FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
E-ziny kontra papierowe magazyny
Autor Wiadomość
moffiss 


Posty: 280
Wysłany: 2009-11-15, 12:36   E-ziny kontra papierowe magazyny

Nie wiem czy słusznie E-ZIN jest traktowany jako rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez miłośników jakiegoś tematu najczęściej charytatywnie. Magazyny sieciowe skierowane do osób podzielających owe zainteresowania są wydawane własnym nakładem, najczęściej nieregularnie. Ziny jako wydawnictwa niezależne, zazwyczaj dystrybuowane są w obiegu niezależnym i w niewielkiej ilości (od kilku do kilkuset egzemplarzy) - tak przynajmniej pokazują statystyki downloadów czy logów.

Wśród znanych mi e-zinów są tzw. artziny, czyli forma zinów stanowiąca nośnik sztuki – np. koncentrujące się na prezentowaniu opowiadań, poezji, grafiki. Twórcy artzinów niejednokrotnie stosują różne techniki typu kolaż, ręczne nanoszenie graffiti typu szablonowego na kolejne egzemplarze, czy eksperymentalne próby językowo-obrazowe.

Zdarzają się również przypadki pism osiągających taki poziom merytoryczny lub edytorski, że trudno określić czy dany tytuł można określić jeszcze mianem zina.

Zadam trudne i niewygodne pytania:
* Czy wszystkie znane tytuły nabrały formy profesjonalnej?
* Czy faktycznie są opiniotwórcze?
* Czy liczba czytelników rośnie, a może już ustabilizowała się na pewnym poziomie?
* Czy wydawanie swojej twórczości w e-zinach ma sens?
* Czy e-ziny stanowią poważną konkurencję dla magazynów papierowych?
 
 
moffiss 


Posty: 280
Wysłany: 2009-11-16, 19:30   

Może podam pare przykładów e-zinów:

faherheit
esensja
qfant
katedra
Gildia

o czymś nie wspomniałem?
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-11-16, 21:02   

moffiss napisał/a:
katedra
Gildia

To nie są Ziny chyba ?

Jest jeszcze Grabarz Polski.

Teraz na pewno papierowej prasy nie wyprą. Ale za kilka lat już trudno powiedzieć. Gazety utrzymują reklamodawca nie widać by ci byli jakoś szczególnie zainteresowanie E Zinami
 
 
moffiss 


Posty: 280
Wysłany: 2009-11-18, 08:47   

zapomniałem o Creatio Fantastica.

btw katedra i gildia raczej należą do tej grupy, ponieważ można tam znależć wiele recenzji ksiązek ukazujących sie na polskim rynku. Gildia organizuje tez konkursy literackie oraz publikuje teksty.

Ale, nie widzę zainteresowania tematem, jakby owe e-ziny były traktowane małopoważnie. Czyzbym sie mylił?
 
 
Toudisław 
Ropuszek

Posty: 6077
Skąd: Z chińskiej bajki
Wysłany: 2009-11-18, 09:21   

moffiss napisał/a:
Ale, nie widzę zainteresowania tematem, jakby owe e-ziny były traktowane małopoważnie. Czyzbym sie mylił?

Chyba nie do końca. Bo jednak w ludzkiej świadomości druk to druk. A o katedrze i innych portalach jest osobny watek. Regularne magazyny internetowe jakoś na razie nie są super popularne bo trzeba je czytać z kompa a nie wszyscy to lubią.
 
 
mikar1 
Pantokratos

Posty: 3
Wysłany: 2009-12-04, 22:46   

Nie można też zapomnieć o Pathfinderze, magazyn który z założenia miał się skupiać na Star Trek lecz pojawiają się w nim również artykuły popularno-naukowe.
Czy Ziny staną się kiedyś onkurencją dla prasy? Nie sądzę. I nie chodzi tutaj o to że pojawiają się jedynie w sieci więc nie mają wielu odbiorców. Wiele Gazet ma swoje portale internetowe i to one stanowią konkurencję dla Zinów. Są również strony Branżowe na których ludzie publikują na bieżąco Newsy Artykuły Recenzje.

Na ile interesujący będzie Zin który w trzy miesiące po premierze zaprezentuje recenzję filmu, kiedy raz, że wszyscy go już widzieli, dwa pojawiło się naście recenzji - wcale nie gorszych - na portalach branżowych.

E-Ziny pozostaną w mojej opinii formą realizacj się młodych pasjonatów i możliwości wyrobienia się ich i późniejszej pracy dla "profesjonalnych" magazynów.
_________________


To Ja, Władca i Pan. Z mych snów buduję świat i wciąż fantazją mą odmieniam go... To ja wycinam w pień, od lat radość i śmiech, ja grom sprowadzam tam gdzie szczęście trwa...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Wydawnictwo Solaris


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 14