FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
O czytelnictwie...
Autor Wiadomość
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2017-03-23, 15:59   

Nie ten temat, koledzy.
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2017-08-10, 09:44   

Z cyklu pogromcy mitów w akcji: zwalczanie piractwa wcale nie poprawia sprzedaży książek.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2017-08-10, 10:56   

Jeżeli ktoś ściąga książki z sieci i nigdy ich nie kupuje, to po prostu poszuka czegoś innego, zamiast kupić jakiś tytuł w necie niedostępny. Jeżeli zaś ktoś ma zwyczaj kupowania, to wisi mu, czy coś w necie jest, czy nie - pójdzie i kupi, bo jest z natury szlachetny albo, tak jak ja, zwyczajnie lubi mieć książkę na półce. Zresztą to już chyba było wałkowane - piraci są, zdaje się, jednocześnie najbardziej aktywnymi odbiorcami legalnej kultury. Bo w końcu na uj książki komuś, kto niczego nie czyta?
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2017-08-10, 11:08   

dokładnie
nie jem cebuli bo nie lubię
nawet gdyby państwo mi dopłacało do każdej zjedzonej cebuli - nadal bym jej nie jadł.

oczywiście badania naukowe są potrzebne, żeby podstemplować pewną wiedzę ogólną.

problemem naszego ustawodawstwa czy innych organów decyzyjnych jest to że tworzą oni prawa w grubym oderwaniu od rzeczywistości.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2017-08-10, 11:47   

I jak zwykle kamień w wodę, właściciele praw wiedzą lepiej --_-
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2018-04-07, 12:26   

Ciekawy wywiad o czytelnictwie polskim na przestrzeni lat: http://weekend.gazeta.pl/...d-czytania.html

Cytat:
Ale też dobrze nigdy nie było. Także przed 1989 rokiem, kiedy - jak się uważa - czytelnictwo było masowe i rozmawiano tylko o książkach wypełniających niezliczone biblioteki domowe. To jest mit.

(...) wiemy, że czytelnictwo w Polsce bardzo krótko było na wysokim, bo sięgającym ponad siedemdziesięciu procent, poziomie - na początku lat dziewięćdziesiątych.

Dlaczego?

Bo ludzie rzucili się na tytuły, które w Polsce Ludowej były z różnych przyczyn niedostępne. Czytano też wtedy masowo kryminały, thrillery i romanse, w tym słynne harlequiny. I po szybkim nasyceniu czytelnictwo spadło.

Do niecałych czterdziestu procent tych, którzy przeczytali choćby jedną książkę. Nasycenie to jedyny powód?

Oczywiście, że nie. Powodów jest kilka. Nie czytają głównie ci, którzy nie kojarzą dorosłości z książką.

Czyli ci, którzy wychowali się w domach bez książek.

Tylko trzynaście procent z tej grupy później czyta. Obraz jest jeszcze gorszy, kiedy się spojrzy na relację z nieczytającymi znajomymi. Tylko pięć procent Polaków mających nieczytających znajomych sięga po książkę. Czytający dobierają sobie czytających znajomych, a nieczytający - nieczytających.

Jaką winę za to ponosi państwo, które ma przecież rozmaite możliwości wpływania na tę zatrważającą sytuację

Po 89 roku uważano, że rynek ureguluje sytuację książki. Od jakiegoś czasu już wiemy, że to nieprawda. Winą za to należy obarczyć państwo, ale także nas - inteligencję. Nie mieliśmy świadomości, jak ważne jest pilnowanie poziomu czytelnictwa w społeczeństwie i jak bardzo nieczytanie wpływa na życie społeczne.

Jak wpływa?

Czytanie włącza każdego do wspólnoty osób, które komunikują tym samym językiem, za pomocą tego samego zestawu wartości i pozwala przestać się bać, bo poznajemy nowe światy, nowych ludzi, nowe rzeczy. Biblioteka jako darmowa, demokratyczna przestrzeń jest prawdziwym azylem. Miejscem, do którego każdy ma prawo i nie musi się z niego w żaden sposób tłumaczyć. Wystarczy przyjść, być i korzystać (...)

Problem w tym, że biblioteki publiczne wyglądają często tak, że człowiek nie chce w nich spędzać czasu. Moja dzielnicowa biblioteka na warszawskim Muranowie jest odstręczającą, zakurzoną, okratowaną kanciapą.

To się zmienia, choć - przyznaję - za wolno. A wie pan, co mnie najbardziej denerwuje? Firanki w bibliotecznych witrynach. Przy modnej ulicy w centrum Warszawy lśni mnóstwo pięknych, zachęcających do zajrzenia witryn drogich sklepów. I tylko jedna witryna jest kompletnie zasłonięta i okratowana - witryna biblioteki publicznej. Jakby ktoś miał w niej zbić szybę i wykraść cały księgozbiór (...)

Okazało się, że ludzie przestali się wstydzić nieczytania. To było najgorsze, bo jeśli rodzic nie wstydzi się mówić, że nie czyta, jego dziecko najpewniej nie sięgnie po książkę. A wie pan, kto dzisiaj czyta najmniej? Ci wychowani przed 1989 rokiem, przed erą internetową.

Co też pan mówi?

Obala to mit, że Internet odciąga od czytania. Dzisiejsi intensywni czytelnicy książek, około dziewięciu procent Polaków, czytają dużo książek, i tekstów w sieci, i gazet. Oni także korzystają z bibliotek, ale i sporo książek kupują. To grupa ludzi, która mimo pracy i innych obowiązków zawsze znajdzie czas na czytanie (...)

Większość Polaków jakoś żyje bez książek.

Widać to niestety w liczbach. Nasz rynek książki nie przekracza dwóch i pół miliarda złotych, wliczając w to podręczniki, a powinno być jakieś sześć do ośmiu miliardów. Wtedy byśmy doszlusowali do średniej europejskiej. Zwiększenie czytelnictwa naprawdę się wszystkim opłaci.

Naprawdę wszystkim? Mnie się zdaje, że polityków cieszy "ciemny lud, który wszystko kupi". "Ciemnym ludem" łatwo manipulować.

Nasze badania pokazują, że osoby, które nie czytają, czerpią wiedzę o świecie głównie z telewizji i radia. Ale to dotyczy tylko starszych. Młodzi często w ogóle nie oglądają telewizji i korzystają niemal wyłącznie z Internetu.



I to uczucie, gdy po przeczytaniu 7-mej książki w roku łapiesz się do elity intelektualnej kraju 8)
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-04-07, 12:29   

Nie mam zamiaru wydawać się w polemiki ale w wielu punktach nie zgadzam się z cytatem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-04-07, 12:43   

Którym?
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-04-07, 12:54   

//facepalm
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-04-07, 13:04   

Nie wydając się w szczegóły również nie zgadzam się z Tobą.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2018-04-07, 13:07   

Chyba w poprzednim numerze miesięcznika "Pismo" (które polecam, swoją drogą, taki polski "New Yorker") był artykuł o tym, że to nic złego, że ludzie nie czytają książek. To jest, nie jest to powód do rozdzierania szat.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2018-04-07, 13:12   

O, to ten pan dyrektor, który twierdzi, że ja nie istnieję. :mrgreen:
Zastanawia mnie, dlaczego w metodologii badawczej czytanie książek łączone jest z czytaniem gazet i internetów. Bo uważa się, że tzw. intensywny czytelnik nie potrafi się oprzeć słowu pisanemu? Znaczy, na co dzień "Fakt", fejsik i siedem książek rocznie (w tym atlas grzybów)? :badgrin:
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-04-07, 13:42   

Romulus +1

Trojan, pan bredzi po całości. Nie będę się wdawał w dzielenie włosa na czworo.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Carmilla 
gołąbeczka


Posty: 500
Skąd: z miasta
Wysłany: 2018-04-07, 23:49   

Dzięki Romulus za polecenie Pisma. Swojego czasu widziałam gdzieś i nawet kartkowała i zastanawiałam się czy kupić. Następnym razem nie będę się zastanawiać.
_________________
Recedite plebes! Gero rem imperialem
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2018-04-08, 07:24   

W warstwie literackiej jeszcze dla siebie niczego w nim nie znalazłem. Ale eseje, analizy - bardzo zajmujące.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1842
Wysłany: 2018-04-08, 12:35   

Przyłączam się do polecanki Pisma.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2018-05-23, 08:16   

Jednego dnia informacje o Bookerze dla Tokarczuk i o śmierci Philipa Rotha. Pierwsze książki pani Olgi czytałem z przyjemnością, ale wkrótce odczułem pewną powtarzalność i Biegunów już nie zmogłem. Lem jej nie cenił, co nie znaczy, że ja sam bardzo cenię lemowe sympatie literackie. Roth na zawsze zostanie autorem Komplesu Portnoya, bo jeśli nawet napisał lepsze książki, to nic mnie tak nie ubawiło jak ona.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2018-05-23, 09:19   

Też za jej twórczością nie przepadam, choć doceniam "Księgi Jakubowe" za kunszt wykonania i ogrom pracy. W sumie - jak na razie - dzieło jej życia, jak mi się wydaje. Szkoda, że nie za tę powieść otrzymała Bookera. Ale cieszy, że tą prestiżową nagrodą została uhonorowana polska pisarka.

A Rotha żal.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2018-05-23, 09:23   

Księgi mają wyjść po angielsku w przyszłym roku //mysli Plusem tej nagrody może być w ogóle zwiększone zainteresowanie świata polską literaturą, okazało się że można ją z powodzeniem tłumaczyć i do tego się sprzedaje.

Romulus napisał/a:
prestiżową nagrodą została uhonorowana polska pisarka


Bieguni - 32,99 PLN. Nagroda Bookera - 50k funtów. Skowyt jaskiniowego prawactwa wyzywającego Tokarczuk od ukraińskich kurew, żydówek i antypolskich marksistowskich pieszczoszek Szechtera i GW? Bezcenny. //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2018-05-23, 09:51   

Kompleks P. przeczytałem w podstawowej - nie żebym zrozumiał.. ale

co do Tokarczuk to trochę kojarzy mi się z nagrodą dla pisarza zza kurtyny :)
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2018-05-23, 10:04   

Coś tam na półce stoi ale po wysłuchaniu fragmentów Ksiąg Jakubowych w Trójce, przeszła mi chęć czytania Tokarczuk. Ale kiedyś, w odległej pewnie przyszłości, pewnie coś przeczytam.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2021-10-18, 16:43   

O, jaki ciekawy raport: https://booklips.pl/newsy/nowy-raport-gus-przecietny-polak-wydal-w-2020-roku-na-ksiazki-nieco-ponad-25-zlotych/?fbclid=IwAR2VTam4SrqehfjQyFRFk0yc1rYsoSj5v6jWaHZdt1dhCEE_6ibg6aizZlE
Cytat:
Blisko 25,50 złotego – tyle przeciętnie wydał każdy Polak w 2020 roku na zakup książek i innych wydawnictw. Tak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

Kwota wydatkowana przez każdego Polaka na książki nie obejmuje podręczników oraz innych publikacji przeznaczonych do nauki. Rocznie na 1 osobę wychodzi dokładnie 25,44 złotego. Choć wydaje się to niewielką sumą, to należy podkreślić, że nastąpił wzrost o 1,44 złotego w stosunku do roku poprzedniego (w 2019 na książki przeznaczano średnio 24 złote). Wzrósł też znacznie udział książek w wydatkach na kulturę – obecnie wynosi on 8,3% wszystkich kosztów poniesionych w gospodarstwach domowych na ten cel (w 2019 roku było to 6,6%).

Jak zauważają autorzy raportu, łączne wydatki na zakup artykułów i usług kulturalnych w 2020 roku wyniosły 306,84 złotego na 1 osobę w gospodarstwie domowym i zmniejszyły się o 57,84 złotego (czyli o 15,9%) w porównaniu z rokiem poprzednim (w 2019 wynosiły 364,68 zł). Zestawiając dane z poprzednimi latami, należy jednak wziąć pod uwagę ograniczenia, które pojawiły się w związku z występowaniem w Polsce pandemii COVID-19.

Różnice między miastem a wsią

Raport odnotowuje wyraźne zróżnicowanie między miastem a wsią. O ile mieszkańcy miast wydają więcej na kulturę, bardziej też zmniejszyli wydatki – z 433,44 złotego w 2019 roku do 358,20 złotego w 2020 roku. Na wsiach w 2019 roku przeznaczano na kulturę przeciętnie 258,00 złotych, a w 2020 roku – 226,32 złotego.

Jeśli chodzi o segment książek i innych wydawnictw, w miastach przeznaczano na zakupy przeciętnie 34,08 złotego rocznie (co stanowiło 9,5% wydatków na kulturę 1 osoby w gospodarstwach domowych), a na wsiach – 11,76 złotego, tj. 5,2% wydatków na kulturę. W roku poprzednim było to odpowiednio: 31,56 złotego (7,3% rocznych wydatków na kulturę) oraz 12,60 złotego (4,9%).

Powyższe dane znajdują odzwierciedlenie w odrobinę lepszych statystykach czytelnictwa w czasach pandemii. Biblioteka Narodowa informowała, że po książkę w 2020 roku sięgnęło 42% Polaków, co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe w skali roku i o 5 punktów procentowych w skali dwóch lat.

No myślę, że mocno przyczyniłem się swoimi wydatkami do takiej a nie innej kwoty. Nie dziękuj mi, przeciętny Polaku. Zrobiłem to dla siebie. :-P Dzięki ebookom. :-P
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2022-04-27, 09:50   

https://spidersweb.pl/2022/04/sprzedaz-e-bookow-2022.html?fbclid=IwAR0plnuEQbSZyEMvUJZtvIkzUaTvwS_EGdMXRvbLVdaRk9fxAVv0-AaKbrk

A to niespodzianka! :lol:
_________________
Buk, Horror, Dziczyzna
 
 
AM

Posty: 2899
Wysłany: 2022-04-27, 09:59   

ASX76 napisał/a:
https://spidersweb.pl/2022/04/sprzedaz-e-bookow-2022.html?fbclid=IwAR0plnuEQbSZyEMvUJZtvIkzUaTvwS_EGdMXRvbLVdaRk9fxAVv0-AaKbrk

A to niespodzianka! :lol:


Globalnie tak, ale te dane należałoby zniuansować:

Dennis E. Taylor
We are Legion (papier) 3443
We are legion (ebook) 1248
We are legion (audio) 2969
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-04-27, 10:20   

ciekawe,
e-booki dla bardzo celowanego "widza" który wie co biere.

podrożenie cen papieru może zmienić trend.
nie bardzo rozumem fragment dot. jakości e-booków.
co prawda mam starego kindla (nie paperbiały) - ale uważam że jakościowo jest dobrze.
teść uzywa od lat pocketbooków (czy jakoś tak) i też zadowolony.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2022-04-27, 16:50   

Ja już większość książek czytam w ebooku i to się nie zmieni. Z takich materialnych :) odruchów zostało mi kopiowanie kupionych plików na swój dysk. :-P Papier też kupuję, ale tylko wyselekcjonowane tytuły. A tych jest mało. Myślę, że w ciągu ostatnich trzech lat pozbyłem się połowy kupionych przez poprzednie dwie dekady papierowych książek. W sumie u mnie kupowanie ebooków wymusiła miłość do czytania. :) I ekonomia przestrzeni - mieszkanie mi się nie rozszerza a nie mogę i nie chcę zagracić go książkami. :)

Ten komentarz Spidersweb to... meh. Ale dane to dane. Dotyczące Polski. Kraju planktonowego na globalnym rynku książek i ebooków. Chyba że się mylę.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-05-28, 19:58   

ciekawostka: Badania (praca chyba licen.) na temat zachowań konsumenckich(książkowych) czytelników fantastyki.
https://www.facebook.com/...XUTG&__tn__=H-R
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2022-05-28, 20:23   

Nie mam uprawiany to czytać :badgrin:
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2022-05-28, 20:57   

dziwne, chyba fb nie masz
 
 
m_m 
Uchodźca

Posty: 1867
Skąd: Zewsząd
Wysłany: 2022-05-28, 21:02   

Co jest dla Ciebie dziwne w tym, że ktoś nie ma FB?
_________________
quot libros, quam breve tempus
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13