FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Fantasta.pl
Autor Wiadomość
ghosia

Posty: 125
Wysłany: 2011-02-26, 13:23   

Dlaczego tom drugi 1Q84 Murakamiego nie figuruje jako osobna pozycja, tylko jako kolejne wydanie tomu pierwszego? To przecież dwie osobne książki, jak Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza. Za jakiś czas wyjdzie też tom trzeci. Trzeba by to chyba rozdzielić?
_________________
Bored now...
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2011-03-08, 19:22   

Zawsze mam problem. Da się posortować książki w bazie po dacie wydania? Chociaż po miesiącach/latach w których się ukazały?
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2011-03-08, 20:09   

No pewnie. :) Wybierasz obiekty wydawnicze, potem tytuły i po prawej masz filtry. Albo, jeśli tylko książkami konkretnego wydawnictwa jesteś zainteresowany, to klikasz w listę wydawnictw, wybierasz podejrzanego i po prawej...
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Paulo 


Posty: 212
Skąd: Fantasta.pl
Wysłany: 2011-03-09, 07:32   

ghosia napisał/a:
Dlaczego tom drugi 1Q84 Murakamiego nie figuruje jako osobna pozycja, tylko jako kolejne wydanie tomu pierwszego? To przecież dwie osobne książki, jak Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza. Za jakiś czas wyjdzie też tom trzeci. Trzeba by to chyba rozdzielić?


Oj nasz błąd. Został już naprawiony, dzięki za zwrócenie uwagi. W tej chwili są już jako osobne książki :)
_________________
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"- U.Eco
 
 
Paulo 


Posty: 212
Skąd: Fantasta.pl
Wysłany: 2011-03-09, 12:43   

Moi drodzy powraca u nas temat klasyfikacji utworów i wrzucania ich na portal. Chodzi dokładnie o imć Komudę i jego książki. Dokładniej o "Krzyżacką Zawieruchę, "Banitę", "Samozwańca" itp.
Wg Was powinny być uznawane za fantastykę czy nie? Wprowadzać/usuwać je z portalu?
Liczymy na Wasze opinie.
_________________
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"- U.Eco
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-03-09, 19:17   

Jeśli w książce nie ma jakiegokolwiek wątku niefantastycznego to nie powinna taka książka być wrzucana. Ale akurat ja lubię mieć tam spis Komudy :)

Choć to w zasadzie książki historyczne.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2011-03-09, 22:08   

Paulo napisał/a:
Wg Was powinny być uznawane za fantastykę czy nie? Wprowadzać/usuwać je z portalu?

W przypadku Komudy nie ma raczej wątpliwości, jego późniejsze ksiązki to rzeczy stricte historyczne i jako takie z fantastyką nie mają absolutnie nic wspólnego. No ok, wydaje go wydawnictwo spoecjalizujące się w fantastyce, ale to wszystko.
_________________
Znalazłem swoją religię, nic ponad książkę nie wydawało mi się ważniejsze. Bibliotekę poczytywałem za świątynię.
J-P.S.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2011-03-09, 22:19   

Jest opcja oceniania tytułu. Jeśli ktoś ma wątpliwości odnośnie "fantastyczności" to zawsze może ją wybrać.

Nie ma szans na stworzenie precyzyjnych kryteriów doboru książek do bazy danych. Mnie to nie przeszkadza, im ich więcej w bazie, tym bardziej mi się to podoba. Jeśli za rok, lub dwa okaże się, że i Stieg Larsson to fantastyka, to... czemu nie?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-03-10, 10:32   

Dla rozjaśnienia kwestii postaram się też rzucić mój punkt widzenia na całą kwestię (i od razu zaznaczam, ze w redakcji Fantasty jestem w takim ujęciu raczej odosobniony). Otóż moim zdaniem Wasze wypowiedzi są znamienne - mimo iż np. Komuda obecnie tworzy raczej wyraźnie literaturę historyczną, jednak chętnie wrzucilibyście wszystkie jego ksiażki do bazy. Tutaj dochodzimy do czego, co roboczo nazwałem socjologiczną definicją fantastyki. Przede wszystkim marginalizuje ona samą treść utworu a kładzie nacisk raczej na autora. Dlaczego? Ponieważ to raczej autor kojarzony jest z konkretnym kręgiem odbiorców, wydawnictwem itp. W tej sytuacji osoba, która adresowała znaczną cześć swojej twórczości do fandomu, nawet jeśli zmieni profil swojego pisarstwa wciąż będzie budzić zainteresowanie dotychczasowej bazy fanów. Wchodzi t to też kwestia promocji (jakie media? fantastyczne? mainstreamowe?), profilu wydawnictwa itp. W tym przypadku taki choćby Komuda wpada do bazy bez problemu, ale wspomniany chwilę temu przez Romulusa Larsson już raczej nie ma szans. Takie podejście wydaje mi się bardziej spójne niż choćby szatkowanie dorobku jakiegoś autora na twórczość fantastyczną i niefantastyczną. Czym innym jednak jest wrzucanie dzieł pisarzy, którzy są ewidentnie kojarzeni z mainstreamem ale zdarzyło im się popełnić dzieła noszące elementy fantastyki. Tu, w mojej opinii, powinna obowiązywać zasada inkluzywności, czyli lepiej dać do bazy, niż nie dać. Ale to tylko mój PRYWATNY głos w dyskusji.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-03-10, 14:29   

Jestem za a nawet przeciw temu co wyżej zostało napisane. Tzn. logicznie rzecz biorąc jakieś tam ujęcia socjologiczne mnie nie przekonują, ale jako że mi pasuje Komuda w komplecie na Fantaście to jestem za.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
draken


Posty: 31
Skąd: z lasu
Wysłany: 2011-04-23, 22:07   

Dałbym szansę dokompletowania przez użytkowników biblioteczek na fantaście według klucza: autor pisze fantastykę, jest już w bazie - możemy mu dodać książki w kategorii "Inne". Niekoniecznie muszą się one pojawiać po dodaniu na stronie głównej bazy, niekoniecznie dałbym im możliwość oceniania.
Ot taki ukłon w stronę autorów z naszego podwórka i użytkowników portalu, których biblioteczki przekraczają granice fantastyki.

Tylko, że to pociągnie za sobą duży wysyp nowych tytułów. Taki Cornwell na przykład. Trochę tego wyszło...
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4627
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-04-23, 22:55   

niech zostanie sama fantastyka, żeby to miało jakiś sens
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2011-06-08, 12:13   

Propozycja/sugestia - a gdyby tak wprowadzić nową kategorię utworów?
Abstrahuję od wydzielenia nowel (choć byłoby miło, ale też niewygodnie byłoby sprawdzać, co nimi jest, a co nie). Ale myślę o samplach/rozdziałach/fragmentach powieści, które nieraz są włączane czy to do czasopism, czy to do zajdlowskich antologii. Obecnie są one w bazie pod postacią opowiadań, co nie tylko mija się z prawdą, ale też wprowadza pewien mętlik. Co o tym sądzicie?

Ewentualnie - zamiast tego, można by wprowadzić "komentarz admina", gdzie wpisywane byłyby tego typu sprawdzone informacje.
 
 
Paulo 


Posty: 212
Skąd: Fantasta.pl
Wysłany: 2011-06-09, 11:28   

MORT napisał/a:
wentualnie - zamiast tego, można by wprowadzić "komentarz admina", gdzie wpisywane byłyby tego typu sprawdzone informacje.


Takie coś istnieje. Np tutaj .
Może nie wszędzie mamy taką informację, ale staramy się tego pilnować.
_________________
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"- U.Eco
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2011-06-09, 13:42   

O, nie zauważyłem wcześniej. Wydawało mi się, że ich nie było, ale w sumie ostatnio nie sprawdzałem.

Ale np. tutaj już nie ma.
 
 
Paulo 


Posty: 212
Skąd: Fantasta.pl
Wysłany: 2011-06-09, 13:45   

Tak jak pisałem, niestety nie wszędzie to jest, ponieważ wprowadziliśmy to później. Przykład Twój poprawiony.
_________________
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"- U.Eco
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2011-06-09, 17:38   

Ok, jeszcze inna myśl mnie naszła: co z wydaniami zmienionymi/poprawionymi. I nie tyle chodzi mi o poprawki tłumaczenia, czy inne prace korekcyjne, ale po prostu zmienianie raz napisanej książki. Dopisywanie doń, itp.

Dotyczy to choćby Quietusa, czy Innych okrętów. Nawiasem mówiąc, nie cierpię kiedy to robią...
 
 
Paulo 


Posty: 212
Skąd: Fantasta.pl
Wysłany: 2011-06-15, 13:42   

Bierzemy takie coś pod uwagę. Takie informacje będzie można podawac w następnej wersji portalu.
_________________
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"- U.Eco
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2011-06-15, 15:26   

No tak, tylko czy ocena będzie wspólna dla - w sumie - dwóch odmiennych książek?
Oczywiście stopień tej różnicy można poznać jedynie porównując obie wersje, a nie każdemu będzie się chciało...
 
 
islu
złożona w ofierze ^^


Posty: 94
Wysłany: 2011-06-16, 10:39   

Mam pytanie... na jakiej podstawie są ustawiane ceny książek....

Cena w selkarze zmieniła się parę dni temu (chyba przedwczoraj) na 38 zł

http://baza.fantasta.pl/ksiazka.php?id=8886


Edycja pytanie 2....

Dlaczego spotykam się z takim czymś, że książki nie są widoczne w połączeniu z autorem, a mimo to są w bazie...
Np. Błękitny księżyc - Simon R. Green, książka jest w 2 tomach i oba w bazie są, jednak szukając poprzez autora widać tylko tom 1, i to w dodatku nie jest sklasyfikowany jako "książka w cyklu"...

Dziwnie też jest rozwiązana sytuacja z książkami, które w oryginale tworzą jeden tom a u nas dwa... Np Malowany człowiek lun Zawód; Wiedźma....
Wydaje mi się, że wchodząc na autora powinnam mieć wgląd na wszystkie jego książki... tymczasem wyświetla się tylko 1 cześć tomu 1... a drugą muszę jakimś cudem osobno szukać....
 
 
Paulo 


Posty: 212
Skąd: Fantasta.pl
Wysłany: 2011-06-19, 08:30   

islu napisał/a:
Mam pytanie... na jakiej podstawie są ustawiane ceny książek....
Cena w selkarze zmieniła się parę dni temu (chyba przedwczoraj) na 38 zł


Informacja o cenach pobierana jest raz na tydzień, stąd wynikają te różnice, w przypadku kiedy na dniach się zmieniają. Gdybyśmy dali online, to przy takiej ilości, mocno obciąży nam serwer i strona będzie nie do przeglądania.

islu napisał/a:
Dlaczego spotykam się z takim czymś, że książki nie są widoczne w połączeniu z autorem, a mimo to są w bazie...
Np. Błękitny księżyc - Simon R. Green, książka jest w 2 tomach i oba w bazie są, jednak szukając poprzez autora widać tylko tom 1, i to w dodatku nie jest sklasyfikowany jako "książka w cyklu"...


Na karcie książki widać rzeczywiśćie 1 tom, ponieważ drugi jest niejako jego 'wznowieniem', na nowej wersji portalu nad którą pracujemy już od dłuższego czasu karta autora bęzie bardziej przejrzysta. Natomiast jeśli widać jakieś braki, coś nie jest w cykly należy to zgłośić.

islu napisał/a:
Wydaje mi się, że wchodząc na autora powinnam mieć wgląd na wszystkie jego książki... tymczasem wyświetla się tylko 1 cześć tomu 1... a drugą muszę jakimś cudem osobno szukać....


W takim przypadku zawsze zobacz wznowienia w tomie 1. Czyli wchodzać na tom1 na dole jest pasek ze wznowieniem. Tak są rozdzielone tomy, które oryginalnie tworzą jedną powieść.
_________________
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"- U.Eco
 
 
draken


Posty: 31
Skąd: z lasu
Wysłany: 2011-10-02, 13:14   

Martwi mnie mała ilość ocen opowiadań zamieszczanych w antologiach. Ciekawe czy byłby możliwy taki system: ocena antologii, zbioru opowiadań, jako całości, możliwa jest dopiero po ocenieniu wchodzących w jej skład opowiadań.
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2011-10-02, 13:22   

Albo lepiej dodatkowa możliwość oceniania opowiadań na karcie samego zbioru opowiadań.

btw, z tymi cenami jednak coś jest nie tak. Parę książek, których nie ma w księgarniach już od miesięcy, w bazie nadal figurują jako dostępne.
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2011-10-03, 18:41   

Przy Wielkim Dziele Czasu jest data wydania: 15.09.2011 r.: http://baza.fantasta.pl/ksiazka.php?id=6377 coś mi tu nie gra... czemu mi nikt nie powiedział, że już się ukazało? ;) I nawet ktoś już je przeczytał i ocenił.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2011-10-03, 19:42   

Dowód, że podróże w czasie istnieją. :-)
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-10-03, 21:34   

Żeby być ścisłym: będą istniały: dopiero jak już się ukaże WDC ktoś je przeczyta i przeniesie się w czasie do nas, by zamieścić te dane na fantascie.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2011-10-03, 21:35   

A ile osób ma ją w biblioteczce? :D
_________________
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-10-03, 21:42   

Magu, już istnieją. Podobna sytuacja była z Rakietowymi szlakami (tymi wydanymi przez Solaris). Jeszcze przed publikacją spisu treści 2 pierwsze tomy miały oceny (chyba nawet tego samego gościa). Tomy 3-5 też już ocenione.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2011-10-03, 21:51   

No to pozostaje tylko zapamiętać nick - już wiadomo, ile warte są jego oceny.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-10-03, 22:05   

Czyli nie wierzysz w podróże w czasie? --_- (nowych Kroków w nieznane jeszcze nie przeczytał)
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13