FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Smutna wieść
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-01-19, 21:34   

Romulus napisał/a:


Bo i co w związku z tym? Był "kustoszem" twórczości swojego ojca. Zredagował "Sillmarilion", pierwszą z cyklu niepotrzebnych książek wydanych po "Władcy Pierścieni".


powiedziałbym że mocno dyskusyjne twierdzenie.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2020-01-30, 17:53   

Serio? Próbowałem kiedyś wrócić do "S", ale odłożyłem szybko. Za duże stężenie fantasy w fantasy. :) Chyba już z takiej wyrosłem. Nawet nie wiem, czy doceniam tę książkę jako klasykę. Dla mnie "Silmarillion" oznacza ścianę, od której się odbijam. Całkowicie bez żalu.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-01-30, 18:03   

Byłbym skłonny lekko poprzeć stanowisko Romka.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Bibi King

Posty: 1595
Skąd: Stamtąd
Wysłany: 2020-01-30, 18:56   

@Romulus,

Osobliwa opinia u gościa, który - sądząc chociażby po tym forum - na co dzień przekopuje się przez tony popkulturowego chłamu w różnej postaci (nie mówię, że wyłącznie, ale przy twojej skali przetwarzania chłam też musi ci się trafiać), a odbija się od Silmarillionu. Oczywiście to nie jest taka zwykła beletrystyka, bardziej kronika tolkienowskiego świata, ale IMO absolutnie czytalna.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2020-01-30, 19:15   

Gdy byłem nastolatkiem, to mi się bardzo podobało.
Teraz nie chce mi się sprawdzać.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2020-01-30, 19:43   

Bibi King, Romulus jest znanym powszechnie koneserem chujni. Powiedzieć, że chłam mu się przytrafia, to popełnić niedopowiedzenie.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-01-30, 23:27   

Jak nie fanuję Tolkienowi, to Silmarillion po prostu pozwolił mi zobaczyć tego "epickiego Kubusia Puchatka" we właściwej skali i z dystansu. Obowiązkowa lektura dla miłośników tego świata z pewnością. Nie korci mnie do powrotu, acz czasem mam napady i zerkam do oryginalnego LOTRa. Ale tylko przed snem na sen.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-01-31, 01:45   

Silimarillion to coś co wyszło ze skrzyżowania Biblii z Mitami Greckimi.
imo - najciekawsza "rzecz" spod ręki Tolkiena, acz nie powiem że najlepsza (tym bardziej że współpisana)

podobnie jak Spellu czytałem to wieki temu, zrobiło wielkie wrażenie oraz nie zamierzam do tego wracać (jak i do Bi czy Mitów)
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2020-01-31, 21:30   

Romulus, gdy czytałem "Silmarillion", to byłem zachwycony, zwłaszcza dwoma pierwszymi segmentami - "Ainulindalë" i "Valaquentą". Pewnie dlatego, że osobiście zawsze uwielbiałem kosmogonię i kosmologię - a te są kluczowe dla high fantasy.
Kilka środkowych rozdziałów "Silmarillionu" dość ciężko mi się czytało, konkretnie rozdziały od dwunastego do siedemnastego (bo były nudne), jednak całą resztę przeczytałem dosłownie jednym tchem. Jest naprawdę epicka. I zdecydowanie bardziej lekkostrawna niż LotR.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-05-07, 08:00   

Dopiero teraz dowiedziałem sie o śmierci Juana Gimeneza. Zmarł 2 kwietnia w wieku 77 lat. W czasie, gdy bardziej interesowałem się komiksem należał do mych pierwszych idoli. Ta estetyka bardzo mi odpowiadała i do dziś wolę bogactwo od ascezy w tym medium.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-12-24, 11:55   

Zmarł James Gunn. Pisarz i krytyk. Mądry i dobry człowiek. W swej dziedzinie był już legendą. Bez jego Drogi do Science Fiction moje młodzieńcze wejrzenie w ten świat byłoby bardzo ubogie. Dożył pięknego wieku 97 lat, wciąż aktywnie.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2020-12-24, 12:28   

Smutne wieści przynosisz :-(
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2020-12-24, 15:01   

Orbit na fejsie napisał, że zmarł Guy N. Smith :-/
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-12-26, 23:13   

To jeden z autorów, którym u zarania obecnego ustroju przetarto drogę do serc i umysłów polskich miłośników fantastyki, by byli skłonni zaakceptować zalew tandety, jakiego nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić w siemiężnym okresie socjalizmu, gdy wydawano mało i nie za kontrowersyjnie z zachodu, ale poniżej pewnego poziomu nie schodzono. Kochany, lub wyśmiewany. Przeczytałem wtedy jakieś jego dziaeła. Nie pamiętam nic. Nawet ogólnego wrażenia.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-12-26, 23:59   

No co ty. Krabów nie pamiętasz.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-01-11, 08:30   

Zmarł Wawrzyniec Podrzucki. Nagle. Wielu miało nadzieję, że napisze coś nowego, a w ostatnim okresie wydawało się, że coś z tego będzie. Z jego wpisów na FB biło przygnębienie i bezsilna złość na obecną beznadzieję w kraju. Ogólnie szok.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2021-01-11, 16:59   

Wiadomo, co było przyczyną zgodnu? Depresja, covid, coś innego?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2021-01-11, 17:11   

bio napisał/a:
Zmarł Wawrzyniec Podrzucki. Nagle.

Cholera.
['][']
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2021-01-11, 20:53   

:-(
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2021-01-12, 23:27   

Żona napisała na FB, że niespodziewanie. Pewnie zawał, albo wylew.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2021-01-22, 18:48   

97 wiosen Papcia Chmiela... 98 już nie dożył
[']
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2021-01-28, 10:54   

A chwile (kilka dni) pozniej Pazdzioch, czyli Ryszard Kotys. Mial 88 lat. Dolaczyl do Boczka, czyli Dariusza Gnatowskiego. Nie byl to dobry rok dla Kiepskich.

  
 
 
KS 
KS


Posty: 2533
Wysłany: 2021-01-28, 11:24   

dworkin napisał/a:
A chwile (kilka dni) pozniej Pazdzioch, czyli Ryszard Kotys.

Wolę Go pamiętać z Vabanku.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2021-01-28, 12:33   

Nic nie poradzisz, Walczewskiego też zapamiętano jako Stępnia.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2021-01-28, 14:06   

Z tym, ze Pazdzioch to rzeczywiscie jego najbardziej charakterystyczna i znamienita rola ekranowa, tak w kategoriach aktorskich, jak i popularnosciowych.
 
 
KS 
KS


Posty: 2533
Wysłany: 2021-01-28, 14:50   

Aktor musi z czegoś żyć. Więc bierze takie gówniane role w serialach, bo to stały, pewny pieniądz. Ale nie to jest jego zawodową ambicją, nie o tym marzy, kiedy podejmuje decyzję o wyborze zawodu i studia na Wyższej Szkole Teatralnej.
Nie sądzę, by chciał mieć na nagrobku: odtwórca roli Paździocha.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-01-29, 01:00   

Tylko że to nie była gówniana rola, tylko jedna z ikon polskiej popkultury i znakomita, doskonale zagrana, niejednoznaczna postać. Ale trzeba by mieć nieco szerszy pogląd na Kiepskich żeby to stwierdzić (sam serial to tak do roku 2008 TOP polskich seriali bez podziału na gatunki).
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2021-01-29, 02:10   

eee
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2021-01-29, 06:26   

Odważne stwierdzenie. Możesz wymienić inne polskie seriale z topu? I dlaczego do roku 2008? Czy po 2008 roku poziom spadł, czy wtedy pojawiły się nowe, wybitne polskie seriale?

Rozumiem, że serial ten może z różnych powodów budzić sympatię. Sam tak mam ze Scrubsami. Chyba nawet określiłem ich kiedyś the best tv show ever, choć są dobrzy po przyjęciu pewnych kryteriów, a zignorowaniu mankamentów i wad.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Uther Doul


Posty: 355
Wysłany: 2021-01-29, 08:24   

Do roku 2008 bo potem serial przeszedl metamorfoze i poziom poszedl w dół i ta tendencja trwa do dziś.

Inne topowe polskie seriale? "Kariera Nikodema Dyzmy", "Alternatywy 4", "Glina", "Pitbull".

Oczywiście, że Kiepscy mają swoje wady. Humor nie dla kazdego. Surrealizm. Absurd. Język. Specyficzny klimat i dynamika relacji pomiędzy postaciami. Ale to w najlepszych momentach perfekcyjny portret "typowych" Polaków, trafna satyra, często udanie cekujca w rejony politycznych i spolecznych alegorii. To także w skali polskiej wyjatkowy przykład tworu kultury, który poddany analizie ma zaskakująco dużo ukrytej treści.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,98 sekundy. Zapytań do SQL: 14