FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Stare, dobre, polskie seriale.
Autor Wiadomość
Max Werner 
Antykwariusz


Posty: 916
Skąd: Fiorina Fury 161
Wysłany: 2010-05-23, 10:29   Stare, dobre, polskie seriale.

"Janosik", "Czterej pancerni i pies", "Stawka większa niż życie", "Czarne chmury" i parę innych. Ile by razy, nie leciały w TV, jeśli tylko nie mam nic innego do roboty oglądam, po tyle już razy widziane, doskonale znane, a nigdy się nie nudzą i pewnie (oglądane z odpowiednio długimi przerwami) nie znudzą. Jak to jest powiedzcie, że w czasach komuny kręcono naprawdę dobre seriale, owszem czasami naiwne, czasami propagandowe, naznaczone piętnem PRL-owskiej cenzury, ale ogląda się dobrze jak mało co. A teraz, w czasach gdy mamy lepszą technologię robienia filmów, jest więcej producentów, więcej możliwości robi się tylko koszmarne telenowele - nudne, przewidywalne, jedna podobna do drugiej. Dlaczego nie robi się już dobrych, historycznych, przygodowych seriali polskich?
Czy nie mamy juz dobrych reżyserów? Chyba mamy sądząc po "Rewersie" i "Domie złym"? A może brak pomysłów i dobrych scenarzystów? Chyba nie. A może TVP nie chce dawac kasy lub emitować?
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3207
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2010-05-23, 10:44   

Według mnie nie wymieniłeś co najmniej kilku naprawdę dobrych seriali, np. "Czterdziestolatka" czy moich ulubionych "Alternatyw". To są seriale, które oglądam zawsze jak jest ich emisja na ekranie telewizora i huczę ostro ze znanych absurdów Polski Ludowej, w której wychowali się nasi dziadkowie i rodzice... Takich seriali już obecnie nie kręcą, więc tym większy żal, że stare seriale są tak rzadko pokazywane w telewizyjnych ramówkach.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Max Werner 
Antykwariusz


Posty: 916
Skąd: Fiorina Fury 161
Wysłany: 2010-05-23, 11:05   

Martinus Jachus napisał/a:
Według mnie nie wymieniłeś co najmniej kilku naprawdę dobrych seriali, np. "Czterdziestolatka" czy moich ulubionych "Alternatyw".


Tak, "Czterdziestolatek" Gruzy czy seriale Barei to oczywiście klasyka polskich seriali komediowych ( i klasa sama w sobie), chodziło mi jednak bardziej o polskie seriale historyczno-przygodowe jak te, które wcześniej wymieniłem, ale także np. "Przyłbice i kaptury" czy "Znak orła" - serial o początkach państwa polskiego. Dziwie się też, że nie powstał nigdy serial lub pełnometrażowy film o przygodach Tomka Wilmowskiego z niesamowitej powieściowej serii Alfreda Szklarskiego.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2010-05-23, 11:12   

Serial o Tomku Wilmowskim to byłoby to. Oglądam, kupuję w ciemno, byleby całkiem nie zepsuli. Książki Szklarskiego uwielbiam, pisarza cenię, co roku na Wszystkich Świętych zapalam świeczkę na jego grobie w Katowicach.

Z seriali starych dobrych to przede wszystkim "Stawka większa niż życie", "Przyłbice i kaptury", świetny serial - "Pogranicze w ogniu", "Rycerze i rabusie", "Czarne chmury", "Dom", "Polskie drogi", "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4", "07 zgłoś się", "Czterej pancerni i pies".

Z nowszych dała radę "Ekstradycja" (tylko pierwsza), a ostatnio bardzo dobry serial to był "Glina".
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-05-23, 11:13   

Max Werner napisał/a:
Dziwie się też, że nie powstał nigdy serial lub pełnometrażowy film o przygodach Tomka Wilmowskiego z niesamowitej powieściowej serii Alfreda Szklarskiego.

A nakręcili badziewiaste W pustyni i w puszczy :/

Jak byłem młodszy, to namiętnie oglądałem Czterech pancernych (Później też przygody psa cywila), Stawkę, Janosika i Czarne chmury. Ale przyznam szczerze, że obecnie nie czuję nostalgii, tylko śmiać mi się chce jak kilka lat temu uświadamiałem Panią Spellową, że Janka zagrał Janusz Gajos. Nie chciała mi uwierzyć XD Nigdy nie zwracała uwagi na obsadę. Innym razem gdy oglądałem Kolację na cztery ręce duetu Gajos i Wilhelmi, uświadomiłem sobie, że ten drugi grał Olgierda :mrgreen:
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Max Werner 
Antykwariusz


Posty: 916
Skąd: Fiorina Fury 161
Wysłany: 2010-05-24, 09:59   

Jakiś czas temu nakręcono i wyemitowano w TVP "Tajemnicę twierdzy szyfrów" w oparciu o książkę Bogusława Wołoszańskiego. Niby temat dobry, obsada całkiem całkiem, a coś jednak chyba nie zaskoczyło. Mnie ten serial (choć tematykę szpiegowską związana z II wojną lubie bardzo) nie wciągnął...
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2010-05-24, 16:47   

Max Werner napisał/a:
Jakiś czas temu nakręcono i wyemitowano w TVP "Tajemnicę twierdzy szyfrów" w oparciu o książkę Bogusława Wołoszańskiego. Niby temat dobry, obsada całkiem całkiem, a coś jednak chyba nie zaskoczyło. Mnie ten serial (choć tematykę szpiegowską związana z II wojną lubię bardzo) nie wciągnął...

Bo twórcy zapatrzyli się w program "Sensacje XX wieku" i zrobili przydługawe widowisko teatralne. Spokojnie w każdym odcinku można odnaleźć scenę z cyklu: idzie Małaszyński i pali papierosa i tak w te i z powrotem przez 2-3 minuty. Zero dynamizmu.
Dla mnie największa bolączka polskich seriali jest fakt, ze nie kręci się na porządnej taśmie filmowej, a na taśmie telewizyjnej a;la "Klan" czy "M jak miłość". Ostatnie seriale (nie będące filmem fabularnym pociętym na kawałki) to chyba "Oficerowie", "Glina" i "Pittbull". Reszta to szmira.
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Fidel-F2 
Fidel-f2


Posty: 13192
Wysłany: 2010-05-25, 12:13   

Momentami zza kadru wyłazi niski budżet, co może nie jest tragedią ale trochę przeszkadza. Serial jest nierówny aktorsko, to się bardzo rzuca w oczy. Świetni starzy wyjadacze Frycz czy Żak, trochę średniaków, i wybitnie drewniani, drugoplanowy Bosak i pierwszoplanowy Małaszyński. Ten ostatni robi ładną buzią sporą karierę skacząc od serialu do serialu i moze kiedyś będzie z niego aktor bo standardową kiepściznę przetyka momentami zupełnie przyzwoitymi.
Wierność realiom za sprawą Wołoszańskiego trzeba zdecydwanie zapisać na plus ale nie ustrzegł on błedami logicznymi czy wynikającymi z niskiego budżetu. Atak radzieckich komandosów jest pokazany tragicznie naiwnie i nielogicznie. Taki rodzaj symbolizmu 'kawa na ławę'. Reżyser pokazuje scenkę a widz odbiera ją jak głos z offu 'Proszę zauważyć, że twierdza jest świetnie strzezona i nawet tak doskonały oddział nie dał sobie rady'. Trzeba jednak przyznać, że są i rzeczy bardzo fajne.
Dla zainteresowanych do obejrzenia, z lekkim plusem.
_________________
https://m.facebook.com/Apartament-Owocowy-108914598435505/

zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!
 
 
AdamB 


Posty: 815
Skąd: Pandora
Wysłany: 2010-05-25, 18:01   

"Przyłbice i kaptury" i "Znak orła" to tandeta jakich mało. Tego się już nie da oglądać. Gra aktorska na poziomie szkolnego kółka teatralnego.
Natomiast "Tajemnica twierdzy szyfrów" to bardzo dobry serial. Parę niedociągnięć scenariusza rekompensuje świetna gra aktorska, znakomity Żak, Frycz.
Z dobrych starych seriali dodam:
Polskie drogi
Kariera Nikodema Dyzmy
Chłopi (pełny serial)
Nad Niemnem
Noce i dnie
Boża podszewka
Lalka
Dom
 
 
Max Werner 
Antykwariusz


Posty: 916
Skąd: Fiorina Fury 161
Wysłany: 2010-07-04, 14:58   

http://film.onet.pl/seriale/0,1617632,artykul.html

Oto krótki, ale ciekawy wywiad z Andrzejem Konicem - twórcą najpopularniejszych, starych, dobrych, polskich seriali :)
 
 
Tigana 
Sandman


Posty: 4427
Skąd: Czerwone Zagłębie
Wysłany: 2010-07-05, 16:11   

AdamB napisał/a:
"Przyłbice i kaptury" i "Znak orła" to tandeta jakich mało. Tego się już nie da oglądać. Gra aktorska na poziomie szkolnego kółka teatralnego.

O ile "Znak orła" faktycznie jest przeciętnym widowiskiem, to "Przyłbice i kaptury" nie są takie złe. Dobre role Machalicy, Garlickiego, a i główni bohaterzy niezgorsi.

AdamB napisał/a:
Natomiast "Tajemnica twierdzy szyfrów" to bardzo dobry serial. Parę niedociągnięć scenariusza rekompensuje świetna gra aktorska, znakomity Żak, Frycz.

Plus kiepski Małaszyński, sceny batalistyczne wykorzystujące kroniki wojenne, nudny scenariusz + brak taśmy filmowej - wolę "Przyłbice i kaptury".
_________________
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois

 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3386
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-07-05, 17:25   

Ze starych polskich seriali czasami sobie powtarzam "Czarne chmury", "Janosik" i "Alternatywy 4".

Jak byłem mały podobały się mi jeszcze "Stawka większa niż życie" i "Czterej pancerni i pies", ale już z nich najwidoczniej wyrosłem.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14