FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wyznania chrześcijańskie
Autor Wiadomość
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2008-10-13, 08:44   Wyznania chrześcijańskie

Łaku napisał/a:
Katolicyzm jest wyznaniem napewo bardziej zreformowanym niż ortodoksja wschodnia, a z kolei ruchy protestanckie nie były prostym powrotem do korzeni tylko wprowadzały wiele swoich własnych orginalnych rozwiązań.Kwestia na inną dyskusje, jeśli chcesz to założ temat o wyznaniach chrzescijańskich chętnie się wypowiem.

Proście, a będzie wam dane.
Temat o wszystkich odmianach/odłamach chrześcijaństwa, czyli różnych protestantyzmach oraz katolicyzmie i prawosławiu - ewentualnie też o waldensach, katarach i innych "herezjach", gdyby komuś przyszło do głowy coś na ten temat napisać.
Przy okazji mam pytanie: które wyznanie, którą odmianę chrześcijaństwa postrzegacie najbardziej pozytywnie, biorąc pod uwagę wszystkie jego aspekty? I do którego macie najbardziej negatywny stosunek i dlaczego?
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2008-10-15, 16:00   

Najczęściej stykam się z wyznaniem katolickim o którym siła rzeczy wiem najwięcej. Katolicyzm obecnie oceniam raczej negatywnie jeśli chodzi o dostosowanie się do współczesności, choć rozumiem że jest to powodowane nie tyle niechęcią zmian bo strachem przed rozłamami. Problemem tego wyznania jest to że nie widać w nim woli wycofania się z wielu reform dla niego typowych i pomysłów takich jak czyściec czy celibat. Również jego powszechnośc sprawia że ląduje tu całkiem sensowni ludzie a z drugiej strony oszołomy.

W Protestantyzmiem (uogólniając), chyba najbardziej pociegającą ideą jest powszechne kapłaństwo, w którym jednostka z Bogiem kontaktuje się bezpośrednio, bez "pasów transmisyjnych". Również predystynacja w ujęciu np. kalwińskim jest pomysłem bardzo sensowym, można by zaryzykowac twierdzenie że bardzo prekursorskim jeśli chodzi o czasy w jakich powstała.

Prawosławie z jednej strony jest ciekawe, właśnie przez swoją ortodoksyjność. Nie ma tu wielkiej woli zmian, a konserwatyści katoliccy przy konserwatystach prawosławnych to ultraliberałowie. Z drugiej strony przez brak pociągu do reform i przełomów prawosławie dostosowało się poprzez dość miękkie podejście do teologii. Dyskurs teologiczny w prawosławiu wydaje mi się dużo bardziej żywy i zróżnicowany niż w zuniformowanym katolicyzmie, zwłaszcza że nie ukierunkował na boczny tor wielu wielkich myślicieli chrześcijańskich - np. Orygenesa.
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2008-10-15, 16:50   

Ł napisał/a:
Nie ma tu wielkiej woli zmian, a konserwatyści katoliccy przy konserwatystach prawosławnych to ultraliberałowie.

"Ultraliberałowie"? o_O Przecież z tego, co wiem, to katoliccy kaznodzieje znacznie częściej głoszą, że coś jest grzechem, niż prawosławie - np. katolicyzm potępia antykoncepcję, seks przedmałżeński i masturbację, a prawosławie - nie ma nawet oficjalnego stanowiska w sprawie antykoncepcji (jeśli się nie mylę).
Ł napisał/a:
Problemem tego wyznania [katolicyzmu] jest to że nie widać w nim woli wycofania się z wielu reform dla niego typowych i pomysłów takich jak czyściec czy celibat.

No i tego właśnie problemu - czyśćca i celibatu - nie ma wp rawosławiu, które uważasz za mniej liberalne niż katolicyzm.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2008-10-15, 17:25   

Beniu, przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Z zrozumieniem. Nie porównywałem CAŁYCH wyznań (choć gdybym je porównywał to i tak pewnie katolicyzm wypadłby lepiej jeśli chodzi o postepowość) tylko ich radykalnie konserwatywne skrzydła. U nas np. Ojciec Rydzyk jest takim człowiekiem.A teraz porównaj Rydzyka np do biskupa Diomida http://www.ekumenizm.pl/c...18151304549.htm . Rydzyk przy nim to niemal postępowy kosmopolita.
 
 
Geoffrey
Pan Kocki


Posty: 562
Skąd: Via Regia
Wysłany: 2008-11-05, 16:55   

I ja wrzucę swoje trzy grosze.

Myślę, że taka dyskusja to posługiwanie się wyłącznie uproszczeniami i stereotypami.
Pół biedy, jeśli dyskutujący są tego świadomi. O stereotypach i postrzeganiu religii także można sensownie dyskutować.
Gorzej, jeśli na serio rozmawia się o tym, jakie poszczególne wyznania "są".

Wiara jest dość osobista sprawą i trudno mówić ogólnie o wyznaniach.
W samym polskim katolicyzmie występują obok siebie tak skrajnie różne osoby jak ksiądz Józef Tishner i Ojciec Dyrektor.
W prawosławiu także są różne nurty - od moskiewskiego Aleksego, sprawnego proputinowskiego polityka, do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja - człowieka światłego i ogromnego autorytetu.


Podejście do wyznań podobne do targowiska, gdzie wybiera się, "co lepsze",
nie bardzo ma sens, bo na obejście i zapoznanie się z każdym stoiskiem trzeba by poświęcić całe życie.
W każdym z wyznań można być fanatykiem, liberałem, szują, aniołem, olewaczem itd.

Pozdrawiam.
_________________
Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας, καi τοiς εν τοϊς μνήμασι ζωήν χαρισάμενος.
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-22, 16:39   

BG napisał/a:
które wyznanie, którą odmianę chrześcijaństwa postrzegacie najbardziej pozytywnie, biorąc pod uwagę wszystkie jego aspekty? I do którego macie najbardziej negatywny stosunek i dlaczego?
Unitarian Uniwersalistów - bo nie mówią, że ktoś się myli :)

Co do stereotypów - stereotypowo nie znoszę katolików. Bo z nimi najczęściej przebywam i widzę jakie to skurczybyki są w sporej części.

Ale ostatnio, jako, że w Belgii siedzę, to sporo jest muzułmanów. I powiem wam szczerze - jak patrzę na niektóre starsze muzułmanki, w tych chustach na łbach etc... to jakbym mohera widział. Wzrok, szczególnie gdy padnie na młoda dziewczynę bez chusty... ten sam. Pełna nienawiść, pogarda etc. Taki sam fanatyzm. Więc pewnie tak samo jest z fanatycznymi prawosławnymi, kalwinami etc. Zmienia się tylko "forma"... treść zostaje ta sama.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13