FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Space opera
Autor Wiadomość
Otello 

Posty: 8
Wysłany: 2010-11-29, 19:37   Space opera

Zastanawialem sie ostatnio nad zywotnoscia poczciwych kosmicznych wojaży. W filmie sytuacja nie jest najgorsza (dopiero co na ekranach goscil Star Trek) ale posrod ksiązek ciezko znalezc coś rozsądnego. Przygody Honor Harrington to dla mnie troche takie tasmowe koszmarki. Sytuacja moze sie troche zmieniac. W Nowych krokach w nieznane znajdzie sie nowela Scalziego "Boże napędy" nagrodzona Hugo i Nebulą a w przyszłym roku powraca Larry Niven i Ringworld - wyjdzie wznowienie "Budowniczych Pierścienia" i kilka innych czesci cyklu.

Co sadzicie na ten temat?
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2010-11-29, 20:05   

Z nowościami jest cienko. Ale swego czasu trochę tego typu książek się ukazywało.

Jak masz dostęp do jakiejś dobrej biblioteki, czy trochę czasu i pieniędzy by poszukać na allegro, to zawsze uda się coś znaleźć.

Moją ulubioną space operą od wielu już lat jest cykl Barryarski Lois McMaster Bujold - większość sagi ukazała się po polsku, ale kilka ostatnich części trzeba czytać po angielsku.
Polecam też Davida Brina i jego cykl Wspomaganie (a zwłaszcza trylogię Słoneczny nurek, Gwiezdny przypływ i Wojna wspomaganych).

Do tego z cyklów bardziej rozrywkowych dla czytelników trochę mniej wymagających można dodać Stena Chrisa Buncha i Allana Cole, czy Stalowego szczura Harry'ego Harrisona. Można też przeczytać cykl o Heechach Frederika Poola (ale niekoniecznie). Swego czasu bardzo podobał mi się Szpital kosmiczny Jamesa White'a, ale tu wystarczy przeczytać pierwszą część a pozostałe sobie darować... Jak już się zastanawiam czym jest space opera, to wychodzi mi, ze kwalifikuje się też Orson Scott Card z cyklem o Enderze. Choć proponowałbym zakończyć czytanie cyklu na Dzieciach umysłu...
 
 
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2010-11-29, 20:33   

Otello napisał/a:
ale posrod ksiązek ciezko znalezc coś rozsądnego.

W Polsce na pewno. Tacy chyba najbardziej poczytni wspólcześni pisarze dłubiący w space operze to Peter Hamilton i Alastair Reynolds, w Polsce znani, ale słabo, a szkoda, bo to bardzo porządne SF. Szczególnie Reynolds. Są o obu tematy na forum, jak coś.

tr napisał/a:
Swego czasu bardzo podobał mi się Szpital kosmiczny Jamesa White'a, ale tu wystarczy przeczytać pierwszą część a pozostałe sobie darować...

Bardzo fajny cvkl, dosyć odświeżający, bo mieszanie Ostrego dyżuru ze space operą to w SF chyba dosyć rzadkie zjawisko, chociaz mogę się mylić. Pierwszy tom na pewno warto obadać, potem róznie bywa, zgoda.

tr napisał/a:
Polecam też Davida Brina i jego cykl Wspomaganie (a zwłaszcza trylogię Słoneczny nurek, Gwiezdny przypływ i Wojna wspomaganych).

Przymierzam się do tego od kilku miesięcy, ale coś mi marnie idzie. A czasu mam na czytanie ostatnio mało. W święta może...
_________________
Znalazłem swoją religię, nic ponad książkę nie wydawało mi się ważniejsze. Bibliotekę poczytywałem za świątynię.
J-P.S.
 
 
Otello 

Posty: 8
Wysłany: 2010-11-30, 23:41   

A z
tr napisał/a:
Do tego z cyklów bardziej rozrywkowych dla czytelników trochę mniej wymagających można dodać Stena Chrisa Buncha i Allana Cole, czy Stalowego szczura Harry'ego Harrisona

Harry Harrison to dla mnie troszeczke taka kopia Gwiezdnych Wojen. Bohater czasami zbyt przypomina Hana Solo. Chociaz same ksiazki sympatyczne... i tylko tyle.

A wiecie cos o tych"Bozych napedach"? Oplaca sie po to siegac?
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5370
Wysłany: 2010-12-01, 08:44   

Otello napisał/a:
Harry Harrison to dla mnie troszeczke taka kopia Gwiezdnych Wojen. Bohater czasami zbyt przypomina Hana Solo.

Ekhem... pierwszy tom Stalowego Szczura został opublikowany w 1961 roku, pierwsza część Gwiezdnych Wojen weszła na ekrany w 1977.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Otello 

Posty: 8
Wysłany: 2010-12-16, 23:36   

Beata napisał/a:
Ekhem... pierwszy tom Stalowego Szczura został opublikowany w 1961 roku, pierwsza część Gwiezdnych Wojen weszła na ekrany w 1977.

No cóż... plagiat wsteczny. Harrison korzystajac z radzieckiego wehikułu czasu podkradał pomysły w przyszłości! ;)


Siegnalem po tegoroczne Kroki w nieznane, w ktorych obiecano space-opere. No i była, chociaż spodziewałem się czegos innego to nie moge powiedziec, ze jestem rozczarowany. "Boze napedy" Scalziego dzieją się w kosmosie, są statki, ale brakuje pewnego istotnego elementu - przestrzeni. Sledzimy akcje przede wszystkim na jednym okrecie. Kosmiczne wojaze łączą tu się z gorliwą religijnoscia przywodzaca na mysl dawne chrzescijanstwo. Postaci nosza nawet klerykalne tytuly... Mroczne to i nieradosne, ale niewatpliwie fajne ;)
 
 
kurrrak 


Posty: 258
Skąd: Białystok
Wysłany: 2010-12-17, 16:01   

A dla mnie utwór Scalziego był jedynym, który mi się nie podobał. Ba, nie dałem nawet rady go dokończyć i rzuciłem w połowie.

We wstępie określana jako "science fantasy" co od razu źle wróżyło. Po lekkim i przyjemnym klonie Wiecznej wojny jaką była Wojna starego człowieka autor chyba chciał stworzyć coś ambitniejszego, ale imho ta ambicja go przerosła. Szkoda, że umieszczanie takiej łyżki dziegciu jest już tradycją każdego zbioru SF. Przez to najnowszym Krokom musiałem dać zamiast 6/6 "tylko" 5,5/6. ;)
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2011-07-29, 17:53   

Właśnie zobaczyłem na katedrze, że Zysk i S-ka (zapewne dzięki kasie za Martina, którego książki pod wpływem serialu HBO przeżywają drugą młodość wydawniczą 8) ) ma zamiar pod koniec sierpnia tego roku wydać ostatnią cześć trylogii Burza wspomaganych Davida Brina. Ma się to nazywać "Przestwór nieba" (oryginalny tytuł "Heaven's Reach"). Zważywszy, że druga część trylogii ukazała się u nas w roku 2000 i wszyscy fani Brina stracili już dawno nadzieję, że doczekają się dokończenia wydawania cyklu w naszym pięknym języku, to korzystając z zapału Zysku do kończenia po latach (a raczej dekadzie z górką) "przerwanych" serii mam do nich tylko jedno życzenie - niech przejmą od Pruszyńskiego (jeśli ten jeszcze je ma) prawa do serii barrayarskiej i dokończą wydawać ją w Polsce... Please Please Please
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-07-29, 18:56   

Ale z tym to chyba tutaj?

tr napisał/a:
niech przejmą od Pruszyńskiego (jeśli ten jeszcze je ma) prawa do serii barrayarskiej i dokończą wydawać ją w Polsce... Please Please Please
Kogo?
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
tr 


Posty: 657
Skąd: Kobyłka/ENE od W-wy
Wysłany: 2011-07-29, 19:04   

Temat jest o space operach... No to podałem info, że za miesiąc będzie jeszcze jedna książka z tego gatunku do czytania :mrgreen:

...a co do kontynuacji serii McMaster Bujold to tylko takie moje wieloletnie małe pobożne życzenie, o którym z góry wiem, że jest kompletnie nierealne do urzeczywistnienia, a które jednak musiałem uzewnętrznić publicznie (czyli wygadać się co mi leży na wątrobie), gdy dowiedziałem się, że wznawiają serię w której dokończenie nikt już nie wierzył... :-P

Prószyński i S-ka - takie wydawnictwo co kiedyś dużo fantastyki wydawało... Tak, wiem - literówka w nazwisku/nazwie firmy to brzydka przypadłość...
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8272
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-07-29, 19:08   

tr napisał/a:
Prószyński i S-ka
No właśnie.
tr napisał/a:
Pruszyńskiego
Myślałem, że chodzi ci o nich.
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Tixon 
Ukryty Smok


Posty: 6273
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-10-05, 12:54   

Mam fazę na space opery.
Skończyłem pustą przestrzeń, jestem w trakcie Wenus, w wolnym czasie podczytuję pierwszy tom Honor, na półce czekają skoki.
Co jeszcze możecie polecić?
_________________
Stary Ork napisał/a:
Żelki to prawda, dobro i piękno skondensowane w łatwej do przełknięcia formie żelatynowych zwierzątek. Wyobraź sobie świat bez żelków - byłbyś w stanie żyć pośród tego niegościnnego, jałowego pustkowia wiedząc, że znikąd nadzieje?

MORT napisał/a:
Romulus, Tix właśnie cię pobił w redneckowaniu.

Romulus - nie decydujemy o losach świata.
Ł - CHYBA TY
MrSpellu - Rebe, czego nie rozumiesz w zdaniu:
ŻYDOMASONERIA JEST TAJNA, psiakrew? :/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2013-10-05, 14:48   

Alastair Reynolds, Peter F. Hamilton - najlepsi w tym gatunku.

A potem:
Michael Cobley.
Ian Douglas.
Evan Currie ("Odyssey One") - dopiero zacząłem czytać, ale podobnie, jak Douglas kwalifikuje się chyba na militarną space operę/science fiction - zwał jak zwał.

Tych trzech pisze powieści na poziomie cyklu o "Honor Harrington" Webbera, tj. fabularnie. Ale są o niebo lepsi, bo mniej infantylni niż Webber. Szybko się czyta, akcja pędzi, dużo się dzieje. Fajna rozrywka klasy "B".
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2013-10-05, 15:04   

Romulus napisał/a:
Alastair Reynolds, Peter F. Hamilton - najlepsi w tym gatunku.



Najlepszy w tym gatunku jest S. Donaldson.
 
 
MadMill 
Bucek


Posty: 5403
Skąd: hcubyw ikleiw
Wysłany: 2013-10-05, 19:45   

A Hamilton jest przereklamowany.
_________________

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin
 
 
Plejbek 


Posty: 842
Skąd: Black Lodge
Wysłany: 2013-10-05, 20:06   

Iain M. Banks - Wspomnij Phlebasa, Gracz, Najemnik.
Właśnie mam zamiar przypomnieć sobie tę trylogię po paru dobrych latach.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-05, 20:32   

Romulus napisał/a:
Evan Currie ("Odyssey One")

Nie! Nie, nie i jeszcze raz nie. Jestem w połowie. Boli.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3200
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2013-10-05, 20:33   

ASX76 napisał/a:
Najlepszy w tym gatunku jest S. Donaldson.
Kupiony w Arosie? ;)

W "Krokach w nieznane 2010" była ciekawa nowela Johna Scalziego "Boże napędy". Z notki o autorze dowiedziałem się, że ISA wypuściła na nasz rynek dwa tomy cyklu space opery. Dobre toto w ogóle? Na Allegro można w sumie dostać za nawet atrakcyjną cenę...
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
kurrrak 


Posty: 258
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-10-05, 20:42   

Jachu napisał/a:
ASX76 napisał/a:
Najlepszy w tym gatunku jest S. Donaldson.
Kupiony w Arosie? ;)

W "Krokach w nieznane 2010" była ciekawa nowela Johna Scalziego "Boże napędy". Z notki o autorze dowiedziałem się, że ISA wypuściła na nasz rynek dwa tomy cyklu space opery. Dobre toto w ogóle? Na Allegro można w sumie dostać za nawet atrakcyjną cenę...


Zachwytów nie ma, ale jest to dobre, lekkie i przyjemne. Przypomina "Wieczną wojnę" Haldemana.

rybieudka napisał/a:
Romulus napisał/a:
Evan Currie ("Odyssey One")

Nie! Nie, nie i jeszcze raz nie. Jestem w połowie. Boli.


Dlaczego boli? Chciałem to nabyć, a teraz się waham. Co z pozostałymi pozycjami z tego wydawnictwa? Oceny na Goodreads niezłe, ale po Reynoldsie zapewne trzeba będzie nastawić się na coś mniej ambitnego.
  
 
 
ASX76 
zrzęda


Posty: 15588
Skąd: z grzędy
Wysłany: 2013-10-05, 20:45   

Jachu napisał/a:
ASX76 napisał/a:
Najlepszy w tym gatunku jest S. Donaldson.
Kupiony w Arosie? ;)



Tak wyszło. //mysli

Ostatnia promocja w Empiku była lepsza od Arosowej. Ledwom zdążył kupnąć co trzeba. //mysli

Banksa jeszczem nie naruszył. ;)
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-05, 21:03   

kurrrak napisał/a:

rybieudka napisał/a:
Romulus napisał/a:
Evan Currie ("Odyssey One")

Nie! Nie, nie i jeszcze raz nie. Jestem w połowie. Boli.


Dlaczego boli? Chciałem to nabyć, a teraz się waham. Co z pozostałymi pozycjami z tego wydawnictwa? Oceny na Goodreads niezłe, ale po Reynoldsie zapewne trzeba będzie nastawić się na coś mniej ambitnego.

"Mniej ambitnego" to byłby wielki eufemizm. Jest tam sporo akcji i to akurat jest ok. Pomysły są ogólnie albo wtórne albo głupawe, językowo i stylistycznie kaszana, tłumaczenie kwadratowo-toporne. Czytać się da, akcja nawet momentami wciąga, ale poczucie obcowania z self-publishingowym debiutem, który z jakichś względów w Stanach całkiem nieźle się sprzedał (tu mam kilka teorii dlaczego) jest nieodparte.
O innych pozycjach z Drageusa opinie były dobre lub bardzo dobre, wiec zasadniczo tez mam lekkie zdziwko. Szerzej się wypowiem jak skończę całość - na pewno recka będzie przed premierą.
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
k 

Posty: 207
Wysłany: 2013-10-05, 21:37   

Spróbowałbym tego Reynoldsa, ale niektóre tomy są ciężko dostępne. Ceny na aukcjach też nie zachęcają. W tym roku będzie komplet, więc może się wreszcie skuszę.

Hamiltona kiedyś próbowałem i jakoś nie ciągnie mnie do kolejnych tomów.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-05, 21:39   

k napisał/a:
W tym roku będzie komplet

Tzn? Że wyjdą opka?
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
k 

Posty: 207
Wysłany: 2013-10-05, 21:44   

rybieudka napisał/a:
k napisał/a:
W tym roku będzie komplet

Tzn? Że wyjdą opka?

eee...
Nie siedzę w temacie. Myślałem, że to co wyjdzie w grudniu zamyka sprawę. Nie wiedziałem, że są jeszcze jakieś opka. :badgrin:

e:
Może"Galaktyczna połnoc" to opowiadania. //mysli
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23108
Wysłany: 2013-10-05, 22:37   

Plejbek napisał/a:
Iain M. Banks - Wspomnij Phlebasa, Gracz, Najemnik.
Właśnie mam zamiar przypomnieć sobie tę trylogię po paru dobrych latach.

Oooooo. Zdecydowanie TAK. Ale to już szlachetny szczep w tym gatunku.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
rybieudka 
Istota z głębin


Posty: 639
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-06, 08:39   

k napisał/a:
Może"Galaktyczna połnoc" to opowiadania.

Dokładnie tak
_________________
Tekst to tylko pretekst do podtekstu...

RYBIEUDKA blog - http://rybieudka.blogspot.com/

Wrocławskie Spotkania z Fantastyką - http://www.wrosf.blogspot.com/

Jedyny TAKI katalog fantastyki - FANTASTA.PL
 
 
Gorombas 

Posty: 38
Wysłany: 2013-10-23, 07:27   

Reynolds był pierwszym autorem, którego zacząłem czytać w oryginale, nie mogąc znaleźć polskich wydań. Co prawda "Revelation Space" okupiłem wieloma nieprzespanymi nocami ( co autor chciał powiedzieć, pisząc tak a nie inaczej + mozolne sprawdzanie w słowniku niektórych słów ), ale wyszło na dobre - także znajomości języka. Najśmieszniejsze było w tym wszystkim to, że po lekturze znalazłem polskie tłumaczenia :)
_________________
Sci-Fi
 
 
Ellortum

Posty: 19
Wysłany: 2013-10-31, 10:34   

Myślę, że żyje - i nawet u nas zaczyna się coś kręcić
Saga "Siegając poza horyzont" T. Biedrzyckiego ( najsłabszym ogniwem jest bezpłatne "Śmiertelne przeznaczenie", ale już Operacja Thor czy Incydent na Rigil Prime są bardzo dobre ), albo cykl o Hadesie E.Filaka - choć nie wszystkie części zachowują równy poziom ( najsłabsza wydaje mi się druga część - "Rewolucje".
Podsumowując - są przebłyski, i to wśród mało znanych nazwisk. Z popularniejszych - np "Dominium Solarne" T. Kołodziejczaka. No myślę, że nie jest tak źle z tymi Space Operami, nawet na tak małym podwórku jak Polska :)
 
 
Ivonna_G 


Posty: 11
Wysłany: 2013-12-04, 21:07   

Czytałam "Dominium Solarne" i mogę potwierdzić - rzeczywiście kawałek dobrej literatury. Dwóch pozostałych nie znam - (ściągnęłam darmowy kawałek Incydentu i zapowiada się nieźle ), ale sądzę, że właśnie space opera, oprócz fantasy ( oczywiście pomijam dziesiątki klonów sagi "Zmierzch") trzyma się naprawdę dobrze. Dobrym przykładem wydaje się być "Przebudzenie Lewiatana" Corey'a. Czyta się dość ciężko, ale lektura wciąga ( zróżnicowanie ludzi rozprzestrzenionych w Układzie Słonecznym - dla mnie naprawdę bomba, wynagradzająca pewne braki tekstu )
 
 
Kvothe 
bard


Posty: 321
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-01-26, 14:12   

Moda wróci przy okazji premiery nowych "Gwiezdnych Wojen". Osobiście najbardziej chyba lubię kwadrylogię rozpoczynającą się od "Hyperiona".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Fantasta.pl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13