FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nagrody fantastyczne
Autor Wiadomość
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2009-01-20, 20:27   

Ja pozwoliłem sobie oddać głos na ksiażkę Brzenińskiej i Wiśniewskiego ''Na Ziemi Niczyjej''
Książka mnie zaciekawiła, poruszyła i wywołała wiele przyjemnych emocji.

Nie wiem czy w ogóle powinienem głosować nie przeczytawszy wszystkich książek biorących udział w konkursie, ale co mi tam...
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-20, 20:33   

Shadowmage napisał/a:
Doskonale wiem, o co ci chodziło. Co nie znaczy, że mam głosować niezgodnie z własnym zdaniem, prawda?


Prawda. :-P Przemawia przez Ciebie wielka mądrość, Shadowek-san. Jednakowoż w tym wypadku niespodzianki nie będzie. ;)

Jaskier :arrow: Mi również "Na ziemi niczyjej" bardzo przypadło do gustu. Niestety, można było oddać tylko jeden głos. ;)
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-01-20, 20:47   

Pytanie więc, co uznajesz za pewnik?
_________________
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-20, 20:53   

Shadowmage napisał/a:
Pytanie więc, co uznajesz za pewnik?


Śmierć, podatki, mistrzostwo dla Lecha (jeśli jeszcze nie sprzeda Stilica)... ;)
 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-01-20, 20:59   

Ech... ale ja poważnie pytam - kogo uważasz za faworyta.
_________________
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-20, 21:58   

Shadowmage napisał/a:
Ech... ale ja poważnie pytam - kogo uważasz za faworyta.


Nie zastanawiałem się nad tą kwestią. Jeśli będą głosować tylko osoby czytające Esensję, zapewne zwycięży ktoś z autorów piszących fantastykę.
 
 
Tyraela 
Femme Fatale


Posty: 652
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-01-21, 08:41   

Mad wyłamujemy się - chociaż nie przeczytałam lwiej części wszystkich podanych pozycji, wcale się tym nie przejmuję i głosuję na "Dom Burz" O.o
_________________
"Jaka jest lepsza nagroda niż ta, kiedy unosimy broń nad pokonanym wrogiem, którym pogardzamy, a potem ją opuszczamy? O tak, szlachetność to najcenniejsza rzecz na świecie."
H. Duncan "Atrament"
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-01-21, 08:47   

Tyraela napisał/a:
"Dom Burz" O.o

Ha ! Dobra dziewczynka Tatuś jest z ciebie dumny :P
Tak samo a ja ślepowidzenie przeczytałem i uważam że Dom jest lepszy :P
ide głosować :P
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-21, 14:07   

Toudisław napisał/a:
Tyraela napisał/a:
"Dom Burz" O.o

Ha ! Dobra dziewczynka Tatuś jest z ciebie dumny :P


Gratuluję dobrej dziewczynki, Baćku. Czy pozostałe dzieci są równie udane? :-P

"Dom burz" to drugi tytuł obok "Na ziemi niczyjej", który brałem pod uwagę w głosowaniu.
Gdyby nie książka Wattsa... ;)
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2009-01-21, 14:34   

U mnie ostatecznie padło na Drogę ;)
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2009-01-21, 15:47   

"Ślepowidzenie", jako jedyne przeczytane z listy. A na "Dom Burz" nie zagłosowałbym w życiu, po przejściach z "Wiekami Światła" :P
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-01-22, 08:38   

ASX76 napisał/a:
Gratuluję dobrej dziewczynki, Baćku. Czy pozostałe dzieci są równie udane? :-P

Ona jest jedyna i wyjątkowa. :D
ASX76 napisał/a:
"Dom burz" to drugi tytuł obok "Na ziemi niczyjej", który brałem pod uwagę w głosowaniu.
Gdyby nie książka Wattsa... ;)

Ja miałem naprawdę ciężki wybór, bo o "Drodze" też myślałem. A Brzezińska to zdecydowanie najlepsza polska pozycja 2008 roku. Nie mam wątpliwości, podobała mi się każda książka z UW, widzę sporo pozycji, z którymi nie miałem styczności.
Jander napisał/a:
A na "Dom Burz" nie zagłosowałbym w życiu, po przejściach z "Wiekami Światła" :P

Się nie znasz po prostu. Z Madem i Tyr zakładamy klub wielbicieli MacLeoda.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2009-01-30, 09:11   

Przypomniało mi się, że głosowanie na Esensji tylko do jutra. Zagłosowałam na "Ślepowidzenie". Ale trochę mi wstyd, bo z podanych 25 tytułów przeczytałam dotąd zaledwie 7...
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Elektra 


Posty: 3693
Skąd: z Gdyni
Wysłany: 2009-01-30, 09:37   

Ja przeczytałam tylko cztery... I z nich najbardziej pasuje mi Droga.
_________________
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2009-01-30, 09:44   

Nic nie mówcie... To zbrodnia kazać wybierać tylko jedną powieść. Nie wybrałem "Drogi", czego żałuję... Tak samo, jak kilku innych powieści. "Ślepowidzenie" dostało mój głos - ale też się z tego nie cieszę... Może wygram jakąś nagrodę - to by mnie pocieszyło, droga Esensjo...
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-30, 10:31   

Romulus napisał/a:
"Ślepowidzenie" dostało mój głos - ale też się z tego nie cieszę...


Całe szczęście, że już zagłosowałeś i nie można tego cofnąć. :-P

Zaraz tam zbrodnia... Zwycięzca może być only one. ;)


Beato -> Nie masz powodów do wstydu. 7 książek to i tak nieźle. Grunt, że oddałaś głos na właściwą książkę. :-)
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2009-01-30, 11:04   

ASX76 napisał/a:
Nie masz powodów do wstydu. 7 książek to i tak nieźle.

Nie o to chodzi, że 7. Chodzi o to, że przeczytawszy zaledwie 7, dokonuję wyboru, który - nie dość, że subiektywny - to jeszcze obarczony dodatkowym błędem nieznajomości...

ASX76 napisał/a:
Grunt, że oddałaś głos na właściwą książkę. :-)

Horrendum! Zapomniałam, że głosując na "Ślepowidzenie", jednocześnie wzięłam udział w pewnej kampanii... ;)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2009-01-30, 11:46   

Beata napisał/a:
Chodzi o to, że przeczytawszy zaledwie 7, dokonuję wyboru, który - nie dość, że subiektywny - to jeszcze obarczony dodatkowym błędem nieznajomości...



Każdy wybór jest czysto subiektywny, nieprawdaż? :-P

Wychodząc z założenia "błędu nieznajomości" w mało którym głosowaniu możnaby uczestniczyć, bo przecież rzadko zdarza się, żeby udało się przeczytać wszystkie książki z danej/przedstawionej listy, zwłaszcza gdy pozycji jest sporo i są w różnych gatunkach... LOL

Jeśli chodzi o fantastykę, to najlepsze były: "Ślepowidzenie", "Na ziemi niczyjej", "Vita nostra", "Dom burz" i (niech będzie ta nieszczęsna) "Akwaforta" (skoro/jeśli nalegacie). ;)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2009-01-30, 12:08   

ASX76 napisał/a:
Jeśli chodzi o fantastykę, to najlepsze były: "Ślepowidzenie", "Na ziemi niczyjej", "Vita nostra", "Dom burz" i (niech będzie ta nieszczęsna) "Akwaforta" (skoro/jeśli nalegacie). ;)

Ja nie nalegam :) Przy 2 przeczytaniu spodoba mi się bardziej (jestem pewien), ale nie na tyle, żeby żałować, że jej nie wybrałem (też jestem pewien).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2009-02-02, 17:22   

http://ksiazki.wp.pl/konkursy/id,209,konkurs.html

Wyniki plebiscytu WP. Przyznam się, że zwycięstwo Ręki Mistrza w kategorii zagraniczna powieść roku jest dla mnie nie porozumieniem ale ja to chyba już uprzedzony do Kinga jestem. :P Ale to plebiscyt więc można było się tego spodziewać.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-02-02, 22:43   

Patrząc na wyniki można by dojść do wniosku, ze głosowali głównie wielbiciele fantastyki - King, Orbitowski, R. Dębski, Piskorski. Nasi górą :mrgreen:
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Shadowmage 


Posty: 3205
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-02-03, 00:28   

Nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz to fantastyka dominuje w netowych plebiscytach.
_________________
 
 
R. Dębski 

Posty: 46
Wysłany: 2009-02-09, 14:20   

Z tym, że moja książka nie ma nic wspólnego z fantastyką... ;)
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2009-02-09, 15:05   

R. Dębski napisał/a:
Z tym, że moja książka nie ma nic wspólnego z fantastyką... ;)

Oprócz tego, ze jest fantastycznie napisana ;) No ale przez sporą liczbę osób jesteś kojarzony z fantastyką i chyba nie prędko pozbędziesz się tej etykietki.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-04-18, 08:44   

Za Katedrą
Cytat:
Ogłoszona została lista nominacji elektorskich do Nagrody Literackiej imienia Jerzego Żuławskiego.
W głosowaniu 63 Elektorów, przeprowadzonym w okresie 6.03-15.04.2009, zostały wyłonione utwory nominowane do Nagrody. Oto nominowane powieści, wymienione w kolejności wg liczby uzyskanych punktów:

* "Kameleon", Rafał Kosik
* "Miasto dusz", Wojciech Szyda
* "Zadra", część 1, Krzysztof Piskorski
* "Fryne hetera", Witold Jabłoński
* "Chwała ogrodów" (w: "Na ziemi niczyjej"), Anna Brzezińska i Grzegorz Wiśniewski
* "Ziemia niczyja" (w: "Na ziemi niczyjej"), Anna Brzezińska


W kategorii opowiadania żaden utwór nie uzyskał nominacji (nie otrzymał 20% ważnych głosów, co było regulaminowym wymogiem), natomiast 5 utworów z początku listy otrzymało "rekomendację consideratus" do dalszych etapów procedury. Oto wskazane utwory, wymienione w kolejności alfabetycznej wg autorów:

* "Wesele dusz", Marek Baraniecki
* "Światy Dantego", Anna Kańtoch
* "Ekumenizm", Jakub Nowak
* "Podworzec", Wit Szostak
* "Maniera tenebrosa", Szczepan Twardoch


Komentarz Andrzeja Zimniaka: "Kameleon" wyszedł na prowadzenie na samym początku głosowania (skrutowałem na bieżąco) i już nie oddał pierwszego miejsca. Zdecydowanie odbija od reszty uzyskaną liczbą punktów (95 pkt., 30% możliwych). Kolejne trzy utwory, "Miasto dusz" (68 pkt., 22%), "Zadra" (67 pkt., 21%) i "Fryne hetera" (59 pkt., 19%) plasują się w jednej grupie blisko siebie. Nieco dalej, ale wciąż w czołówce znajdują się "Chwała ogrodów" (39 pkt., 12%) oraz "Ziemia niczyja" (37 pkt., 12%). Pecha miał "Pies i klecha. Tancerz" (36 pkt.), któremu zabrakło 1 punktu do oficjalnej nominacji elektorskiej, lecz wciąż ma szansę na nominację jurorską.

Głosy oddane na opowiadania były tak rozproszone, że niemal każdy z Elektorów miał swój ulubiony utwór. W takiej sytuacji odstąpiliśmy od zdecydowanej rekomendacji dla Jury, prezentując mniej obowiązującą "rekomendację consideratus" dla tych utworów, które uzyskały 5-6% poparcia. Ponieważ utwory trzeci, czwarty i piąty na liście miały identyczną liczbę punktów, zaprezentowaliśmy wszystkie pięć, w miejsce wymaganych regulaminowo trzech. Niewielka koncentracja głosów oznacza niestety dominację przypadkowego rozrzutu statystycznego. Takie wyniki mogą świadczyć o tym, że autorzy szlifują styl na opowiadaniach, w pełni wypowiadając się dopiero w powieściach - w związku z czym w dziedzinie krótkiej formy pojawiło się w 2008 roku sporo utworów dobrych, lecz żaden z nich nie pretenduje do dzieła wybitnego.

Więcej danych na temat głosowania elektorskiego zostanie zamieszczonych na stronie Nagrody: http://zimniak.art.pl/n/.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-04-19, 11:13   

I jest ciekawie :)
Mogę się mylić ale jest szansa, że w tym roku rozjedzie się Zajdel i Żuławski. Wiele osób z którymi rozmawiałem, również na tym forum były takie głosy, wskazywało jednoznacznie na trzy tytuły z "Na ziemi niczyjej", a tu niespodzianka, jako faworyci Kosik, Szyda i Piskorski. Cieszę się bo też głosowałem na tę trójkę (oraz na :Chwałę ogrodów" i "Pieśń nad otchłanią").
Myślę że Brzezińska z Wiśniewskim zgarną Zajdle, ale w Żuławskim będę kibicował Kosikowi, mimo że nie był u mnie na pierwszym miejscu miejscu.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3556
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-04-19, 11:21   

Tomasz napisał/a:
Mogę się mylić ale jest szansa, że w tym roku rozjedzie się Zajdel i Żuławski.


Taka sytuacja byłaby bardzo pożądana. W sytuacji kiedy te same książki otrzymują nagrodę Zajdla i Żuławskiego poddaje trochę pod wątpliwość sens istnienia tej ostatniej. Albo pokazuje nie za ciekawy stan polskiej fantastyki - jak nie ma w czym wybierać... ;) Jeśli takie czarne scenariusze i obawy się nie sprawdzą, tym lepiej dla nas. Jako czytelników.
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-04-19, 13:46   

Tomasz napisał/a:
Na ziemi niczyjej", a tu niespodzianka, jako faworyci Kosik, Szyda i Piskorski. Cieszę się bo też głosowałem na tę trójkę (oraz na :Chwałę ogrodów" i "Pieśń nad otchłanią").

Ja głosowałem tak
1. Kameleon
2. : "Na ziemi niczyjej"
3. Miasto dusz
4. Gamadec
5. Pies i Klecha Tancerz

Kameleon zrobił na mnie spore wrażenie. Naprawdę dobra pozycja ;) Szkoda mi Psa i klechy bo nie wiele im brakowało. No i Gamadecka bo ta pozycja zaśługuje na uwagę. Po prostu chyba mało osób ją czytało.
Tomasz napisał/a:
Myślę że Brzezińska z Wiśniewskim zgarną Zajdle, ale w Żuławskim będę kibicował Kosikowi, mimo że nie był u mnie na pierwszym miejscu miejscu.

To dość prawdopodobny scenariusz.

W tym roku pewnie może się zdublować nagroda. Ale myślę, że to mało prawdopodobne.
  
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-04-19, 14:15   

Zależy wszystko od tego jak wybierający ostatecznego zwycięzcę będą się zapatrywać na nasza fantastykę. Brzezińska z Wiśniewskim są od Kosika lepsi literacko, dlatego też u mnie byli najwyżej w głosowaniu, tylko trzeci z tekstów, pisany tylko przez Anię nie wyróżniłem swoim głosem. Jeśli natomiast odważą się docenić wierność fantastyce bardziej wiernej gatunkowi i jednocześnie wierność sf, to Kosik ma szanse.
Może trochę Psa i klechy będzie niektórym żal, ale jakoś myślę że wśród nominowanych do Zajdla znajdą się oprócz duetu od "Na ziemi niczyjej" różni autorzy FS. Nie zdziwiłbym się gdyby obok O&U był Ćwiek albo Kozak, oczywiście Pilipiuk ma szanse czy jakiś Piekara.

Właśnie liczę na takie rozjechanie się tych nagród, bo gdyby nie pozycja Dukaja to Zajdel by chyba już dawno poszedł w opcję "nagród rozrywkowych". I byłoby dobrze, bo obok ambitnej ciekawej prozy ważne jest też w fantastyce docenienie solidnej rozrywki. I wtedy spokojnie np Sapkowski czy Grzędowicz będą mogli zgarnąć Zajdla i w tym samym roku Dukaj Żuławskiego. Inaczej boję się, że będziemy mieli podział na lata "Dukajowskie" i "kontrowersyjne" gdzie będą wygrywać takie średniaki jak "Popiół i kurz"
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-04-19, 14:16   

Toudisław napisał/a:
Tomasz napisał/a:
Na ziemi niczyjej", a tu niespodzianka, jako faworyci Kosik, Szyda i Piskorski. Cieszę się bo też głosowałem na tę trójkę (oraz na :Chwałę ogrodów" i "Pieśń nad otchłanią").

Ja głosowałem tak
1. Kameleon
2. Na Ziemi Niczyjej
3. Miasto dusz
4. Gamadec
5. Pies i Klecha Tancerz

Kameleon zrobił na mnie spore wrażenie. Naprawdę dobra pozycja ;) Szkoda mi Psa i klechy bo nie wiele im brakowało. No i Gamadecka bo ta pozycja zaśługuje na uwagę. Po prostu chyba mało osób ją czytało.
Tomasz napisał/a:
Myślę że Brzezińska z Wiśniewskim zgarną Zajdle, ale w Żuławskim będę kibicował Kosikowi, mimo że nie był u mnie na pierwszym miejscu miejscu.

To dość prawdopodobny scenariusz.

W tym roku pewnie może się zdublować nagroda. Ale myślę, że to mało prawdopodobne.


Toudi, nie wiem jak głosowałeś ale powieści "Na ziemi niczyjej" to w tym roku nie było :)
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13