FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
DOWNTON ABBEY
Autor Wiadomość
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2013-10-15, 15:53   

Ale zauważ, że twórcy serialu tym sposobem mają pretekst, by pokazać kolejny wycinek obyczajowości epoki.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-15, 19:48   

MrSpellu napisał/a:
Przed chwilą skończyłem oglądać trzeci odcinek czwartej serii. No i gdzie tu pojechali? Cała sytuacja była jak najbardziej wpisana w realia.

Uf, bo już zaczynałam mieć wrażenie, że jakiś inny serial oglądam :P
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
dworkin 


Posty: 3985
Wysłany: 2013-10-16, 10:57   

MrSpellu napisał/a:
Ale zauważ, że twórcy serialu tym sposobem mają pretekst, by pokazać kolejny wycinek obyczajowości epoki.

Tak, mogą pokazać patriarchalny charakter odbioru spraw damsko-męskich. Nie jest to jednak clue "Downton Abbey". Serial kadzie nacisk na klasową strukturę społeczeństwa i jej konsekwencje. Wspomniane zdarzenie wpisałoby się w nie, gdyby dotyczyło interakcji na linii panowie - służący. Nie jest więc jakoś specjalnie właściwe dla tamtej epoki. Pewnie było wtedy mniej oburzające, a jednak już od XIX wieku zakazane prawnie.

Mój wniosek - scenarzyści chcieli podkręcić temperaturę. To już czwarty sezon, trzeba było więc zaaplikować nowe emocje. Których jednak nie da się cofnąć i "Downton" od tamtego tygodnia nie jest już dokładnie tym samym serialem, co wcześniej. Ale tak bywa. Czy to dobrze? Wielu stwierdzi, że tak. Wielu stwierdzi, że nie.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2013-12-04, 21:08   

Nie jestem usatysfakcjonowany 4 sezonem. Czeka nas jeszcze odcinek świąteczny za jakieś trzy tygodnie. Może tam pojawi się jakiś epilog niektórych wątków. Choć kwestia zdobywania lady Mary wydaje się być rokująca na sezon 5. Ale Julianowi Fellowesowi zdarza się szybko pointować poszczególne wątki. Mój brak satysfakcji wynikał z wątku Anny i Batesa - od Zdarzenia mi się to nie podobało. I tak zostało już do końca. Jeśli o mnie chodzi, to była skucha tego sezonu. Ale wynikało to z moich własnych "upodobań" fabularnych. Nie cierpię tego typu wątków. Rose też mnie irytowała. Ale to wynikało z naiwności tej postaci. Tom "Socjalista" też był irytujący, szczególnie kiedy uległ słabości. Z tym swoim niepozbieraniem się, hamletyzowaniem itp. Ale chyba postać wyszła już z zakrętu życiowego zatem w 5 sezonie rozwinie się jego wątek. W kierunku oczywistym chyba. I nie wiem też, dlaczego Fellowes tak nie lubi lady Edith. Ile jeszcze razy ją skopie życie w tym serialu?

Generalnie uwielbiam wciąż lady Mary i mam maślane oczy na jej widok.

Ale królową tego świata jest Maggie Smith. Na wieki wieków. Gdyby przyszło umrzeć lady Grantham to nie wiem, czy będzie sens oglądania tego serialu bez tej postaci.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-05, 10:21   

Romulus napisał/a:
Generalnie uwielbiam wciąż lady Mary i mam maślane oczy na jej widok.


Z żoną używamy terminu "lady Mary" na określenie wyrazu twarzy osoby kompletnie nie ogarniającej co się w zasadzie dzieje :-P
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2013-12-07, 16:23   

Zapowiedź świątecznego odcinka. Oj, ładnie, ładnie, debiut Rose, rodzina z Hameryki (Paul Giamatti!). Nie mogę się doczekać.
http://player.vimeo.com/video/81186509
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2014-01-06, 11:02   

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://www.funnyordie.com...ichelle-dockery

Pod koniec spoiler dla tych, którzy nie wyszli jeszcze poza sezon 3.

A propos, muszę w końcu obejrzeć odcinek świąteczny.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-07, 08:00   

Romulus napisał/a:
A propos, muszę w końcu obejrzeć odcinek świąteczny.

O czymś mi właśnie przypomniałeś ;)
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Cintryjka 

Posty: 1841
Wysłany: 2014-01-07, 12:02   

To chyba najlepszy odcinek tego słabiutkiego sezonu.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2014-01-07, 12:40   

Chyba pomyliłaś tematy, nie powiedziałbym by ten sezon był słabiutki.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-15, 05:00   

Obejrzałem pierwszy odcinek. Mało mnie nie zemdliło. Jakież to obrzydliwe i odrażające. Świat krańcowo rzygawiczny.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2014-05-15, 05:37   

Świat jest taki nieodgadniony. Podejrzewam, że to co uznałeś za odpychające dla mnie "robi" ten serial.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-15, 05:45   

możesz jaśniej? 'nieodgadniony'? co 'robi' ten serial?

nie twierdzę, że jest zły, oglądam dalej, po prostu pokazuje upadek człowieka
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2014-05-15, 06:03   

A to się nie zrozumieliśmy. Myślałem, że odrzucił Cię setting i to mnie zdziwiło (temu świat nieodgadniony, ale nasz, a nie świat przedstawiony).
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-15, 06:45   

Uważam, że rodzaj stosunków społecznych ukazanych tu, jest jednym ze szczytowych osiągnięć najczarniejszej strony człowieka. Oczywiście świat nigdy nie był i nigdy nie będzie sprawiedliwy, naiwnością byłoby sądzić inaczej. Jednak sposób oceny człowieka oraz rodzaj i metoda usankcjonowania tego stanu w świadomości ludzi wywołują we mnie najgłębszą pogardę. Trudno w moim oglądzie o bardziej żałosnego człowieka niż ten, który czerpie dumę z własnego tytułu szlacheckiego. Trudno mi znaleźć człowieka mniej godnego szacunku niż królowa angielska.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-15, 11:16   

Pierwszy sezon za mną. Wzruszający. Irytuje tylko nieudolność czarnych charakterów, jakież piękne by były dramaty gdyby cokolwiek im się udało. W związku z tym lekkie przerysowanie w stronę pastelowej kolorystyki. Szkoda. No i Mary, siadałbym jak na czereśni.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2014-05-15, 14:22   

Wreszcie ktoś podziela zauroczenie lady Mary :)
Ja wciąż mam w odwodzie odcinek świąteczny po 4 sezonie. Ale już czas go obejrzeć.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-16, 14:15   

Drugi sezon. Zasadniczo to samo co w pierwszym. Odrobinę za słodko, niedużo ale jednak. Maggie Smith wdeseczkowa.

No to biorę się za trzeci.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-16, 15:31   

btw, jak jest z kolejnością specjalnych odcinków względem regularnych serii?
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2014-05-16, 15:41   

Po każdym sezonie (prócz pierwszego) jest CS, który trzeba obejrzeć przed rozpoczęciem nowego sezonu.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-16, 15:52   

dzienks, mało brakowało

a jaki tytuł ma po drugim sezonie
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2014-05-16, 16:13   

02x09 Christmas Special: Christmas at Downton Abbey :)
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-16, 21:16   

Dorwałem. Poryczałem się trzy razy, lecę dalej.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2014-05-16, 21:44   

Przerażasz mnie.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2014-05-19, 09:03   

Poszedł trzeci, trochę dłużej to trwało, nie miałem wiele czasu. No to specjal i lecimy czwarty.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2014-09-21, 11:27   

Dziś premiera 5 sezonu. I w końcu obejrzałem odcinek świąteczny. "Zwroty akcji" były ciekawe tylko w wątku lady Mary, która - by tak rzec - otworzyła się oficjalnie na nowe możliwości :) W pozostałym zakresie intryga z listem była uroczo prosta i - na swój sposób - przewidywalna. Ale przecież ten serial nie słynie z kunsztownych intryg. Postacie nie zmieniły się za bardzo. Thomas nadal jest wrednym chujkiem o dosyć mało wyrafinowanym talencie do intryganctwa. Lady Edith sterana nieszczęściami, w końcu może się pozbiera. Branson w końcu zauważył, że się zmienił i nie jest już tym, kim był i znalazł się jako członek nowego starego świata. Ale wątek z nauczycielką socjalistką pewnie powróci.

Trochę świeżości wniosło pojawienie się amerykańskiej ekipy. Choć może naczytałem się za dużo Henry Jamesa, ponieważ byłem trochę zawiedziony, że zderzenie brytyjskiego konserwatywnego porządku high society z amerykańskim nieokrzesaniem wypadło trochę blado. W zasadzie nie wyszło poza komizm sytuacyjny, który gwarantowała Maggie Smith i Shirley McLane. Paul Giamatti miał jedną fajną scenę z księciem Walii. A poza tym jego wątek poszedł w stronę mało przekonującej przemiany. Ale ujdzie.

Ciekawe co przyniesie sezon piąty. Liczyłbym na to, że popchnie trochę wydarzenia do przodu jeśli chodzi o czas. Akcja odcinka specjalnego toczyła się w 1923 r. Zmiany, które mają nadejść do Downton wraz z "upadkiem" starego porządku feudalnego mogłyby w końcu nadejść. Choć zakładam, że nie zranią za bardzo.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2014-10-13, 20:24   

Stosik książek przy łóżku przestał się już chwiać, zatem zaczynam nadrabiać zaległości. Choć akurat z tym serialem spieszył się nie będę.

Po pierwsze, wciąż jest ładny i gwarantuje miłą rozrywkę. Dla oka. I dla ucha - ten piękny język.

Po drugie - niewiele się w nim dzieje, ale to akurat nie zarzut. Po prostu miło wpadać do Downton, aby zobaczyć co się wydarzyło. A że odcinków mało to i ilość wizyt ograniczona.

Po trzecie - teraz będą zarzuty.

Sezon piąty startuje w 1924 r. Liczyłem na większy przeskok w czasie. Zawiodłem się. A dodatkowo, zaczęli mnie irytować bohaterowie. Pierwszy do odstrzału (wysłania go do Ameryki, aby już nie wrócił, bo chyba limit śmierci już wyczerpano) - jest Branson. Już już miałem nadzieję, że przestanie hamletyzować i biedzić się nad swoim losem człowieka, Który Nie Może Odnaleźć Swojego Miejsca. A tu znowu zaczął te swoje smutki. Niech przejdzie wreszcie do obozu Granthama i określi swoje życie jakoś. Bo ten szykowany mu związek z nauczycielką to może być niewypał, dla niego :) Albo pierwszy krok do pozbycia się go z serialu. Na to liczę bardziej.

Kolejna bohaterka - wspomniana nauczycielka. Tak przemądrzałej, irytującej prostaczki dawno nie widziałem na ekranie. Jest towarzyskie "puszczanie pyerdów" było tak żenujące, że trzymałem kciuki za Granthama. Zresztą miał on rację, pospólstwo z towarzystwem - zły pomysł. Pewnie to miało wnieść jakiś powiew świeżości, być sygnałem zmian, ale kiepsko to wypada na razie. A może i nie? Może "zmiana" ma mieć taką antypatyczną twarz? Jeśli tak to jestem konserwatystą i przegoniłbym wówczas tych wszystkich socjalistów psami.

Lady Edith - niech z nią wreszcie coś zrobią. Dlaczego przez cały serial trwa festiwal pastwienia się nad tą bohaterką? To już jest nudne i irytujące momentami.

Na szczęście, jest lady Mary i jej, ekhm... otwarcie się na nowe możliwości, którego się nie spodziewałem aż takiego :) Trzymam kciuki za moją ukochaną, od początku, bohaterkę tego serialu :)

Stałe elementy - czyli lady Grantham. Maggie Smith nadaje temu serialowi uroku i odziera go z nudy, w którą czasami popada. Bez niej nie będzie tego serialu.

"Downstairsi" - Thomas, antypatyczny gej, udał się w tym serialu znakomicie. Szkoda, że te jego intrygi takie kiepskie.

Tyle po pierwszym odcinku 5 sezonu.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2014-11-27, 17:05   

Jestem dopiero w połowie piątego sezonu i nadal warczę jak wściekły, kiedy dwa wątki pojawiają się w tym serialu. Pierwszy - zbolała lady Edith. Mam już tego serdecznie dosyć, kiedy wciąż i wciąż rzucają jej kłody pod nogi. Ile jeszcze ta biedna dziewczyna musi znieść? :)

Drugi wątek - wulgarna nauczycielka-socjalistka. Jeśli tak się zachowywali socjaliści w latach 20-tych XX wieku, to nic dziwnego, że zbierali po plecach razy. Nieokrzesana, przemądrzała, wprowadzono ją do serialu po to aby "rozhuśtać" Toma. Finał sezonu jeszcze przede mną, ale nie zdziwię się, kiedy wyjedzie do Hameryki. I krzyż mu na drogę.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2014-12-20, 22:03   

Dobre!
https://www.youtube.com/watch?v=ryo7fqdmcGQ
https://www.youtube.com/watch?v=dO4UMQIsCW0
Maggie Smith jest w stanie ukraść show każdemu! :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23107
Wysłany: 2015-01-19, 20:19   

Wreszcie obejrzałem wszystkie odcinki najnowszego sezonu, łącznie ze świątecznym. Mogę krótko podsumować. Sezon był słaby. Serial stoi w miejscu, choć nieco się wydarzyło pod koniec. Na plus należy zaliczyć rozwiązanie wszystkich męczących wątków z tego i poprzedniego sezonu: Toma i Batesów. Ten drugi wątek to największa porażka w tym sezonie. Irytujący, męczący, przekombinowany i będący chyba dowodem jakiegoś uwiądu twórczego Juliana Fellowesa. Nie oczekiwałem, że będzie szedł w kierunku "Gosford Park" (niedawno sobie przypomniałem ten znakomity film). Ale ten sielankowy klimat, który tworzy w tym serialu przydusza fabułę. Przydałoby się trochę skoczyć do przodu z fabułą, zacząć szósty sezon kilka lat później (w co wątpię, bo musieliby pewnie uśmiercić postać graną przez Maggie Smith). A jeśli nie, to wpuścić tam trochę zmian. Bo, na razie, głównie się o nich tylko mówi w tym serialu. A one same omijają spokojną i sielską krainę Downton Abbey szerokim łukiem.

Fakt, pojawiła się ta socjalistyczna idiotka. Coś tam Daisy chodziło po głowie. Tu i ówdzie przebąkiwano, że stare czasy odchodzą (głównie wśród służby, kiedy okazywało się, że gdzieś indziej w domostwach zwalniają albo ograniczają służbę). Były jakieś próby patrzenia w przyszłość na wypadek, gdyby i Downton miało "upaść". Ale to za mało. Zwłaszcza że zaraz zachmurzone niebo się rozwiewało i wracała sielanka.

Ale mogę sobie narzekać. A i tak szósty sezon obejrzę. Tylko jeśli zrobią powtórkę z rozrywki z wątkami jak z telenoweli to może to będzie mój ostatni sezon z tym serialem.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13