FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Neopogaństwo/rekonstrukcjonizm itp.
Autor Wiadomość
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-15, 15:05   Neopogaństwo/rekonstrukcjonizm itp.

W roku 392 cesarz Teodozjusz I Wielki (niech będzie przeklęty na wieki) wydał edykt zakazujący wyznawania jakiejkolwiek innej religii niż chrześcijaństwo, która stała się religią panującą w Cesarstwie Rzymskim. Ostatnia przegrana przez pogan bitwa nad rzeką Frigidus (przez głupi błąd taktyczny) sprawiła że, religie politeistyczne w Europie na ponad 1500 lat zniknęły z Europy.
Jednak pod koniec XIX wieku, w epoce romantyzmu i szerzących się nacjonalizmów, zaczęły pojawiać się głosy wzywające do powrotu do korzeni przedchrześcijańskich, co miało być gwarantem ocalenia tożsamości narodowej. Jednak na prawdziwy rozkwit pogaństwo musiało poczekać na czasy powojenne.

Jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce, Europie i na świecie? Cóż, moja wiedza na ten temat nie jest zbyt wielka, ale tyle co wiem to wam tutaj przekażę.

Bogowie słowiańscy:

Polska:
Spis powszechny z 2011 roku nie był zbyt dokładny bowiem nie każdy miał pełny arkusz pytań. Pytanie o religię dostała tylko część ankietowanych (nie pamiętam już ile procent). No ale dane z tego spisu mówią że trzy związki wyznaniowe skupiające rodzimowierców tj. ludzi wyznających słowiańskich bogów przedchrześcijańskich mówią że:
Rodzimy Kościół Polski posiada około:4000 członków.
Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy "Słowiańska Wiara" - 296
Rodzima wiara - 180.





Podejrzewam że dane te należy zwiększyć o 30-50%, gdyż - jak już pisałem - nie każdy miał możliwość wypowiedzenia się w tym temacie. Tak więc wg spisu jest pogan około 4500, choć wg mnie jest ich około 6000 - 7000 + nieokreślona liczba sympatyków (czytaj: ludzi, którzy są poganami nieoficjalnie, bo np. boją się reakcji rodziny lub ludzi, którzy są np. ateistami ale dobrze życzą i wspierają pogan).

Inne kraje:

Litwa:

Poganie na Litwie stanowią statystycznie 0,04% czyli 1 270 osób, ale sami zainteresowani twierdzą że jest ich nawet 10 000. Społeczność pogańska jest więc całkiem spora jak na tak mały kraj.

Z tego co wiem spore grupy pogan są także w Rosji, nie znam jednak dokładnych statystyk.

Strony internetowe dla zainteresowanych:
Rodzimy Kościół Polski: http://www.rkp.w.activ.pl/
Forum: http://www.rkp.w.act...oboard&Itemid=2

Asatru:

Czyli wyznawcy bogów skandynawskich. W krajach skandynawskich jest ich po kilkuset członków, przynajmniej oficjalnie. Do tego dochodzi bliżej nieokreślona liczba wyznawców w całej Europie, także w Polsce, oraz w innych krajach, m.in. w USA.
Szczerze mówiąc nie wiem zbyt wiele o tej ścieżce, ale darzę ich sympatią jak się gdzieś trafiąDodany obrazek Jeśli ktoś chce coś wiedzieć więcej to zapraszam tu:
http://www.asatru.com.pl/

Hellenizm:

Trzecia z głównych ścieżek pogańskich występujących w Polsce i na świecie. Hellenizm to termin stworzony przez cesarza Juliana Apostatę, ostatniego pogańskiego cesarza Rzymu. W samej Grecji pogan jest około 2500, a sympatyków nawet 100 000. Niestety, związek (Najwyższa Rada Hellenów) wciąż jest nielegalny ze względu na strasznie silne wpływy kościoła prawosławnego w Grecji. Ma jednak swoje oddziały także w Australli i Kanadzie. Wiadomo też, że bardzo duża grupa wyznawców bogów olimpijskich jest w USA, choć związek – Hellenion – nie podaje liczby wyznawców. Helleniści występują też m.in. w Brazylii oraz w Polsce. Polscy wyznawcy bogów Olimpu skupieni są wokół Olympeionu, choć wielu ich nie ma, no ale są a szeregi powoli, lecz jednak rosną.
We Włoszech gdzie oddaje się cześć bogom rzymskim, będącym de facto bóstwami greckimi pod innymi imionami, ruch neopogański liczy około 13 000 osób.




Strony internetowe:

Strona polskich hellenistów: http://olympeion.pl/
Serwis politeistyczny Pantheion, głównie związany z hellenizmem: http://pantheion.pl/
Forum polskich pogan, aczkolwiek dominują hellenisci: http://portyk.pantheion.pl/
Międzynarodowa strona Najwyższej Rady Hellenów: http://www.ysee.gr/index-eng.php

Międzynarodowa Federacja Pogańska:

Międzynarodowa Federacja Pogańska jest międzynarodową organizacją zrzeszającą pogan z całego świata.

http://pl.paganfederation.org/ - strona polskiego oddziału.
http://forum-pl.paganfederation.org/ - polskie forum

Kemetyzm:

Ot, ciekawostka. Kemetyzm to rekonstrukcjonizm egipski. Występuje m.in. w USA i z tego co kojarzę gdzieś w Ameryce Południowej, przepraszam, że teraz nie podam wam info, ale po prostu nie mogę odnaleźć. Znam dwa przypadki kemetytów w Polsce, z jedną z tych osób miałem kiedyś kontakt w nieistniejącym już serwisie grono.net. Aczkolwiek nie jest to zbyt popularna ścieżka pogańska na świecie czy w Europie, acz ciekawa.

Na zakończenie:

Deklaruję się jako agnostyk, sympatyk hellenistów. Nie uważam tego typu ruchów za coś dziwacznego, ba, nawet uważam że to jest coś jak najbardziej normalnego bowiem Europejczycy czczą europejskich/krajowych/rodzimych bogów. Jeśli kogoś temat interesuje to mam nadzieję że podane przeze mnie strony okażą się pomocne, więcej musicie już szukać na własną rękę. Jeśli są na forum jacyś poganie, będzie miło jeśli dodadzą coś od siebie.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-07-15, 16:12   

iselor napisał/a:
Hellenizm to termin stworzony przez cesarza Juliana Apostatę, ostatniego pogańskiego cesarza Rzymu.
Na zimne fale Lete, jak kopiujesz zdania to kopiuj w całości:
wiki napisał/a:
Termin hellenizm został po raz pierwszy użyty przez cesarza Juliana Apostatę (331 – 363) na określenie odnawianej przez siebie religii pogańskiej.
inaczej tworzysz potwory.
Co do religii starożytnych Greków to jest ona równie oryginalna jak i Rzymian, po prosty w mniejszym stopniu jesteśmy w stanie wyśledzić źródła. Oryginalni byliby wyznawcy religii z Międzyrzecza.
Co do religii Europy północnej: Keltowie, Germanowie, Skandynawowie, Słowianie, Bałtowie, to ich religie były czysto animistyczne dopóki nie spotkali się z Grekami/Rzymianami, czyli Odyny, Swarorzyce czy Peruny to odpowiednicy Zeusów i innych.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-15, 16:19   

[quote="You Know My Name"]
iselor napisał/a:

Co do religii starożytnych Greków to jest ona równie oryginalna jak i Rzymian, po prosty w mniejszym stopniu jesteśmy w stanie wyśledzić źródła. Oryginalni byliby wyznawcy religii z Międzyrzecza.


No, w ten sposób to się cofniemy do jakiegoś pierwotnego szamanizmu sprzed 20 000 lat. Nie widzę powodu by helleni mieli nie praktykować swojej religii i traktować jej jako osbnej od tej z Międzyrzecza. Z punktu widzenia religioznawczego Jahwe to też jedno z wielu politeistycznych bóstw z Mezopotamii i też nie jest oryginalne.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-07-15, 16:42   

W końcu powiedziałeś zdanie, z którym mogę się zgodzić - to o bogu Żydów.

A jeśli chodzi o religie to wszędzie możemy się cofnąć tylko do kultu Pramatki. To chyba najstarsza zidentyfikowana bogini, co więcej występuje w wielu kulturach.

E: ja nie zabraniam komukolwiek czcić czegokolwiek, nawet muszli klozetowej. Wskazuje tylko, że oryginalność tej czy innej religii jest znikoma.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-15, 16:47   

Zdaję sobie z tego sprawę. Ostatnio skończyłem czytać "Traktat o historii religii" Eliadego. Znakomite.

No ale nie będziemy może tu mówić o kulcie Pramatki bo tym można by ksiażkę napisać:D
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-07-15, 16:50   

Czy dlatego nie będziemy pisać, że jest matriarchalna, bo jest przykładem idealnym pogaństwa.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
iselor 


Posty: 342
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-15, 16:52   

Ale dzisiaj nikt już raczej nie wyznaje Pramatki chyba że w jakiejś amazońskiej dziczy:)
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-07-15, 16:56   

Coś mi się tam obiło o uszy, że Wicca.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-15, 17:01   

Tixon napisał/a:
Coś mi się tam obiło o uszy, że Wicca.

Jak to forum może w ogóle istnieć bez porządnej emotikony facepalma?
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
MORT
in emergency brea...


Posty: 1905
Wysłany: 2013-07-15, 17:12   

Jezebel napisał/a:
Tixon napisał/a:
Coś mi się tam obiło o uszy, że Wicca.

Jak to forum może w ogóle istnieć bez porządnej emotikony facepalma?


a to co? //facepalm
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-15, 17:23   

Za mało zamaszysty. Ale od biedy...
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-07-15, 17:33   

Dobrze, a teraz wyjaśnij.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-15, 17:36   

A sam fakt, że padło słowo "wicca" nie wystarczy za wyjaśnienie? Muszę sięgać po argumenty, że banda podstarzałych brzydkich bab "praktykujących" puchatą białą magię i machających obwisłymi cyckami podczas radosnych pląsów po lesie to średniawy przykład, jeśli chodzi o przejawy kultu Pramatki? :D
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
sanatok
Latający Pomidor


Posty: 1417
Skąd: Megamaszyna
Wysłany: 2013-07-15, 19:04   

Jakby były piękne i młode, machały jędrnymi cyckami podczas seksu z kozłem (kozicą //mysli )to byś zaakceptowała? //facepalm
_________________
Meet Minsky. He understands that stability is destabilizing. Be like Minsky.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2013-07-15, 19:30   

Oglądałbym.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-07-15, 21:24   

MrSpellu napisał/a:
Oglądałbym.


Czciłbym //mysli
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-15, 21:25   

Tixon napisał/a:
Coś mi się tam obiło o uszy, że Wicca.

Z całej Wicca tylko pomniejsza tradycja Wicca dianiczne uznaje wyłącznie istnienie Potrójnej Bogini, z pominięciem Rogatego Boga.

Jezebel napisał/a:
A sam fakt, że padło słowo "wicca" nie wystarczy za wyjaśnienie? Muszę sięgać po argumenty, że banda podstarzałych brzydkich bab "praktykujących" puchatą białą magię i machających obwisłymi cyckami podczas radosnych pląsów po lesie to średniawy przykład, jeśli chodzi o przejawy kultu Pramatki? :D

A jesteś pewna, że tylko takie osoby znajdziesz wśród "praktykujących" Wiccę? :mrgreen:
  
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2013-07-15, 21:29   

Orku, czciłbyś mnie oglądającego młode laseczki, które bujają jędrnymi cyckami w trakcie seksu z kozłem?
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-07-15, 21:33   

To daleko idąca nadinterpretacja //mysli Ale w sumie spiritus flat ubi vult //panda
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
mad5killz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-15, 21:39   

 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-15, 23:00   

Asuryan napisał/a:
A jesteś pewna, że tylko takie osoby znajdziesz wśród "praktykujących" Wiccę? :mrgreen:

Jasne, że nie tylko. To wszystko pięknie wygląda w teorii, może kilka sensownych osób od czasu do czasu daje się złapać na zgrabne słówka. Ale w praktyce stanowczo zbyt często okazuje się, że to zabawa dla znudzonych pań w okresie okołomenopauzalnym.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-07-16, 00:07   

Jezebel napisał/a:
Jasne, że nie tylko. To wszystko pięknie wygląda w teorii, może kilka sensownych osób od czasu do czasu daje się złapać na zgrabne słówka. Ale w praktyce stanowczo zbyt często okazuje się, że to zabawa dla znudzonych pań w okresie okołomenopauzalnym.

Nie wiem, nie byłem.
Wysłać Spella z kamerą? --_-
Asuryan napisał/a:
Z całej Wicca tylko pomniejsza tradycja Wicca dianiczne uznaje wyłącznie istnienie Potrójnej Bogini, z pominięciem Rogatego Boga.

Być może. Po prostu hasło współcześnie z pramatką przywołały u mnie od razu Wicca.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2013-07-16, 08:21   

Widzę, że społeczeństwu mało wiary w aniołki, świętych i inne allahy. Teraz jeszcze czczą światowida, pramatkę i zeusa. Żałosne.
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-07-16, 08:29   

Sądzę że to raczej zapełniacz czasu niż coś głębszego, gdyby było inaczej (wynikało by z głębi potrzeb) było by to pozytywne, odwrócenie procesu chamienia :)
Obecnie nad teatrem powinny wisieć trzy maski: śmiech, płacz, zero refleksji.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
adamo0 
Gentleman


Posty: 1575
Wysłany: 2013-07-16, 08:47   

Jeżeli zapełniasz czasu to OK, ale niektóre z tych ruchów same nazywają się Kościołem, czyli przypisują sobie cechy zorganizowanej religii. Każdy ma prawo wierzyć w to chce, ale trochę mnie to śmieszy bo chyba rzeczywiście wynika to bardziej z zainteresowań niż rzeczywistej potrzeby ducha. Wygląda mi to na pewną modę podobną do ruchu scjentologów, tylko odwołującą się do korzeni istniejących kiedyś i prosperujących religii (obecnie martwych).
_________________
Ignoti et Quasi Occulti
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2013-07-16, 08:53   

Kiedyś spotkałem się z opinią jakiegoś fana nordyckich bóstw, że to wstyd wyznawać tę ciotę co sie dała powiesić na krzyżu. Moja jedyna myśl była taka, że większym wstydem jest wyznawać bogów, którzy tej ciocie dali się pokonać.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2013-07-16, 09:09   

Przegrali na polu PRu. Żodyn wstyd. Żodyn.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Młodzik 


Posty: 1367
Skąd: Heidelberg/Ladenburg
Wysłany: 2013-07-16, 09:16   

Zdaję sobie sprawę, jak to było naprawdę, samej wypowiedzi ani sytuacji nie pamiętam, mam tylko mgliste wrażenie, że kontekst pozwalał mi na takie spostrzeżenie.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2013-07-16, 09:26   

Bitw... tfu! Dyskusję tę poświęcam Cieniowi
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-16, 09:29   

adamo0 napisał/a:
Jeżeli zapełniasz czasu to OK, ale niektóre z tych ruchów same nazywają się Kościołem, czyli przypisują sobie cechy zorganizowanej religii.

Według mnie nie tyle żałosna, co raczej mało sensowna jest zamiana jednych pośredników z Siłą Wyższą (jakkolwiek by ją nie nazywać, czy sobie wyobrażać) na drugich. Co innego, gdy wiąże się to z rezygnacją z pośrednictwa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fahrenheit 451


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 14