FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Co teraz czytam? V2.0
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 11318
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2020-12-02, 16:55   

kurfa.
a to może nie chodzi o pciowość odśnieżania chodników a o to że piesi są dyskryminowani na rzecz kierowników.
piszę o tym od dawna.

i zasadniczo całkowicie się zgadzam z tym że kobiety są dyskryminowane
 
 
fdv 


Posty: 1085
Skąd: Neverland
Wysłany: 2020-12-02, 22:50   

Romulus napisał/a:

Filharmonie - zwiększono liczbę kobiet w orkiestrach filharmonicznych o 40 procent (na przykładzie nowojorskiej), kiedy wprowadzone zostały "ślepe" przesłuchania, w trakcie których komisja nie widziała, czy gra mężczyzna, czy kobieta.



A gdyby tak w sądach zastosować jakiś podobny patent żeby sędziowie nie znał płci wieku i innych cech wyróżniających oskarżonych. Czuję że byłoby wesoło, a sprawa np takiego Najsztuba by się inaczej skończyła.
_________________
W życiu - oczekujemy co najwyżej sporej porcji bezrefleksyjnej zabawy i przyczynku do dalszej zabawy.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2020-12-03, 07:17   

Wprowadzić automaty.
A sprawa Najsztuba była prosta jak drut. Sam zapewne wydałbym taki sam wyrok.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-12-03, 07:22   

Fidel, ale to nie biologia nas zabija, kultura też swoje dokłada. Obstawiam, że raczej nie czeka nas wypadek na pełnym morzu, zagryzienie przez tygrysa czy śmierć w pojedynku, raczej dopadnie nas zawał przed telewizorem albo późno wykryty rak prostaty. Nie umieramy statystycznie młodziej od kobiet dlatego, że natura nas nie lubi (no, może nie bezpośrednio), ani że Wszechświat nas uformował na wojowników i zdobywców, ani nawet dlatego że musimy, no musimy pracować na budowie wysokościowca, tylko dlatego że przez pokolenia wdrukowano nam model męskości w którym mężczyzna nigdy się nie skarży, samotnie stawia czoło przeciwnościom losu i nie ma prawa czuć bólu, smutku czy strachu. A taki model z daleka sygnalizuje UWAGA! PATOLOGICZNE STRATEGIE RADZENIA SOBIE ZE STRESEM! Stąd uzależnienia, stąd samobójstwa, stąd schorzenia psychogenne. Częściej odbieramy sobie życie, bo nikt nas nie uczy że poproszenie o pomoc jest ok, albo że przyznanie się do słabości i cierpienia w sumie nie zrobi z nas człowieka drugiej kategorii (najbardziej upokarzające co może usłyszeć mężczyzna - niezależnie od wieku - to Nie rycz, nie bądź baba ), a problemy lepiej dusić w sobie albo zapijać w samotności (albo przed kłopotami w domu uciekać do pracy biorąc pierdylion nadgodzin); z resztą to nie tylko wewnętrzne rygory, ale i wymaganie otoczenia (można długo gadać np. o podejściu do depresji jako wydumanej fanaberii, na szczęście szybko się to zmienia). Nie mamy tego wdrukowanego w genom, nie wymusza na nas tego układ hormonalny - tylko kultura. Pewnie, można wskazywać na większą skłonność do zachowań ryzykownych - z resztą dyskutowaliśmy o tym przy okazji wypadków komunikacyjnych ze skutkiem śmiertelnym - ale też można się zastanowić, na ile te zachowania to testosteron i biologia, a na ile kulturowo wpojony model męskości jadącej po bandzie. Z moich obserwacji różnic międzypokoleniowych - widać pewne pozytywne zmiany, moje pokolenie częściej ćwiczy, mniej chleje i nie pali dwóch paczek dziennie, jest skłonne wcześniej iść do lekarza zamiast czekać na IV stopień z przerzutami, więc za parędziesiąt lat pewnie zaobserwujemy poprawę.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2020-12-03, 07:55   

To jest druga strona medalu zwanego patriarchatem, który mężczyznom wciska rolę macho, a kobietom szczęśliwej zmieniaczki pampersów (że tak uproszczę wszystkie te delikatności, opiekuńczości, matkości i tak dalej). Obie rzeczy są jednakowo szkodliwe i wkurwiające, a mimo to niektórym wykorzenić ten stereotyp z łbów można tylko poprzez owych łbów pourywanie.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2020-12-03, 08:08   

Stary Ork, ale przecież o tym właśnie mówię. Tyle, że mniej obszernie i nie tak precyzyjnie. Biologia z kulturą to dwie strony tego samego ostrza. Hormony stworzyły biologicznego macho ten zaś wykuł macho kulturowego i od tej pory wspierają się wzajemnie.

Sabetha, tak jak faceci nie muszą pracować na tirach i wysokościach tak kobiety nie muszą rodzić i niańczyć. Suma summarum żyją dłużej i przejmują zasobność.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-12-03, 08:12   

Tyle że Ty sobie zadajesz pytanie "Co można zrobić żeby te wstrętne baby nie kładły łap na naszej krwawicy?" a ja "Co możemy zrobić żeby dłużej cieszyć się owocami swojej pracy?", taka różnica :mrgreen:
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2020-12-03, 08:29   

Fidel napisał/a:
Sabetha, tak jak faceci nie muszą pracować na tirach i wysokościach tak kobiety nie muszą rodzić i niańczyć.


No, niektórzy cały czas główkują jak to zrobić, żeby musiały. Nie słyszałam jeszcze o orzeczeniu nakazującym mężczyznom wykonywanie prac niebezpiecznych (ok, to nie jest argument w dyskusji, tylko luźna uwaga).

Poza tym nie rozumiem, dlaczego masz pretensje do kobiet, że przejmują zasobność. Jak umrze żona, to mąż jej zasobności nie przejmuje czy jak? Wyznam, że nie mam pojęcia, jak wygląda dziedziczenie emerytury po chłopie (nie jestem zainteresowana i nie chce mi się szukać), ale to chyba nie jest takie proste i nie każda może na to liczyć. Zaś w sytuacji, gdy całe mienie zgromadzili wspólnie (jak ja i mój ślubny na przykład), to pretensje do kobiety, że przeżyła faceta, wydają się dziwne.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5372
Wysłany: 2020-12-03, 08:35   

Sabetha napisał/a:
To jest druga strona medalu zwanego patriarchatem, który mężczyznom wciska rolę macho, a kobietom szczęśliwej zmieniaczki pampersów (że tak uproszczę wszystkie te delikatności, opiekuńczości, matkości i tak dalej). Obie rzeczy są jednakowo szkodliwe i wkurwiające, a mimo to niektórym wykorzenić ten stereotyp z łbów można tylko poprzez owych łbów pourywanie.

+ 10

Sabetha napisał/a:
Wyznam, że nie mam pojęcia, jak wygląda dziedziczenie emerytury po chłopie (nie jestem zainteresowana i nie chce mi się szukać), ale to chyba nie jest takie proste i nie każda może na to liczyć.

Chłop musi być ślubny. Trzeba być już na emeryturze. Można to zrobić w ciągu 5 lat od śmierci. W takim przypadku otrzymuje się 75% emerytury małżonka. - Zatem jeśli między małżonkami jest duża różnica wieku, to kobieta nie ma szans na zostanie wampirzycą, co to na męża krwawicy do majątku dochodzi.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
  
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2020-12-03, 08:36   

Nie, Orku, nie zadaję żadnych pytań. Po prostu pokazuję, że narracja dyskryminacyjna jest wybiórcza. Wynikając z historycznych pozycji gdy kobieta była nikim, nie spostrzegła, że czasy się zmieniły, walka odniosła wiele sukcesów i w tym momencie wiele mechanizmów dyskryminuje mężczyzn. Poza tym idąc ławą, nie biorąc jeńców i olewając niuanse doprowadza do zjawisk autoparodystycznych. I ja nie mam za bardzo o to pretensji bo gdzie rąbią drwa tam lecą wióry. Po prostu patrzę szerzej.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2020-12-03, 08:46   

Beata, to był Ork.

Sab, ale ja nie mówię o dziedziczeniu bo to kwantowe zjawisko. Rozmawiamy o agregatach, ergo żona nie może umrzeć wcześniej bo statystycznie żyje dłużej. Upraszczając dla obrazowania. Mężczyźni pracują 45 lat, kobiety 40. Czyli z jednej strony mężczyźni wypracowują więcej. Po czym przechodząc na emeryturę kobiety biorą kasę przez lat 8 a mężczyźni przez dwa. Kobiety biorą więcej. Ergo zawłaszczają zasobność wypracowana przez mężczyzn. Gdyby nie było dyskryminacji i rzecz miała się odbyć uczciwie, mężczyźni powinni brać emerytury cirka cztery do pieciu razy wyższe niż emerytury kobiet.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-12-03, 08:50   

Fidel, szczerze mówiąc Cię nie kumam. Jak kopnę w kalendarz, to schedy po mnie nie obejmie anonimowy rozjuszony matriarchat, tylko moja żona, i nie wyda majątku na uciskanie mężczyzn, tylko na potrzeby swoje, naszej rodziny, kota, rybek oraz psa. Osobiście nie mam z tym żadnego problemu, gdyż po pierwsze będę już zimny, a po drugie i teraz pracuję na byt naszej rodziny, kota, rybek oraz psa. Dlatego skupiam się na tym żeby jak najdłużej cieszyć się życiem. Nie chcę być niedelikatny, a intuicja mi podpowiada że wkraczam na śliski osobisty grunt, więc wycofuję się z tej dyskusji i pozdrawiam.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2020-12-03, 08:59   

Ok, było tak od razu, jestem prostą babą ze wsi, w dodatku dzielę uwagę pomiędzy pracę a zabawę na forum na dwóch laptopach.
W rachunku ogólnym mężczyźni mają emerytury wyższe o ponad tysiąc złotych (ale moje dane mogą być przestarzałe), więc jakoś tam na finanse się to przekłada. Do tego dochodzi kwestia pracy na dwa etaty (oboje wiemy, że w ogólności to kobiety zapieprzają w domu i nie ma się co czarować partnerstwem, bo w tym kraju to fikcja). Tę domowo-opiekuńczą robotę ktoś musi robić. Gdyby trzeba było za nią zapłacić, mogłoby się okazać, że te pięć lat męskiej pracy mogłoby nie wystarczyć.

Orku, popieram Twe stanowisko w całej rozciągłości.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-12-03, 09:17   

Poza tym trochę podkoloryzowałem z tą rodziną. Pracuję tylko po to, żeby mój kot miał godne życie //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-12-03, 09:38   

KS, znalazłem bez trudu tego von Gagerna i nie omieszkam sprawdzić. Z drugiej strony, jak to możliwe, że nigdy nie słyszałem o tej książce przez tyle lat?
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
KS 
KS


Posty: 2548
Wysłany: 2020-12-03, 13:33   

bio, jedyne wydanie pochodzi z 1966, wznowień nie było, czytałem tę rzecz pacholęciem będąc i do dziś mocno siedzi mi w głowie. Pierwsi pionierzy, Irokezi i Huroni, sławni wodzowie, Pontiac, Tecumseh. Ładnie mi to konweniowało z epopeją Coopera. Kurczę, nabieram ponownie chętki, chyba sobie odświeżę.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-12-03, 14:08   

Wydawało mi się, że w tamten czas przeczytałem wszystko co mozna było przeczytać o Indianach włącznie z dwoma częściami Czarnych Stóp Szmaglewskiej i I Ty zostaniesz Indianinem . A tutaj wychodzi na jaw niepełność wiedzy.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2020-12-03, 14:17   

Skończyłem wczoraj czytać "Niewidzialne kobiety" i zdecydowanie warto. Książka trochę mi zryła beret, jeśli chodzi o nieuświadamiane formy dyskryminacji.

Nawet rozumiem te uśmieszki "ach, ta feministyczna ideologia". Zadowoleni ze swojej mądrości na ogół prezentują postawę deprecjonowania niewygodnych faktów. A tych w tej książce jest całą masa.

To doskonała książka do uświadamiania społeczeństwa. Czytałem ebook, zaskoczony byłem, kiedy książka skończyła się około 53% zawartości i zaczęły się przypisy. Wiedziałem, że ich będzie sporo, bo autorka ich sporo nawciskała do książki, ale aż 47% "objętości"?
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
KS 
KS


Posty: 2548
Wysłany: 2020-12-03, 14:34   

bio napisał/a:
Wydawało mi się, że w tamten czas przeczytałem wszystko co mozna było przeczytać o Indianach włącznie z dwoma częściami Czarnych Stóp Szmaglewskiej i I Ty zostaniesz Indianinem . A tutaj wychodzi na jaw niepełność wiedzy.

Mogło w bibliotece nie stać na półce z przygodówkami, tylko w dziale historia. To w sumie literatura faktu, choć miejscami beletryzowana.
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2020-12-03, 16:23   

Bio - jeśli chcesz poczytać więcej, to Wydawnictwo Czarne ma w tej serii jeszcze książkę o wodzu Czerwonej Chmurze - "Serce wszystkiego, co istnieje" https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/serce-wszystkiego-co-istnieje?gclid=Cj0KCQiAtqL-BRC0ARIsAF4K3WEa9YMt9tASmKzj6psuTLS2bKsInlz02vMdRFEE92WSjHKbM3W7joMaAgzpEALw_wcB Mocno polecam, jeśli ci podpasowała tamta.
A na "dopchnięcie" :) "Krew i burza": https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krew-i-burza
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-12-04, 07:22   

Krew i burzę mam na półce, zabieram się do tego jak pies do jeża od dwóch miesięcy //mysli . Z Czarnego jest jeszcze Imperium księżyca w pełni, o Komanczach, ale nie miałem przyjemności - choć znając poziom serii amerykańskiej Czarnego można polecać w ciemno, a autora znam ze znakomitej biografii Stonewalla Jacksona.

EDIT: A na dopchnięcie to Złoto Gór Czarnych Szklarskich //orc .

EDIT2: Romku, zapomniałeś o Pochowaj me serce w Wounded Knee, marsz na karnego jeżyka :badgrin:
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23158
Wysłany: 2020-12-04, 08:16   

Stary Ork napisał/a:
EDIT2: Romku, zapomniałeś o Pochowaj me serce w Wounded Knee, marsz na karnego jeżyka :badgrin:

Prawda. Ale chyba tego w księgarniach znaleźć nie sposób. Ja widziałem tylko film, też świetny. Jest na HBO, bo to ich produkcja.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2020-12-04, 08:26   

Ja to wynalazłem długie lata temu w dobrze zaopatrzonej bibliotece, chyba nie było wznawiane od wieków //mysli . Ale pewnie pirackie pdf-y krążą, jak znam internety.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 7120
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2020-12-04, 11:02   

Stary Ork napisał/a:
Ja to wynalazłem długie lata temu w dobrze zaopatrzonej bibliotece,

Kosztowała niedrogo, pożyczyłam od kogoś, ten ktoś zgasł i wygasła pretensja //muzyka
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4633
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2020-12-04, 11:03   

Stary Ork napisał/a:
Z Czarnego jest jeszcze Imperium księżyca w pełni, o Komanczach

Świetna rzecz, brać w ciemno i nawet się nie zastanawiać.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1818
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2020-12-04, 14:36   

Właśnie kupiłem sobie na allegro za całe 25 PLN. Była jeszcze opcja za 15, ale po angielsku, to jak mam wybór to jestem patriotyczny.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Mamerkus 


Posty: 368
Skąd: z prochu
Wysłany: 2020-12-05, 11:21   

Emerytury się nie dziedziczy, można co najwyżej (jako wdowiec/wdowa) dostać rentę rodzinną po zmarłym małżonku wyliczaną w oparciu o świadczenie emerytalne zmarłego i pobierać tę rentę, jeżeli jej wysokość jest korzystniejsza od własnej emerytury (nie można dwóch świadczeń jednocześnie, co to to nie).

W temacie , zmęczyłem "Pana Światła" - typowy dla Zelazny'ego gniot, nudnawy przerost formy nad treścią, może potem wkleję, com napisał na LC.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2020-12-05, 12:10   

Stary Ork napisał/a:
Jak kopnę w kalendarz, to schedy po mnie nie obejmie anonimowy rozjuszony matriarchat, tylko moja żona
przecież nie o tym rozmawiamy
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13183
Wysłany: 2020-12-05, 12:16   

Mamerkus napisał/a:
W temacie , zmęczyłem "Pana Światła" - typowy dla Zelazny'ego gniot, nudnawy przerost formy nad treścią,
Z dzieciństwa pamiętam Pana Światła jako świetną pozycję, ale niedawno przeczytałem gówno stulecia, czyli pierwszy tom Amberu tegoż autora i jestem skłonny przyjąć za prawdziwe, że Pan Światła może byś podobnie rozczarowujący.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
KS 
KS


Posty: 2548
Wysłany: 2020-12-05, 12:22   

Fidel-F2 napisał/a:
Kobiety biorą więcej. Ergo zawłaszczają zasobność wypracowana przez mężczyzn. Gdyby nie było dyskryminacji i rzecz miała się odbyć uczciwie, mężczyźni powinni brać emerytury cirka cztery do pieciu razy wyższe niż emerytury kobiet.

//mysli Zawsze podejrzewałem, że z tym światem jest coś nie tak.

Fidelu, tracisz tu czas. Musisz wyprowadzić mężczyzn na ulice. Naprzód Rycerze Fallusa //muzyka
_________________
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni.
To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
(Lemmy)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 14