FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Inscenizacje prozy J. Dukaja
Autor Wiadomość
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-03-14, 19:00   Inscenizacje prozy J. Dukaja

Dukajowego Wrońca na warsztat wzięło już kilka teatrów, więc wypada założyć temat.


Wczoraj miałem okazję widzieć spektakl Wroniec w reżyserii Jana Peszka we wrocławskim Teatrze Lalek. Muszę przyznać, że podobało mi się bardzo. Przede wszystkim doskonale opracowane kostiumy i scenografia - świetnie wpisują się w wizję nakreśloną w ilustracjach z książki. Tekst broni się sam. Widać, ze Peszek dobrze potrafił ustawić aktorów i czuł klimat Wrońca. Prawdopodobnie jest to w pewnym sensie skutek tego, że sam odgrywał tę powieść w jej audiobookowej wersji. Udało się stworzyć spektakl, który, tak mi się wydaje, trafi i do dorosłego widza i do dzieci.
Z tego co wiem to mają być jeszcze spektakle w kwietniu i ja osobiście polecam. Bo mi się podobało a moja żona (która książki nie czytała) była wręcz zachwycona. Nie ma co się dziwić, że zaraz po spektaklu zakomenderowała wycieczkę do empiku po książkę. Lubię takie wycieczki ;)
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Ł 
dziura w niebycie


Posty: 4474
Skąd: fnord
Wysłany: 2014-04-10, 14:24   

Może zmienimy nazwę tematu na inscenizacje prozy J. Dukaja?



Jeśli ktoś z fangerlsów i fanbojów prozy Dukaja nie był na inscenizacji "Lodu" w reż. Opryńskiego i czuje się do tyłu z tematem, to zapewniam że możecie poczuć się do przodu bo wygraliście 4 godziny życia i kilkadziesiąt złociszy ceny biletu które serio można lepiej zainwestować (np kupić powieść "Lód"). Sztuka całkowicie nie radzi sobie jako adaptacja oryginału i mimo wspomnianych 4 godzin wychodzi z niej gonitwa wyrwanych z kontekstu dialogów. To co rezyser dodaje od siebie dodaje to elementy dowcipu, np zrobienie Tesli jako slapstickowego szalonego naukowca, czy szczucie cycem waszego poczucia humoru, co nawet daje radę, ale nie ratuje całości. Dla osób które książki nie czytały będzie to totalny chaos, dla osób które czytały nude, mizerne jak chihuahua-frutarianin streszczenie. Sztuka postanowiła się bronić wyłącznie grą aktorską bo nieszczególnie angazowano się w kwestii scenografii, kostiumów, efektów specjalnych, muzyki i właściwie wszystko wygląda jak sklecone w oparciu o kolejkę torową i gumę od majtek.


Ale bonus był taki że rozponaliśmy (pajęczym zmysłem) w przerwie samego Dukaja, co nie było łatwe, bo miał lekki update stylówy (rzecz nierzadka ostatnio wśród pisarzy o tej genealogii). I napadaliśmy go, obalając linię obrony że na temat tej sztuki się nie wypowiada bo jej nie widział. Strzeżcie się pisarze agenci nerdozy was dopadną nawet w miejscach w których się go nie spodziewacie to jest teatrach, płatnych toaletach i na grzybach.


Drugi bonus że wypróbowałem w akcji tryb Stealth w moim aparacie. Wiem w teatrze nie można robić zdjęć ale tryb cichej migawki + wyłącznie wszystkich świateł i pip-dźwięków z puszki spowodowało że coś tam dyskretnie pstryknełem. Zdjęciami toto trudno nazwać i już skasowałem większość ale test zdany.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo MAG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13