FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
MINI-SERIALE BRYTYJSKIE
Autor Wiadomość
Grigori 


Posty: 170
Skąd: Łódź / Piotrków Tryb
Wysłany: 2011-11-27, 00:28   

Obejrzałem Appropriate Adult. Niewątpliwie udana seria. Choć mając na uwadze, że to zaledwie dwa odcinki godzinne, to bardziej film telewizyjny.

Historia ciekawie opowiedziana, z oryginalnie obranej perspektywy zwykłej kobiety w roli osoby przybranej. Pierwsza część trzyma mocno w napięciu kiedy wychodzą na jaw kolejne zbrodnie, druga natomiast stawia na miotanie emocjami za sprawą powstałej między dwójką głównych bohaterów relacji. Nie wiem jak ta druga część ma się do faktów, ale pierwsza trzyma się detali z prawdziwego śledztwa kurczowo, za co należy się ogromny plus - nic z tego co zostało przedstawione nie zostało naciągnięte czy dodane dla atrakcyjności scenariusza, co tym bardziej wprawia w szok makabrycznością tych wydarzeń.
Zdecydowanie warto zobaczyć.
_________________
Grigori
" W dzisiejszych czasach konwencjonalna opinia głosi, że to światło tworzy cienie. Prawda wygląda jednak inaczej. Ciemność była pierwsza. Jest nieporównywalnie starsza i trwalsza niż światło. [...]
Jeśli prawda rzeczywiście jest tym, co trwa i nigdy nie zmienia swej natury, niebyt jest prawdziwszy od bytu. "

K. J. Bishop "Akwaforta"
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23154
Wysłany: 2012-01-02, 18:32   

Jestem w trakcie oglądania "Cranford" ("Panie z Cranford"). Przeuroczy serialik. Bardzo nam się podoba, więc dawkujemy sobie po jednym odcinku. A potem "Powrót do Cranford". Szkoda, że "Cranford" ma tylko 5 odcinków, ale z drugiej strony jest to gwarancja zamkniętej, nie nużącej całości. Książek nie znam i pewnie już nie poznam, jeśli jest to wierna adaptacja, aby nie psuć sobie wrażenia. Swoją drogą, polskie wydanie tego serialu jest znakomite. Staranne i eleganckie. A to rzadkość.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-03, 10:06   

Romulus napisał/a:
Jestem w trakcie oglądania "Cranford" ("Panie z Cranford"). Przeuroczy serialik. Bardzo nam się podoba...

Dokładnie przeuroczy. :) Wspaniały, niepowtarzalny klimat.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-16, 20:52   



Obejrzałem pięcioodcinkowy brytyjski miniserial "The Jury" 2011.
W 2002 był wyświetlany 6-odcinkowy sezon pierwszy ale jego nie oglądałem.
Jest to dość dobry dramat prawniczy napisany przez Petera Morgana. Serial pokazuje historię procesu mężczyzny oskarżonego o potrójne morderstwo ale bardzo nietypowo jak na tego typu produkcje, skupia się na zobrazowaniu ławy przysięgłych. Sylwetki poszczególnych przysięgłych, przebieg procesu oraz szczypta intrygi, całość może nie jest jakimś wybitnym dziełem ale ogląda się dobrze. Polecam, szczególnie osobom zainteresowanym taką tematyką.
 
 
Cintryjka 

Posty: 1862
Wysłany: 2012-01-17, 22:25   

Akurat też w ostatnich dniach obejrzałam i muszę powiedzieć, że całość byłaby dużo lepsza, gdyby nie końcówka ostatniego odcinka. Zbyt wiele pojawiło się tam schematycznych i naciąganych rozwiązań poszczególnych wątków. Ale obejrzeć warto, jest kilkoro znakomitych aktorów.
6,5/10
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-01-17, 22:47   

Cintryjka napisał/a:
Ale obejrzeć warto, jest kilkoro znakomitych aktorów.


Akurat o to w brytyjskich produkcjach nietrudno, więc argument wydaje się średni, zwłaszcza zważywszy na to, iż:
Cintryjka napisał/a:
Zbyt wiele pojawiło się tam schematycznych i naciąganych rozwiązań poszczególnych wątków.


Tematyka prawnicza to temat dość wyeksploatowany, delikatnie pisząc, i jak na moje kaprawe oko pozostawia stosunkowo niewielkie pole manewru/inwencji filmowym/serialowym twórcom. ;)
 
 
Cintryjka 

Posty: 1862
Wysłany: 2012-01-17, 23:07   

A to akurat nieprawda, pole manewru jest w tej dziedzinie ogromne, wszystko to kwestia inwencji.
Stąd szkoda, że - wychodząc z ciekawego punktu, czyli skupiając się na przysięgłych oraz plusach i minusach elementu społecznego w procesie karnym - scenarzysta nie zdecydował się w rezultacie na jakieś bardziej oryginalne rozwiązania.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-01-17, 23:28   

Cintryjka napisał/a:
A to akurat nieprawda, pole manewru jest w tej dziedzinie ogromne, wszystko to kwestia inwencji.


Skoro tak, to gdzie są te wyśmienite produkcje? Szczerze pisząc, to prędzej w innych "tematach" można je znaleźć w większych ilościach. ;)

Z prawniczych seriali mało który mi przypadł do gustu, choć uprzedzeń nie mam.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-18, 09:57   

ASX76 napisał/a:
Z prawniczych seriali mało który mi przypadł do gustu, choć uprzedzeń nie mam.

A oglądałeś oba sezony "Criminal Justice" (BBC - 2008/2009) albo "Accused"? Może nie do końca prawnicze (kwestia definicji) ale to perły.


Cintryjka napisał/a:
... gdyby nie końcówka ostatniego odcinka. Zbyt wiele pojawiło się tam schematycznych i naciąganych rozwiązań poszczególnych wątków..


Wyraźnie Cintryjka pisze o nieudanym wg. niej zakończeniu a ty ASX natychmiast to zastosowałeś do całości produkcji. Może jednak wróćmy do świętej zasady: nie krytykuj przed obejrzeniem.

W Justice należy podkreślić, że przez cały czas akcji w tle toczy się dyskusja medialna nad próbą zlikwidowania instytucji ławy przysięgłych i w tym kontekście obraz sylwetek tych ludzi, z ich wadami i zaletami, nabiera szczególnego znaczenia. Całość narracji spokojna (a więc nie dla tych, którzy szukają tu "akcyjnych" emocji) a co do końcówki to jest po prostu w niektórych wątkach zbyt "happy". Oczywiście to drażni ale nie dyskwalifikuje serialu.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-01-18, 15:33   

AdamB napisał/a:

A oglądałeś oba sezony "Criminal Justice" (BBC - 2008/2009) albo "Accused"? Może nie do końca prawnicze (kwestia definicji) ale to perły.




Oglądałem "Criminal Justice" (byliśmy na bieżąco przy pierwszym sezonie, pamiętasz?). Bardzo dobre, choć nie chciałbym tego oglądać po raz drugi. Ani teraz, ani nigdy.

"Accused" jeszcze czeka.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-20, 12:33   

Garść informacji dla osób lubiących seriale brytyjskie (nowości i zapowiedzi):

Call the Midwife - 6 odcinków - BBC - 15 styczeń - praca położnych z jednego z szpitali w wschodnim Londynie w latach 50-tych
One Night - 4 odcinki - BBC - - historia czterech zwykłych ludzi, których losy łączą się przez pozornie błahe wydarzenie. Cztery odcinki to cztery opowieści, każda z punktu widzenia innej osoby, na temat pewnej letniej upalnej nocy.
Birdsong - 2 odcinki - BBC - 22 styczeń - Dwuczęściowy obraz koncentruje się na uczuciach między Stephenem i Isabelle, którzy muszą łączyć swoją miłość z tragicznymi wydarzeniami I Wojny Światowej (adaptacja powieści Sebastiana Faulksa).
Public Enemies - 3 odcinki - 3styczeń - Eddie, zwolniony z więzienia po odsiedzeniu 10 lat za morderstwo, próbuje dostosować się do życia na zewnątrz przy pomocy swojego kuratora sądowego.
Inside Men - 4 odcinki - BBC - 20 styczeń - historia napadu na bank zorganizowanego przez pracowników ochrony tejże placówki. Serial opowie o przekręcie, a także o tym jak bohaterowie radzą sobie z ucieczką i ukryciem 172 milionów funtów w gotówce.
Prisoners' Wives - 6 odcinków - BBC - początek 2012 - losy czterech kobiet z których każda ma bliską osobę w więzieniu.
Above Suspicion: Silent Scream - 3 odcinki ITV1 - styczeń 2012 - śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa słynnej gwiazdy filmowej.
Accused S2 - 4 odcinki - BBC - 2012 - odrębne historie przestępstw i kary.
Mad Dogs S2 - 4 odcinki - BBC - styczeń 2012 - dalsze losy czwórki przyjaciół
Death in Paradise - 8 odcinków - BBC - 2011 - typowo angielski pocjant rozwiązuje kryminalne zagadki na egzotycznej wyspie.
Death in Paradise S2 - 8 odcinków - BBC - 2012 - kontynuacja
Top Boy - 4 odcinki - Channel 4 - 2011 - o przestępczości młodych ludzi mieszkających w osiedlach Londynu.
The Hour S2 - 6 odcinków - BBC - 2012 - kontynuacja
Kidnap and Ransom S2 - 3 odcinki - ITV1 - 2012 - kontynuacja
Luther S3 - 4 odcinki - BBC - 2012 - kontynuacja
Silk S2 - ? odcinków- BBC -2012 - kontynuacja
The Spies of Warsaw - 2x1,5godz- BBC - 2012 - historia szpiegowska w latach 1933-43.
The Fuse - 4 odcinki - BBC - wiosna 2012 - dramat z udziałem Christophera Ecclestona

Aż ślinka cieknie. :)
Żeby tak jeszcze nasi wspaniali tłumacze popatrzyli łaskawszym okiem na te produkcje. ;)
 
 
Cintryjka 

Posty: 1862
Wysłany: 2012-01-20, 17:19   

Wątpię, czy kwalifikuję się na wspaniałego tłumacza, ale pewnie coś sobie z tej listy wybiorę.
Z kontynuacji najbardziej cieszą mnie Accused i Silk. Na Luthera już tak nie czekam, w drugim sezonie znacząco spadł poziom. Ciekawe, czy będzie kontynuacja Monroe'a...
No i w zeszłą sobotę wystartował 8 sezon Hustle!
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-01-20, 17:30   

Cintryjka napisał/a:
Wątpię, czy kwalifikuję się na wspaniałego tłumacza,

ale pewnie coś sobie z tej listy wybiorę.

Z kontynuacji najbardziej cieszą mnie Accused i Silk.

Na Luthera już tak nie czekam, w drugim sezonie znacząco spadł poziom. (..)

No i w zeszłą sobotę wystartował 8 sezon Hustle!



1. Dla mnie wszystko gra. :)

2. Na to liczę.

3. To mi przypomina, że trzeba będzie wreszcie obejrzeć...

4. Niestety. Może w III zacznie dziać się lepiej?

5. Kolejna spośród wielu zaległości... Nawet pierwszego sezonu nie ruszyłem. ;)
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-20, 17:54   

Cintryjka napisał/a:
Wątpię, czy kwalifikuję się na wspaniałego tłumacza, ale pewnie coś sobie z tej listy wybiorę.
Z kontynuacji najbardziej cieszą mnie Accused i Silk. Na Luthera już tak nie czekam, w drugim sezonie znacząco spadł poziom. Ciekawe, czy będzie kontynuacja Monroe'a...
No i w zeszłą sobotę wystartował 8 sezon Hustle!


W sprawie jakości tłumaczeń masz u mnie pełne uznanie. :)
Bardzo mnie cieszy ta deklaracja. Z góry dzięki. :)
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23154
Wysłany: 2012-01-20, 18:07   

Jesli w 3 sezonie "Luthera" nie wróci Alice to naprawdę trzeba geniuszy na miarę scenarzystów "Sherlocka", aby serial znowu mnie zachwycił :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-20, 20:21   

Złote Globy w kategorii: Aktor w filmie telewizyjnym lub miniserialu:
Idris Elba, "Luther"

Ale jak ktoś chce narzekać to zawsze będzie.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-01-20, 21:12   

Zaraz, chwila... Przecież nikt nie kwestionował aktorskich umiejętności Elby. :-P
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23154
Wysłany: 2012-01-20, 21:49   

ASX76 napisał/a:
Zaraz, chwila... Przecież nikt nie kwestionował aktorskich umiejętności Elby. :-P

No właśnie. Tylko bez Alice fabuła jest... szara :(
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-01-21, 18:38   

Jeśli uniemożliwią ściąganie plików z Sieci, wtenczas będziemy mogli co najwyżej o nowych serialach poczytać. A gdyby nawet oglądać, to z opóźnieniem i lektorem na doczepkę. ;)

Majowie mieli rację. Jednak koniec świata nastąpi w 2012 roku. :-P
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4566
Wysłany: 2012-01-21, 21:24   

Nie rozpaczaj, ja tam wierzę w ludzką pomysłowość. A jeśli nawet nastąpi ten koniec świata - przynajmniej nie będziemy się musieli w przyszłości męczyć jako niedołężni staruszkowie XD
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23154
Wysłany: 2012-01-22, 22:02   

Za serialebrytyjskie.pl: http://www.youtube.com/wa...d&v=NNXw2ZjvEdU Premiera dziś. To chyba tylko film, ale się skuszę. Choć gra tam Eddie Redmayne :) Ale, że to adaptacja a ja szukam ostatnio literackich wrażeń szlachetnego pochodzenia...
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-23, 09:28   

Romulus napisał/a:
... To chyba tylko film...


Podawałem:

AdamB napisał/a:

Birdsong - 2 odcinki - BBC - 22 styczeń - Dwuczęściowy obraz koncentruje się na uczuciach między Stephenem i Isabelle, którzy muszą łączyć swoją miłość z tragicznymi wydarzeniami I Wojny Światowej (adaptacja powieści Sebastiana Faulksa).


Taki miniserial, dwuodcinkowy, :)
Też chętnie obejrzę tylko jeśli ktoś napiski zrobi.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-24, 11:21   

Romulus napisał/a:
.... a ja szukam ostatnio literackich wrażeń szlachetnego pochodzenia...


To może warto obadać nowości:
Great Expectations (2011) - 3x60min nowa adaptacja Dickensa
The Mystery of Edwin Drood (2012) - 2x60min adaptacja Dickensa
Treasure Island (2012)- 2x90min nowa adaptacja Stevensona
 
 
Cintryjka 

Posty: 1862
Wysłany: 2012-01-24, 12:23   

Wczoraj obejrzałam pierwszy odcinek Call the midwife i muszę przyznać, ze zapowiada się b. ciekawie. Istotnie pojawiła się kobieta w 25-ej ciąży, z 26-ym dzieckiem(raz bliźniaki się trafiły). Bez przerwy, od 14-ego roku życia, była w ciąży, więc nawet nie zdążyła się jeszcze zestarzeć. Ogólnie mocno dramatyczny obraz warunków egzystencji londyńskiej biedoty pod koniec lat 50-ych XX wieku robi wrażenie. Szczególnie marny jest los kobiet, rodzących jedno dziecko za drugim.
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
  
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-24, 12:30   

Cintryjka napisał/a:
Wczoraj obejrzałam pierwszy odcinek Call the midwife ...


Wygląda bardzo obiecująco, zamierzasz to może tłumaczyć?
 
 
Cintryjka 

Posty: 1862
Wysłany: 2012-01-24, 13:00   

Jak mówię, podoba mi się, a nie zawiera, przynajmniej na razie, dużo skomplikowanej terminologii medycznej. Ale jeszcze nie podjęłam decyzji w sprawie tłumaczenia. Głównie z tego powodu, że mam dużo zaległości w pracy i dużo bieżącej pracy, a zatem mało czasu nawet dla siebie, nie wspominając już o tłumaczeniu. Jeżeli jednak nie znajdzie się nikt, kto się tego podejmie, a poziom się utrzyma, to niewykluczone, że zacznę robić tłumaczenie. Jednak - w porównaniu do poprzednich - raczej na pewno wolniej. Choć, niestety, jak już zacznę, to mam problem ze "zwalnianiem", dlatego zwlekam z pojęciem decyzji:) Dzisiaj obejrzę drugi odcinek i zobaczymy:]
_________________
Im mniej cię co dzień, miodzie, tym mi smakujesz słodziej/I słońcem i księżycem, rozkoszą nienasyceń/szczodrością moich dni - dziękuję ci

J.K.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23154
Wysłany: 2012-01-24, 16:12   

AdamB napisał/a:
Romulus napisał/a:
.... a ja szukam ostatnio literackich wrażeń szlachetnego pochodzenia...


To może warto obadać nowości:
Great Expectations (2011) - 3x60min nowa adaptacja Dickensa
The Mystery of Edwin Drood (2012) - 2x60min adaptacja Dickensa


I to jest myśl.
Cytat:
Treasure Island (2012)- 2x90min nowa adaptacja Stevensona

Oj, nie. Książka jest mi znana i nie dam rady obejrzeć jej kolejnej ekranizacji dobrowolnie :)
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-01-26, 13:24   

Call the Midwife - właśnie obejrzałem pierwszy odcinek, dobrze oddany obraz lat pięćdziesiątych w UK. Tematyka specyficzna. Ogólne wrażenie pozytywne.
(napisy na http://nast.ws)
Ciekawy jestem jak się ma do niego jakościowo, właśnie wyświetlany, kanadyjski obraz Bomb Girls, lata czterdzieste, również o kobietach tylko nie położne a pracownice fabryki bomb.
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2012-02-09, 11:35   

Po trzech odcinkach (napisy tylko na nast.ws) Call The Midwife wrażenia nadal bardzo pozytywne. Troszkę więcej poszperałem na temat serialu i okazało się, że jest to ekranizacja bestsellerowej książki Jennifer Worth o tym samym tytule.
Wspaniałą recenzję książki a pośrednio serialu można przeczytać tutaj:
http://dabarai.blox.pl/20...ifer-Worth.html
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15605
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2012-02-09, 13:34   

Ech, gdyby tak ktoś zajął się robieniem napisów do tego... --> http://www.filmweb.pl/serial/Tajniacy-2002-136581
:-(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13