FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co gały widziały...
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-05-05, 11:58   

Blish miał latające w kosmosie miasta a Chinczyki mają całą Ziemię.
To jest rozmach !

Nie chcem sie wierzyć że do tego pomysłu rodem z fantasy-space opery mieli jakieś konsultacje naukowe ;)
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2019-05-05, 12:02   

Ale się czepiasz. Fuj. Skoro wszyscy nie możemy stąd odlecieć, choćby ze względu na niedostatek zasobów niezbędnych do wybudowania odpowiedniej ilości statków kosmicznych (o innych powodach nie wspomnę), to rozwiązanie pozostaje tylko jedno: ruszyć z posad bryłę świata. //evil
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-05-05, 12:32   

Aż zacząłem czytać to opowiadanie Cixina Liu przez Was.
I na moje oko, trochę nauki jednak tam widać.
- powód dla którego chcą ruszyć Ziemię
- efekty długofalowe zatrzymania Ziemi
- efekty jakie mogą spowodować silniki
- rozmieszczenie silników (taki drobiazg, a jest jedno zdanie, które na to zwraca uwagę)
chociażby w tych tematach jakaś nauka powinna mieć coś do powiedzenia, więc ja bym się ostrożniej na Waszym miejscu z tych konsultacji naukowych tam nabijał. :-)

Nie wiem jak jest dalej w opowiadaniu i jak jest w filmie, ale tak całkiem po bandzie chyba jednak nie jadą.

Pomijam oczywistości, czyli co by się stało po samym zatrzymaniu Ziemi, bo jakieś założenia trzeba zrobić/zignorować. :-)
Edit: chociaż jeśli hamowanie robili stopniowo, na odlot mieli 400 lat, zakładając 50 lat na przygotowanie silników na początku i 50 lat wcześniej wylot, czyli 300 lat na hamowanie, to daje wyhamowywanie o około 5km/h na rok, a to już wydaje się być do ogarnięcia (czytaj: nie wybiłoby całego życia na Ziemi od razu).
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-05-05, 13:49   

Ja wiem że wysyłając Hubbla nie pomyśleli o tym że w przestrzeni są potrzebne inne soczewki niż na Ziemi - ale jak rozumiem z trailera to o mały włos Ziemia nie zderzyla się z Jowiszem ;)

Kurła, normalnie ruch jak na obwodnicy Wrocławia.
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-05-05, 13:57   

Trojan napisał/a:
Ja wiem że wysyłając Hubbla nie pomyśleli o tym że w przestrzeni są potrzebne inne soczewki niż na Ziemi - ale jak rozumiem z trailera to o mały włos Ziemia nie zderzyla się z Jowiszem ;)

Kurła, normalnie ruch jak na obwodnicy Wrocławia.

Grawitacja Jowisza jest wykorzystana do zwiększenia przyspieszenia Ziemi, a nie "prawie się zderzyła". :-)
Akurat taki efekt jest wykorzystywany regularnie już w tej chwili, przy wysyłaniu sond, np. poza układ słoneczny.
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-05-05, 15:42   

Jasne że domyślam się że chodzi o asystę graw. (Na trailerze mówią coś o 3,5 mld ofiar ) czyli tak jakby się zderzyla. Pytanie czy latającą Ziemię stać na takie ryzyko jakim jest wchodzenie w "taki układ" ze zderzakiem naszego systemu :) tak na poziomie logiki.
Dobra - dzie jest to opowiadanie? Chętnie się zapoznam.
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-05-05, 16:17   

Trojan napisał/a:
Jasne że domyślam się że chodzi o asystę graw. (Na trailerze mówią coś o 3,5 mld ofiar ) czyli tak jakby się zderzyla. Pytanie czy latającą Ziemię stać na takie ryzyko jakim jest wchodzenie w "taki układ" ze zderzakiem naszego systemu :) tak na poziomie logiki.
Dobra - dzie jest to opowiadanie? Chętnie się zapoznam.

Ja się przyznaję, że spiraciłem.
Chyba można kupić ebooka na amazonie.
Bo po polskiemu chyba nie ma.
Ale z lekką pomocą google-translatora spokojnie przeczytałem po angielsku i raczej nic nie straciłem.

Przy okazji - chyba fabuła filmu poszła w trochę innym kierunku niż fabuła w opowiadaniu, ewentualnie rozbudowała to co w opowiadaniu.
3.5mld ofiar - w opowiadaniu nie ma chyba takich cyferek podanych, ale ofiary przy takiej operacji muszą być - to zrozumiałe.
Ale fabuła w opowiadaniu jakimś szczytem nie jest, a nawet chyba należy uznać ją za w miarę słabą - Cixin Liu jest przede wszystkim fizykiem/naukowcem, a to opowiadanie chyba jest starsze, więc ... polecam głównie dla pomysłu i możliwe, że naukowego wytłumaczenia tego co jest podstawą w filmie (bo zakładam, że główna idea została zachowana, a filmy mają tendencję do omijania/upraszczania naukowego tłumaczenia).

Edit: O! Wygląda na to (gugle tak twierdzi), że jednak zostało wydane po polskiemu, w którejś antologii "Kroki w nieznane" ...
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2019-05-05, 17:58   

Kroki w nieznane 2014.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2019-05-05, 18:05   

Naukowy wydaje mi się pomysł z wykorzystaniem tego, z czego składa się Jowisz do uniknięcia katastrofy. Prosty i do ogarnięcia dla laika. :) Z wykonaniem oczywiście gorzej, to jest z samą wykonalnością. :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2019-05-10, 18:01   

Na Netflixie taki fajny dokument: "Knocking down the House" - opowiada o kilku kandydatkach Demokratów, które wystartowały przeciwko demokratycznemu establishmentowi. Niektórym się udało, niektórym nie. Bez wątpienia gwiazdą filmu i objawieniem amerykańskiej sceny politycznej jest Alexandria Ocasio - Cortez. Najpierw zmierzyła się z demokratycznym Goliatem w prawyborach, a potem pokonała republikańskiego przeciwnika. Film opowiada głównie o tej pierwszej kampanii jej i jej podobnych. Ale jako post scriptum warto dopisać, że AOC sprawuje się wspaniale w Kongresie. Do tego stopnia, że prawicowe media dostają pierdolca i atakują ją z furią, której należy tylko przyklasnąć. Bo to objaw strachu. Tacy parlamentarzyści jak ona mogą znowu uczynić Amerykę wielką. Jest w tym i uniwersalne przesłanie. Także dla Polaków. Walić obowiązującą narrację, walić to, że mówią ci, że masz nierealistyczny program, że tylko napędzasz głosów przeciwnikom. Jak mówi wprost AOC: dziesięć osób powie ci "nie", ale jedna powie ci "tak" i wtedy wygrywasz. Przydałby się taki polski film przywracający wiarę w gruncie rzeczy w demokrację: https://www.youtube.com/w...sAOHhYfIzdsf-tM
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Crozier


Posty: 161
Wysłany: 2019-05-10, 18:11   

Przecież ta Ocasio-Cortez to zwykła idiotka i marna populistka i nie trzeba być wystraszonym prawakiem (lol), żeby to stwierdzić.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2019-05-10, 19:06   

Crozier napisał/a:
Przecież ta Ocasio-Cortez to zwykła idiotka i marna populistka i nie trzeba być wystraszonym prawakiem (lol), żeby to stwierdzić.

A twierdzisz tak na podstawie...? Wystraszyła zwiędłe prawicowe penisy krzyczące rynek, rynek, Reagan pyerd!!!
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Crozier


Posty: 161
Wysłany: 2019-05-10, 19:17   

Jej wiedza i elokwencja w pigułce:
https://mobile.twitter.com/RealSaavedra/status/1018707668993626112

https://youtu.be/t_TYZ6VRNNg

Wystarczyłoby posadzić ją naprzeciwko kogoś, kto potrafi dyskutować o faktach, nie socjalistycznych bajeczkach, żeby cały jej wizerunek runął w gruzach. Potrafi tylko słodko pierdolić jakieś komunały dla umysłowej biedy, ale każdy, kto ma minimum rozeznania domyśli się w pięć sekund, że to zwykła kretynka, a przy tym niezła oszolomka, przy której Clinton i Trump to rozważni, uporządkowani politycy.

No i według niej to, co sie dzieje w Wenezueli, jest super i w ogóle. Nie wiem, jak ktokolwiek może traktować taką osobę powaznie. I pierdyliard dokomentów o tym, jaka ona jest fajna i cool nie zmieni tego, że intelektualnie to dno i wodorosty.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2019-05-10, 20:06   

Zajeżdżasz pyerdem z Fox News. Ale ok. :) https://www.youtube.com/watch?v=h810bO-4LIs
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Crozier


Posty: 161
Wysłany: 2019-05-10, 20:38   

I uznałeś, że odbijesz piłeczkę, linkujac do "Guardiana".


Ech. xD
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2019-05-10, 20:40   

No, przepraszam, Fox News albo jakieś jutubowe popierdóły dla gimbusowych korwinoidów/onanistów to wiarygodniejsze źródła. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Crozier


Posty: 161
Wysłany: 2019-05-10, 20:46   

Ale co Fox News? Podstawili jakaś swoją Cortez, która pieprzyła te bzdury? Zadałes sobie w ogóle trud, żeby to obejrzeć, czy tylko otworzyłeś linka, stwierdziłeś, że to za dużo zachodu i wróciłeś tutaj sobie popieprzyć? Koles ładnie udowadnia, jakie bzdury pociska ta mała latino-komunistka, wiec nie wiem, co mają do tego "zródla" ani ich wiarygodnosć. Uważasz, że jej wypowiedzi zostały cyfrowo spreparowane, wyjete z kontekstu, czy o co chodzi? A może to te slynne putinowskie trolle?
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2019-05-11, 07:04   

Uważam, że nie na wszystkim musi się znać. Co nie oznacza, że nie można jej zarzucić pitolenia farmazonów. Ale żeby ją nazywać komunistką trzeba mieć nie po kolei w głowie albo naoglądać się Fox News lub nałykać liberalnych gospodarczo bajek o reagonomice, świętym wolnym rynku, skapywaniu bogactwa i tym podobnych popierdółek.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2019-05-19, 22:21   

Każdy ma jakieś wady. Moja żona ogląda Marvela. I podobno nawet odróżnia od DC. Chciał nie chciał też czasem widzę jakieś fragmenty. Dziś jakiegoś kapitana Amerykę. Owdupeczkę, jaka to bieda z nędzą.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-05-24, 22:04   

Green Book - dzisiaj kinie (jeszcze grają)
W sumie napisano wszystko o tym filmie, ja dodam. O Cztery kostki cukru od wielkości.
Tak pozostał nam "tylko" fajny film.

8,5/10
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-05-26, 10:57   

Nie cierpię filmów Larsa von Triera, żadnego nie obejrzałem do końca, a Antychryst to chyba najgorszy film jaki miałem okazję niedooglądać.
Ale skusiłem się na Dom, który zbudował Jack i jestem zachwycony, ależ to jest świetny film.
Aktorsko rewelacyjny, ciekawie sfilmowany i zmontowany, a w końcówce trochę surrealistyczny.
Dwie i pół godziny siedziałem z rozdziawioną paszczą, zamykając ją tylko żeby przełknąć piwo.
Polecam ten film, jest miejscami obrzydliwy, ale wszystko to ma swój cel.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2019-05-27, 18:34   

The Hurt Locker. Co tu dużo mówić, bardzo dobry film. :)
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15587
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2019-06-01, 15:12   

Trojan napisał/a:
Green Book - dzisiaj kinie (jeszcze grają)
W sumie napisano wszystko o tym filmie, ja dodam. O Cztery kostki cukru od wielkości.
Tak pozostał nam "tylko" fajny film.

8,5/10


Toż to gorsza kopia konceptu francuskiego filmu pt. "Nietykalni" z 2011 roku, tyle że po amerykańsku. Poprawność polityczna aż boli. Ogląda się przyjemnie, film ma swój urok, jest lekki i dość bezpretensjonalny, ale do wielkości mu daleko. Wszystko leci jak po sznurku. Łatwo wchodzi i jeszcze szybciej wychodzi. 7/10 to max.

m_m napisał/a:

Ale skusiłem się na Dom, który zbudował Jack i jestem zachwycony, ależ to jest świetny film.

Aktorsko rewelacyjny, ciekawie sfilmowany i zmontowany,

a w końcówce trochę surrealistyczny.



1. Niestety, zachwytów nie podzielam. Porządna rzecz na raz, zbyt rozwleczona, przy czym zakończenie od czapy.

2. A tutaj się zgodzę.

3. "Trochę" to poważne niedopowiedzenie, a właściwie "niedopisanie" ;)
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-06-01, 19:34   

No nie, za dalekie porównanie.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-06-02, 16:33   

Aladyn
takie słodko-pierdzące disnejowskie popierdólki
niby Guy'a Richiego ale kompletne bez jego znaków szczególnych.
dla dzieci i dla dziewczynek. proste story.
nie ma mrugania do dorosłego widza.
efekty oczywiście bardzo spoko

z moje pkt widzenia jakies 5,5/10 ale... nie dla mnie ten film był robiony.

była też krótka zajawka StarWars9
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2019-06-14, 06:46   

Nowy Smętarz dla zwierzaków można, ale po co?

X-Men: Dark Phoenix - nie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2019-06-15, 18:32   

Na upały Arktyka z Madsem Mikkelsenem jak znalazł.
Bajdełej, ależ Mads jednak byłby zakurwistym Geraltem.
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
goldsun 
Szeregowy


Posty: 1626
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-07-02, 18:46   

Właśnie miałem okazję zobaczyć kawałek jakiegoś starego Winnetou ... z lektorem po śląsku. Na TVSie co jakiś czas da się coś takiego trafić. ;-)
Słuchanie tego jest lepsze nawet, niż "ja sem netoperek" (czyli batman po czesku), zwłaszcza, że ten oryginalny niemiecki (również w ustach Winnetou) też słychać oprócz śląskiego lektora. ;-)

kilka cytatów:
"My zostaniemy s umrzykami, a ta frelka zabierzcie ze sobom"
"ty giździe pieroński, znowu fulosz"
"te gorole majom za duże szczewiki"
"ty byś nie trafioł nawet we spodek w Katowicach" (serio!!)
"ty ino udajesz faroża"
"konie rain do środka"
"terozki chowajta swoje flinty"
"ciepnij ta giwera"
...
to cały czas godajom Winnetu, Old Shatterhand, Szoszoni i reszta z dzikiego zachodu. ;-)
W takim wydaniu to jest piękna komedia, tym bardziej, że aktorstwo jest z lat 60tych, więc też momentami komediowo wygląda. ;-)
Polecom każdymu. ;-)
Howgh! Kamraci!
_________________
Załączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun

Per ASperger ad astra
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-07-19, 00:14   

Dark Phoenix Saga:X-Men
Oczekiwałem czegoś gorszego, wyszło średnio ale tak sobie miarkuje, że lepiej od Apokalipsy czy najnowszego Pająka.
Komiks czytałem w epoce TM Semic, czyli dawno temu i średnio pamiętam szczegóły, ale co do,zasady chyba się zgadzało. Nie było chyba tylko Alienów. Poza tym - ogólnie w tych nowych xmenach średnio pasują mi aktorzy. Dobry jest Magneto, jego syn czy jeszcze Grey J. , reszta nie bardzo.
Jak rozumiem to był ostatni X we franczyzie. Teraz homecoming.
7,1/10
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-07-21, 20:01   

First man.
Wczoraj na 50 puścili w C+ i nie żałuję że nie trafiłem na to w kinie.
Taka tam biograficzna historia pierwszej stopy na srebrnym globie.
Scen w kosmosie mało. Scen z NASA tez nie za dużo. Skupiamy się na Nealu Armstrongu ale też nie do końca. Film chyba stoi w rozkroku.
Warto było nakręcić bo to postać epokowa. Może gdybyśmy więcej o takich mówili a nie o przestpecach/mordercach/seryjnych/masowych/wodzach bylibyśmy lepsi? Hmm?
Trochę lekcja historii - 6,5/10 + wartość edukacyjna.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Neil Gaiman- blog w polskiej wersji językowej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 13