FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Maturzysta woła o pomoc!
Autor Wiadomość
New Era 


Posty: 11
Wysłany: 2010-01-15, 00:27   

Zdaje mi się, że moja koleżanka do swojej pracy maturalnej z zagadnieniem holocaustu brała "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Ligockiej.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2010-01-15, 10:45   

Znalazłam jeszcze takie:
Diane Ackerman - "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO"
Stephen Glantz, Clara Kramer - "Wojna Klary"
Ida Fink - "Wiosna 1941"
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4469
Skąd: fnord
Wysłany: 2010-01-15, 11:23   

http://pl.wikipedia.org/w...wieść_ocalałego
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-01-15, 11:39   

Ł, było o tym już dawno.

:P

Szukam czegoś z pop kultury .... macie pomysły ?
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-01-17, 13:41   

Konflikt pokoleń i jego odbicie w literaturze. Zinterpretuj temat na wybranych przykładach

Ma ktoś jakieś pomysł najlepiej nie lektury ?
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2010-01-17, 13:50   

Toudisław napisał/a:
Ma ktoś jakieś pomysł najlepiej nie lektury ?
Toudi, całej klasie maturalnej masz pomagać? ;)

Radio Darwina i Dzieci Darwina Brega Beara. :mrgreen:
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-01-17, 14:04   

Kameleon Kosika w części dotyczącej przemian na planecie
Konflikt starzy młodzi wśród elfów w Sadze o Wiedźminie - postawa wobec powstania Wiewiórek
Można jeszcze dodać konflikt pokoleń związany z rokiem 68. Nie dysponuję tu literaturą, ale politologowie napewno sypną tytułami jak z rękawa ;)
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-01-17, 14:21   

toto napisał/a:
Radio Darwina i Dzieci Darwina Brega Beara. :mrgreen:

powaga ? Bo właśnie szukam coś nietypowego. A mógł byś coś więcej napisać ?


toto napisał/a:
oudi, całej klasie maturalnej masz pomagać? ;)

5 osobom
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-02-14, 16:32   

niepokoj, strach i groza w literaturze, malarstwie sztuce i filmie. dziela z roznych epok
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-02-14, 20:41   

Łolaboga.
Trudniej byłoby wskazać te całkiem pozbawione lęków czy grozy...
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2010-02-14, 20:57   

Może być muzyka?
http://www.youtube.com/watch?v=gqPz5B-TA1w :mrgreen:

Z książek, wziąłbym np. Drogę McCarthiego
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-02-14, 21:07   

Mag_Droon napisał/a:
Trudniej byłoby wskazać te całkiem pozbawione lęków czy grozy...

Chodzi o takie gdzie groza dominuje. Wlaściwie to się zaczyna w XIX wieku.
 
 
BitterSweet 
Slave Driver


Posty: 606
Skąd: Zoznowitz
Wysłany: 2010-02-14, 21:10   

hmm bardzo szeroki temat. Trzeba znaleźć spoiwo. najlepiej coś, co tego kogoś interesuje. ;)

ja bym wybrała np. 'Nosferatu' z Kinskim, albo 'Draculę' Coppoli (w literaturze Stokera), albo 'Frankensteina' Shelley.
ale to może być dowolnie inny dobór ;)
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2010-02-14, 21:13   

Można szukać spoiwa, można postawić na maksymalną różnorodność.
Ciekawe, jakby np. komisja zareagowała na Death Metal :badgrin: (którego nawiasem mówiąc sam nie znoszę)
 
 
BitterSweet 
Slave Driver


Posty: 606
Skąd: Zoznowitz
Wysłany: 2010-02-14, 21:29   

Ja osobiście szukałabym spoiwa. Ale różnorodność jako przekrój też oczywiście da radę. Tylko i tak uważam, że musiałaby być w tym jakaś logika, a nei na chybił trafił co mi się umyśli, tylko cos co dobrze obrazuje np. trendy. o.


MORT napisał/a:
jakby np. komisja zareagowała na Death Metal


hm, to bardziej dekadentyzm, strach przez chaos i zanik wartości i harmonii, a nie sama groza jako 'groza typowa' (v. Hitchcock!!!). Poza tym muzyki nie ma w temacie. ;p
  
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-02-14, 21:30   

niepokoj, strach i groza w literaturze, malarstwie sztuce i filmie. dziela z roznych epok

1. Edgar Allan Poe
2. Howard Phillips Lovecraft
3. Vilon testament mój
4. polscy romantycy np. Balladyna Słowackiego
5. Miasteczko Salem King
6. Lśnienie King ( wybierz jedno Kinga )
7. Dracula Stoper
8. Frankenstein Mary Shelley
9. Orbisowski trace ciepło i sporo poelskiej grozy
Jeszcze w wieku XVIII pojawiła się - uważana za jedną z zapowiedzi romantyzmu - tzw. powieść gotycka, m.in. "Zamczysko w Otranto" Horace'a Walpole'a, "Tajemnica zamku Udolpho" Ann Radcliffe. Badacze stworzyli termin "gotycyzm". W ciągu ostatnich dziesięcioleci poczęto nim obejmować także inne zjawiska w kulturze (malarstwie, teatrze, filmie, nawet reklamie), w których na różny sposób ujawniają się klimat grozy, okrucieństwo, horror.


Malarstwo

Hieronim Bosch ogólnie

Gdy rozum śpi, budzą się demony, Francisca Goyi

No na bidę tratwa meduzy

Filmie

Psychoza
Ektanziacjie wyżej wymiononych powieści
Mnóstwo hororów i podobnych



to już mam
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2010-02-14, 21:47   

Opowiadania Poego, obrazy Boscha, "Proces" Kafki, "Duch" Spielberga...
Ale to ma być monografia czy jakąś tezę trzeba udowodnić?

Edit: widzę, że się powtarzam. Tak to jest, gdy się za długo zastanawia... >.<
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2010-02-14, 21:55   

BitterSweet napisał/a:
Poza tym muzyki nie ma w temacie. ;p

Jest 'sztuka'. :P
Sam wykorzystałem to słowo i użyłem w prezentacji właśnie tego pięknego kawałka z Mozarta. :-) Oczywiście interpretowałem też tekst.
(miałem temat 'Motywy Apokalipsy w kulturze i sztuce')
 
 
BitterSweet 
Slave Driver


Posty: 606
Skąd: Zoznowitz
Wysłany: 2010-02-14, 22:09   

no tak. ale czemu malarstwo jest wyodrębnione w takim razie ze sztuki? :o
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2010-02-14, 22:16   

A dlaczego film został wydzielony? Albo dla naprowadzenia, że to preferowany temat, albo ktoś nie pomyślał gdy to pisał. Skłaniam się raczej do pierwszej wersji.

Tak, czy inaczej, swoje źródła i tak trzeba skonsultować z polonistą (nic tu się chyba nie zmieniło przez ostatnie lata ;) ), więc można się go spytać, czy mu pasuje, czy nie.
 
 
BitterSweet 
Slave Driver


Posty: 606
Skąd: Zoznowitz
Wysłany: 2010-02-14, 22:42   

Pewnie tak, ale nie rozumiem tej logiki rozdrabniania i tak (chyba nie mam zmysłu polonistycznego xD). Generalnie dla mnie to zbyt obszerne. Z jednej strony nie ograniczające, z drugiej wyzwanie dobrego doboru materiałów. Gdy miałam listę z tematami do matury, to takie tematy nazywałam mełkowatymi, bo nie było w nich dla mnie żadnej wyrazistości, jakiejś iskry (ideologia mode on). Oczywiście można z takich zrobić perełkę.
Pierwszy temat jaki chciałam to kicz u Almodovara, ale niestety komisja odrzuciła temat, bo nie miałabym odwołań do żadnej konkretnej literatury podmiotu.
Po rozpatrzeniu tematów, wybrałam taki o grotesce u Mrożka i było łatwo i przyjemnie, ot co. Jakaś taka zwięzła jestem.

Co do pracy: aż tak dużo utworów zdoła omówić, czy to po prostu propozycje z jakich będzie wybierać? Czy jest w tym doborze jakiś konkretny punkt zaczepienia? Bo jeśli byłby to można by potem pod niego podsuwać jakieś propozycje konkretne. oo
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-02-14, 22:51   

Temat rzeka.

Literatury jest od zajebania i jeszcze trochę, warto wyodrębnić jakiś motyw przewodni pracy/prezentacji mieć punkt odniesienia. Warto też by wspomnieć o powieści gotyckiej jako prekursorze współczesnego horroru ;) Co do malarstwa, to nie zapomnij o Krzyku Muncha ;)

@
A teraz doczytałem, że tam jest o powieści gotyckiej XD
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2010-02-14, 23:06   

"Gabinet dr Caligari" - połączenie filmu z malarstwem ekspresjonistów niemieckich.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Silvan 


Posty: 57
Wysłany: 2010-02-28, 09:00   

..
  
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2010-03-01, 14:04   

Jak na zamówienie: James Jones - "Wesoły miesiąc maj".
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2010-03-02, 20:36   

Drodzy państwo:
budzę się rychło w czas. Mój temat: "Omów motyw śmierci i umierania na podstawie analizy wybranych utworów XIX i XX wieku." mam dwie lektury: "Małą apokalipsę" Konwickiego (samobójcza śmierć jako forma protestu), "Sklepy cynamonowe" Schulza (umierający ojciec jako odchodząca do lamusa tradycja) i brakuje mi trzeciej książki. Pytałam polonistkę, ale szczerze mówiąc jej nie ufam, bo czasami jej rady są naprawdę idiotyczne. Doradziła mi "Weisera Dawidka" Huelle i nie wiem, czy do końca będzie się nadawać. Jak ktoś ma inne propozycje, walić śmiało : D od razu jednak mówię: żadnej fantastyki, błagam.
No i dochodzi problem z literaturą przedmiotu: jakieś biografie? Przecież nie opracowanie epoki, listy Schulza? O.o help, pliz!
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-02, 20:50   

Tyraela napisał/a:
"Omów motyw śmierci i umierania na podstawie analizy wybranych utworów XIX i XX wieku.

Rozmowy z katem. Inny świat. medaliony. Czyli śmierć masowa
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-03-03, 08:57   

Toudisław napisał/a:
Rozmowy z katem. Inny świat. medaliony. Czyli śmierć masowa

IMO dobry pomysł (wręcz znakomity, bo oklepany), ale można też:

:arrow: Jak jesteś masochistką walnąć cały elaborat na temat śmierci Boryny w Chłopach Reymonta.
:arrow: Opisać bezsens śmierci Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie" Andrzejewskiego. Śmierć zupełnie niepotrzebną i w pewnym sensie przypadkową. Przekreślającą szansę na nowe życie. Konflikt bohatera walczącego o ideały z człowiekiem, który chce ułożyć sobie nowe życie w nowej rzeczywistości.
:arrow: Jak jesteś megamasochistką, to możesz przeanalizować śmierć Atanazego w Pożegnaniu Jesieni Witkiewicza. Atanazy ucieka z kraju, który przeistoczył się w czysty totalitaryzm. Gdy ucieczka za granicę przestaje być możliwa, bohater wybiera rozwiązanie ostateczne - coś Ci to przypomina? ;) Dużo grzebania w biografii Witkiewicza, ale temat fajny.
:arrow: Analiza śmierci Izoldy, księżniczki Burgunda Gombrowicza (zdławienie przez formę i wynikające z niej konwenanse). Jest kilka interpretacji jej śmierci, a przy tym lektura jest dość przyjemna.
:arrow: Możesz pokusić się o nadinterpretację śmierci Józefa K. w Procesie Kafki ;) (opcja mało bezpieczna)
:arrow: Dżuma Camusa -> Śmierć jako parabola. Analiza ludzkich postaw wobec epidemii.
:arrow: Iwaszkiewicz, Brzezina -> Relacje między śmiercią, życiem i erotyką (warto znać Czarodziejską Górę Manna, inspiracje w Brzezinie widoczne na pierwszy rzut oka).
:arrow: Siłaczka -> Śmierć ideału.

Na razie tyle, jak jeszcze sobie coś przypomnę, to dopiszę.

@
Weiser Dawidek nie jest wcale takim głupim wyborem, ale raczej motyw śmierci jest tam ciężki w interpretacji.

Tyraela napisał/a:
No i dochodzi problem z literaturą przedmiotu: jakieś biografie? Przecież nie opracowanie epoki, listy Schulza? O.o help, pliz!

Zależy jaką lekturę wybierzesz. W wypadku Witkiewicza jego biografia byłaby w sam raz. A tak to musisz poszukać w bibliotece uniwersyteckiej opracowań krytycznoliterackich (Dlatego jak masz możliwość wypożyczaj książki z Biblioteki Narodowej - wstępy z BNek to kapitalna rzecz)
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-03-03, 09:25   

Spellsinger napisał/a:
IMO dobry pomysł (wręcz znakomity, bo oklepany)

Po prostu spodziewam się, że nauczyciele wolą standardowe lektury. Wiedzą na czym stoją i tyle. Ale twoje prepozycie fajnie szczególnie " popiół i diament" ( genialna książka )

A Mały książę ?
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-03-03, 10:21   

Może jakaś biografia Lovecrafta? Motyw stoczenia się w śmierć jako ucieczki przed światem? W połączeniu z wizjami jakie tworzył?
Albo rajd po bandzie i horrory gore jako motyw sprowadzenia śmierci masowej do roli groteski, makabreski?
Zawsze może być ´Rozdziobią nas kruki, wrony´ jako śmierć odarta z godności (chyba można, nie?).
Pogoń za śmiercią jako ´towarem´ mediów w reportarzach z wojen, miejsc klęsk żywiołowych czy katastrof. Lub z cytatem ´śmierć jak kromka chleba´ z reportarzami z miejsc takich jak plac niebiańskiego pokoju czy innych rewolt puczy wojen domowych (może jest coś o Bośnii?). Tu może pasowałubu obrazy rewolucji z Przedwiośnia czy Szewców?.
Tyle na szybko, wiem, że mało źródeł wskazałem, ale szukanie ich pod wybrany temat chyba nie będzie trudne?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,3 sekundy. Zapytań do SQL: 14