FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Full Metal Panic
Autor Wiadomość
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2012-02-12, 15:32   Full Metal Panic


Niedaleka przyszłość. Świat utrzymuje niepewny pokój, jednak jest wiele stref zapalnych w których używa się najnowszego wyposażenia - Arm Slave, czyli wielkich mechów. Rządy państw niezbyt wiele mogą zrobić ze względów politycznych, co innego jednak niezależne organizacje, taki Mithril na przykład. Jest to organizacja zrzeszająca najlepszych najemników i posiadająca technologię, która przewyższa wszystkie inne, dbająca o pokój na świecie. Ich główną bazę stanowi supernowoczesna łódź podwodna Tuatha de Danaan, dowodzona przez Tesse Testarosse, lat 16 [pozostawiam to bez komentarza, moja prywatna opinia o tej pannie nie ma nic do tematu].
Agencja wywiadowcza donosi, że KGB (które o dziwo istnieje) bądź inne organizacje planują porwanie Kaname Chidori, zwykłej uczennicy. Zostaje przydzielona jej trzyosobowa ochrona : całość misji koordynuje starszy sierżant Melissa Mao, bezpośrednie wsparcie AS zapewnia sierżant Kurz Weber, do osobistej ochrony zostaje przydzielony sierżant Sousuke Sagara, z uwagi na wiek zgodny z Chidori, przepisany do tej samej klasy, co ona. Sagara to dziecko wojny, od małego wychowane na polu bitwy, jest ekspertem od uzbrojenia, żyje wprost wojskiem. Udawanie cywila i to w środowisku szkolnym, to jednak zadanie, które przysporzy mu masę problemów, zwłaszcza, że Kaname ma też swoje zdanie na ten temat.
Z powyższego opisu mogło by wynikać, że jest to mieszanka wojenno (mechowo) szkolna z odrobiną romansu. Można się z tym zgodzić, jeśli nie zapomni się, że FMP jest przede wszystkim komedią :> I to komedią rewelacyjną, przy której nie raz można płakać ze śmiechu :> Składają się na to dziesiątki gagów, barwni bohaterowie i parodystyczne odwołania (pierwsze sceny Fumoffu jak żywo przypominają Great Teacher onizuka).
Na całość składa się FMP posiadający 24 odcinki, FMP Fumoffu złożony z 12 odcinków i będący tylko i wyłącznie komedią dziejącą się w szkole, złożoną z kilkunastu epizodów oraz FMP The Second Raid, gdzie główną rolę przejmuje fabuła, pojawia się bowiem organizacja dysponująca podobnymi zdolnościami technicznymi jak Mithril... Ale i w niej nie zapomniano o aspektach komediowych (w tym, jednej z moich ulubionych scen pościgu ;) ).
Cóż, mogę tylko polecić anime wszystkim lubiącym dobry humor :)
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
MadJack 


Posty: 254
Skąd: Kalna
Wysłany: 2012-02-12, 15:33   

Obejrzałem sobie ostatnio po raz kolejny wszystkie serie FMP. Co tu dużo mówić- jedna z moich ulubionych serii. Pasuje mi w niej wszystko, nawet walki mechów, za którymi zazwyczaj nie przepadam. Ale niestety przypomniało mi się także, że anime zostawia dużo niedokończonych wątków. Także zacząłem czytać mangę (mogłem jeszcze przeczytać dzieło pierwotne, czyli książkę, ale łatwiej mi było znaleźć mangę w wersji angielskiej, poza tym nie lubię czytać na komputerze; ale kto wie, może kiedyś się skuszę nawet na książkę). Przedstawię bezspoilerowe (jeśli ktoś nie oglądał anime, nie zaszkodzi, ale też i nie ma co czytać dalej) narzekanie i jednocześnie polecę przeczytać mangę.
Nie ma już co liczyć na lekkie komediowe anime z domieszką akcji. Bardzo szybko zaczyna się główny wątek i nie ma co liczyć na odcinki w szkole i związane z nimi komiczne zachowania Sagary. Humor nadal w serii się znajduje (nadal na wysokim poziomie), ale jest go zdecydowanie mniej, a także cały czas nie jest już wesoło. Autor postawił głównie na akcję i fabułę. Akcja jak zwykle jest świetna, ale fabuła, mimo że wciąga, jest jednak już trochę naciągana. Między innymi dlatego, że pojawia się kilka Behemotów, a jedynym AS-em w całej serii, który pojawiał się częściej niż Kodarl (Venom, ten którym pilotował Gauron) to Savage. Nie przesadzam. M9 pojawiło się dużo mniej. Poza tym fabułę zubaża jeszcze to, że główny przeciwnik (łatwo domyślić się z anime, kto to) po prostu zawodzi, nie po to się udaje cwaniaka tylko po to, by w końcu załatwiać sprawy w otwartym pojedynku AS-em, nie? Ale jest dobrze przedstawiona, mimo wad ciągle pozostaje niezła, kontynuowane są wątki z mangi, wyjaśnione jest pochodzenie Whispered i ich wrodzona znajomość technologii (ale nie są wyjaśnione ich wszystkie zdolności), a także przedstawione są historie między innymi Kurza, Kalinina i Sagary, Mardukasa oraz rodziny Testarossów.
Manga FMP! to pierwsza seria + kilka wątków komediowych, które pojawiają się w Fumoffu + kilka wątków komediowych, które się w anime nie pojawiają. Później należy czytać FMP! Sigma, która do bodajże 6 tomu pokrywa się z The Second Raid, może ma jeszcze jakieś rozdziały komediowe, nie pamiętam dokładnie. Później zaczyna się akcja po TSR i jak na razie cały czas trwa, ale wygląda na to, że wszystko zbliża się ku końcowi. Czekam na tłumaczenie tomów 15 i 16. Można sobie czytać online na www.mangafox.com
Podsumowując- warto poczytać, jeśli kogoś interesują wydarzenia po The Second Raid. Anime raczej prędko się nie ukaże, jeśli w ogóle.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13