FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Równouprawnienie kobiet
Autor Wiadomość
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7116
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-04-19, 10:58   

Fidel-F2 napisał/a:
utrivv napisał/a:
a Terlikowscy posłali swoje dzieci do katolickiej szkoły. Szkoły te znane są na ogół z wyższego poziomu oraz nieco bardziej wyselekcjonowanych uczniów.
urban legend
Albo dobry marketing, nie przeczę.
Dalej jest to jednak racjonalna decyzja oparta o nieracjonalne przesłanki ;)
Rodzice które chcą odseparować dzieci od świata (i to jest naprawdę chore) zakładają własne szkoły.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-19, 13:15   

Albo w ogóle uczą dzieci w domu.
Co do przykładu z dzieckiem ateistów i komunią - pełna zgoda. Faktem jest jednak ,że w okresie dzieciństwa przypada tylko jedno takie wydarzenie, czyli właśnie komunia. Z odwrotnej perspektywy takich sytuacji będzie o wiele więcej, bo nawet głupie Haloween jest co roku.
Na marginesie chciałabym zauważyć, że nie znam ateisty, który zabraniałby dziecku chodzić do kościoła. Znam natomiast sporo przypadków, w których proboszcz nie dopuścił dziecka do komunii, bo rodzice ślubu nie mieli.
Nigdy nie mówiłam, że państwo Terlikowscy nie mogą wychowywać swoich dzieci, jak chcą. Nie odbiera mi to jednak prawa do oceny tego modelu wychowawczego i współczucia tymże dzieciom w pewnych kwestiach i tylko to było przedmiotem moich wypowiedzi w ramach dyskusji. Pani Terlikowska, jako dorosła kobieta, ma prawo do swoich wyborów, a życie zgodne z wyznawanym światopoglądem, jak wspominałam wcześniej, jest godne szacunku.
Inna kwestią jest sposób wdrażania wyznawanych wartości dzieciom, nawet bardzo małym (w wieku przedszkolnym) i to budzi moje zastrzeżenia.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-04-19, 14:32   

Cintryjka napisał/a:
Na marginesie chciałabym zauważyć, że nie znam ateisty, który zabraniałby dziecku chodzić do kościoła. Znam natomiast sporo przypadków, w których proboszcz nie dopuścił dziecka do komunii, bo rodzice ślubu nie mieli.
Paralela nie do końca paralelna. Bo ateista z założenia nie powinien innym zabraniać, bo to on nie wierzy a nie jest odpowiedzialny za niewiarę innych w swoim otoczeniu. A kościól ma słuszność w takim niedopuszczaniu. Religia sankcjonuje, ze jeżeli młody członek kościoła sam nie wybiera świadomie (chrzest, komunia) to powinien mieć oparcie w opiekunach, którzy wzorem mu będą. Jeżeli sami nie żyją zgodnie z sakramentami to po co pchają dzieci?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7116
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-04-19, 14:47   

Nie wpychajmy do jednego wora katolickiej wiary i światopoglądu, postrzeganie haloween jako ZUA albo "chronienie" dzieci przed kontaktem ze światem to właśnie światopogląd i z wiarą nie ma nic wspólnego. Równie dobrze można wskazywać poglądy lewicującego De Mello :)

Można być lekarzem i używać homeopatii lub przeciwnikiem łatwego dostępu do broni (światopogląd) i trzymać w domu m16 (bo się wierzy iż to nas obroni, zapewni bezpieczeństwo)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-19, 15:08   

You Know My Name napisał/a:
Cintryjka napisał/a:
Na marginesie chciałabym zauważyć, że nie znam ateisty, który zabraniałby dziecku chodzić do kościoła. Znam natomiast sporo przypadków, w których proboszcz nie dopuścił dziecka do komunii, bo rodzice ślubu nie mieli.
Paralela nie do końca paralelna. Bo ateista z założenia nie powinien innym zabraniać, bo to on nie wierzy a nie jest odpowiedzialny za niewiarę innych w swoim otoczeniu. A kościól ma słuszność w takim niedopuszczaniu. Religia sankcjonuje, ze jeżeli młody członek kościoła sam nie wybiera świadomie (chrzest, komunia) to powinien mieć oparcie w opiekunach, którzy wzorem mu będą. Jeżeli sami nie żyją zgodnie z sakramentami to po co pchają dzieci?


Ale mnie chodzi o sytuację, kiedy dziecko samo chce. Chodzi do kościoła z własnego wyboru. I jest karane niemożnością przystąpienia do sakramentu za wybory światopoglądowe swoich rodziców.
Poza tym, to była uwaga na marginesie, niezwiązana z tematem.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-04-19, 15:26   

Temat posprzątam, w niedzielę wieczorem.

Cintryjka napisał/a:
Chodzi do kościoła z własnego wyboru. I jest karane niemożnością przystąpienia do sakramentu za wybory światopoglądowe swoich rodziców.
świadomy wyboru światopoglądowego ośmiolatek //facepalm
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2013-04-19, 15:32   

You Know My Name napisał/a:
świadomy wyboru światopoglądowego ośmiolatek //facepalm


Mogę się nie znać, ale świadomą czy nie, Kościół powinien chyba przygarnąć taką owieczkę, nie zaś szczuć ją psami, żeby sobie wróciła do bezbożnego ateistycznego chlewu //mysli

W końcu ciągle coś tam bełkocą o miłości bliźniego i tak dalej.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-19, 15:34   

That's kind of my point.
Jakoś nikt nie ma nic przeciwko chrzczeniu nieświadomych niemowląt.
Wszystkie ośmiolatki są tak samo świadome (lub w przybliżeniu) - czemu zatem je różnicować, w dodatku wg np. formy związku rodziców?
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2013-04-19, 15:47   

Przepraszam, chyba przegapiłem moment, w którym wszyscy księża dopuszczający dzieciaki do komunii niezależnie od stanu cywilnego ich rodziców zostali posłani do gazu, albo nie zauważyłem stosownego cytatu z KKK, w którym zawarto zakaz udzielania komunii takim dzieciakom. Bez przesadyzmu, błagam.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-19, 16:31   

Nikt nie mówił, że jest to praktyka powszechna. Niemniej nie jest to też problem marginalny. Jak na razie tylko ty przesadzasz:) Poza tym szło głównie o to, że YNMN stwierdził, iż słusznie się dzieciom niewierzących dostępu do sakramentów odmawia i że powinna to być praktyka powszechna.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-04-19, 22:42   

Tak, tak uważam, tak być powinno.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2013-04-19, 23:18   

A na chuj niewierzącym sakramenty???
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-20, 10:41   

Zastanawiam się, czy tak trudno zrozumieć, że cały czas mowa o wierzącym dziecku pary ateistów. Czy to, że rodzisz się w rodzinie ateistów, automatycznie skazuje cię na ateizm? Ludzie...
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2013-04-20, 11:02   

Cintryjka napisał/a:
cały czas mowa o wierzącym dziecku pary ateistów
Wierzący ośmiolatek. :shock: :badgrin: Chyba Cię pogięło i to w siedmiu miejscach. Nie widzisz kompletnej głupoty swojej wypowiedzi?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-20, 11:08   

Czyli żaden ośmiolatek nie jest zdolny do wiary. Z tym się w pewnym stopniu zgadzam, stąd uważam, że decyzję o chrzcie powinno się podejmować w wieku np. 16 lat. Praktyka jest jednak inna. Ale jeśli dziecko ateistów chce chodzić do kościoła, tak jak dzieci wierzących, to należy mu tego zabronić? Hm, a co z : "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie"?
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2013-04-20, 11:10   

Cintryjka napisał/a:
"Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie"?
jebać to
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2013-04-20, 13:49   

Znaczy co? Zabronić? Nie wypuszczać z domu, aż gówniarz zmądrzeje? XD
BTW, ośmiolatkowi chodzi o to, żeby być dziećmi i robić to, co one. Nie chce być wytykany palcami i czuć się z czegoś wykluczony. Nieważne, czy to komunia czy Halloween. Mnie jest to na tyle obojętne, że pozwoliłabym na jedno i na drugie. No, ale ja jestem znana z lenistwa ideowego :badgrin:
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2013-04-20, 14:23   

nie o to chodzi, argument Cintryjki był z dupy a nie chciało mi się rozwijać
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-20, 18:19   

Sabetha napisał/a:
Znaczy co? Zabronić? Nie wypuszczać z domu, aż gówniarz zmądrzeje? XD

No, brzmi to jak rozsądne rozwiązanie :P
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7116
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-04-23, 11:05   

Zaraz to na mszę można wejść tylko z dowodem?
Jeżeli 8 latek chce wierzyć niech wierzy, chce modzić na mszę niech chodzi ale jeżeli rodzice nie chcą go zaprowadzić to chyba nie wina księdza?
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2013-04-23, 17:19   

Utrivv, ja w to księdza nie mieszam, ba, nawet bym powiedziała, że ksiądz nie ma tu nic do rzeczy. No chyba, że odmawia owemu ośmiolatkowi udzielenia sakramentu, bo mamusia lub tatuś coś tam. Wtedy w moich oczach grzeszy i należy mu się porządny kopniak w rzyc //evil
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-04-23, 17:25   

A nie, bo sakramenty to chyba nie opłatki od pseudoaniołka z supermarketu. Nie każdy może sobie, ot tak, przyjmować.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-04-23, 18:15   

You Know My Name napisał/a:
A nie, bo sakramenty to chyba nie opłatki od pseudoaniołka z supermarketu. Nie każdy może sobie, ot tak, przyjmować.

Zgodziłbym się z tym, gdyby KK nie chrzcił masowo niemowlaków.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-23, 19:50   

Powolałam wyżej ten sam argument, ale został uznany, za, cytuję: "z dupy". Razem z resztą moich argumentów. Darowałam sobie zatem dalszy udział w dyskusji:)
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-04-23, 22:15   

Cintryjko, mówiłaś o hipotetycznym wierzącym ośmiolatku. Jest to co najmniej kuriozalne*, Fidel ujął to dosadniej.

*Z punktu etycznego, prawnego i psychologicznego, a przynajmniej te jako pierwsze przychodzą mi na myśl.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2013-04-24, 06:51   

Cintryjka, rozmawiamy o pewnej akademickiej sytuacji na krawędzi ateizm-wiara/religia w kontekście społecznym/psychologicznym/praw czlowieka/etc a Ty jako argumentu używasz wypowiedzi postaci której nauki są częścią składowa danej wiary ergo jako regułę wg której mają postępować ateiści podajesz regułę jednej z religii. Pojmujesz już czemu Twój argument był z dupy ponieważ?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-04-24, 09:23   

Tixon napisał/a:
You Know My Name napisał/a:
A nie, bo sakramenty to chyba nie opłatki od pseudoaniołka z supermarketu. Nie każdy może sobie, ot tak, przyjmować.

Zgodziłbym się z tym, gdyby KK nie chrzcił masowo niemowlaków.
Tia, ale przynajmniej w tym przypadku czyni jakieś pozory, wymaga sakramentu rodziców, chrzestnych. Bo chrzestni nie są po to by na komunię wręczyć najokazalszy prezent. Tylko po to by świadczyć.

W ogóle w kwestiach wiary od kilku lat łatwiej mi zrozumieć fundamentalistów (np. takich Terlikowskich) niż tych co religię traktują jako targowisko, z którego wezmą to i owo a reszty nie tykają.
E. Sam zresztą jako to targowisko religię traktowałem, z bezsensu owej postawy sprawę sobie zdałem i zostałem ateuszem, bo w kwestii absolutu to preferuję ten szwedzki.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2013-04-24, 10:14   

Porzeczkowy --_-
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Cintryjka 

Posty: 1856
Wysłany: 2013-04-24, 10:34   

@Fidel:Zastanawia mnie, czy ty to robisz specjalnie. Napisałam wyraźnie, że zabranianie dzieciom, których rodzice są ateistami, przystępowania do komunii, praktykowane przez kapłanów kościoła Katolickiego (wszystko jedno, kto te dzieci do kościoła przyprowadza, babcia czy sąsiadka), stoi w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami wiary, którą ci kapłani mają krzewić i ze słowami samego Jezusa. Wymaganie, żeby kapłani postępowali zgodnie z zasadami własnej religii, uważasz za absurdalne?
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13166
Wysłany: 2013-04-24, 13:49   

Cintryjka, w takim razie nie zrozumiałem. Moja wina. Btw, ciekawe, że kościół katolicki w swych zasadach zupełnie nie opiera sią na naukach Jezusa.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Żuławski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13