FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Śląsk a Polska, Czechy i Niemcy
Autor Wiadomość
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2010-08-19, 11:35   

BG napisał/a:
Stary Ork napisał/a:
I pewnie kiedy upadnie na Śląsku ostatnia huta i zamknie się ostatnią kopalnię, zrekultywuje ostatnią hałdę i wymiecie cały pył (które to elementy wedle Ciebie określają cały Śląsk), wreszcie Śląsk będzie taki sam jak MAzowsze?


Tak. Przynajmniej wizualnie, jeśli spojrzy się na krajobrazy, budynki, powietrze itd.


Zapraszam na wieczorny spacer po Pszczynie, na wycieczkę rowerową po lasach bukowych pod Katowicami, na spektakl w ruinach teatru w Gliwicach. Tylko nie traktuj tego osobiście, mam żonę :mrgreen: . Twoje spojrzenie na Śląsk jest bardzo powierzchowne, pełne uprzedzeń i stereotypów.


BG napisał/a:
Ludzie mogą się przemieszczać - krajobrazy i budynki nie mogą.


Mogą. Poczytaj o inżynierii krajobrazowej i o szkockich i francuskich zamkach, wywożonych do USA.

BG napisał/a:
Jak Ślązak pojedzie na Pomorze czy Podlasie, to nie przestanie wtedy być Ślązakiem. Jak wielu Ślązaków - np. śląska kapela ludowa - pojedzie z koncertem do Poznania i będzie tam jeść śląskie specjały, to nie przestaną być Ślązakami, ale hut, kopalń, fabryk, hałd, pyłu i węgla ze sobą nie zabiorą.


Nie przestanie, bo wychował się w śląskiej kulturze, na śląskiej kuchni, śląskiej gwarze. Huty, kopalnie, hałdy i pył to tylko krajobraz. Przenieś je do Warszawy - będziesz miał tam Śląsk czy Warszawę z hutami, kopalniami i hałdami? Waaaaaaaaaaaaaaaaaaagh.
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-08-19, 12:10   

Stary Ork napisał/a:
Zapraszam na wieczorny spacer po Pszczynie

Atrakcja turystyczna -> pijany Spell z kolegami :>
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 10141
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2010-08-19, 12:14   

A "pijany Spell" to nie pleonazm? :-P Myślałem raczej o atrakcjach w stylu parku i pałacu, ale co tam 8) .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2010-08-19, 12:17   

Stary Ork napisał/a:
A "pijany Spell" to nie pleonazm?

Nie, bo jest jeszcze skacowany Spell. Innych stanów skupienia nie stwierdzono :P
Stary Ork napisał/a:
Myślałem raczej o atrakcjach w stylu parku i pałacu, ale co tam

Park wieczorem bywa dość niebezpieczną atrakcją. Ja tam się nie boję bo chodzę z ekipą i to raczej nas unikają //spell Ale za dnia, a i owszem. Pięknie nam rynek odnowili, a jak platany wypuszczają liście, to jest istny szał.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-03, 19:40   

Tomaszu, według słów prezesa PiSu jesteśmy krypto-Niemcami. Co Ty na to?
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23172
Wysłany: 2011-04-03, 19:45   

Milcz i nie judź ty nie-Polaku! Bo po wyborach pojedzie kilka czołgów i zrobi z wami porządek. Dowodził będzie Adam Hofman (ten to ma polskie nazwisko :) ), ze wsparciem wywiadowczym zapewnianym przez Antka Policmajstra i osłoną dyplomatyczną Poranionej. Oj, będzie wesoło. Kupię kilka browarów i pooglądam w TVN24 rekonkwistę Śląska na żywo.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-03, 20:01   

Byś przypadkiem nie został świadkiem narodzin nowego państwa.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2011-04-03, 20:02   

Bądźmy szczerzy - prezes Jarosław napluł Ślązakom w pysk, a i okolicznym tylko sympatyzującym też się oberwało śliną.
Zresztą ten temat tylko odwraca uwagę od Katastrofy.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-03, 20:04   

Jander napisał/a:
Bądźmy szczerzy - prezes Jarosław napluł Ślązakom w pysk

I to charem spod śledziony.
Ale idę o zakład, że przez to "wydarzenie" przy kolejnym spisie powszechnym liczba osób deklarująca narodowość śląską wzrośnie.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2011-04-03, 20:11   

Znaczy obecnym, tym co trwa?
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
toto 
Carrot Guerilla


Posty: 8273
Skąd: Magic Kingdom
Wysłany: 2011-04-03, 20:48   

MrSpellu napisał/a:
według słów prezesa PiSu jesteśmy krypto-Niemcami
Co troll, to obyczaj.*





*w sensie że J(F)K, nie Spell
_________________
es­te­ta eks­tra­or­dy­na­ryj­ny

To wprawdzie zbyteczne, ale może jednak.

Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-04-03, 20:54   

JarKacz zawsze miał dar zjednywania sobie wyborców.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-03, 23:00   

Jander napisał/a:
Znaczy obecnym, tym co trwa?

Fakt, to już od dwóch dni trwa przecież.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-04-04, 00:40   

Spellu, ja się bardzo cieszę, że Jarek ma o mnie takie a nie inne zdanie, bo jako że mam go głęboko w d..., to się tym zdaniem nie muszę zajmować.
A w zasadzie to dobrze, że pocisnął głupoty, bo pewnie ileś tam osób teraz zastanowi się nad tym czy nie zadeklarować narodowości śląskiej.
Jak wszystkim wiadomo, ja na pewno zadeklaruję. Ten spis może być przełomem. To dopiero ciągle początek drogi, ale parę lat temu nikt by nie przypuszczał, że w empikach kupi się książki po śląsku, elementarze, Biblię po śląsku itd. Że RAŚ pojawi się w sejmiku, a rozmowa o Ślązakach trafi do "Kawy na ławę" i nie tylko Kutz będzie o tym mówił.
Wiele się zmienia, każdy to widzi.
Czytam właśnie "Cafe Museum" Makłowicza, wzdychającego do czasów C.K., do idei wielonarodowego państwa Austro-Węgier. I to jest to samo. Ludzie pokroju Jarka K. i innych oszołomów z PiSu i im podobni wyznawcy niebezpiecznych ideologii wrzeszcząc o byciu Polakiem, nosząc państwo narodowe na sztandarach, wpisują się tak naprawdę jedynie w ideologię powojenną, komunistyczną. Wcześniej Rzeczpospolita nie była Polską tylko Rzeczpospolitą i była wielonarodowa. Pomijając już fakt, że w długiej historii Śląsk chyba najkrócej był z Rzeczpospolitą, to wywalczył sobie w trzecim powstaniu śląskim prawo do bycia w ramach Rzeczpospolitej w Autonomii Śląskiej, a nie w jednolitym państwie o nazwie Polska. Ci, którzy nie wiedząc nic o Śląsku i jego historii bredzą powołując się na walkę Ślązaków o bycie Polakami, nie wiedzą o czym wrzeszczą.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-04, 09:17   

Tomasz napisał/a:
Czytam właśnie "Cafe Museum" Makłowicza, wzdychającego do czasów C.K., do idei wielonarodowego państwa Austro-Węgier.

Ale to jest taki małopolski fenomen, tam chyba wszyscy tęsknią za CK.
I ja się w sumie temu nie dziwię, bo "Nie ma to jak za nieboszczki Austrii".

Kradnę Janderowi z fejsbóka
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23172
Wysłany: 2011-04-04, 09:45   

Śmieszne wobec tych oskarżeń było to, że podła Gazeta Wyborcza w ich kontekście zacytowała słowa ś.p. Lecha Kaczyńskiego, który wyrażał aprobatę i popierał pielęgnowanie regionalnych tożsamości właśnie w stosunku do Kaszubów :) A dziś brat zmarłego prezydenta zarzucając Tuskowi podkreślanie swojej kaszubskości w sumie uderza w swojego brata, który takie podkreślanie (nie w stosunku do Tuska, ale żeby mu odebrać wyborców) chwalił.

Ech, jak ja lubię takie zakłamanie u polityków, szczególnie tych potępiających zakłamanie i mędzących o zasadach, honorze i moralności. Zaprawdę, zaprawdę powtarzam wam: trzeba nos zatykać bo śmierdzi.

W spisie powszechnym oczywiście zadeklaruję narodowość polską, bo jeszcze mi nie odbiło, aby własnemu państwu robić na złość tylko dlatego, że jakiś kołtun bzdury opowiada.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-04-04, 09:59   

A ja się zastanawiam, czy nie zadeklarować narodowości śląskiej, podobnie jak Marcin Meller, jedyne co mnie powstrzymuje, to fakt, że taka akcja może spotkać się z niesmakiem samych Ślązaków.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-04, 10:00   

Mag_Droon napisał/a:
A ja się zastanawiam, czy nie zadeklarować narodowości śląskiej, podobnie jak Marcin Meller, jedyne co mnie powstrzymuje, to fakt, że taka akcja może spotkać się z niesmakiem samych Ślązaków.

Zawsze możesz zostać Ślązakiem honoris causa.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2011-04-04, 10:18   

Poza narodowością możesz zadeklarować poczucie przynależności również do innej narodowości, grupy etnicznej.
Zresztą ten spis jest dziki, ja miałem bardzo ograniczony zestaw pytań, nawet mnie o religię nie pytali. Ale to pewnie dlatego, że mam pobyt czasowy.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Jachu 
princeps senatus


Posty: 3207
Skąd: Dom-na-Drzewie
Wysłany: 2011-04-04, 11:41   

Jander napisał/a:
Zresztą ten spis jest dziki, ja miałem bardzo ograniczony zestaw pytań, nawet mnie o religię nie pytali. Ale to pewnie dlatego, że mam pobyt czasowy.
Nie, ja mam stały meldunek i też miałem tylko 16 pytań. Czytałem potem w necie, że tylko 20% społeczeństwa ma poszerzony zakres pytań.
_________________
Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz //orc [Stary Ork]

Zaginiona to zamknięte środowisko, coś jak oddział zamknięty krążący wokół Czarnej Dziury Szaleństwa, najlepiej nie zwracać uwagi na sens bo on tu rzadko występuje //utrivv [utrivv]

"Finezja perfidii rozumowania ściga się w nich z cyniczną sofistyką" [prof. Waltoś o działaniach PiS dot. wymiaru sprawiedliwości]
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2011-04-04, 16:51   

Ktoś się orientuje, jaka jest kara za odmowę uczestnictwa w spisie?
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 23172
Wysłany: 2011-04-04, 17:20   

Nie ma chyba żadnej.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-04-04, 17:27   

MrSpellu napisał/a:
Zawsze możesz zostać Ślązakiem honoris causa.



Ty Spellu i ja w komitecie przyznającym? Jakie kryteria ustalamy?

Jander napisał/a:
nawet mnie o religię nie pytali.

Na poprzednim spisie też nie było pytania o religię.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Procella 


Posty: 1193
Skąd: L-space
Wysłany: 2011-04-04, 17:27   

Romulus napisał/a:
Nie ma chyba żadnej.
Jakaś chyba musi być, skoro uczestnictwo jest obowiązkowe.
_________________
Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween

http://kotspinaksiazce.blogspot.com/
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2011-04-04, 17:35   

Ja i współlokator nie mieliśmy pytania o religię, natomiast moja kobieta już miała i musiała całe info o mieszkaniu podawać + kwestie pracy/studiów etc.
Co do kary za odmowę spisu/podanie nieprawdziwych informacji to chyba jakaś grzywna. Jak się nie spisze w internecie to będą dzwonić albo chodzić po mieszkaniach.
Wypadałoby wydzielić temat o spisie...
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-04-04, 19:29   

Tak w temacie, to znalazłem świetny cytat:

"Żaden warszawski polityk, który chciał zmienić Kaszubów, Ślązaków, czy Białorusinów w Polaków, nie miał, prawa czuć się dotknięty tym, że carska administracja próbuje zmienić Polaków w Rosjan" - Jan Niecisław.

A poza tym, ja naprawdę nie rozumiem skąd ta obawa przed uznaniem innych narodów w ramach Rzeczpospolitej Polskiej. Tradycją historii tego kraju jest wielonarodowość. To było bogactwo tego kraju. Dopiero po II wojnie światowej komuniści wypromowali państwo narodowe, jednolite narodowościowo i administracyjnie.
A tym co nawiązują w różnych wypowiedziach w telewizji czy radiu do powstań śląskich warto przypomnieć dwie daty. Datę utworzenia Autonomii Śląskiej w lipcu 1920 roku i trzeciego powstania śląskiego (zwycięskiego, z największym poparciem społecznym) w 1921 roku.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-04, 20:16   

Tomasz napisał/a:
Ty Spellu i ja w komitecie przyznającym? Jakie kryteria ustalamy?

Ma zrobić rolady z kluskami śląskimi.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-04-04, 21:18   

MrSpellu napisał/a:
Ma zrobić rolady z kluskami śląskimi.

I modrą kapustą oczywiście.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 19049
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-04-05, 10:13   

Tomasz napisał/a:
I modrą kapustą oczywiście.

Oczywiście. A na deser chcę mocno przysmażony panszkraut z jałowcowym wusztem.
Ewentualnie po dwa kreple do kawy i kufel pszenicznego.

Tomasz napisał/a:
A poza tym, ja naprawdę nie rozumiem skąd ta obawa przed uznaniem innych narodów w ramach Rzeczpospolitej Polskiej.

Widocznie polskość jest traktowana jako skarb narodowy. Wiesz - nie ma dobrych dróg, infrastruktura się sypie, ale za to jest dług publiczny i jeden naród: Polski. Przepraszam. Dwa narody: Polski i Smoleński. Przepraszam. Trzy narody, bo są jeszcze Żydzi, ale oni chcą wymienić swoje świeżutkie pomarańcze (prosto z Hajfa) za stare, rozwalające się, polskie kamienice. Jedna pomarańcza za jedną kamienicę. Widzisz? Mamy wielonarodową Rzeczpospolitą.
_________________
Instagram
Twitter
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 4636
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-04-05, 20:02   

MrSpellu napisał/a:
Widocznie polskość jest traktowana jako skarb narodowy. Wiesz - nie ma dobrych dróg, infrastruktura się sypie, ale za to jest dług publiczny i jeden naród: Polski.

A ja myślę, że chodzi o pieniądze. Nie wiem jak to teraz wygląda, ale parę lat temu województwo śląskie było drugie pod względem wpłacanych do budżetu pieniędzy i jedno z ostatnich pod względem pieniędzy, które z budżetu trafiały do województw. Poza tym Autonomia Śląska byłaby, tak zresztą jak zwalczana Metropolia Silesia, rajem dla inwestorów, przedsiębiorców zagranicznych itd w porównaniu z resztą Rzeczpospolitej.

Po drugie to ciekawe, patrzcie, przez całe wieki słowo Rzeczpospolita było najważniejszym członem nazwy państwa. Skrótowo mówiło i pisało się Rzeczpospolita. Aż komuniści zmienili kolejność i słowo Polska przesunęli przed Rzeczpospolitą. Po 89 roku przywrócono kolejność, ale określenie skrótowe to już Polska a nie Rzeczpospolita. Myślę, że taki językowy powrót do tego jakże znaczącego słowa byłby początkiem zmiany mentalności obywateli tego kraju.

MrSpellu napisał/a:
Dwa narody: Polski i Smoleński.
A podobno kto nie jest Smoleński to nie jest też Polakiem tylko V kolumną wiadomo kogo.

MrSpellu napisał/a:
Przepraszam. Trzy narody, bo są jeszcze Żydzi, ale oni chcą wymienić swoje świeżutkie pomarańcze (prosto z Hajfa) za stare, rozwalające się, polskie kamienice. Jedna pomarańcza za jedną kamienicę.

To ja tę wymianę akceptuję, piłem kiedyś sok ze świeżo wyciskanych w Palestynie pomarańczy i te pseudopomarańczowe owoce, które można u nas kupić nawet się nie umywają do nich. To za rozwalające się kamienice ja bym te pomarańcze wziął. Naród zdrowszy by był.

MrSpellu napisał/a:
Widzisz? Mamy wielonarodową Rzeczpospolitą.

Jak cholera. Polacy i ta "wredna banda opcji niemieckiej stojąca tam gdzie ZOMO i polująca na polskie kamienice, banki, ziemię i dziewictwo polskich córek".
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

gamedecverse


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13