Mamerkus 


Posty: 364
Skąd: z prochu
Wysłany: 2013-05-16, 10:33   

Brzmi dobrze, Szostak zasługuje na dobre wydawnictwo. Tytuł projektu intrygujący.
 
 
nosiwoda 


Posty: 522
Wysłany: 2013-05-16, 13:08   

Szostak i Twardoch (a raczej ich powieści) nominowani do NIKE.
 
 
Ard


Posty: 190
Wysłany: 2013-05-16, 16:06   

nosiwoda napisał/a:
Szostak i Twardoch (a raczej ich powieści) nominowani do NIKE.


Więc już nie można mówić, że #niekochająnaszych ;) .
_________________
Teraz rozchodzi się po wszystkich salach, przeganiając zastałą woń dymu, alkoholu i potu, delikatny, mdławy aromat Śniadania: kwiatowy, przenikliwy, zaskakujący bardziej niż barwa zimowego słońca, przejmuje przestrzeń we władanie nie tyle za sprawą swej zwierzęcej ostrości czy natężenia, ile wskutek nader zawiłego wiazania molekuł, współuczestnicząc w sekretnej magii, dzięki której - co nieczęsto się zdarza - Śmierci tak wyraźnie daje się do zrozumienia, żeby się odpierdoliła - T. Pynchon
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13