FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kajko i kokosz vs Asterix

Który komiks jest lepszy:
jasne, że Kajko i Kokosz
35%
 35%  [ 6 ]
tylko Asterix
23%
 23%  [ 4 ]
cenię sobie oba komiksy tak samo
41%
 41%  [ 7 ]
Głosowań: 17
Wszystkich Głosów: 17

Autor Wiadomość
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-20, 21:19   Kajko i kokosz vs Asterix

Chwila wspomnień, ale i rywalizacji. Który komiks jest lepszy - nasz klasyczny "Kajko i Kokosz" czy też made in France "Asterix" ? Na pierwszy rzut oka oba komiksy są podobne - główni bohaterzy to para wojów, którzy przeżywają moc przygód. Łatwo jest też zauważyć podobieństwo postaci - zarówno pod względem fizycznym i charakteru. Również drugi plan jakby znajomy (ślamazarny przywódca wioski/grodu, ciągłe zagrożenie z zewnątrz) Jednakże po wnikliwej analizie wybieram nasz rodzimy komiks - patriotyzm lokalny? I tak, i nie. Przygody duety KiK wydają mi się ciekawsze, zabawniejsze i bardziej zróżnicowane. No i wykonanie ładniejsze.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-20, 23:04   

Zaznaczyłem opcję, że oba komiksy cenię tak samo co jest najbliższe prawdy. Jednakże dosłownie o oczko wyżej stawiałbym Asteriksa, który po prostu bardziej mi się podobał, lepiej mnie bawił itp. Możliwe, że wpływ na to ma mój sentyment do epoki w której dzieje się akcja Asteriksa. Lepiej w pamięć zapadli mi tamtejsi bohaterowie na czele oczywiście z walecznym Asteriksem, obrażalskim Obeliksem, Panoramiksem, Kakofoniksem, Idefiksem czy wreszcie dumnym Juliuszem Cezarem:) Tych postaci nie da się nie lubić, a to tylko drobny wycinek. Pamiętam, że Asteriksy kupowałem dość regularnie i skończyłem na kilkunastu numerach. Później chyba cena dość raptownie poszła w górę i musiałem sobie darować. Obecnie mam na kompie skany wszystkich wydanych w Polsce części, lecz jakoś nie miałem okazji jeszcze ich przeczytać.

P.S. Pamiętam jeszcze komis Kajtek i Koko, który dział się w naszych czasach a bohaterowie byli jakby znajomi ;)
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
Regissa 
wredna wiedźma


Posty: 578
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-20, 23:09   

Oczywiście, że Kajko i Kokosz :mrgreen: Cóż, znów sentyment do czasów burzliwej młodości... Asterixa i spółkę poznałam, tak naprawdę, dopiero na studiach (wiem, świetny czas na fascynację komiksem :-PP ), dlatego z całą stanowczością oddaję głos za słowiańskimi wojami! :mrgreen:
_________________
Paskudny otacza nas świat. Ale to nie powód, byśmy wszyscy paskudnieli. Yurga z Zarzecza
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2008-09-21, 12:37   

Zgadzam się z Nabem (zgroza :shock: ), że o oczko wyżej postawiłbym Asteriksa, bo jednak bardziej mnie bawił i mi się podobał. W ogóle to Asteriksa poznałem najpierw - miałem wtedy jakieś 8-9 lat - a dopiero później Kajka i Kokosza - i od razu zauważyłem wyraźne podobieństwo między dwoma tymi komiksami - pomyślałem, że Janusz Christa na pewno wzorował się na Gościnnym i Uderzo.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-21, 15:11   

Nabu Nezzar napisał/a:
P.S. Pamiętem jeszcze komis Kajtek i Koko, który dział się w naszych czasach a bohaterowie byli jakby znajomi ;)

Bo na początku był Kajtek i Koko, dopiero później Christa chcąc się od nich uwolnić stworzył duet Kajko i Kokosz. Ponoć najbardziej dobiła rysownika seria "KiK w kosmosie", którą na życzenie czytelników ciągnął przez kilka ładnych lat.
Mnie Asterix dobijał powtarzalnością dowcipów - o zepsutych rybach, śpiewie Kakafoniksa czy próbą podkradaniu magicznego napoju przez Obelixa. Christa raczej się nie powtarzał np czary Ciotki Jagi zawsze były nieco inne.

BG napisał/a:
(...) pomyślałem, że Janusz Christa na pewno wzorował się na Gościnnym i Uderzo.

Oba komiksy powstały mniej więcej w tym samym czasie wiec trudno byłoby to potwierdzic. BTW Goscinny był z pochodzenia Polakiem.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-09-23, 23:19   

Co ma na celu konfrontowanie "Kajka i Kokosza" z "Asteriksem" już w samym tytule?
Mało jeszcze agresji na forum? ;)

Obie serie bardzo lubię i nie zdecydowałbym się na wywyższenie jednej kosztem drugiej.
Uważam ponadto, że w każdym z tytułów kreska stoi na bardzo wysokim poziomie.
Tak po prawdzie u "Asteriksika" humoru więcej było. U co poniektórych "patriotyzm lokalny" zaburza prawidłową ocenę. ;)
Od czasów pana Janusza Christy nie doczekaliśmy się w Polsce ani choć w połowie równie utalentowanego "graficznie" twórcy.
 
 
fdv 


Posty: 1073
Skąd: Neverland
Wysłany: 2008-09-24, 07:53   

Oczywiście ze Asterx. Wtórność pomysłów ? byc może ale wg mnie to był celowy zabieg. Musiała być draka z powodu ryb, musieli zatonąć piraci i tak samo musiał dostać wycisk bard :P to były takie znaki firmowe komiksu. W Asterixie jest wiecej humoru. Natomiast Kajko i Kokosz jest dobrym komiksem fajne sa w nim zawarte pomysły itd ale troszkę gorszy jednak. Do tego nie jestem pewny ale chyba gdzieś czytałem ze Christa sam mówił, iz wzorował sie na Asterixie w niektórych aspektach, jednak głowy sobie nie dam uciąć za to stwierdzenie ;]
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-09-24, 10:17   

Popieram wypowiedź przedmówcy w części poświęconej rzekomej "wtórności".
Na bogów... przecież "numery" z piratami, bardem czy rybkami były czymś, na co się czekało!!! Podczas lektury nieraz zastanawiałem się jak tym razem utracą okręt korsarze, gdzie skończy bard, w kogo uderzy nieświeża rybka... Toż to cymesik był!!! :))
Zarzut "wtórności" jest absurdalny. Pewne rzeczy/zjawiska musiały się powtarzać... Ale nigdy nie było tak samo, zawsze występowały nieodmiennie zabawne urozmaicenia.
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-24, 14:31   

ASX76 napisał/a:
Co ma na celu konfrontowanie "Kajka i Kokosza" z "Asteriksem" już w samym tytule?
Mało jeszcze agresji na forum? ;)

Mało,a le to się da naprawić.
A temat miał sprowokować do dyskusji, co jak widać znakomicie się udało.

ASX76 napisał/a:
Obie serie bardzo lubię i nie zdecydowałbym się na wywyższenie jednej kosztem drugiej.

A szkoda ;)
ASX76 napisał/a:
Uważam ponadto, że w każdym z tytułów kreska stoi na bardzo wysokim poziomie.

Tużeś prawdę rzekł.
ASX76 napisał/a:
Tak po prawdzie u "Asteriksika" humoru więcej było. U co poniektórych "patriotyzm lokalny" zaburza prawidłową ocenę. ;)

Może raczej sentyment. Ja za "Asterixa" wziąłem się dopiero na studiach i od początku miałem do niego obojętny stosunek.
ASX76 napisał/a:
Od czasów pana Janusza Christy nie doczekaliśmy się w Polsce ani choć w połowie równie utalentowanego "graficznie" twórcy.

I tu się też zgodzę.

ASX76 napisał/a:
Zarzut "wtórności" jest absurdalny. Pewne rzeczy/zjawiska musiały się powtarzać... Ale nigdy nie było tak samo, zawsze występowały nieodmiennie zabawne urozmaicenia.


Tylko ile czy można czytać o tym samym? Dla mnie NUUUUDA.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

  
 
 
Nabu Nezzar 
Gildyjczyk


Posty: 619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-24, 22:48   

Tigana napisał/a:
Tylko ile rzy można czytać o tym samym? Dla mnie NUUUUDA.
Czy ja wiem? To coś takiego jak "Mam złe przeczucia" czy ucięcie dłoni w Gwiezdnych Wojnach. Znam firmowy, smaczek. Fani uwielbiają takie rzeczy:) Malkontenci narzekają, ale tak jest zawsze i nic nie można na to poradzić. Wszystkich się nie zadowoli.
_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
 
 
KreoL 

Posty: 430
Wysłany: 2008-09-24, 23:03   

Tigana napisał/a:
ASX76 napisał/a:
Zarzut "wtórności" jest absurdalny. Pewne rzeczy/zjawiska musiały się powtarzać... Ale nigdy nie było tak samo, zawsze występowały nieodmiennie zabawne urozmaicenia.



Tylko ile można czytać o tym samym? Dla mnie NUUUUDA.


To jak oglądać South Park, w którym Kenny nie ginie <był bodajże taki jeden nie wiem, fanem nie jestem> i następujących po tym "Oh my God! They killed Kenny - You're bastards!" ;)
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-09-25, 12:19   

Tigana napisał/a:
ASX76 napisał/a:
Tak po prawdzie u "Asteriksika" humoru więcej było. U co poniektórych "patriotyzm lokalny" zaburza prawidłową ocenę. ;)

Może raczej sentyment. Ja za "Asterixa" wziąłem się dopiero na studiach i od początku miałem do niego obojętny stosunek.


To jak w końcu: "patriotyzm lokalny" czy sentyment?
Choć dokonaliście, podobno, "wnikliwej analizy", to dalej nie wiecie, tow. Tigano Tiganowiczu. ;)
Tak czy siak - pańska ocena nacechowana jest nadmiernym subiektywizmem. :-P
Czepiasz się "Asteriksika", szelmo!
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-25, 16:07   

ASX76 napisał/a:
To jak w końcu: "patriotyzm lokalny" czy sentyment?
Choć dokonaliście, podobno, "wnikliwej analizy", to dalej nie wiecie, tow. Tigano Tiganowiczu. ;)

Wszystko na raz - sentyment, patriotyzm lokalny i wnikliwa analiza za, a nawet przeciw. Lub idąc na skróty nie załapałem konwencji. A ten kto mówi, że KIK jest mniej śmieszny odsyłam do "Dnia Śmiechały" i scen ze Zbójcerzami.
ASX76 napisał/a:
Tak czy siak - pańska ocena nacechowana jest nadmiernym subiektywizmem. :-P
Czepiasz się "Asteriksika", szelmo!

Ktoś musi. Viva La Kajko et Kokosz !!!
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-09-26, 06:48   

Dzień Śmiechały" był tylko raz... "Jedna jaskółka wiosny nie czyni". Uważasz że podając ów przykład uda Ci się zafałszować obraz rzeczywistości? Typowo historyczne podejście... :-P
W "Asteriksikach" liczba różnego rodzaju żartów jest suma summarum większa.
To, że mam sentyment do "Kajka i Kokosza" nie przeszkadza mi w realnej ocenie sytuacji.
P.S. Musi to na Rusi. :-P
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-09-26, 15:32   

ASX76 napisał/a:
"Dzień Śmiechały" był tylko raz...

To był jedynie przykład - inne albumy są niewiele gorsze.

ASX76 napisał/a:
W "Asteriksikach" liczba różnego rodzaju żartów jest suma summarum większa.

Szczególnie jak zsumujesz te wszystkie "powtórki z rozrywki". Mogę się, ze komiksy o Kajtku i Koko są słabsze, mniej śmieszne, ale KiK rządzi i wymiata.

p.s
a że Polska blisko Rusi, to w Polsce też musi :P
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Zeb 


Posty: 25
Wysłany: 2008-10-21, 09:15   

Obie pozycje sa bardzo dobre aczkolwiek na minus Asterixa musze zaliczyc jedno, prawie w każdym komiksie rozwiazaniem problemu był magiczny napój. Historie Kajka i Kokosza jednak miały ciekawszy scenariusz jak dla mnie. Z drugiej strony fakt, że na użycie magicznego napoju i łomot, który następował później każdy chyba czekał. Swoją drogą muszę przy najblizszej okazji przyczytac znowu Christę bo ostatnio właśnie znalazłem karton z komiksami ze Świata Młodych (pracowicie wycinanymi ;) wiele lat temu) i właśnie z "Kajkami..."
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-10-21, 19:41   

Zeb napisał/a:
Swoją drogą muszę przy najblizszej okazji przyczytac znowu Christę bo ostatnio właśnie znalazłem karton z komiksami ze Świata Młodych (pracowicie wycinanymi ;) wiele lat temu) i właśnie z "Kajkami..."

Na a ja się muszę w końcu przymierzyć do zakupu do zakupu "Szranków i konkurów" + "Złoty puchar" w wersji kolorowej. No i "Urodziny Milusia" + "Zamach na Milusia" (wersja rozszerzona)
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2008-10-21, 19:58   

Całe moje dzieciństwo to praktycznie komiksy. Nie mogło wśród nich zabraknąć zarówno Kajka i Kokosza, jak i Asterixa i Obelixa. Obydwa wspominam tak samo dobrze, choć nie wiem, która seria jest lepsza. Na pewno Asterix wraz z Obelixem są internacjonałami, a Kajko i Kokosz wędrują na swojskim, słowiańskim gruncie. I to właśnie jest pewna wada rodzimej produkcji - że Kajko i Kokosz rzadko kiedy oddalali się od Mirmiłowa, a Asterix z Obeliksem podróżowali właściwie po całym świecie. Poza fajną zabawą, miało to spore walory edukacyjne. Szczególnie, że to właśnie z Asteriksa znam sporo łacińskich powiedzonek i słówek ;)

No i dzięki temu, każdy kto czytał, wie, że nos Sfinksa tak naprawdę oderwał Obelix :mrgreen:
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-10-21, 20:52   

Tigana napisał/a:

Na a ja się muszę w końcu przymierzyć do zakupu do zakupu "Szranków i konkurów" + "Złoty puchar" w wersji kolorowej. (...)


To jeszcze do tej pory tego nie uczyniłeś??? :shock: Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko znowu zemdleć z wrażenia... ;)
Stare wydania tych zacnych komiksów były czarno-żółte, w kolorze (i to jakim!) są od dłuższego czasu, a Ty dopiero teraz się przymierzasz... Koniec świata... :-P
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-10-21, 21:37   

ASX76 napisał/a:
To jeszcze do tej pory tego nie uczyniłeś??? :shock: Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko znowu zemdleć z wrażenia... ;)

A co jakiś przymus był :shock: Specjalnie mnie kolorki nie ciągły, ale ostatnio mam ochotę na coś klasycznego.
p.s
nie mdlej tak ciągle, bo Cię nie będzie miał kto cucić
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2008-11-01, 13:52   

A ja mam wrażenie, że Kajko i Kokosz są komiksem bardziej... dziecinnym. W Asteriksie jest więcej żartów zrozumiałych dla trochę starszych osób, takich, których dzieci mogą nie złapać.
Obie serie cenię sobie tak samo, chociaż z Kajka i Kokosza przeczytałam większość, a Asteriksa tylko kilka-kilkanaście części, a potem się pogubiłam (szczególnie, że ukazywały się różnokolorowe części), więc całego obrazu nie mam.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-11-01, 16:18   

Elektra napisał/a:
A ja mam wrażenie, że Kajko i Kokosz są komiksem bardziej... dziecinnym. W Asteriksie jest więcej żartów zrozumiałych dla trochę starszych osób, takich, których dzieci mogą nie złapać.

A pamiętasz "Mirmiła w opałach"? Było tam sporo aluzji do peerelowskiej rzeczywistości - kartki, przejściowe problemy, "święte napisy", NIK itp. W innych albumach też się co nieco znajdzie.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2008-11-01, 18:08   

Tigana napisał/a:
A pamiętasz "Mirmiła w opałach"?

Nie pamiętam. ;) W sumie KiK czytałam dziecięciem będąc, więc mogło mi coś umknąć. Czyli pewnie tam też są różne 'żarty nie dla dzieci'. Więc moja teoria wali się w gruzy. ;)
Należałoby przeczytać te komiksy jeszcze raz, zobaczyć, jak zmienia się podejście, ale jak zwykle czasu brakuje. ;)
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2008-11-01, 18:26   

Elektra napisał/a:
Nie pamiętam. ;) W sumie KiK czytałam dziecięciem będąc, więc mogło mi coś umknąć. Czyli pewnie tam też są różne 'żarty nie dla dzieci'. Więc moja teoria wali się w gruzy. ;)

Od razu wali - została lekko podważona. Ja natomiast nie znajduje za dużo aluzji (i dorosłych dowcipów) w komiksach o Asterixie więc jesteśmy kwita ;)
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-11-01, 18:40   

Ktoś mi tu zarzucał ostatnio, że się nie wypowiadam w komiksach... ;P

Wzięło mnie na wspominki. O wiele więcej przeczytałam Asterixa, Kajko i Kokosza był w domu, z tego co pamiętam tylko jeden bardzo sfatygowany egzemplarz. Który nie przetrwał do dnia dzisiejszego ;) A jakoś nie trafiałam na ten komiks w bibliotece, tak jak to miało miejsce w przypadku Asterixa i Obeliksa.

Ale głupi ci Rzymianie :mrgreen:
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2008-11-02, 12:45   

Tigana napisał/a:
Ja natomiast nie znajduje za dużo aluzji (i dorosłych dowcipów) w komiksach o Asterixie

- karykatury różnych postaci z Xx wieku (od Jacquesa Chiraca po Beatlesów)
- aluzje do późniejszych wypowiedzi różnych postaci historycznych i fikcyjnych (np. XX (czy lieśtam) wieków patrzy na nas z tych piramid" - Napoleon; "Tysiące złotcyh sierpów!" - "Powiem więcej: setki złotych sierpów!" - aluzja do "Zaczynajmy i początku, oto ofiara" - "Powiem więcej - oto ofiara!" itd.)
- aluzje do Ben Hura w wyścigach rydwanów w "Asteriksie Gladiatorze"
- angielska mentalność
- niemiecka mentalność i aluzja do powojennego poziału Niemiec na RFN i NRD
- aluzja do statuy wolności w "Wielkiej Przeprawie"

Więcej w teh chwili nie chce mi się szukać.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2008-11-02, 12:54   

Tigana napisał/a:
Ja natomiast nie znajduje za dużo aluzji (i dorosłych dowcipów) w komiksach o Asterixie (...)


Za słabo szukasz albo za mało czytasz. :-P
 
 
stoniu 


Posty: 54
Skąd: Lubliniec/Opole
Wysłany: 2008-11-16, 21:15   

Przykra wiadomość dla fanów Kajka i Kokosza. Wczoraj zmarł Janusz Christa :-(
_________________
mikser kultury
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2008-11-17, 10:26   

Właśnie o tym przeczytałem i też chciałem się podzielić. Wielka szkoda, na tych komiksach się wychowałem...
_________________
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2008-11-17, 17:35   

Wielka szkoda. Wychowałem się na komiksach Janusza Christy. Odszedł wielki człowiek, twórca bajkowych postaci mojego dzieciństwa. Pokój Jego duszy...
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Qfant


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 15