FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wybory
Autor Wiadomość
BG 
Wyżełłak


Posty: 2080
Wysłany: 2015-10-26, 20:27   

toto napisał/a:
Bo boję się narodowców.

Kukiz 15 to narodowcy? Ciekawe...
toto napisał/a:
Bo nie jestem milionerem.

A od kiedy na Nowoczesną głosują tylko milionerzy? Spora część wyborców PO przerzuciła poparcie na Petru.
Nowoczesna to taka PO sprzed 10 lat, gdy jeszcze była partią liberalną i należała do Międzynarodówki Liberalnej, a nie Europejskiej Partii Ludowej.
Młodzik napisał/a:
To nie wiesz, że co innego mówi się i robi, jak się jest w opozycji i jak się jest u władzy?

Czasem pewnie tak się zdarza, ale czy jest to regułą? I czy jest tak w przypadki PiS-u, Pawłowicz i partii, która założyła Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski? I której wielką część elektoratu stanowią słuchacze Radia Maryja, widzowie TV TRWAM i której wysocy rangą działacze często są gośćmi tych mediów o. Rydzyka? Pamiętasz moherowe berety?
Pisowcom marzy się państwo wyznaniowe.
Młodzik napisał/a:
"Kreatywne" formy zatrudnienia i katastrofalna kondycja polskiej edukacji, nauki i kultury.

I co, twierdzisz że socjalizm jest remedium na te problemy? Że rozwiązaniem jest tu partia, od której na lewo jest już tylko Mao Tse-tung?
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2015-10-26, 20:27   

Kazimiera Szczuka napisał/a:
Nie było jedności na lewicy, dlatego wynik rozbił się na Zjednoczona Lewicę i Partię Razem. To spowodowało, że pierwszy raz od 1989 roku nie będzie lewicy w polskim Sejmie. Wszyscy dali z siebie maksimum wysiłku, ale niestety działalność Partii Razem doprowadziła do rozproszenia wyników. Partia Razem działała trochę na zasadzie psa ogrodnika, stawiając sobie za wroga Zjednoczoną Lewicę.

Haha. No comments.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-26, 21:12   

Razem to jest normalna europejska socjaldemokracja, a kucom odpierdala na ich punkcie jakby mieli w programie rewolucję kulturalną i Wielki Skok. I to na punkcie partii która nie weszła do Sejmu. Pewne rzeczy nigdy nie przestaną mnie bawić //spell .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-10-26, 23:04   

PSL - 5,13%
To się dopiero nazywa ,,o piździ włos'' //spell

Razem 3,62% to już nie jest co prawda prawie 4, ale i tak jest nieźle.

BG, osobiście uważam, że w sejmie jest potrzebna socjaldemokracja i jeżeli nie ma ona mordy Millera czy też Palikota, to z czystym sumieniem mogę oddać na nią głos.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-10-26, 23:40   

Wieczór wyborczy spędziłem w pobliżu granicy z Europą
O 21:15 rozłożylismy Legendary: Aliens ( ale taki se, dość prosty i rozgrywka nietrudna, fajna plansza), potem L:Marvel ( macz beter)


Piszę z Niemiec, mają tu fajny program dla uchodźców ( kilka podstawowych słów : allah akbar, salam allejkum, wwwaaagggh). W TV wybory w Polszy zajmują mniej miejsca niż VW & imigranci - są gdzieś na poziomie newsów z Zimbabwe.

Pozdrawiam ;)
 
 
Jaskier 


Posty: 651
Wysłany: 2015-10-27, 00:33   

To tak w nawiązaniu do zdroworozsądkowej wizji europejskiej socjaldemokracji
_________________
''Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere''
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-27, 06:34   

Mocno głupawy mem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-27, 07:57   

Przynajmniej próbują //spell
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2015-10-27, 07:58   

No cóż - ja w sferze ekonomicznej mam poglądy centrolewicowe, a w sferze światopoglądowo-obyczajowej - miszmasz konserwatywno-liberalny (np. aborcja - jak teraz - zakaz z wyjątkami, in vitro - dostępne i refundowane przez państwo, związki partnerskie dla lgbt - proszę bardzo niech mają, eutanazja - absolutnie nie, kara śmierci - absolutnie nie) i po namyśle w tym roku po raz kolejny zagłosowałem na Platformę. Kiedyś w młodości głosowałem na SLD, ale po szopce Napieralskiego gdy kilka lat temu storpedował projekt demokraci.pl ostatecznie postawiłem kreskę na lewicy postkomunistycznej. Partia Razem jest jak dla mnie zbyt radykalna, PiSu nie trawię i uważam za największych szkodników polskiej polityki, Korwin i Petru urwali się z neoliberalnej choinki, Kukiz to populista, a PSL to partia nepotyzmu środowiska producentów rolnych... zostaje Platforma - może zbytnio obrosła w karierowiczów i patologie, ale jednak jest najbardziej przewidywalną partią, o w miarę centrowym profilu.
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1942
Wysłany: 2015-10-27, 13:19   

Głosowałam na PO jako na mniejsze zło, ale jak przyjęli ostatnio pana Dorna to wymiękłam, pan Niesiołowski mi wystarczył.

No nic, pozostaje tylko trzymać kciuki żeby nowe władze nie spierdoliły nic za bardzo (trochę się boję polityki międzynarodowej, trochę mniej sumień lekarzy i farmaceutów, mieszkam w dużym mieście i tu jakoś dam radę).
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-27, 13:25   

martva napisał/a:
żeby nowe władze nie spierdoliły nic za bardzo


Całkowity zakaz aborcji za 3...2...1...
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2015-10-27, 14:44   

Stary Ork napisał/a:
martva napisał/a:
żeby nowe władze nie spierdoliły nic za bardzo


Całkowity zakaz aborcji za 3...2...1...


W 2005-2007 nie było chęci, teraz też będzie. Terlikowski przeciwny PiS za 3 2 1...
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4475
Skąd: fnord
Wysłany: 2015-10-27, 16:37   

Ciekawe czy 11 listopada warszawskie drzewka i przystanki autobusowe zbiorą wpierdol za jeszcze rządy PO czy już rządy PIS.
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-10-27, 16:57   

BG napisał/a:
Kukiz 15 to narodowcy? Ciekawe...
Entliczek, pentliczek, do sejmu wchodzi Winniczek.
BG napisał/a:
A od kiedy na Nowoczesną głosują tylko milionerzy?
Zapomniałem o milionerach z tymczasowymi problemami finansowymi.

Fidel-F2 napisał/a:
Mocno głupawy mem.
Ale zdajecie sobie sprawę, że to były heheszki z korwinistów? I nie autorstwa razemowców.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2015-10-27, 17:03   

Milordzie, generał publiczny nie doceni tej finezyjnej finty w fincie.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-27, 17:24   

Nie nadążam za tobą toto.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-10-27, 17:31   

W którym momencie?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2015-10-27, 18:03   

Nawet nie wiem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7108
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2015-10-27, 22:21   

Z prostej arytmetyki wynika że zgubiłeś się 455 postów temu: 5515 (toto) - 5060 --_-

Nie interesuje mnie czy PiS coś zmieni czy nie, wystarczy by nie decydowali za mnie kiedy mam przejść na emeryturę.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2015-11-02, 19:19   

Stary Ork napisał/a:
EDIT: A poza tym:



_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Trojan 


Posty: 11269
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2015-11-03, 11:15   

jako że ciężkie czasy nastały,
a jak wiadomo wtedy rodzą się poeci,
to prezentuję mały przykład mojej twórczości.

Trzy fotele dla marszałków w okrągłym Sejmie,
Siedemnaście dla ministrów w ich bogatych pałacach
235 stołków dla posłów, marionetek Jarosławowi oddanych
Jeden dla wodza na Wiejskiej, gdzie zaległy cienie
Jeden by wszystkich zgromadzić, jeden by wszystkich związać
Jeden by wszystkimi rządzić i w szaleństwie uwiązać
W Rzeczypospolitej gdzie zaległy cienie.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2015-11-03, 11:33   

Pisywałem gorsze rzeczy.
Orku, czas na limeryk? //panda
_________________
Instagram
Twitter
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2016-11-13, 18:52   

Przeczytalem bardzo ciekawy wywiad z Pawlem i Janem Spiewakami, o konflikcie pokolen i klas. Najlepiej zacytuje, co najbardziej zwrocilo moja uwage:
Cytat:
Jan: (...) To słabe państwo potrafi być jednocześnie bardzo silne, wręcz opresyjne wobec najuboższych. W Warszawie zdradzono całą klasę społeczną. Ludziom z mieszkań komunalnych odebrano poczucie bezpieczeństwa, odebrano godność, majątek i robiło to państwo – sądy, urzędnicy, komornicy, policjanci. Stała za tym zorganizowana grupa powiązana z polityczną elitą miasta i w efekcie ludzie zobaczyli polskie państwo od innej strony. Człowiek wyeksmitowany na bruk nie zagłosuje już nigdy na partię liberalną.

Ofiarą pada moje pokolenie. Nasi rodzice mieli jeszcze szansę uwłaszczyć się na mieszkaniach spółdzielczych, czy komunalnych. Pracowali na etacie. My jesteśmy skazani na kredyty, których nie dostajemy, bo pracujemy na umowach śmieciowych, w wiecznej niepewności. Lwia część tego, co zarobimy, trafia do banku albo kieszeni kogoś, kto się uwłaszczył, bo od niego wynajmujemy. To jest po prostu pańszczyzna!

(...)

WO: (...) zgadzam się (...) że sytuacja w Polsce przypomina feudalizm. Bo jak wyglądają emerytalne plany mojego pokolenia? Że kupimy mieszkania na wynajem. Komu je będziemy wynajmować? Pokoleniu Jana. Wasze pokolenie mogło zdobyć księstwo czy baronię, a my aspirujemy do bycia najniższą warstwą szlachty, żeby jednak od kogoś tę pańszczyznę pobierać.

(...)

Jan: Jasne, ale w Polsce jest wyjątkowa rozrzutność jeśli chodzi o koszty społeczne. Te wszystkie nowe osiedla budowane na kredyt na dalekich przedmieściach już je powodują, bo mają problem z niskim kapitałem społecznym, zatrutym spalinami powietrzem, a jeszcze zyski z handlu generują tam markety i transferują na Zachód. Koszty tam wzrosną, bo trzeba będzie z publicznych pieniędzy budować szkoły i przedszkola, dociągać transport. Cały ten ekosystem stworzono tak, by na krótką metę był korzystny dla elity, a społeczeństwo do tego potężnie dopłaci.

Nie trzeba być inżynierem, by obliczyć, że budownictwo społeczne jest tańsze. Biedne państwa budują mieszkania komunalne, bo tak jest taniej.

(...)

Paweł: Ale nie mówmy teraz o liczbach. Zgadzam się z tobą, że to źle, że zarzucono u nas budownictwo społeczne, ale problem – moim zdaniem – nie dotyczy najuboższych (...) Najbardziej poszkodowaną grupą są ci, których bym opisał, z braku lepszych określeń, jako niższą klasę średnią.

(...)

Jan: Ale problem jest w sojuszu klasy wyższej ze średnią przeciwko reszcie społeczeństwa. Taki sojusz musi prowadzić do dyktatury! Nie mamy pełnych danych, ale tylko w Warszawie 40 tysięcy ludzi eksmitowano na bruk. 40 tysięcy ludzi! Jak to jest możliwe w centrum europejskiej stolicy?!


Co Orlinski rozwinal w sposob nastepujacy:
Cytat:
Zaryzykowałbym taką syntetyczną tezę, że początkiem ich fiaska było sprzymierzenie się ówczesnego odpowiednika klasy średniej przeciwko plebsowi z jakimś Krassusem czy Thiersem. Lud w takiej sytuacji szukał sojuszu z dyktatorem wywodzącym się z klasy wyższej. Tak upadła republika rzymska - nie obalił jej Cezar, tylko Klodiusz i Katylina.

Obietnice były zazwyczaj nieszczere, ale po pierwsze, po zamachu stanu było już za późno na rozliczanie z ich niespełnienia, a po drugie, wsadzani właśnie do więzień oraz zabijani liberałowie sami już wtedy zazwyczaj sporo mieli na sumieniu. Bez względu na to, jak zbrodniczy charakter w Polsce miała sanacja - II Rzeczpospolita rzeczywiście tonęła w korupcji.

Udane projekty wolnościowe na przestrzeni dziejów zawsze odwoływały się do egalitarnego sprzymierzenia odpowiednika klasy średniej z odpowiednikiem proletariatu. W Rzymie definiowanego, przypomnijmy, jako „wolni obywatele pozbawieni majątku”

(...)

Kiedy w pierwszej połowie ubiegłego stulecia masowo upadały republiki, w niektórych krajach, jak w USA czy w Skandynawii, uratowały je projekty takie jak amerykański New Deal czy duńskie „porozumienie z ulicy Kanclerskiej” (Duńczycy lubią podkreślać, że to oni wymyślili model, później skopiowany w Szwecji - a ja w tej odwiecznej Wojnie Północnej jestem za Danią).

Istotą tych koalicji było porozumienie większości społeczeństwa przeciwko klasie wyższej - której narzucano wysokie podatki i prospołeczne regulacje. Dziś to jest przeszłość. O zdradzie amerykańskiej klasy średniej, która zerwała sojusz New Dealowy w zamian za iluzję reaganowskiego dobrobytu na kredyt, traktuje choćby „Co z tym Kansas” Thomasa Franka.

Na tym samym polegała zdrada postsolidarnościowej inteligencji, która w 1989 odcięła się od związkowych sojuszów z czasów pierwszej „Solidarności” - i zaczęła kadzić Kulczykom. Kiedy reprywatyzatorzy eksmitowali lokatorów na bruk, liberalne media były po stronie reprywatyzatorów - a nie wichrzycieli w rodzaju Ikonowicza.

Wolanie tych romantycznych dzis kulturowo schematow z historii jest iscie fascynujace. Katylina wykorzystal biede/niechec plebejuszy i weteranow poturbowanych wojna ze sprzymierzonymi, ktorych olal senat, by na ich poparciu przejac wladze w republice. Klodiusz pozowal na pierwszego Trybuna w historii, by osiagnac to samo. Cezar - wiadomo. Kazdy z nich budzil potezny opor wsrod wyzszych warstw spolecznych, a pierwszy i ostatni wywolali tym samym krwawa wojne klas.

To godne analizy ujecie problemu wg ktorego i triumf Kaczynskiego, i Brexit, i ostatnie zwyciestwo Trumpa sa emanacja jednego (powyzszego) archetypu. Po II wojnie spoleczenstwo zgodnie odbudowywalo sie pod egida klas wyzszych, dajac zachodniemu swiatu najstabilniejszy ekonomicznie okres, o najwyzszym wzroscie i najmniejszych nierownosciach w historii. W latach 80-tych jednak elity przerwaly to, zyskujac poparcie dla ciec podatkowo-socjalnych i w rezultacie zwielokrotnienia swoich dochodow, a wszystko dzieki glosom klasy sredniej, zauroczonej mozliwoscia grzania sie w blasku tego bogactwa. Traci zas na tym najnizej sytuowana polowa spoleczenstwa, zblizajac nasz swiat na powrot do XIX-wiecznych poziomow nierownosci. Obok trwa niemoc i niechec dla zmiany tego stanu rzeczy, a im jest gorzej, tym glosniej slychac populistyczne wolanie "tyranow". Bo przeciez slowo "populizm", dzisiaj tak negatywne, pochodzi od lacinskiego "populus", czyli "lud", tzn. odwoluje sie do fundamentow zbiorowosci i zarazem tej samej najbardziej poszkodowanej przez dzisiejsza ekonomie grupy. Trump wygral, bo wygrac musial.
  
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2016-11-13, 21:49   

Ke?
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2016-11-14, 18:47   

Z tego wszystkiego wynika jednak smutny wniosek. Odnośnie owego ludu. Że to bardziej motłoch, niż lud. Jako zbiorowość nie potrafiący myśleć interesami ogółu, ani nawet z jakąś strategiczną perspektywą. Ten motłoch tyrani zawsze kupowali tanimi obietnicami, które są nie do spełnienia lub prowadzą do bankructwa.

Klęską jest, że nic nie zrobiono, aby ten lud edukować. Ale czy można było coś zrobić? Już jest na to za późno. Internet doprowadził do sytuacji, kiedy głupota i wiedza to równoważne "wartości". Znalazłem niedawno na jakimś funpagu tę o to grafię z cyctatem z Isaaca Asimova: https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/15056390_1254890787903730_521096428148851412_n.png?oh=acc55db93152751b79ef64b10b6ee64c&oe=58940508
Jeśli się nie wyświetla, to powtórzę:
There is a cult of ignorance in the United States, and there has always been. The strain of anti-intelectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "My ignorance is just as good as your knowledge".
Kiedyś może dotyczył USA. Dziś, za sprawą Internetu i szerzenia się głupoty za jego pośrednictwem, to charakterystyka właściwa dla całego świata.

Nie będę rozgrzeszał liberałów. Sami biczują się i dobrze im to wychodzi. Choć mam sporo zastrzeżeń do tej "spowiedzi". Ale niech im tam będzie. Nie wierzę jednak w żadne sojusze klasowe warstw ludowych. Że wyższa z niższą przeciwko średniej, czy jaką tam konfigurację sobie wybrać.

Wszystko zawsze sprowadzało się do władzy i wpływów. Do tego, kto ją zdobywa i jak sprawuje. A władza, która należy do wszystkich (ludu), nie należy do nikogo i zawsze kwestią czasu jest, kiedy znajdzie się ktoś ambitny, zdeterminowany, bezwzględny i inteligentny, kto po nią sięgnie i odbierze ją "ludowi". Wykorzystując do tego nie społeczeństwo, ale motłoch: zazwyczaj głupi, nie wyedukowany i mający w nosie demokrację.

I jeśli o coś mogę mieć pretensję do twórców III RP, to o to, że nie stworzyli mechanizmów pozwalających na przeciwdziałanie np. prezydentowi, który łamie konstytucję, aby chronić swoich kolesi przed więzieniem.

Abstrakcyjnie i nieco niedorzecznie brzmią dla mnie te hasła o sojuszu. Tak jakby zebrali się przedstawiciele wszystkich stron i uzgodnili jakiś konsensus. A tak nie było. Władzę zdobywały w demokracjach partie, które mniej lub bardziej miękko narzucały swoją wizję państwa. A ta była przyjmowana albo odrzucana.

Potem przyszła globalizacja i coś, co zaczęło się w USA: wypuszczenie biznesu spod jakiejkolwiek kontroli i zwierzchności państwa. Narodziła się nowa klasa wyższa i to ona zaczęła werbować klientów. Nie "lud", bo ten jest zbyt głupi i zbyt wielki, aby go traktować jako partnera, ale mniejszą i wpływową klasę rządzącą i tzw. elity intelektualne. I nie doszło tu do żadnej zdrady, złamania konsensusu, tylko do naturalnego ulegania blaskowi dworu królestwa pieniądza. Bo ten daje władzę. A do "ludu" odwołują się tylko, kiedy trzeba kogoś "spalić na stosie". Albo żeby dać ludowi jakąś marionetkę. Takiego Trumpa, który jest lub udaje tak głupiego jak szeregowy przedstawiciel "ludu" - motłochu.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1816
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2016-11-14, 23:31   

To znaczy - jesteś idealistą?
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2016-11-15, 08:59   

Romku, wyluzuj, dorabiasz ideologię tam gdzie jej nie ma i histeryzujesz. Aż tak ruszył Cię tak wybór Trumpa?
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23109
Wysłany: 2016-11-15, 10:00   

Nie, drugi tom Trylogii Rzymskiej Harrisa. :-P
Trump to zero, które zostało prezydentem. :-P Nie pierwszy i nie ostatni.
Ale z demokracją jest kiepsko i chyba będzie gorzej.

Po przeczytaniu "Polski 2.0" utwierdziłem się w swoim przekonaniu, że obywatele, aby w ogóle mogli głosować, powinni zdawać test na wyborcę. Tak samo jak ci, którzy ubiegają się o mandat z wyboru powinni zdawać test, tyle ze trudniejszy. Tak na początek. Demokracja merytokratyczna. To byłby lepszy ustrój niż obecny.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2016-11-15, 12:07   

Romulus napisał/a:
Po przeczytaniu "Polski 2.0" utwierdziłem się w swoim przekonaniu, że obywatele, aby w ogóle mogli głosować, powinni zdawać test na wyborcę.

Co w praktyce doprowadzi do tego, ze wybierac bedzie klasa srednia, majaca lepszy dostep do edukacji, bo wykladajaca na nia wiecej kasy i wysilku. W przeciwienstwie do "motlochu", ktory zamiast siedziec z dziecmi przy lekcjach zapieprza od 1-go do 1-go i jako synowiec starszego "motlochu" nie przejal tradycji wspolnej nauki w domu.

Romulus napisał/a:
Abstrakcyjnie i nieco niedorzecznie brzmią dla mnie te hasła o sojuszu. Tak jakby zebrali się przedstawiciele wszystkich stron i uzgodnili jakiś konsensus. A tak nie było. Władzę zdobywały w demokracjach partie, które mniej lub bardziej miękko narzucały swoją wizję państwa. A ta była przyjmowana albo odrzucana.

Sojusz to tylko metafora, ale dobrze oddaje stan rzeczy, bo i Reagan i Thatcher wygrali glosami klasy sredniej. Wszystkie ciecia i urynkowienia w kolejnych latach odbywaly sie z nadreprezentacja glosow klasy sredniej. Ale czy cos na tym zyskala? Latwiejszy dostep do kredytow? Bo najbogatsi zyskali na pewno bardzo duzo, najbiedniejsi zas duzo stracili, wiec...
Romulus napisał/a:
Z tego wszystkiego wynika jednak smutny wniosek. Odnośnie owego ludu. Że to bardziej motłoch, niż lud. Jako zbiorowość nie potrafiący myśleć interesami ogółu, ani nawet z jakąś strategiczną perspektywą.
To samo mozna powiedziec o klasie sredniej, bo czyimi interesami myslala? Jesli lud = "motloch", oni to "samolubne sukinsyny"?
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2016-11-15, 12:21   

dworkin napisał/a:

Co w praktyce doprowadzi do tego, ze wybierac bedzie klasa srednia, majaca lepszy dostep do edukacji, bo wykladajaca na nia wiecej kasy i wysilku. W przeciwienstwie do "motlochu", ktory zamiast siedziec z dziecmi przy lekcjach zapieprza od 1-go do 1-go i jako synowiec starszego "motlochu" nie przejal tradycji wspolnej nauki w domu.
co ma sens, bo jednak nie będą wybierać głupki, pomijając czemu głupkami zostali
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13