FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Fantastyka, fantastyka naukowa, fantasy
Autor Wiadomość
petillante33

Posty: 3
Wysłany: 2013-10-01, 17:28   Fantastyka, fantastyka naukowa, fantasy

Jak definiujecie te gatunki? Widzę, że do jednej kategorii "fantastyka" są wrzuceni wszyscy autorzy, i to mnie mocno dziwi, a chciałabym poznać Wasze zdanie na ten temat.
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2013-10-01, 18:16   

Dla mnie to nic dziwnego - przecież fantastyka to nazwa ogólna literatury w której decydującą rolę odgrywa fantazja i wyobraźnia autora, który kreuje inną odmienną rzeczywistość od tej znanej z realnego świata. Czyli w obrębie terminu fantastyka mieści się wszystko co można pod to podciągnąć.

Fanastyka dzieli się następnie na trzy główne gatunki - Science Fiction (SF, fantastyka naukowa), fantasy i horror, a te mają przeróżne podgatunki "czyste" i "krzyżówki" z innymi gatunkami literackimi - typu space opera, paranormale, hard SF, urban fantasy, high fantasy, low fantasy, cyberpunk, steampunk, utopie, dysktopie, alternatywne historie itp. itd. - można tak mnożyć i mnożyć

A zresztą to ważne jak nazywa się dany gatunek i czy można go ostro i wyraźnie "odciąć" od innych gatunków? Dla mnie nie jest ważne pod jaki termin podciągnę daną książkę - ważne jest czy mi się podobała, czy nie.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2013-10-01, 18:36   

tr, po co gadasz z botem?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2013-10-01, 20:22   

Trzeba dać szansę :) Aczkolwiek wywaliłem juz ze dwa posty w/w użyszkodniczki. Ale, jeśl jest botem - to może się "nauczy", "zmutuje" poprzez interakcję. Wkład w rozwój sztucznej inteligencji - tak o tym myślę :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fenris
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-01, 20:23   

Fidel-F2 napisał/a:
tr, po co gadasz z botem?


Może lubi, taki fetysz.
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2013-10-01, 20:49   

Rozgryzliście mnie :mrgreen:
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-10-03, 20:29   

tr, mam problem z zaliczenie horroru dp fantastyki. Horror może, ale nie musi mieć elementów fantastycznych.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2013-10-04, 05:02   

Podziel się z nami tym problemem, może Ci pomożemy?
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-04, 10:18   

Tixon napisał/a:
tr, mam problem z zaliczenie horroru dp fantastyki. Horror może, ale nie musi mieć elementów fantastycznych.

Czy ja wiem...? Najprostsza (acz oczywiście nie jedyna) definicja mówi, że horror od thrillera różni się tym, że w thrillerze zabija człowiek, a w horrorze coś nieludzkiego. Co z automatu zakłada występowanie pierwiastka nadnaturalnego, fantastycznego.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-10-04, 15:17   

1) Zakładam, że horror to opowieść grozy. Ma wzbudzić strach, przerażenie, niepokój chociażby.
2) Horror w takim ujęciu jest starszy od fantastyki jako takiej.
3) W horrorze może występować element fantastyczny, ale nie musi. Przy czym dyskusyjne jest, czym taki element jest. Np. duchy.
Jezebel napisał/a:
horror od thrillera różni się tym, że w thrillerze zabija człowiek, a w horrorze coś nieludzkiego. Co z automatu zakłada występowanie pierwiastka nadnaturalnego, fantastycznego.

Zostajesz uwięziona z dzieckiem w samochodzie. Na zewnątrz czai się wściekły pies?
Horror, czy thriller?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2013-10-04, 16:08   

Thriller. Byłam kiedyś na filmie określanym jako horror, który okazał się thrillerem, byłam zła i zniesmaczona, bo spodziewałam się duchów bądź innych monsterów a dostałam psychopatyczną młodzież. Pff.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Urshana 


Posty: 745
Skąd: Silesia
Wysłany: 2013-10-04, 16:12   

Jezebel przytoczyła właściwą definicję, a twój przykład to thriller, chyba, że psy okazałyby się jakimiś opętanymi stworami, wtedy zmieniamy klasyfikację.
_________________
Między książkami - próby blogowe
 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2013-10-04, 17:24   

Urshana napisał/a:
Jezebel przytoczyła właściwą definicję, a twój przykład to thriller, chyba, że psy okazałyby się jakimiś opętanymi stworami, wtedy zmieniamy klasyfikację.

Co jeśli do samego końca nie wiadomo, czy pies jest opętany, czy nie? :mrgreen:
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-04, 19:22   

Tixon napisał/a:
1) Zakładam, że horror to opowieść grozy. Ma wzbudzić strach, przerażenie, niepokój chociażby.

Horror to horror, a powieść grozy to powieść grozy ;) Czasem się zazębiają, ale nie na tyle, by stawiać znak równości.
I, wbrew powszechnemu przekonaniu o horrorach, straszenie nie jest rolą nadrzędną i niezbędną.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-10-04, 19:33   

Jezebel napisał/a:
I, wbrew powszechnemu przekonaniu o horrorach, straszenie nie jest rolą nadrzędną i niezbędną.


Bo ponieważ sama nazwa gatunku nie ma nic wspólnego z grozą? //panda

Jezebel napisał/a:
w thrillerze zabija człowiek, a w horrorze coś nieludzkiego. Co z automatu zakłada występowanie pierwiastka nadnaturalnego, fantastycznego.


A skąd założenie, że w horrorze/thrillerze w ogóle ktoś musi zginąć? //panda Skądinąd na przykład Piątek, trzynastego to nie horror wedle Twojej definicji? //mysli .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2013-10-04, 19:41   

Jezebel napisał/a:
Horror to horror, a powieść grozy to powieść grozy ;)
A Stephen King nazywany "Królem Horroru" pisze głównie powieści grozy ;)
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-10-04, 19:41   

Z innej dyskusji o horrorze, taką definicję znalazłem, takiej się trzymam.
Cytat:
Horror fiction is a genre of literature, which is intended to, or has the capacity to frighten its readers, inducing feelings of horror and terror. Horror can be either supernatural or non-supernatural. The genre has ancient origins which were reformulated in the eighteenth century as Gothic horror, with publication of the Castle of Otranto (1764) by Horace Walpole.

Fantastyka może wykorzystywać horror w taki sam sposób jak wykorzystuje np. powieść detektywistyczną.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2013-10-04, 20:20   

Cytat:
Horror to konwencja fabularna, nie scenograficzna (można straszyć w scenografiach fantasy, science fiction, historycznych i realistycznych i dowolnych innych), więc niejako z definicji w świecie nie narzuca nam nic.

Powiedział to Jacek Dukaj w wywiadzie dla Katedry (lipiec 2009).
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-04, 20:37   

Stary Ork napisał/a:
Jezebel napisał/a:
w thrillerze zabija człowiek, a w horrorze coś nieludzkiego. Co z automatu zakłada występowanie pierwiastka nadnaturalnego, fantastycznego.


A skąd założenie, że w horrorze/thrillerze w ogóle ktoś musi zginąć? //panda Skądinąd na przykład Piątek, trzynastego to nie horror wedle Twojej definicji? //mysli .

Proste definicje są często proste dlatego, że zawierają uproszczenia, na podstawie których każdy średnio inteligentny i kojarzący fakty człowiek jest w stanie sobie dopowiedzieć resztę. No i nie moja, jakiś mądrzejszy człowiek to wymyślił już dłuższy czas temu.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-10-04, 20:57   

Jesteś taka słodka, kiedy nieporadnie próbujesz być uszczypliwa //amor
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
dinde31

Posty: 2
Wysłany: 2013-10-31, 10:16   

Fantastyka - zawiera elementy nadnaturalne, które dziwią
Fantasy - akcja osadzona jest jest w nadprzyrodzonym uniwersum
Cudowność - elementy fantastyczne są akceptowane i nie szokują
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2013-10-31, 19:12   

dinde31 napisał/a:
Fantastyka - zawiera elementy nadnaturalne, które dziwią
Fantasy - akcja osadzona jest jest w nadprzyrodzonym uniwersum
Cudowność - elementy fantastyczne są akceptowane i nie szokują

Łomatko. Albo źle widzę. Albo wkręcasz. Tak czy owak, cierpię.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2013-10-31, 19:42   

Po co rozmawiać z botami?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2013-10-31, 21:29   

toto napisał/a:
z botami

Hmm... //mysli Ta koncepcja wyjaśnia przepiękną zbieżność treści wpisu z francuskim znaczeniem nicka.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13