FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Tomasz Kołodziejczak
Autor Wiadomość
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-08-05, 12:30   Tomasz Kołodziejczak

Cytat:
Tomasz Kołodziejczak (ur. 13 października 1967) – polski pisarz science fiction i fantasy oraz wydawca, publicysta i redaktor w mediach związanych z fantastyką i komiksem.

Ukończył VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie, studiował na Politechnice Warszawskiej (wydział mechaniki precyzyjnej). Debiutował w roku 1985 opowiadaniem Kukiełki na łamach "Przeglądu Technicznego". Do tej pory napisał wiele opowiadań oraz cztery powieści, w tym nagrodzone Nagrodą im. Janusza A. Zajdla Kolory sztandarów (1996). W roku 2006 nominację do tejże nagrody zdobyło jego opowiadanie Piękna i graf. Jest również autorem scenariuszy komiksów oraz gier (m.in. gry fabularnej Strefa Śmierci, publikowanej w magazynie Magia i Miecz). Jego powieści i opowiadania tłumaczone były m.in. na czeski, litewski i rosyjski.

Scenarzysta komiksowy – napisał wiele nowel dla Przemysława Trusta Truścińskiego. W roku 2008 ukazał się też jego pełnometrażowy komiks fantasy dla dzieci Darlan i Horwazy – Złoty Kur (rysunki Krzysztof Kopeć).

Był redaktorem, publicystą i wydawcą w wielu pismach, Voyager, Fenix czy Magia i Miecz. Brał udział w tworzeniu programu telewizyjnego Fantastykon, czy radiowego Magazyn Fantastyki Radia Wawa.

Obecnie jest wydawcą komiksów dla dzieci i dorosłych w wydawnictwie Egmont Polska. Wcześniej był redaktorem kwartalnika "Voyager" i przez krótki okres redaktorem naczelnym pisma Magia i Miecz. Od 1995 był redaktorem dziecięcego magazynu "Kaczor Donald" wydawanego przez Egmont.

Jest cenionym działaczem w fandomie. Organizował konwenty, trzykrotnie został nagrodzony Śląkfą (m.in. w 1991 roku jako wydawca Voyagera oraz w 1995 roku jako fan). Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. W czerwcu 2010 r. został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej[1].

Interesuje się polityką, astronomią i historią. Grał w III lidze koszykówki. Jest żonaty, ma dwie córki.




Jak na razie czytałem Kolory Sztandarów. I czytał się bardzo dobrze. Dobra SF z dodatkiem Socjologi i w nie co Zajdlowskiem Stylu. Widać poglądy polityczne Autora ale potrafi on je podać w sposób nie nachalny.

Jakiś Czas temu czytałem Piękną i Grafa. Fajne opowiadanie umieszczone w nieco dziwnym świecie. Polsce przyszłości jak by ale nie do końca. A już wyszła kontynuacja tego opowiadania
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-08-05, 12:40   

Warto przeczytać kontynuację Koloru Sztandarów czyli Schwytanego w światła. Piękna i Graf jest drugim opowiadaniem rozgrywającym się w tej rzeczywistości. Pierwszym był bodaj Rytuał Przejścia w jednej z "fabrycznych" antologii.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Maeg 
Trójkoświr


Posty: 2425
Skąd: 127.0.0.1
Wysłany: 2010-08-05, 12:49   

A dokładnie Klucz przejścia z Tempus Fugit.

Dominium Solarne to kawał porządnej fantastyki, będę musiał sobie odświeżyć to na pewno. Ciekaw jestem tego Czarnego Horyzontu, ale trochę się też go obawiam.
_________________
"Czytam, bo inaczej kurczy mi się dusza"
— Wit Szostak

Bistro Californium
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-08-05, 12:56   

Mag_Droon napisał/a:
Piękna i Graf jest drugim opowiadaniem rozgrywającym się w tej rzeczywistości. Pierwszym był bodaj Rytuał Przejścia w jednej z "fabrycznych" antologii.

Jakiej ? Bo piękna pochodzi z Hurra niech żyje polska
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2010-08-05, 14:28   

Maeg napisał/a:
Dominium Solarne to kawał porządnej fantastyki, będę musiał sobie odświeżyć to na pewno. Ciekaw jestem tego Czarnego Horyzontu, ale trochę się też go obawiam.
Zakończenie dylogii, aż prosi się o kontynuację...
Co do Czarnego Horyzontu też mam mieszane uczucia, ale mając w pamięci ciekawe opisy tego co dzieje się poza Król. Polskim oraz wcześniejsze dokonania autora (a były różne, vide opko z Księgi Smoków) można mieć nadzieję, że nie będzie to odcinanie kuponów a coś interesującego.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2010-08-30, 07:50   

Mag_Droon napisał/a:
Czarnego Horyzontu

Ja właśnie skończyłem. Jestem raczej zadowolony. Trzyma poziom pięknej i Grafa. Jeżeli ktoś się spodziewał czegoś na miarę kolorów Sztandaru to raczej się zawiedzie ale kilka wstawek politycznych autor nam jednak zostawił. Książka ta to jednak głównie przygoda. Dużo słabiej zaangażowana niż Dominium. Recka się piszę ( no powiedzmy XD )
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2011-04-23, 09:27   

Tomasz napisał/a:
Jak już gdzieś napisałem, w ogóle nie rozumiem jakim cudem w tej grupie znalazł się "Czarny horyzont". To najgorsza rzecz jaką Kołodziejczak napisał.
ciekawa opinia, opowiadania powiązane, drukowane w SF są co najmniej dobre
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-04-23, 09:39   

Fidel-F2 napisał/a:
ciekawa opinia, opowiadania powiązane, drukowane w SF są co najmniej dobre

Czytałeś powieść? Jeśli tak to napisz czemu niby to miałoby być dobre.
Fabuła z prostotą cepa, rozwiązania z kosmosu (czyt. deus ex machina), pół obrzydliwości, pół głupoty i trochę bredzenia.
Kołodziejczak napisał parę świetnych rzeczy jak "Dominum Solarne", kilka bardzo dobrych opowiadań, całkiem udane oryginalne fantasy "Krew i kamień". Ale ta nowa powieść to porażka.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13136
Wysłany: 2011-04-23, 09:44   

nie czytałem powieści jeno opowiadania w SF które uznałem za dobre+ więc jesem nieco zaskoczony Twoją oceną
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-04-23, 14:52   

Opinia jak najbardziej słuszna. Materiał na opowiadania jest niezły, ale opowiadanie o konstrukcji dobrej na max 100 stron rozdęte nieco sztucznie do 220 staje się nieco cienkie. Trudno Czarny Horyzont nazwać powieścią, to napompowana nowelka z dołączonym z rozsądku drugim wątkiem (wątłym). No i ta niezniszczalność bohatera, który w zanadrzu zawsze ma jakiś magiczny gadżet, który powoduje, że z każdej opresji wychodzi poobijany, lecz cały.

E: A Huberath padnie ofiarą takiej sytuacji w jakiej rok wcześniej był Parowski.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Sammael 


Posty: 668
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-03, 19:37   

Przeczytałem ostatnio Kolory sztandarów i Schwytanego w światła i stwierdzam, że jest to bardzo dobre sci-fi. Ciekawe, niegłupie, dobrze się czyta. Całkiem dobrze zarysowany główny bohater, świetnie obmyślone realia Dominium i Gladiusa. Za jakiś czas kupię sobie Głowobójców i Czarny Horyzont, bo język i pomysły Kołodziejczaka dość dobrze trafiają w mój gust. Przynajmniej cykl o Dominium Solarnym mogę już śmiało polecić.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4625
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-11-04, 00:43   

Cykl o Dominum Solarnym jest extra, jak na polskie warunki to wyjątkowa rzecz nawet. "Głowobójców" jeszcze nie czytałem. Ale spotkałem tu i ówdzie negatywne opinie. Natomiast "Czarny horyzont" to pomyłka. Omijać szerokim łukiem, palić w kominku itd.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy Georgea R. R. Martina


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 14