FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Maturzysta woła o pomoc!
Autor Wiadomość
revils

Posty: 1
Wysłany: 2013-02-24, 15:56   Matura ustna- Problem z literaturą przedmiotu

Witam
W tym roku zdaje maturę, zgłosiłem własny temat ale niestety mam problem z znalezieniem literatury przedmiotu do mojego tematu.
Temat mój to:
Motyw trudnych wyborów w literaturze fantasy. Omów temat odwołując się do wybranych
utworów literackich.
Chciałbym mówić o wyborze mniejszego zła.

Literatura podmiotu:
-"Gra o Tron" George R.R. Martin
-Opowiadanie "Ponieważ kocham cię nad życie" z cyklu Opowieści z Meekhanskiego pogranicza Roberta M. Wegnera.
-"Malowany Człowiek" t.1 Peter V. Brett
-"Pustynna Włócznia" t.1 Peter V. Brett

Literatura przedmiotu:
-'Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" Andrzej Sapkowski str 9-12 „Fantasy -czym jest? A czym nie jest?
-”Słownik nowych gatunków i zjawisk literackich” Paulina Potrykus-Woźniak Park edukacja str48-56 Pojęcie „Fantastyka”
-Gazeta Wyborcza rok 2011 nr145. Świat według George'a R.R. Martina. Wywiad przeprowadził Bartosz Węglarczyk
-Polityka nr 17 rok 2011 Artykuł „Fantastyka ma być wiarygodna” rozmowa z Goerge'em Martinem przeprowadzona przez Magdalene Michalską-Lankosz
-Nowa Fantastyka „Historia i Magia” nr3 rok2013 rozmowa z Jackiem Dukajem
-Przekrój rok2012 nr19 „Gra o Tron: Nadchodzi zima i globalna rewolucja” rozmowa Julii Kubisa i Adama Ostolskiego
-Wprost nr11 rok 2012 „Ucieczka do Siedmiu Królestw” Recenzja Sebastiana Łupaka odnośnie serialu.

Nie wiem czy dział jest odpowiedni, więc proszę nie usuwać tematu i o ewentualne przeniesienie.
Proszę również o pomoc w znalezieniu literatury przedmiotu do pozostałych książek i ewentualne skorygowanie lub dodanie czegoś. Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelką pomoc.
  
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-02-24, 16:11   

Nie wiem na ile jest to ciekawy temat. Literatura fantasy mimo wszystko nie jest niczym odkrywczym w literaturze w ogóle, jeżeli w miarę czytałeś lektury to powinieneś wiedzieć jakie wzorce z historii zostały do niej zaczerpnięte (ot taki jak na przykład tragizm bohatera w tragedii antycznej czy tragizm bohatera romantycznego).
Może powinieneś rozważyć jeszcze możliwość zmiany tematu i budować go od strony dostępnych opracowań czy możliwych badań własnych, np. wzorce tragiczne wykorzystane w literaturze fantasy.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2013-02-24, 16:27   

revils napisał/a:
Problem z literaturą podmiotu
revils napisał/a:
mam problem z znalezieniem literatury przedmiotu do mojego tematu
revils napisał/a:
Proszę również o pomoc w znalezieniu literatury podmiotu do pozostałych książek i ewentualne skorygowanie
Pogubiłem się.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Fenris
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-24, 16:35   

"Władca Pierścieni" i decyzja o pozostawieniu Smeagola przy życiu - bez tego Pierścień zapewne nie zostałby zniszczony. O ile o to chodzi, bo też już się pogubiłem. :E
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2013-02-24, 16:53   

"Twoje cierpienie nas uchroni" Mercuria D. Rivery z Kroków w nieznane 2011 jest doskonałym przykładem rozwinięcia tematu trudnych wyborów i wyboru mniejszego zła. Zaleta - wyraziste i bardzo krótkie. Wada - na pewno nie znajdziesz do niego literatury przedmiotu.
revils napisał/a:
-Nowa Fantastyka „Historia i Magia” nr3 rok2013 rozmowa z Jackiem Dukajem
Jesteś pewien?
revils napisał/a:
Gazeta Wyborcza rok 2011 nr145. Świat według George'a R.R. Martina. Wywiad przeprowadził Bartosz Węglarczyk
To chyba na poprawę samopoczucia? Jeśli chodzi o Martina, to proponowałbym ci wywiad z nim w polskiej edycji kwartalnika Fantasy & Science Fiction 2 (2) 2010.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-02-24, 17:00   

Ej, nie ma nic bardziej imponującego niż bogata bibliografia, zwłaszcza dla laików :mrgreen: . Na siłę można dorzucić Sapka i Beresia "Historię i fantastykę", może znajdzie się tam coś a propos //mysli . A jak nie, zawsze bibliografia się rozrośnie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
dziki
człowiek

Posty: 168
Skąd: z lasu
Wysłany: 2013-02-24, 17:14   

Le Guin "Ci, którzy odchodzą z Omelas" (Rakietowe szlaki I), gdyż

Cytat:
że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród


J 11,50
_________________
Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-02-24, 21:27   

i 'Mniejsze zło' Sapkowskiego :-P
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-02-24, 21:30   

Ej, ale nie widzicie, że chłopak wybrał sobie pop fantasy za literaturę? Nie zmieniajcie mu tego w coś ambitnego, coś z przesłaniem.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2013-02-24, 21:31   

Ej, przecież poprosił o literaturę podmiotu. To mu podsuwamy. //mysli

Hańba wszystkim, którzy nie pomyśleli o Ci, którzy odchodzą z Omelas.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13