FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Konrad T. Lewandowski
Autor Wiadomość
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-24, 22:31   

Co z Ciebie za apostoł?

By nie było, nie mam nic przeciwko kolażom literackim, filmowym czy też plastycznym. O ile oczywiście nie gwałcą mojego poczucia estetyki i wrażliwości. Jednakże sama idea trawestacji klasyka na jakiegoś paranormala budzi we mnie swego rodzaju wewnętrzny opór i zniesmaczenie. Dlatego jeszcze raz Cię proszę o to, byś mi jednak zaufał - to nie jest literatura dla mnie.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-04-24, 22:55   

Hmm, mam pomysł dla KTL na kolejną książkę. "Ogniem i mieczem przeciw zombie". Czyli przeróbka klasyka Sienkiewicza gdzie zamiast Kozaków będą zombie. No bo czemu nie. Główny bohater Skrzetuski w starciu ze złowrogim zombie-Bohunem czyhającym na cnotę pięknej Izabelli Scorupco. O kurcze coś pomieszałem :P
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
M.S. 

Posty: 52
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-24, 22:57   

MrSpellu, Franc Fiszer mógł używać w dysputach naukowych słowa honoru jako koronnego argumentu. U Ciebie, wybacz, to nieco zbyt mało.

Reszta - Lewandowski miał swoje pisarskie wzloty i upadki, ale co ważniejsze - rozwija się. Warto znać Anioły muszą odejść, o których można przeczytać w sieci wiele ciepłych słów czy cykl Bursztynowego Królestwa, bo nawet jeśli sam przyjąłem pierwszy tom bez wielkiego entuzjazmu (tutaj moja recenzja [dla nieufnych - napisałem ją grubo, nim poznałem Przewodasa]), to każdy kolejny jest coraz lepszy. No i na jesień szykuje się prawdziwie poruszająca powieść - Orzeł bielszy niż gołębica, o alternatywnym powstaniu styczniowym. Od razu mówię, że w przeciwieństwie do innych tych, co pisali alternatywne dzieje Polski, autor nie ograniczył się do łechtania naszych serc, a napisał naprawdę poruszającą powieść. W pewnym momencie łzy mi pociekły, a ostatnio rzadko zdarza mi się to podczas lektury ;) .
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2012-04-24, 22:59   

M.S. napisał/a:
W pewnym momencie łzy mi pociekły, a ostatnio rzadko zdarza mi się to podczas lektury ;) .

To będzie na okładce jako blurb?

M.S. napisał/a:
Lewandowski miał swoje pisarskie wzloty i upadki, ale co ważniejsze - rozwija się.

Przeczy temu przeważająca tutaj opinia, że najlepsze były na początku "Most nad Otchłanią" i "Noteka 2015". A potem już nic temu nie dorównało.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8273
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2012-04-24, 23:04   

M.S. napisał/a:
poruszająca powieść - Orzeł bielszy niż gołębica, o
To to z tym czołgiem do sklejania?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
M.S. 

Posty: 52
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-24, 23:12   

Cytat:
M.S. napisał/a:
Lewandowski miał swoje pisarskie wzloty i upadki, ale co ważniejsze - rozwija się.

Przeczy temu przeważająca tutaj opinia, że najlepsze były na początku "Most nad Otchłanią" i "Noteka 2015". A potem już nic temu nie dorównało.


Tyle że te osoby prawie nic, co wyszło później, nie czytały.

Cytat:
M.S. napisał/a:
poruszająca powieść - Orzeł bielszy niż gołębica, o
To to z tym czołgiem do sklejania?


Tak.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-24, 23:31   

M.S. napisał/a:
MrSpellu, Franc Fiszer mógł używać w dysputach naukowych słowa honoru jako koronnego argumentu. U Ciebie, wybacz, to nieco zbyt mało.

1) To my prowadzimy dysputę naukową?
2) Podajesz w wątpliwość moje słowa, że ja po prostu nie lubię tego typu literatury i z założenia uważam ją za niewiele wartą?
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-04-24, 23:48   

Tomasz napisał/a:
Pomimo zniechęcenia czeka u mnie na półce "Diabłu ogarek", wciąż mam ochotę spróbować Kotołaka. (hmm, może M.S. podeślesz mi jakiś egzemplarz w podarunku to chętnie przeczytam?), słyszałem też że da się przetrawić "Bursztynowe Królestwo".

Kotołaka i Różanooką da się także przetrawić. Podobny poziom lektury do opowieści o inkwizytorze Piekary.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-24, 23:57   

Asuryan napisał/a:
Podobny poziom lektury do opowieści o inkwizytorze Piekary.

To nie jest najlepsza rekomendacja, proza niskokaloryczna //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
M.S. 

Posty: 52
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-25, 09:57   

W kwestii Ksina: to jest to, o czym mówiłem - Przewodas zaczął pisać lekką rozrywkową prozę, a potem przeszedł długą drogę pisarską. Wspomniany Piekara od 20 lat drepcze w miejscu.

MrSpellu, prowadzenie z Tobą rozmowy mija się z celem.
 
 
Shadowmage 


Posty: 3215
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-04-25, 11:12   

Jeżeli stanie w miejscu oznacza "piszę to, co się dobrze sprzedaje i pozwala mi zarobić na życie", a przejście długiej drogi pisarskiej znaczy "napiszę to, co chcecie: jestem pisarzem do wynajęcia, bo tym fachem zarabiam na życie" to całkowicie się zgadzam. Tylko, szczerze powiedziawszy, nie widzę dużej różnicy między tymi postawami.
_________________
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-25, 15:42   

M.S. napisał/a:
MrSpellu, prowadzenie z Tobą rozmowy mija się z celem.

Straszne, no i co ja teraz zrobię?

Shadowmage napisał/a:
Jeżeli stanie w miejscu oznacza "piszę to, co się dobrze sprzedaje i pozwala mi zarobić na życie", a przejście długiej drogi pisarskiej znaczy "napiszę to, co chcecie: jestem pisarzem do wynajęcia, bo tym fachem zarabiam na życie" to całkowicie się zgadzam.

Bądźmy uczciwi. Przewodas chyba nie pisał pod pseudonimem pozytywnych recenzji swoich książek. Chyba.

Shadowmage napisał/a:
Tylko, szczerze powiedziawszy, nie widzę dużej różnicy między tymi postawami.

Notekę, mimo wówczas młodego wieku, pamiętam i wspominam dobrze. Potem było coś, gdzieś, kiedyś i w sumie nie pamiętam co i po co. I w sumie nazwisko autora zwisało mi kalafiorem. Ba, jeszcze dwa lata temu nie wiedziałem co/kto to jest Przewodas. Teraz się interesuję, bo lubię kabarety (lektura niektórych wpisów to wstrząsające przeżycie). Z Piekarą trochę odwrotnie, byłem oczarowany jego tekstami w Gamblerze (młody byłem). Znacznie później zacząłem poznawać jego prozę... i ta proza zniszczyła wizerunek Piekary, który ukształtował się w mojej młodzieńczej głowie.
Trauma, chcę o tym zapomnieć :(

Spalenie książki o Inkwizytorze było formą terapii.
Jander i Mag_Droon parszywie kłamią, byłem wtedy trzeźwy jak prosię //spell
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
Shadowmage 


Posty: 3215
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-04-25, 16:08   

Nie załapałeś: chodziło mi o to, że obaj obecnie piszą to, na co jest popyt, a nie tworzą z potrzeby artystycznej, że tak górnolotnie powiem. Nie odwołuję się do jakości ich twórczości w ciągu ubiegłych powiedzmy 10 lat. Piekara nie musi się wysilać, bo znalazł kurę znoszącą złote jajka - będzie stukał MM póki się czytelnikom nie znudzi, na co na razie się nie zanosi. Brak ambicji? Może, albo po prostu wyrachowanie oraz świadomość tego, że jakby się nie postarał, to i tak wybitnego dzieła nie napisze.
Moim zdaniem różnica z Lewandowskim jest taka, że ten na złotą kurę jeszcze nie trafił (albo potrzebuje więcej jajek:P). Jego zmiany konwencji i gatunków nie są poszukiwaniem nowych form wyrazu, ale koniecznością. Sam otwarcie przyznaje, że pisze na zamówienie, a nawet swego czasu oficjalnie ogłaszał, że jak się da temat i zaliczkę, to napisze cokolwiek.

No i fakt, Przewodas sobie pozytywnych recenzji chyba nie pisze. Wystarczy mu zmieszanie z błotem każdego, co ma inne zdanie o jego książkach niż jego własne :)
_________________
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-25, 16:13   

Shadowmage napisał/a:
Nie załapałeś: chodziło mi o to, że obaj obecnie piszą to, na co jest popyt, a nie tworzą z potrzeby artystycznej, że tak górnolotnie powiem.

Nie, ja wiem. Rozumiem. Potrzebowałem tylko Twojego posta do napisania swoich smętnych wynurzeń. Ja się zgadzam, że w obu wypadkach mamy często do czynienia z pisaniem do kotleta. I ja tego absolutnie nie ganię. Żyć wszak jakoś trzeba.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-04-25, 16:51   

M.S. napisał/a:
MrSpellu, prowadzenie z Tobą rozmowy mija się z celem.



Jeśli celem rozmów prowadzonych przez Ciebie jest nakłonienie użytkowników ZB do kupna książek Lewandowskiego, to jesteś przeciwskuteczny. Przeciwskutecznośc w porywach do 0,8 Saiki //mysli .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-25, 16:57   

Coś jak chłopcy z Chomiczówki, którzy zrobili tutaj antyreklamę Przybyłkowi. Dzięki nim za punkt honoru postawiłem sobie, że jego książek kijem nie tknę :mrgreen:
No ale ja jestem złośliwy i tupię nóżką (choć prawdą jest raczej to, że i tak miałem wyjebane i pewnie nigdy sam od siebie bym nie sięgnął, ale ciii... psujemy mi reputację).
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2012-04-26, 10:53   

Stary Ork napisał/a:
Przeciwskutecznośc w porywach do 0,8 Saiki //mysli .

Hm. Z jakiego systemu pochodzi ta miara i jak ją transponować np. na pawlaki (kilo? mili?)?
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2012-04-26, 11:02   

Mały_czołg, nie znasz Saiki?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2012-04-26, 11:12   

Nope. Czy to fopa i jak duże.
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2012-04-26, 11:20   

swego czasu Saika była zjawiskiem mocno aktywizującym forum szczególnie w bezproduktywnych sporach o idee i inne pryncypia, miała ten szczególny dar, że w zasadzie cokolwiek by wyraziła natychmiast w całej reszcie wzbudzał się sprzeciw i protest i to z rodzaju tych, które trzeba natychmiast wyrazić
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2012-04-26, 11:31   

Yup. W kwadrans niechcący zrobiłaby reakcyjnego konserwatystę nawet z Trockiego //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Mały_czołg 


Posty: 145
Skąd: od Grubera
Wysłany: 2012-04-26, 11:33   

Wot, smutny los samorodnych niezrozumianych talentów.
_________________
"Bo zgadzam się z GGG, że więcej na forum zepsuł Osakana z Małym Czołgiem, niż Przewodas."
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13189
Wysłany: 2012-04-26, 11:51   

w pewnym sensie masz rację
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
M.S. 

Posty: 52
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-26, 18:57   

Shadow - mocno uogólniasz. Wydawcy, zamawiając powieści, ograniczają się najwyżej do narzucenia tematu, a i to rzadko. Taki G+J zamówił powieść o Warszawie i otrzymał Anioły muszą odejść, które są dla autora jednym z najważniejszych dokonań literackich, ponieważ rozlicza się w niej z historią rodzimego miasta, a także - jak chyba w każdej swojej powieści - daje upust swoim pasjom. Orzeł bielszy niż gołębica powstał na potrzeby Zwrotnic czasu,ale sam pomysł na silnik naftowy i alternatywne powstanie styczniowe jest starszy. Diabłu ogarek powstał dzięki finansowemu wsparciu RM, ale nikt, kto czytał ten cykl (abstrahując od osobistej jego oceny) chyba nie powinien mieć wątpliwości, że to powieści osobiste.

Pijesz do słów sprzed kilku lat, kiedy Przewodas chodził po targach książek w Warszawie i ufny swojej wszechstronności zapewniał, że podoła każdemu zamówieniu. W ten sposób powstał poczytny cykl kryminałów retro - jego popularność powinna przekonać, że się nie mylił.
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-04-26, 23:17   

M.S. napisał/a:
Shadow - mocno uogólniasz. Wydawcy, zamawiając powieści, ograniczają się najwyżej do narzucenia tematu, a i to rzadko. Taki G+J zamówił powieść o Warszawie i otrzymał Anioły muszą odejść, które są dla autora jednym z najważniejszych dokonań literackich, ponieważ rozlicza się w niej z historią rodzimego miasta, a także - jak chyba w każdej swojej powieści - daje upust swoim pasjom. Orzeł bielszy niż gołębica powstał na potrzeby Zwrotnic czasu,ale sam pomysł na silnik naftowy i alternatywne powstanie styczniowe jest starszy. Diabłu ogarek powstał dzięki finansowemu wsparciu RM, ale nikt, kto czytał ten cykl (abstrahując od osobistej jego oceny) chyba nie powinien mieć wątpliwości, że to powieści osobiste.

A jak powstał Faraon wampirów? Też zlecenie, czy inicjatywa autora?

Cytat:
Pijesz do słów sprzed kilku lat, kiedy Przewodas chodził po targach książek w Warszawie i ufny swojej wszechstronności zapewniał, że podoła każdemu zamówieniu. W ten sposób powstał poczytny cykl kryminałów retro - jego popularność powinna przekonać, że się nie mylił.

Czyli mam wciąż szanse na Alicje? //panda

BTW. Ktoś się orientuje ile wynosiłaby zaliczka?
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-26, 23:30   

MORT, niech sobie KTL pisze nawet Kubusia Zdechlatka na zlecenie parlamentu Mozambiku. Kto mu broni?
_________________
Instagram
Twitter
  
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2012-04-26, 23:34   

Ale ja serio jestem ciekaw. Kto mi broni?
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-26, 23:35   

MORT napisał/a:
BTW. Ktoś się orientuje ile wynosiłaby zaliczka?

Ja się nie dorzucam. Naprawdę mam na co wydawać pieniądze.

MORT napisał/a:
Ale ja serio jestem ciekaw. Kto mi broni?

No nikt.

Stary Ork napisał/a:
Yup. W kwadrans niechcący zrobiłaby reakcyjnego konserwatystę nawet z Trockiego

No, za jej bytności forum ostro skręciło w prawo //osochozi
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-04-26, 23:42   

Spell napisał/a:
No, za jej bytności forum ostro skręciło w prawo

Aż dobiło do ściany, która okazała się ASXem.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2012-04-26, 23:44   

Aż mi się ta moja studentka przypomniała, co to twierdziła, że RAZ jest publicystą lewicowym //spell
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,49 sekundy. Zapytań do SQL: 13