FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Andrzej Sapkowski - Saga o wiedźminie
Autor Wiadomość
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-09-27, 15:17   

MrSpellu, Fidel-F2, w sumie termin ten padł kiedyś w artykule ninecośtam, gdzie Łaku go plantował. U mnie ma inne znaczenie, ciężkie do wytłumaczenia, ale takie swojsko zrozumiałe (że Martin tworzy popową wersję historii).
Stary Ork napisał/a:
Z resztą, Spellu, nie wiem czy lepszym niż Tarantino odniesieniem kinowym nie byłby western i to co zrobił Sergio Leone i Clint Eastwood mając za punkt wyjścia filmy o kowbojach w białych i czarnych kapeluszach.

Kolejne +1. Otwierający wiedźmin to właśnie taki typ samotnego rewolwerowca.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2016-09-27, 15:41   

Kurczę, z drugiej strony takim samotnym rewolwerowcem byl Conan czy Kane... //spell
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2016-09-27, 16:16   

MrSpellu napisał/a:
To ten ghostwriter perfekcyjnie podrabia styl Sapkowskiego.


Może Piekara dorabia na boku? :freak:
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2016-09-27, 16:18   

Oplułem monitor, niecnoto //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2016-09-27, 16:27   

No o tym mówię, przetwarzane motywy u Sapkowskiego miewają jednak szersze konotacje. Otwierający wiedźmin to może być samotny rewolwerowiec, ale równie dobrze może to być Leon zawodowiec, który z kolei jest samotnym rewolwerowcem na sterydach. Snajperka dla świeżaków, nóż dla profesjonalistów. Żelazny na ludzi, srebrny na potwory, Nawet Ciri pod wieloma względami przypomina Matyldę //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2016-09-27, 16:52   

O, albo pod pewnymi względami wyjęty z Kurosawy Ronin.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2016-09-27, 17:04   

MrSpellu napisał/a:
Nawet Ciri pod wieloma względami przypomina Matyldę //spell
Leon zawodowiec - premiera światowa 1994. Krew elfów - premiera polska 1994. Raczej ciężko znaleźć dowód, żeby Sapkowski przetwarzał motyw z filmu. Jeśli już, to i Sapkowski, i Besson użyli jakiegoś starszego motywu.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2016-09-27, 17:11   

Nie chodzi mi o dosłowne nawiązanie, tylko o pewien archetyp. I tu pewnie masz rację, Besson i Sapkowski skorzystali z podobnego wzorca.

No i moderację przepraszam za offtop, ale o Martinie nie warto gadać nawet w wątku o Martinie, wiec ten tego... //panda
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-09-27, 17:31   

MrSpellu napisał/a:
No i moderację przepraszam za offtop, ale o Martinie nie warto gadać nawet w wątku o Martinie, wiec ten tego...


//pacnij
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2016-09-28, 12:17   

MrSpellu napisał/a:
Nie chodzi mi o dosłowne nawiązanie, tylko o pewien archetyp. I tu pewnie masz rację, Besson i Sapkowski skorzystali z podobnego wzorca
Podobnie, choć u Bessona ze względu na format bardziej ubogo, potraktowany motyw nastoletniego ucznia starego (i początkowo niechętnego nauczaniu) mentora. Ot taki lepszy Karate Kid ;)
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2016-09-28, 12:37   

Dlatego pisałem, że Ciri pod wieloma względami przypomina Matyldę ;) Archetyp stary jak rycerstwo. A może i starszy //mysli
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2016-09-28, 14:53   

You Know My Name napisał/a:
Karate Kid


Strasznie dziwnie piszesz Pijany mistrz //mysli

A w sumie Ciri to w temacie mistrzów zaliczyła jeszcze Vysogotę, Mistle i w zasadzie Bonharta //spell
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-25, 17:14   

http://www.ppe.pl/news/50...u-z-zyskow.html

Sapek napisał/a:
Byłem na tyle głupi, by sprzedać im prawa do całej marki. Zaoferowali mi procent z zysków, ale stwierdziłem: „nie, w ogóle nie będzie zysku, dajcie mi teraz całą gotówkę! Całą kwotę”. To było głupie i byłem na tyle głupi, by zostawić wszystko w ich dłoniach, tylko dlatego że nie wierzyłem w sukces, ale kto mógł się spodziewać ich wygranej? Ja nie mogłem.

Peszek...
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-03-25, 18:01   

dworkin, miej Ty rozum i godność człowieka, i nie rzucaj nam tu takich głodnych kawałków. Większość z nas widziała film i serial. I wyparła z pamięci.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-25, 18:04   

Troche nie rozumiem, dlatego sie nie wypowiem //spell

A serial i film lubie. Serio. Sa tak przasne, ze az epickie. To moja wielka guilty pleasure 8)
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-03-25, 18:19   

Long story short - po filmie, serialu i pierwszej grze komputerowej, nikt nie dawał szans na to, że jeszcze będzie można z tego cokolwiek wyciągnąć. Dlatego wybór - kasa na stół, albo procent od (nierealnych) zysków to nie był wybór.

A teraz po prostu jest festiwal szydery.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-03-25, 18:29   

No cóż. To jak gra na giełdzie. Trzeba było zaryzykować. Głodem Sapek nie przymieral.
Jedyne co może teraz zrobić to napisać coś bardzo zaje $#%tego żeby chcieli toto kupić.
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-25, 18:32   

Od razu szydery... Serdecznej kpiny XD Sapek sam sie smieje, jak brzmi jego butna pewnosc w zderzeniu z rzeczywistym rezultatem. Zreszta czyz nie na tym polega kazda inwestycja? A sama gra nawet wedlug swiatowych standardow jest nie najgorsza, nawet niezla. Zwlaszcza dla kogos ceniacego slowianski klimat.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-03-25, 18:53   

dworkin, masz może facebooka? Tam jest szydera po całości.
dworkin napisał/a:
A sama gra nawet wedlug swiatowych standardow jest nie najgorsza, nawet niezla. Zwlaszcza dla kogos ceniacego slowianski klimat.

Trzecia część dopiero. I to pomimo licznych niedoróbek czy słabych wręcz rozwiązań.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-25, 19:00   

Trzecia czesc nie jest po prostu niezla, wg najwyzszych mozliwych standardow jest zajebista. To absolutne podium w swojej klasie w historii.

Druga w tej samej klasie jest dobra, a pierwsza tylko niezla.
  
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-03-25, 19:29   

Mamy zupełnie inne systemy oceniania.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-26, 10:13   

Taka ocena wychodzi nawet z pominieciem osobistych preferencji. Odbior przez jednego gracza/krytyka jest subiektywny, odbior przez cale srodowisko nie, jego srednia jest chyba najbardziej obiektywnym kryterium. A wystarczy spojrzec na oceny i opinie ogolu, we wszystkich mozliwych miejscach opiniotworczych (pisma, portale, fora), na liczbe nagrod. Jedynymi grami, ktore moga w tej klasie konkurowac z Dzikim Gonem sa najnowsze produkcje z serii TES. Podium gatunku (action open world rpg) of all time wg krytykow Metacritic to Skyrim, Oblivion, Witcher (wg ocen uzytkownikow jednak ta ostatnia wypada najlepiej sposrod wszystkich gatunkow), nieco nizej znajduja sie Fallout 3 i Morrowind. Wiedzmin 3 to gigant wsrod gigantow, bo skale wyznaczaja najlepsi.
  
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-03-26, 10:40   

Hmmm. Skyrim? TES?
ryli?
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-26, 11:20   

Kogo pytasz i o co? Swiecie, czemu oceniles Skyrim tak wysoko? Coz... Srednia z dziesiatek tysiecy ocen gawiedzi i krytykow swiadczy jednak, ze cos jest na rzeczy.
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-03-26, 12:11   

Hmm....
W ogóle nie grałem z Wiedźmina. Żadnego.
Sporo grałem w TESY. Zwłaszcza w Morrowinda (i te starsze tyz ).
Tak sobie myślę że wysoka pozycja TES to wynik tego że głównym odbiorcą gier są dzieciaki / młodzież
Wielki swiat , super grafa, quest pod kazdym kamieniem i ogolna slabosc scenariusza, płaskie NPCy, zasadniczo drętwe dialogi. Brak jakiegokolwiek pogłębienia czegokolwiek, realnie - seek and destroy. Fajny duży farming. Brak main theme który chwyta cię za jaja albo przynajmniej za gardło. Sama gra cię nie ciągnie, nawet wielki swiat już tego nie rekompensuje.
W zeszłym roku grałem w Skyrima, grałem, grałem. .. Miałem przerwę i już nie wróciłem - to samo zF3. Nie wróciłem bo nie było do czego. Brak historii.
To te same gry tylko w innych ciuszkach. TES/F3

Za stary jestem? Już mię to nudzi? Szukam czegoś więcej w grach? Wymagam dobrego scenariusza? Już Krwawy Sport mi nie starcza?
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-26, 13:58   

I pewnie mialbys racje, gdyby wysokie oceny pochodzily tylko od uzytkownikow, czyli tych "dzieciakow", ale one pochodza rowniez od osob zawodowo zajmujacych sie krytyka i recenzja gier, redakorow pism takich jak PC Games, PC Gamer itd, nierzadko starszych od nas. Wyraznie oddzielilem te dwie grupy, ale ich zdanie w tych przypadkach jest bardzo zgodne.

Chcialem przez to powiedziec, ze uznanie dla Witchera na swiecie nie jest kwestia pojedynczych gustow, ale ogolnego odbioru, co w swojej sredniej w sferze kultury jako jedyne mozna uznac za obiektywne.
  
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-03-26, 14:09   

Ale Ja nie mam nic do wiedźmina. Nie grałem a słyszałem dużo dobrego.
Ja mówię o TES. :)
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2017-03-26, 14:10   

Temat zaczal sie od oceny Wiedzmina, ale jak wynika z podanych przeze mnie faktow TES jest w takiej samej sytuacji. Nie mozna powiedziec, ze wysoko ocenily je tylko dzieciaki, a nawet ze to tylko subiektywna opinia. Subiektywna jest twoja opinia, masz do niej prawo, swiat sie z toba nie zgadza //spell
 
 
Trojan 


Posty: 11295
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-03-26, 15:38   

Z całym szacunkiem. Eksperci są głównie od tego żeby lizać odbiorców po jajach. Zwłaszcza na takim rynku. Ja nie twierdzę że TES to złe gry.... sam poświęciłem im mnóstwo czasu. Troszkę dziwi mnie tak wysoka ocena. Bo moje zarzuty są obiektywne.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-03-26, 17:25   

A kury nie latają. I co z tego?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 1,85 sekundy. Zapytań do SQL: 13