FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wiedźmin - serial
Autor Wiadomość
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1640
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-07-24, 16:42   

ASX76 napisał/a:
goldsun napisał/a:


Jakoś mi seriale nie wchodzą,

chyba za dużo czasu wymagają i wolę w tym czasie porobić coś innego.

Ale akurat wiedźmina na pewno zobaczę, stąd pewnie też bawię się w zgadywanki "jak chcą to zrobić". Mam do wiedźmina sentyment i nic nie poradzę.


1. Może nie próbowałeś Pan "właściwych"? ;)
2. Porobienie czegoś innego też wymaga dużo czasu, np. czytanie książek pochłania nawet więcej ;) W każdym razie czas poświęcony dobrej produkcji nigdy nie jest stracony, a i pospamować jest o czym :-P

Raczej nie.
Po prostu wolę robić coś innego niż akurat oglądać seriale. Przykładowo - Expanse czytam na bieżąco, podoba mi się, ale jakos nigdy nie mam czasu nawet sprawdzic co musiałbym zrobić, żeby zobaczyć serial ... zostawiam to sobie na "jak będę miał wolny czas ... może na emeryturze ..." ;-)
Czytanie książek i budowanie z klocków to dwie rzeczy które pewnie zajmują mi najwięcej czasu wolnego. Tym bardziej, że do budowania trzeba czasami najpierw poszukać jakichś materiałów. ;-)


ASX76 napisał/a:
3. Tyle tylko, że to już nie Wiedźmin Sapkowskiego, lecz pozbawiona słowiańskości "papka" przetworzona przez (h)Amerykańców, więc insza inszość ;)

Wszystko zależy od podejścia. Nie wątpię, że dla niektórych gry też już nie były "Wiedźminem Sapkowskiego".
Ja to chętnie jednak zobaczę. Najwyżej potem będę kląć (i tak jak na razie jest dobrze, bo w przypadku ekranizacji przez Polaków, kląłem już przed obejrzeniem ;-) )
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Trojan 


Posty: 11317
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-07-24, 17:47   

Ta słowiańskość jest mocno wyolbrzymiona.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2019-07-25, 07:36   

Tak naprawdę "słowiańskość" dopiero wyeksponowały gry.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2019-07-25, 09:40   

Zestaw motywów słowiańskich zawsze był tylko jednym z elementów Cyklu Wiedźmińskiego, obok masy odwołań do imaginarium innych tradycyji europejskich. I nawet nie elementem najbardziej wyeksponowanym. Więcej jest tam inspiracji nordyckich (północno-germańskich) i południowo-germańskim, czyli po prostu germańskich. Jak napisałeś, Spellu, dopiero gra wyciągnęła panslawizm na pierwszy plan, a nasi rodzimi "turbosłowianie" ulegli złudzeniu, jakoby tak było zawsze.

Książki:
- część potworów, z jakimi walczą wiedzmini, zaczerpnieta wprost ze słowiańskich wierzeń: bobołak, utopiec, kikimora, strzyga (jednak poza tą ostatnią są one w książkach zaledwie wspominane)
- część nazw od pojęć z kultury słowiańskiej, jak np. bagna Pereplut (od demona Perepłuta), gdzie Vysogota znalazł ledwo dychającą Ciri (pojęć więc dość subtelnie zakamuflowanych)
- kilka raczej subtelnych odwołań do kanonicznej polskiej literatury, hołubiącej motywy ludowe
- opowiadanie Kraniec świata trochę bardziej pochyla się nad scenografią i kulturą ludową w stylu słowiańskim

Gry:
- muza, muza i jeszcze raz muza, na każdym kroku nawalająca w uszy "słowiańskością" i budująca taką też konotację
- scenografia wiosek jak Biskupin drewnianych, protosłowiańskich kapliczek, puszcz starożytnych oraz pól malowanych zbożem rozmaitem, mało obecna w książkach, w grze jednak wciąż i wciąż otaczająca Geralta
- potwory zaledwie w pierwowzorze wspominane, tutaj stałym elementem krajobrazu, ciągle wracającymi przeciwnikami - nad wodą utopce i wodnice, na polach południce i północnice, w kniei kikimory i lesze, dalej czarty, biesy, bożątka i wiele innych
- istotne fabularnie odwołania do motywów ludowych z polskiej literatury - Balladyny, Dziadów, Wesela, Chłopów

Cyk. I złudzenie gotowe.
  
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2019-07-25, 09:59   

Dałbym lajka, ale sie nie da.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Trojan 


Posty: 11317
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-07-25, 10:53   

lubię to :)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2019-10-31, 17:51   

Trailer "Wiedźmina" jest w porządku. 20 grudnia będę oglądał. Szykuje się bardzo przyzwoita produkcja fantasy. Jeśli sądzić budżet po scenach z trailera, to ubogo nie będzie. Oczywiście, czepiać się będą zbroi Nilfgaardu, ale mam trochę wywalone jak wymyśleni żołnierze wymyślonego królestwa będą wyglądać. Zwłaszcza że to taki detal, o którym nie warto wspominać. Ale nie znam się i nie jestem aż takim, jak oni się nazywają, geekiem(?).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11317
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-10-31, 17:57   

Trailer :

https://youtu.be/ndl1W4ltcmg
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2019-10-31, 18:01   

Romulus napisał/a:
Trailer "Wiedźmina" jest w porządku. 20 grudnia będę oglądał. Szykuje się bardzo przyzwoita produkcja fantasy. Jeśli sądzić budżet po scenach z trailera, to ubogo nie będzie. Oczywiście, czepiać się będą zbroi Nilfgaardu, ale mam trochę wywalone jak wymyśleni żołnierze wymyślonego królestwa będą wyglądać. Zwłaszcza że to taki detal, o którym nie warto wspominać. Ale nie znam się i nie jestem aż takim, jak oni się nazywają, geekiem(?).


Ja bym się czepiał najwyżej tradycyniej holiłódzkiej bitwy wedle schematu Ustawmy ich naprzeciw i niech zapterodyktalają na siebie w rozproszonym szyku :P A czepianki będą pewnie bardziej po osi U Sapka nie było czarnych //spell
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2019-10-31, 20:09   

nie najgorzej
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2019-11-01, 00:54   

Sam siebie nie poważam za ten totalny brak zaangażowania emocjonalnego w bieżącą gonitwę oczekiwań. Gorzej niż w rodzimym nie będzie. Dzisiaj znaleźliśmy płytę z wierszykami dla dzieci w interpretacji Żebrowskiego. Kaczka dziwaczka itd. Koszmar. To może jednak mentalnie to on pogrążył to dzieło, acz nikt nie podejrzewał?.Żebrowski - Pan Tadeusz,Żebrowski - Skrzetuski. Żebrowski - Geralt. Prawda nas wyzwoli.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1640
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-11-01, 09:24   

Rzeczy, które mi podpadły widząc trailera 2 razy:
- w angielskim jest "na podstawie bestselerowych książek", w polskim jest "na podstawie książek Sapkowskiego" ;-)
- jeśli dobrze widziałem Triss, to wyszła w tej scenie jednak lepiej, niż na zdjęciach pokazywanych wcześniej
- w pewnym momencie jest mówione "jest zło małe, duże i średnie ..." i trochę mi tu bardziej by pasowało to co powiedział chyba czarodziej w Blaviken "ale jest też zło bardzo złe, które się chowa za nimi wszystkimi i tylko czeka ..." czy jakoś tak. Mam wrażenie, że bardziej podkreślałoby to co zakładam ma się dziać w serialu
- wiedźmin walczy w miarę fajnie, musieli poćwiczyć żeby to tak płynnie wyglądało
Ja cały czas czekam z utęsknieniem (od jakichś 20 lat), nie spadło u mnie "zaangażowanie". ;-)


bio napisał/a:
Sam siebie nie poważam za ten totalny brak zaangażowania emocjonalnego w bieżącą gonitwę oczekiwań. Gorzej niż w rodzimym nie będzie. Dzisiaj znaleźliśmy płytę z wierszykami dla dzieci w interpretacji Żebrowskiego. Kaczka dziwaczka itd. Koszmar. To może jednak mentalnie to on pogrążył to dzieło, acz nikt nie podejrzewał?.Żebrowski - Pan Tadeusz,Żebrowski - Skrzetuski. Żebrowski - Geralt. Prawda nas wyzwoli.

Tamten serial położył przede wszystkim scenarzysta, który powymyślał takie głupoty, że łeb boli. Jeśli dialog jest absolutnie drętwy i bez sensu, to nawet najlepszy aktor go nie uratuje. A tam takich dialogów było od groma.
Jak na tamte czasy, to obsada była całkiem porządna: Zamachowski, Żebrowski, Dymna, Wiśniewska, Kozłowski, Wolszczak, Boberek, Łukaszewicz, Walczewski (jako zakuty rycerz bez skazy i zmazy ;-) ), kilku nie z pierwszoplanowych ról: Zbrojewicz, Kinga Ilgner jako Renfri, Marian Glinka, Talar ... nie da się, żeby tacy aktorzy wszyscy równo nie dali rady IMHO. Tym bardziej, że potrafili wypaść dobrze, nawet w tym co dostali. Ale nie w wielu przypadkach mieli czego grać ...
Było kilka pomyłek IMHO w obsadzie, na czele z "robotem-Ciri", czy Olbrychskim jako królem elfów, ale dla mnie to przede wszystkim scenariusz leżał i nigdy nawet nie ożył.
I nawet wyśmiewane efekty, nie były tym co ten serial dobiło, chociaż wielka uczta w Malborku na 10 osób, to też trochę słabo ...
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1888
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-11-19, 21:29   

Zacząłem czytać Siedmioksiąg coby mieć to na świeżo przed premierą serialu w pamięci i punktować wszelkie odstępstwa od oryginału :badgrin:
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2019-11-19, 21:41   

Who cares?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2019-11-19, 21:47   

m_m napisał/a:
Zacząłem czytać Siedmioksiąg coby mieć to na świeżo przed premierą serialu w pamięci i punktować wszelkie odstępstwa od oryginału :badgrin:


Ale na cóż to i komuż gruba książka na ten temat potrzebna? --_-
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1888
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-11-19, 21:59   

A bo z 6 lat nie czytałem tego, czas przypomnieć sobie.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2019-11-20, 16:43   

Też lubię sobie wrócić. Ale teraz chcę na świeżo podejść.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11317
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-12-04, 22:04   

https://youtu.be/oO-5dtlOyBM

Od 6:15 o Wiedźminie.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1888
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-12-06, 18:03   

Cytuję za Spidersweb
Cytat:
Serial „Wiedźmin” będziemy mogli obejrzeć z oryginalną ścieźką dialogową, polskim lektorem, ale także w wersji z dubbingiem. W tym ostatnim w rolę Geralta ponownie wcieli się sam Michał Żebrowski, odtwórca roli w polskiej adaptacji „Wiedźmina” z 2001 roku.

O nieeeeee, przecież będzie mi się przypominał gumowy smok. No nic, trzeba będzie oglądać z lektorem.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Bibi King

Posty: 1608
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2019-12-06, 18:10   

Ech, do końca miałem nadzieję, że jednak Linda... Wyobrażacie sobie Bogusia, jak na "Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty. Drugim śmierć" odpowiada "Co ty, kurwa, wiesz o śmierci"?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2019-12-06, 18:16   

Ja zawsze z napisami, polskimi lub angielskimi. Lektor to zło. Dubbing to zło.

Poza tym, z pierwszych recenzji wynika, że serial jest luźną adaptacją, więc pewnie będzie płacz. Ja się nie uprzedzam. Ale boję się, że się specjalnie będę kłócił z przeciwnikami takiego podejścia. :-)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11317
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-12-06, 20:40   

Są już pierwsze recki? Co piszą? Jak oceniają?

Btw, Canal+ ma tak ujową propozycję dla aktualnych abonentów że nie co się fuckają z tym Netflixem. Kupie se normalnie jak człowiek.
Realnie to mają jeszcze z tydzień żeby sprzedać tego Netflixa już ludziom z abo. Potem N. wypuści Witchera wszyscy obejrzą i wypsztyka się najlepszy i największy magnes tej oferty.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15610
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2019-12-06, 20:52   

Trojan napisał/a:
Są już pierwsze recki? Co piszą? Jak oceniają?



Oglądający niewiele mogą zdradzić, póki co. W każdym razie serial bardzo się spodobał, ogólnie rzecz biorąc. Jest na co czekać.
Przesłuchałem obszerny wywiad z Bagińskim i jestem napalony jak prawiczek na milfetkę ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2019-12-08, 09:40   

Tymczasem na yotube miała premiera pełnometrażowego filmu stworzonego przez fanów - Pół wieku poezji później / Alzur's Legacy. Film powstawał ponad 4 lata, sfinansowany dzięki zbiórce pieniężnej na portalach crowdfundingowych.

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Krótkie wprowadzenie do fabuły przygotowane przez twórców filmu:
Cytat:
Ćwierć wieku po pogromie rivijskim (ostatnich wydarzeniach z Sagi) zostaje zaatakowane Kaer Morhen, stare siedliszcze wiedźminów z cechu Wilka. Napaści przewodzi potężny wojownik - Agaius. Parę lat później z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkoły czarodziejek, ucieka Ornella, podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za renegatką rusza Triss Merigold. Z pomocą ma jej przyjść stary bard Jaskier, jego bękarci syn, Julian oraz poszukujący zemsty Lambert, ostatni zabójca potworów.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2019-12-08, 17:22   

Daj znać, czy coś ciekawego, ponieważ nie jestem fanem fanowskich produkcji. Ale jeśli warto, to rzucę okiem.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2019-12-09, 19:46   

Obejrzałem pierwsze 10 minut fanowskiej pełnometrażówki - porządnie nakręcona, jest fajny klimat, trochę rozwlekła fabuła. Na razie nie miałem czasu i ochoty aby obejrzeć całość.

Z rzeczy netflixowych - pokazały się "wprowadzenia do postaci" - krótkie, 2-3 minutowe filmiki z nowymi scenami plus sceny z planu, w których główni aktorzy opowiadają o granych przez siebie postaciach:

https://youtu.be/KQPxD-GbF2c - Ciri (Freya Allan)

https://youtu.be/8LiD3i9DS_c - Geralt (Henry Cavill)

https://youtu.be/AZDPuYeQQNM - Yennefer (Anya Chalotra)

Plus muzyka ze ścieżki dźwiękowej:

https://www.youtube.com/watch?v=OHgowJ7d33k - piosenka Jaskra (Joey Batey) - "Toss a Coin to Your Witcher"

https://www.youtube.com/watch?v=WdS4Z5Kfjgw - główny motyw muzyczny serialu

Po obejrzeniu zajawek jak na razie mogę stwierdzić - imponująca scenografia, robi wrażenie.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2019-12-09, 20:04   

Piosenka Jaskra misię, zaś po wysłuchaniu głównego motywu serialu Czyngis Chana widzę. ;)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2019-12-09, 23:53   

Te same zajawki, ale z polskimi napisami:

Geralt - https://youtu.be/ZXxBpx7sLo0
Yen - https://youtu.be/VRkteA1K71o
Ciri - https://youtu.be/BvMQa8-0OdQ
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2019-12-12, 11:37   

https://www.youtube.com/watch?v=TZDXhzuMwt8 -"Zwiastun finalny" z polskimi napisami. Trochę ponad półtorej minuty scen które układają się w streszczenie początku sagi.
 
 
Trojan 


Posty: 11317
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-12-12, 12:06   

czyli tak jakby Geralt nie znał Ciri wcześniej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13